SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Albury Wodonga Yacht Club
Commodore/VC/RC 2019-2020

Series scores

Division Div 1&2 (YS<=150) - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
6 Oct 2019
Race 2
20 Oct 2019
Race 3
10 Nov 2019
Race 4
24 Nov 2019
Race 5
1 Dec 2019
Race 6
8 Dec 2019
Race 7
2 Feb 2020
Race 8
16 Feb 2020
Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
AWYC221 (DUT)141218.0
22864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
AWYC2 (DUT)122 (DUT)23324 (DNC)12.0
346FreeloaderCastle 650 Andy Makin
  Karl Loenard
  Aaron Pimm
AWYC15 (DUT)425 (DUT)24 (DNC)1124 (DNC)28.0
4214994Deep BlueLaserMark McMillanAWYC24 (DNC)24 (DNC)624 (DNC)34 (DUT)4445.0
51283DUKRs Aero 7Peter QuigleyAWYC5 (DUT)5 (DUT)24 (DNC)324 (DNC)624 (DNC)548.0
6193425MeegsLaser RadialKen WoodmanAWYC33524 (DNC)624 (DNC)8.524 (DNC)49.5
7101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
AWYC6 (DUT)4824 (DNC)5524 (DNC)24 (DNC)52.0
8168137SpaLaser RadialTom EdinboroughAWYC24 (DNC)24 (DNC)758 (DNF)24 (DNC)8.5759.5
9165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne ScullyAWYC24 (DNC)8 (DUT)24 (DNC)624 (DNC)810662.0
10202796AnchormanLaser RadialIan HowsamAWYC24 (DNC)24 (DNC)324 (DNC)124 (DNC)524 (DNC)81.0
10814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
AWYC24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)424 (DNC)23 (DUT)24 (DNC)81.0
1248DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
AWYC47 (DUT)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)924 (DNC)24 (DNC)92.0
13215089Shark BaitLaser RadialSierra HarrisonAWYC24 (DNC)24 (DNC)9724 (DNC)724 (DNC)24 (DNC)95.0
14210482ChompLaser 4.7Riordan McMillanAWYC24 (DNC)24 (DNC)11 (DUT)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)98.0
15210482RChompLaser RadialRiordan McMillan24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)1299.0
16259Wear The Fox HatTaipan 4.9 CatJohn Demeo24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)73106.0
16166820StigLaser 4.7Lara JohnsonAWYC24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)4624 (DNC)106.0
18112She's A GemGem 550 Mike Reid
  Nancy Reid
NEWS24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)1024 (DNC)24 (DNC)130.0
196703FarrnarkelFarr 6000 Peter QuigleyAWYC? (DUT)? (DUT)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)144.0
19285StellaBonito 22 Bruce DiffeyAWYC24 (DNC)24 (DNC)? (DUT)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)144.0
19145MondialNoelex 25Mark HarrisAWYC24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)? (DUT)24 (DNC)144.0
19064DesperadoTaipan 4.9 CatAaron PimmAWYC24 (DNC)? (DUT)24 (DNC)24 (DNC)? (DUT)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)144.0
23 entrants.    Please check the order of tied scores

Division Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150) - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
6 Oct 2019
Race 2
20 Oct 2019
Race 3
10 Nov 2019
Race 4
24 Nov 2019
Race 5
1 Dec 2019
Race 6
8 Dec 2019
Race 7
2 Feb 2020
Race 8
16 Feb 2020
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef QuigleyAWYC5 (DNC)1111115 (DNC)6.0
2215089D3Shark BaitLaser RadialSierra HarrisonAWYC15 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)26.0
3165846TERunny BabbitLaser 4.7Tom EdinboroughAWYC25 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)27.0
31241Big ToyOptimistAddison Wrennall5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)25 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)27.0
4 entrants.    Please check the order of tied scores

Race 16 Oct 2019

Division Div 1&2 (YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
146FreeloaderCastle 650 Andy Makin
  Karl Loenard
  Aaron Pimm
0.7250:26:570:24:201
2740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:27:150:24:372
3193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.50:33:500:28:333
448DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
0.7250:32:310:29:224
2864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
DUT
1283DUKRs Aero 7Peter Quigley DUT
101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
DUT
6703FarrnarkelFarr 6000 Peter Quigley DUT

Division Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1215089D3Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.50:17:060:14:251
2165846TERunny BabbitLaser 4.7Tom Edinborough125.00:20:260:16:202

Race 220 Oct 2019

Division Div 1&2 (YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.00:52:000:48:081
2740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:55:000:49:412
3193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.51:00:000:50:383
4101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:57:000:51:294
46FreeloaderCastle 650 Andy Makin
  Karl Loenard
  Aaron Pimm
DUT
1283DUKRs Aero 7Peter Quigley DUT
48DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
DUT
165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully DUT
064DesperadoTaipan 4.9 CatAaron Pimm DUT
6703FarrnarkelFarr 6000 Peter Quigley DUT

Division Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.00:53:000:31:101

Race 310 Nov 2019

Division Div 1&2 (YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1210482ChompLaser 4.7Riordan McMillan125.00:43:490:35:031
22864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.00:37:550:35:062
3202796AnchormanLaser RadialIan Howsam118.50:42:320:35:533
446FreeloaderCastle 650 Andy Makin
  Karl Loenard
  Aaron Pimm
0.7250:39:560:36:044
5193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.50:43:400:36:515
6214994Deep BlueLaserMark McMillan114.00:43:020:37:446
7168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.50:44:550:37:547
8101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:42:360:38:298
9215089Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.50:46:220:39:079
740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
DUT
285StellaBonito 22 Bruce Diffey DUT

Division Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.00:23:520:14:021

Race 424 Nov 2019

Division Div 1&2 (YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:42:420:38:341
246FreeloaderCastle 650 Andy Makin
  Karl Loenard
  Aaron Pimm
0.7250:44:340:40:152
31283DUKRs Aero 7Peter Quigley112.50:47:550:42:353
4814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
0.7250:48:210:43:404
5168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.51:03:530:53:545
6165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.01:09:090:55:196
7215089Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.51:07:180:56:477
210482ChompLaser 4.7Riordan McMillan DUT
2864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
DUT

Division Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.00:37:020:21:471

Race 51 Dec 2019

Division Div 1&2 (YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202796AnchormanLaser RadialIan Howsam118.50:34:360:29:111
22864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.00:33:380:31:082
3214994Deep BlueLaserMark McMillan114.00:35:490:31:253
4740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:35:170:31:524
5101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:35:300:32:045
6193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.50:39:090:33:026
168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.5DNF8
46FreeloaderCastle 650 Andy Makin
  Karl Loenard
  Aaron Pimm
DUT
064DesperadoTaipan 4.9 CatAaron Pimm DUT

Division Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.00:33:590:19:591
21241Big ToyOptimistAddison Wrennall170.00:43:460:25:442

Race 68 Dec 2019

Division Div 1&2 (YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:38:210:34:380.01
2814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
0.7250:38:400:34:560.02
32864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.00:39:230:36:280.03
4166820StigLaser 4.7Lara Johnson125.00:46:530:37:300.04
5101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:42:050:38:010.05
61283DUKRs Aero 7Peter Quigley112.50:44:110:39:160.06
7215089Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.50:49:090:41:280.07
8165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.00:52:460:42:120.08
948DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
0.7250:49:380:44:500.09
10112She's A GemGem 550 Mike Reid
  Nancy Reid
0.6851:00:090:52:312.310
214994Deep BlueLaserMark McMillan DUT

Division Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.00:54:250:32:001

Race 72 Feb 2020

Division Div 1&2 (YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
1210482RChompLaser RadialRiordan McMillan118.50:36:290:30:470.01
2740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:34:580:31:350.02
32864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.00:35:250:32:470.03
4214994Deep BlueLaserMark McMillan114.00:38:140:33:320.04
5202796AnchormanLaser RadialIan Howsam118.50:41:210:34:530.05
6166820StigLaser 4.7Lara Johnson125.00:43:500:35:040.06
7259Wear The Fox HatTaipan 4.9 CatJohn Demeo76.00:27:280:36:080.07
8168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.50:43:020:36:180.08.5
9193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.50:43:010:36:180.08.5
10165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.00:46:200:37:040.010
1146FreeloaderCastle 650 Andy Makin
  Karl Loenard
  Aaron Pimm
0.7250:44:180:40:010.011
814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
DUT
145MondialNoelex 25Mark Harris DUT

Division Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.00:18:330:10:541

Race 816 Feb 2020

Division Div 1&2 (YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:29:260:26:350.01
2210482RChompLaser RadialRiordan McMillan118.50:31:510:26:520.02
3259Wear The Fox HatTaipan 4.9 CatJohn Demeo76.00:21:320:28:200.03
4214994Deep BlueLaserMark McMillan114.00:32:220:28:230.04
51283DUKRs Aero 7Peter Quigley112.50:32:410:29:030.05
6165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.00:37:460:30:120.06
7168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.50:37:510:31:560.07

Division Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes