SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Cleveland Yacht Club
Phil Briggs Memorial

Series scores

Division 1 Catamarans - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
19 Jan 2020
Race 2
19 Jan 2020
Race 3
26 Jan 2020
Race 4
26 Jan 2020
Race 5
23 Feb 2020
Race 6
23 Feb 2020
Score
1902BigglesA Class (Classic)Col Baillie212 (DUT)2 (DUT)10 (DNC)10 (DNC)17.0
2308Tide Me OverNacra 4.5 Super SloopKris Bilston10 (DNC)10 (DNC)1210 (DNF)124.0
3Aus 484A ScatA Class (Classic)Colin Bilston10 (DNC)10 (DNC)10 (DNF)41227.0
41493ZingerNacra 5.8 Non Class LegalSteve Lawie
  Cheryl Lawie
10 (DNC)10 (DNC)33210 (DNS)28.0
597Lusea LornaTaipan 4.9 Cat + SpinKegan Dull10 (DNC)10 (DNC)2110 (DNC)10 (DNC)33.0
6316BenzinaF18Craig Gadaloff
  Gadaloff, Emma
10 (DNC)10 (DNC)7 (DUT)7 (DUT)310 (DNS)37.0
7611Ready Player 1Nacra 4.5 Super SloopDavid O'Driscoll110 (DNS)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)41.0
81658AlbatrossNacra 5.8NACraig Ellis
  Alex Makar
? (DUT)? (DUT)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)?
81657Still TwistedNacra 5.8NA PintopJason Bradley10 (DNC)10 (DNC)? (DUT)? (DUT)10 (DNC)10 (DNC)?
9 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 2 Monohulls - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
19 Jan 2020
Race 2
19 Jan 2020
Race 3
26 Jan 2020
Race 4
26 Jan 2020
Race 5
23 Feb 2020
Race 6
23 Feb 2020
Score
1310Moody BlueCorsairGreg Driver11224 (DNC)4 (DNC)10.0
22054Middle Age Madness125David Ashton24 (DNF)114 (DNC)4 (DNC)12.0
32127Witz EndSabreRob Jackson34 (DNS)4 (DUT)4 (DUT)4 (DNC)4 (DNC)19.0
3 entrants.    

Race 119 Jan 2020

Division 1 Catamarans, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1611Ready Player 1Nacra 4.5 Super SloopDavid O'Driscoll87.001:30:081:43:361
2902BigglesA Class (Classic)Col Baillie66.001:21:412:03:452
1658AlbatrossNacra 5.8NACraig Ellis
  Alex Makar
DUT

Division 2 Monohulls, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1310Moody BlueCorsairGreg Driver119.501:25:571:11:551
22054Middle Age Madness125David Ashton123.001:32:391:15:192
32127Witz EndSabreRob Jackson127.001:39:221:18:143

Race 219 Jan 2020

Division 1 Catamarans, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1902BigglesA Class (Classic)Col Baillie66.000:25:520:39:111
611Ready Player 1Nacra 4.5 Super SloopDavid O'Driscoll87.00DNS10
1658AlbatrossNacra 5.8NACraig Ellis
  Alex Makar
DUT

Division 2 Monohulls, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1310Moody BlueCorsairGreg Driver119.500:44:330:37:161
2054Middle Age Madness125David Ashton123.00DNF4
2127Witz EndSabreRob Jackson127.00DNS4

Race 326 Jan 2020

Division 1 Catamarans, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1308Tide Me OverNacra 4.5 Super SloopKris Bilston87.000:44:320:51:111
297Lusea LornaTaipan 4.9 Cat + SpinKegan Dull72.000:37:560:52:412
31493ZingerNacra 5.8 Non Class LegalSteve Lawie
  Cheryl Lawie
71.000:43:301:01:163
Aus 484A ScatA Class (Classic)Colin Bilston66.00DNF10
902BigglesA Class (Classic)Col Baillie DUT
316BenzinaF18Craig Gadaloff
  Gadaloff, Emma
DUT
1657Still TwistedNacra 5.8NA PintopJason Bradley DUT

Division 2 Monohulls, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12054Middle Age Madness125David Ashton123.000:49:010:39:511
2310Moody BlueCorsairGreg Driver119.500:52:270:43:532
2127Witz EndSabreRob Jackson DUT

Race 426 Jan 2020

Division 1 Catamarans, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197Lusea LornaTaipan 4.9 Cat + SpinKegan Dull72.000:27:100:37:431
2308Tide Me OverNacra 4.5 Super SloopKris Bilston87.000:37:540:43:332
31493ZingerNacra 5.8 Non Class LegalSteve Lawie
  Cheryl Lawie
71.000:33:340:47:163
4Aus 484A ScatA Class (Classic)Colin Bilston66.000:37:340:56:554
902BigglesA Class (Classic)Col Baillie DUT
316BenzinaF18Craig Gadaloff
  Gadaloff, Emma
DUT
1657Still TwistedNacra 5.8NA PintopJason Bradley DUT

Division 2 Monohulls, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12054Middle Age Madness125David Ashton123.000:29:120:23:441
2310Moody BlueCorsairGreg Driver119.500:30:090:25:132
2127Witz EndSabreRob Jackson DUT

Race 523 Feb 2020

Division 1 Catamarans, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1Aus 484A ScatA Class (Classic)Colin Bilston66.000:39:591:00:341
21493ZingerNacra 5.8 Non Class LegalSteve Lawie
  Cheryl Lawie
71.000:49:531:10:152
3316BenzinaF18Craig Gadaloff
  Gadaloff, Emma
65.000:55:151:25:003
308Tide Me OverNacra 4.5 Super SloopKris Bilston87.00DNF10

Division 2 Monohulls, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 623 Feb 2020

Division 1 Catamarans, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1308Tide Me OverNacra 4.5 Super SloopKris Bilston87.000:19:230:22:161
2Aus 484A ScatA Class (Classic)Colin Bilston66.000:21:570:33:152
1493ZingerNacra 5.8 Non Class LegalSteve Lawie
  Cheryl Lawie
71.00DNS10
316BenzinaF18Craig Gadaloff
  Gadaloff, Emma
65.00DNS10

Division 2 Monohulls, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes