SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Jervoise Bay Sailing Club
2019 Commodore's Cup - Mixed Cats

Series scores

Fleet - Yardstick (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
13 Oct 2019
Race 2
13 Oct 2019
Race 3
13 Oct 2019
Race 4
27 Oct 2019
Race 5
27 Oct 2019
Race 6
27 Oct 2019
Race 7
8 Dec 2019
Race 8
8 Dec 2019
Race 9
19 Jan 2020
Race 10
19 Jan 2020
Race 11
19 Jan 2020
Race 12
2 Feb 2020
Race 13
2 Feb 2020
Race 14
15 Mar 2020
Race 15
15 Mar 2020
Race 16
15 Mar 2020
Score
1AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
42 (DUT)2 (DUT)2 (DUT)2 (DUT)2 (DUT)2222 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)125 (DNS)2252.0
2AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)656410 (DNF)448 (DNS)545 (DNF)3389.0
370White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay234 (DNF)31310 (DNF)10 (DNS)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)46 (DNF)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)134.0
4531T RexNacra 430 Super Sloop SpinSam Huf22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)310 (DNS)238 (DNS)2322 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)185.0
5491Old TimersNacra 430 Super Sloop SpinArnold Kaars22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)24222 (DNC)22 (DNC)8 (DNF)8 (DNS)8 (DNS)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)208.0
6AUS 981LarkA Class (Classic)Stephen Oliver22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)57522 (DNC)22 (DNC)8 (DNS)8 (DNS)222 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)211.0
7AUS 007Flamer RacingF18David Weir
  Tom Pine
22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)8 (DNS)38 (DNF)10 (DNF)10 (DNF)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)237.0
8269TechDenNacra 16 sqStephan Van Blerk22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)11122 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)245.0
8AUS 0PRTF18Shane Phillips
  Jason Phillips
11122 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)245.0
10AUS 2026Hydramech SolutionsF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)12122 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)246.0
11AUS 502RedgeF18Kaiella Taylor
  Tristan Merrick
22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)5 (DNS)11249.0
12F510WINDYCATWindrush 700Ash Rowley
  Bevan Chrimes
  Arnold Kaars
324 (DNS)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)251.0
13AUS 19?A Class (Flying)Dan Brown22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)15 (DNF)5 (DNF)253.0
14524City Of CockburnNacra 350 Super SloopKim Lindsay22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)328 (DNS)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)255.0
15218North To SouthNacra 16 sqMichael Mlynarczyk22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)46422 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)256.0
16530I ShrunkNacra 430 Super Sloop SpinAsh Rowley22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)1122 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)266.0
16538Tickled PinkNacra 350 Super SloopNick Ireland22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)8 (DNF)8 (DNS)8 (DNS)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)266.0
18269TechDenNacra 16 sqBevan Chrimes22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)3122 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)268.0
19AUS 517Bulletproof CivilF18Glenn Randall
  Billy Leonard
22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)10 (DNF)10 (DNS)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)284.0
19AUS 520AB RAcingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)10 (DNF)10 (DNS)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)284.0
19108053Cockburn BlowieHobie 16Tom Lightower
  Andrew Lightower
22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)10 (DNF)10 (DNS)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)284.0
21 entrants.    Please check the order of tied scores

Race 113 Oct 2019

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 0PRTF18Shane Phillips
  Jason Phillips
65.00:40:0431:22:111
270White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.50:35:2721:23:542
3F510WINDYCATWindrush 700Ash Rowley
  Bevan Chrimes
  Arnold Kaars
91.00:40:1921:28:363
4AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:47:2531:37:154

Race 213 Oct 2019

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 0PRTF18Shane Phillips
  Jason Phillips
65.00:35:2731:12:431
2F510WINDYCATWindrush 700Ash Rowley
  Bevan Chrimes
  Arnold Kaars
91.00:37:1621:21:542
370White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.50:36:2521:26:113
AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
DUT

Race 313 Oct 2019

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 0PRTF18Shane Phillips
  Jason Phillips
65.00:30:4831:03:101
70White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.5DNF4
F510WINDYCATWindrush 700Ash Rowley
  Bevan Chrimes
  Arnold Kaars
91.0DNS4
AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
DUT

Race 427 Oct 2019

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 2026Hydramech SolutionsF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:36:5431:15:411
2491Old TimersNacra 430 Super Sloop SpinArnold Kaars87.50:37:2921:25:402
370White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.50:38:1921:30:413
4218North To SouthNacra 16 sqMichael Mlynarczyk79.50:38:0821:35:564
5AUS 981LarkA Class (Classic)Stephen Oliver66.00:33:3921:41:585
6AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:34:0021:48:486
AUS 007Flamer RacingF18David Weir
  Tom Pine
65.0DNS8
AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
DUT

Race 527 Oct 2019

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
170White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.50:21:0420:49:511
2AUS 2026Hydramech SolutionsF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:24:2030:49:542
3AUS 007Flamer RacingF18David Weir
  Tom Pine
65.00:25:5030:52:593
4491Old TimersNacra 430 Super Sloop SpinArnold Kaars87.50:23:5520:54:404
5AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:18:2120:58:435
6218North To SouthNacra 16 sqMichael Mlynarczyk79.50:23:5921:00:206
7AUS 981LarkA Class (Classic)Stephen Oliver66.00:20:2021:01:377
AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
DUT

Race 627 Oct 2019

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 2026Hydramech SolutionsF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:35:3331:12:551
2491Old TimersNacra 430 Super Sloop SpinArnold Kaars87.50:32:3621:14:302
370White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.50:32:4921:17:403
4218North To SouthNacra 16 sqMichael Mlynarczyk79.50:32:0221:20:354
5AUS 981LarkA Class (Classic)Stephen Oliver66.00:30:2721:32:165
6AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:32:0521:42:406
AUS 007Flamer RacingF18David Weir
  Tom Pine
65.0DNF8
AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
DUT

Race 78 Dec 2019

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1530I ShrunkNacra 430 Super Sloop SpinAsh Rowley87.50:23:3820:54:011
2AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:28:2430:58:152
3531T RexNacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.50:26:5121:01:223
4AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:25:2121:21:074
AUS 007Flamer RacingF18David Weir
  Tom Pine
65.0DNF10
108053Cockburn BlowieHobie 16Tom Lightower
  Andrew Lightower
80.5DNF10
AUS 520AB RAcingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.0DNF10
AUS 517Bulletproof CivilF18Glenn Randall
  Billy Leonard
65.0DNF10
70White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.5DNF10

Race 88 Dec 2019

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1530I ShrunkNacra 430 Super Sloop SpinAsh Rowley87.50:22:5020:52:111
2AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:30:3731:02:482
AUS 007Flamer RacingF18David Weir
  Tom Pine
65.0DNF10
108053Cockburn BlowieHobie 16Tom Lightower
  Andrew Lightower
80.5DNS10
AUS 520AB RAcingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.0DNS10
AUS 517Bulletproof CivilF18Glenn Randall
  Billy Leonard
65.0DNS10
531T RexNacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.5DNS10
70White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.5DNS10
AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.5DNF10

Race 919 Jan 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1269TechDenNacra 16 sqStephan Van Blerk79.50:21:1320:53:221
2531T RexNacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.50:24:2120:55:392
3524City Of CockburnNacra 350 Super SloopKim Lindsay105.00:16:4711:03:563
4AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:22:2821:11:534
AUS 981LarkA Class (Classic)Stephen Oliver66.0DNS8
538Tickled PinkNacra 350 Super SloopNick Ireland105.0DNF8
491Old TimersNacra 430 Super Sloop SpinArnold Kaars87.5DNF8

Race 1019 Jan 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1269TechDenNacra 16 sqStephan Van Blerk79.50:17:1320:43:181
2524City Of CockburnNacra 350 Super SloopKim Lindsay105.00:13:1010:50:092
3531T RexNacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.50:24:0620:55:053
4AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:18:1220:58:144
AUS 981LarkA Class (Classic)Stephen Oliver66.0DNS8
538Tickled PinkNacra 350 Super SloopNick Ireland105.0DNS8
491Old TimersNacra 430 Super Sloop SpinArnold Kaars87.5DNS8

Race 1119 Jan 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1269TechDenNacra 16 sqStephan Van Blerk79.50:21:1120:53:171
2AUS 981LarkA Class (Classic)Stephen Oliver66.00:22:5521:09:262
AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.5DNS8
538Tickled PinkNacra 350 Super SloopNick Ireland105.0DNS8
491Old TimersNacra 430 Super Sloop SpinArnold Kaars87.5DNS8
524City Of CockburnNacra 350 Super SloopKim Lindsay105.0DNS8
531T RexNacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.5DNS8

Race 122 Feb 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:20:2230:41:461
2531T RexNacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.50:18:5220:43:072
3269TechDenNacra 16 sqBevan Chrimes79.50:17:4620:44:413
470White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.50:19:3820:46:284
5AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:16:5820:54:175

Race 132 Feb 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1269TechDenNacra 16 sqBevan Chrimes79.50:21:1720:53:321
2AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:26:2830:54:172
3531T RexNacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.50:25:1120:57:333
4AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:20:4521:06:244
70White HorsesNacra 14 sqKim Lindsay84.5DNF6

Race 1415 Mar 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 19?A Class (Flying)Dan Brown62.50:29:5721:35:501
AUS 502RedgeF18Kaiella Taylor
  Tristan Merrick
65.0DNS5
AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.5DNF5
AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.0DNS5

Race 1515 Mar 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 502RedgeF18Kaiella Taylor
  Tristan Merrick
65.00:28:1021:26:401
2AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:31:4721:37:472
3AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:36:5321:58:013
AUS 19?A Class (Flying)Dan Brown62.5DNF5

Race 1615 Mar 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 502RedgeF18Kaiella Taylor
  Tristan Merrick
65.00:31:1421:36:061
2AUS 102PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:34:3421:46:212
3AUS 925PegasusA Class (Flying)Gavin Davies62.50:37:1621:59:153
AUS 19?A Class (Flying)Dan Brown62.5DNF5
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes