SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Jervoise Bay Sailing Club
2020 Club Championship - Mixed Multihull

Series scores

Fleet - Yardstick (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 Oct 2020
Race 2
4 Oct 2020
Race 3
4 Oct 2020
Race 4
18 Oct 2020
Race 5
18 Oct 2020
Race 6
18 Oct 2020
Race 7
1 Nov 2020
Race 8
1 Nov 2020
Race 9
1 Nov 2020
Race 10
15 Nov 2020
Race 11
15 Nov 2020
Race 12
15 Nov 2020
Race 13
29 Nov 2020
Race 14
29 Nov 2020
Race 15
13 Dec 2020
Race 16
13 Dec 2020
Score
1AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
JBSC412 (DNS)12 (DNS)1121 (DUT)1 (DUT)1 (DUT)11114 (RET)14 (DNS)810 (DNS)44.0
22012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
JBSC312 (DNF)12 (DNS)2333 (DUT)3 (DUT)3 (DUT)10 (DNF)610 (DNF)14 (RET)14 (DNS)910 (DNS)77.0
3AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
2229 (DNF)2123 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)2 (DUT)2 (DUT)2 (DUT)23 (DNC)23 (DNC)210 (DNS)82.0
4633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay6 (DUT)6 (DUT)6 (DUT)6 (DUT)6 (DUT)6 (DUT)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)67514 (RET)14 (DNS)6 (DUT)6 (DUT)94.0
5SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold KaarsJBSC12 (DNS)12 (DNF)12 (DNS)39 (DNS)9 (DNS)5 (DUT)5 (DUT)5 (DUT)7810 (DNS)14 (RET)14 (DNS)610 (DNS)101.0
670Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntoshJBSC12 (DNS)12 (DNS)12 (DNS)9 (DNS)5523 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)810 (DNF)10 (DNS)14 (RET)14 (DNS)710 (DNS)128.0
71082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
JBSC12 (DNS)12 (DNF)12 (DNS)9 (DNS)446 (DUT)6 (DUT)6 (DUT)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)14 (DNS)14 (DNS)11 (DNS)23 (DNC)133.0
8AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
JBSC12 (DNF)12 (DNF)12 (DNS)9 (DNF)9 (DNS)9 (DNS)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)3510 (DNS)314 (RET)23 (DNC)23 (DNC)144.0
914Smoke On The WaterNacra 14 sqRob SmithJBSC512 (DNF)12 (DNS)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)53314 (RET)14 (DNS)110 (DNS)148.0
1027SidewinderNacra 14 sqNilson CorreaJBSC12 (DNS)12 (DNS)12 (DNS)49 (DNS)9 (DNS)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)14 (RET)14 (DNS)23 (DNC)23 (DNC)201.0
11531T Rex IINacra 430 Super Sloop SpinSam HufJBSC612 (DNF)12 (DNS)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)44423 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)203.0
126424Emily JeanWindrush 4.3 CatKeith Saw23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)22510 (DNF)226.0
13AUS 3Italian StalionF18Brett Burvill
  Max Puttman
JBSC11123 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)233.0
141021Moist OysterF18Tristan Merrick
  Ryan Duffield
23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)22223 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)236.0
15AUS 89FarQ2CantA Class (Flying)James Clark23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)1123 (DNC)23 (DNC)255.0
16218North To SouthNacra 16 sqMichael Mlynarczyk23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)4323 (DNC)23 (DNC)260.0
17269TechDenNacra 16 sqTristan Merrick23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)310 (DNF)266.0
18530I ShrunkNacra 430 Super Sloop SpinAsh Rowley23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)410 (DNS)267.0
19NG Next GenA Class (Flying)Max Puttman23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)23 (DNC)14 (RET)14 (DNS)23 (DNC)23 (DNC)281.0
22 entrants.    

Race 14 Oct 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 3Italian StalionF18Brett Burvill
  Max Puttman
65.00:28:4630:59:001
2AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.00:29:3931:00:492
32012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:33:0831:07:573
4AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:34:1631:10:174
514Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith85.00:29:5721:10:285
6531T Rex IINacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.50:38:1121:27:166
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.0DNS12
AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.0DNF12
70Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.0DNS12
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
65.0DNS12
27SidewinderNacra 14 sqNilson Correa84.0DNS12
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay DUT

Race 24 Oct 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 3Italian StalionF18Brett Burvill
  Max Puttman
65.00:28:2130:58:091
2AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.00:30:5031:03:142
70Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.0DNS12
531T Rex IINacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.5DNF12
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.0DNF12
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.0DNF12
AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.0DNF12
14Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith85.0DNF12
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
65.0DNF12
AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.0DNS12
27SidewinderNacra 14 sqNilson Correa84.0DNS12
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay DUT

Race 34 Oct 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 3Italian StalionF18Brett Burvill
  Max Puttman
65.00:28:0630:57:381
2AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.00:29:3731:00:452
70Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.0DNS12
531T Rex IINacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.5DNS12
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.0DNS12
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.0DNS12
AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.0DNS12
14Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith85.0DNS12
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
65.0DNS12
AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.0DNS12
27SidewinderNacra 14 sqNilson Correa84.0DNS12
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay DUT

Race 418 Oct 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:23:5830:49:091
22012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:28:4430:58:562
3SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.00:27:4421:03:453
427SidewinderNacra 14 sqNilson Correa84.00:35:1521:23:554
70Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.0DNS9
AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.0DNF9
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
65.0DNS9
AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.0DNF9
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay DUT

Race 518 Oct 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:32:4031:07:001
2AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.00:33:3131:08:452
32012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:34:1031:10:053
41082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
65.00:39:3931:21:204
570Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.00:41:1721:38:175
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.0DNS9
AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.0DNS9
27SidewinderNacra 14 sqNilson Correa84.0DNS9
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay DUT

Race 618 Oct 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.00:33:0431:07:491
2AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:33:3731:08:572
32012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:34:1931:10:233
41082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
65.00:37:4731:17:304
570Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.00:38:1521:31:045
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.0DNS9
AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.0DNS9
27SidewinderNacra 14 sqNilson Correa84.0DNS9
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay DUT

Race 71 Nov 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
DUT
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
DUT
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars DUT
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
DUT

Race 81 Nov 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
DUT
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
DUT
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars DUT
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
DUT

Race 91 Nov 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
DUT
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
DUT
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars DUT
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
DUT

Race 1015 Nov 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:39:3331:21:071
21021Moist OysterF18Tristan Merrick
  Ryan Duffield
65.00:39:3631:21:132
3AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.00:45:1631:32:513
4531T Rex IINacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.50:40:4221:33:014
514Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith85.00:40:3621:35:315
6633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay84.00:43:4921:44:196
7SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.00:46:5821:47:587
870Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.00:48:1221:54:458
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.0DNF10
AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
DUT

Race 1115 Nov 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:37:0831:16:101
21021Moist OysterF18Tristan Merrick
  Ryan Duffield
65.00:37:3331:17:012
314Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith85.00:35:4121:23:573
4531T Rex IINacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.50:38:2521:27:484
5AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.00:43:0031:28:125
62012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:43:5531:30:056
7633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay84.00:39:0921:33:127
8SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.00:48:0121:50:238
70Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.0DNF10
AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
DUT

Race 1215 Nov 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:38:3231:19:021
21021Moist OysterF18Tristan Merrick
  Ryan Duffield
65.00:41:2031:24:472
314Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith85.00:36:3221:25:573
4531T Rex IINacra 430 Super Sloop SpinSam Huf87.50:39:3921:30:374
5633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay84.00:40:2721:36:185
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.0DNS10
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.0DNF10
AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.0DNS10
70Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.0DNS10
AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
DUT

Race 1329 Nov 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 89FarQ2CantA Class (Flying)James Clark61.50:31:1531:07:451
26424Emily JeanWindrush 4.3 CatKeith Saw95.00:38:1521:20:312
3AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.00:46:5131:36:063
4218North To SouthNacra 16 sqMichael Mlynarczyk78.50:49:1522:05:284
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.0RET14
NG Next GenA Class (Flying)Max Puttman61.5RET14
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.0RET14
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay84.0RET14
70Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.0RET14
14Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith85.0RET14
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
65.0DNS14
AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.0RET14
27SidewinderNacra 14 sqNilson Correa84.0RET14

Race 1429 Nov 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
1AUS 89FarQ2CantA Class (Flying)James Clark61.50:21:5830:47:371
26424Emily JeanWindrush 4.3 CatKeith Saw95.00:27:3020:57:532
3218North To SouthNacra 16 sqMichael Mlynarczyk78.50:32:0421:21:413
AUS 2026Blue MothF18Gavin Davies
  Graeme Chivell
65.0RET14
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.0DNS14
NG Next GenA Class (Flying)Max Puttman61.5DNS14
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.0DNS14
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay84.0DNS14
70Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.0DNS14
14Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith85.0DNS14
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
65.0DNS14
AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.0DNS14
27SidewinderNacra 14 sqNilson Correa84.0DNS14

Race 1513 Dec 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
114Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith84.00:16:0220:38:101
2AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.00:20:4530:42:332
3269TechDenNacra 16 sqTristan Merrick78.50:16:4820:42:483
4530I ShrunkNacra 430 Super Sloop SpinAsh Rowley87.50:19:0320:43:324
56424Emily JeanWindrush 4.3 CatKeith Saw95.00:21:0020:44:125
6SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.00:21:1520:48:516
770Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.00:21:5020:51:597
8AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.00:17:0320:52:278
92012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.00:25:5221:19:359
1082Hot FuzzF18Jeanette Kinsey
  Dion Alston
65.0DNS11
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay DUT

Race 1613 Dec 2020

Fleet, Yardstick results (Note - times adjusted for laps sailed)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
LapsYardstick
time
Score
6424Emily JeanWindrush 4.3 CatKeith Saw95.0DNF10
AUS 032PandemicF18Bevan Chrimes
  Ben Hillman
65.0DNS10
AUS 520AB RacingF18Murray Buchan
  Andrew Buchan
65.0DNS10
530I ShrunkNacra 430 Super Sloop SpinAsh Rowley87.5DNS10
14Smoke On The WaterNacra 14 sqRob Smith84.0DNS10
70Booger SugarNacra 14 sqGrant McIntosh84.0DNS10
SQ 1223Blue BirdWeta 4.4 TrimaranArnold Kaars87.0DNS10
2012PC LocsF18Stephan Van Blerk
  Nick Ireland
65.0DNS10
269TechDenNacra 16 sqTristan Merrick78.5DNF10
633Dark HorseNacra 14 sqKim Lindsay DUT
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes