SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
GTYC
2020-21 Passage Race Series

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClub2020 Pelican Race
Geelong

26 Nov 2020
Score
1C750Fat Bottom GirlColson750Brian Murphy11.0
2141Offshore AccountRoss 780 MK123Simon Morris22.0
4 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClub2020 Pelican Race
Geelong

26 Nov 2020
Score
1938Silver ShadowNoelex 25 Toby Leppin11.0
2SM521Vintage RedNoelex 25 John Mole22.0
3147PipaliniCastle 650 Mitchell Bayliss33.0
4146RookCastle 650 Glenn Scheen44.0
540Five O'Clock SomewhereSonata 6.7 MkII (5oclk Swhere)Shaun Buckner55.0
6NX948Starry NightNoelex 25 Adrian Cassar66.0
12 entrants.    

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClub2020 Pelican Race
Geelong

26 Nov 2020
Score
1187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown
  Allan Brown
11.0
23031JuniperTimpenny 670 Alex Stroud7 (DNF)7.0
2452RestlessUltimate 18 DK Ray Slee7 (DNF)7.0
2112MeanderExplorer 16 Peter Mart7 (DNF)7.0
23078NartandaTimpenny 670 James Mahoney7 (DNF)7.0
23034Bea JayTimpenny 670 David Marshall7 (DNF)7.0
9 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClub2020 Pelican Race
Geelong

26 Nov 2020
Score
1177ProteusAustral 20 Colin Forster2 (DNF)2.0
1 entrants.    

2020 Pelican Race Geelong26 Nov 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1C750Fat Bottom GirlColson750Brian Murphy0.8343:32:472:57:271
2141Offshore AccountRoss 780 MK123Simon Morris0.7953:46:403:00:122

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1938Silver ShadowNoelex 25 Toby Leppin0.7254:01:032:54:451
2SM521Vintage RedNoelex 25 John Mole0.7254:02:282:55:472
3147PipaliniCastle 650 Mitchell Bayliss0.7254:03:062:56:143
4146RookCastle 650 Glenn Scheen0.7254:06:092:58:274
540Five O'Clock SomewhereSonata 6.7 MkII (5oclk Swhere)Shaun Buckner0.7554:00:363:01:395
6NX948Starry NightNoelex 25 Adrian Cassar0.7254:12:453:03:146

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown
  Allan Brown
0.6403:52:252:28:441
3031JuniperTimpenny 670 Alex Stroud0.685DNF7
452RestlessUltimate 18 DK Ray Slee0.600DNF7
112MeanderExplorer 16 Peter Mart0.580DNF7
3078NartandaTimpenny 670 James Mahoney0.685DNF7
3034Bea JayTimpenny 670 David Marshall0.685DNF7

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
177ProteusAustral 20 Colin Forster0.650DNF2
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes