SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Bendigo Yacht Club
KIMBOLTON SERIES 2021

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
9 Jan 2021
Race 2
23 Jan 2021
Race 3
27 Feb 2021
Race 4
13 Mar 2021
Race 5
27 Mar 2021
Race 6
10 Apr 2021
Race 7
17 Apr 2021
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge11ABN5 (DNC)1 (DUT)115.0
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony22 (DUT)ABN25 (DNC)2311.0
31754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann2 (DUT)2ABN12 (DUT)5 (DNC)5 (DNC)12.0
43052Magic MarinePaper TigerJacob McDonald5 (DNC)5 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)222.0
4 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
9 Jan 2021
Race 2
23 Jan 2021
Race 3
27 Feb 2021
Race 4
13 Mar 2021
Race 5
27 Mar 2021
Race 6
10 Apr 2021
Race 7
17 Apr 2021
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm11ABN111 (DUT)15.0
22826AquaplaneTasarChris Clarke524 (DNC)ABN3 (DUT)21314.0
2695SmileyImpulseJohn Maher24ABN244214.0
4235ImpulsePaul Cooper86ABN24 (DNC)7 (DUT)8 (DNS)534.0
5543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington43ABN324 (DNC)224 (DNC)36.0
63038UomeTimpenny 670 Doug Carswell10 (DNF)24 (DNC)ABN53324 (DNC)45.0
72551TasarPeter Martin67ABN424 (DNC)6 (DUT)24 (DNC)47.0
83016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason24 (DNC)10 (DNS)ABN11 (DNF)24 (DNC)5858.0
9530ChimaeraImpulseLiam Farrington24 (DNC)5ABN11 (DNF)724 (DNC)24 (DNC)71.0
92591HawkeyeTasarMark Hawkins78ABN8 (DUT)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)71.0
11540CwaverSabreCam Cowled24 (DNC)24 (DNC)ABN24 (DNC)88 (DNF)973.0
1223Europe DinghyJulie Kerr24 (DNC)2ABN24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)478.0
12680Wild KnotsImpulseSteve Phillis33 (DUT)ABN24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)78.0
141414SwashbucklerSabreAlan Beavis24 (DNC)24 (DNC)ABN5 (DUT)524 (DNC)24 (DNC)82.0
152851Edge OffTasarHugo Dunlop24 (DNC)24 (DNC)ABN24 (DNC)624 (DNC)785.0
163092WindancerTimpenny 670 Dennis Scammell
  Bentley Scammell
24 (DNC)24 (DNC)ABN824 (DNC)24 (DNC)686.0
17234NNNNNNImpulseC ANDREWS24 (DNC)24 (DNC)ABN624 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)102.0
18JB71SpartonJollyboatDuncan Blake
  David Blake
24 (DNC)24 (DNC)ABN724 (DNC)24 (DNC)24 (DNC)103.0
19654SssImpulseTissa Jayasekera24 (DNC)24 (DNC)ABN24 (DNC)10 (DNF)24 (DNC)24 (DNC)106.0
23 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
9 Jan 2021
Race 2
23 Jan 2021
Race 3
27 Feb 2021
Race 4
13 Mar 2021
Race 5
27 Mar 2021
Race 6
10 Apr 2021
Race 7
17 Apr 2021
Score
1795HypernoSabreJohn Cooper5 (DNC)5 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)121.0
1540CwaverSabreCam Cowled15 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)21.0
3111WwwComet 20 John Lockie5 (DNC)5 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)? (DUT)5 (DNC)25.0
4 entrants.    Please check the order of tied scores

Race 19 Jan 2021

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.500:56:481:08:501
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.500:57:131:09:212
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:51:110:43:111
2695SmileyImpulseJohn Maher118.500:52:450:44:302
3680Wild KnotsImpulseSteve Phillis118.500:53:100:44:523
4543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington118.500:54:100:45:424
52826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:51:030:47:165
62551TasarPeter Martin108.000:51:550:48:046
72591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:55:090:51:037
8235ImpulsePaul Cooper118.501:13:261:01:588
3038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.15DNF10

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1540CwaverSabreCam Cowled127.001:20:451:03:351

Race 223 Jan 2021

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.501:03:071:16:301
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.501:13:301:29:052
1812OvertureMosquito CatMichael Anthony DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.501:13:501:02:181
223Europe DinghyJulie Kerr120.001:16:281:03:432
3543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington118.501:15:581:04:063
4695SmileyImpulseJohn Maher118.501:17:341:05:274
5530ChimaeraImpulseLiam Farrington118.501:18:491:06:305
6235ImpulsePaul Cooper118.501:19:251:07:016
72551TasarPeter Martin108.001:15:141:09:397
82591HawkeyeTasarMark Hawkins108.001:16:281:10:488
3016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.15DNS10
680Wild KnotsImpulseSteve Phillis DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 327 Feb 2021

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 413 Mar 2021

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.500:57:231:09:331
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.500:59:451:12:252

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.501:08:540:58:081
2695SmileyImpulseJohn Maher108.001:04:511:00:022
3543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington118.501:12:281:01:093
42551TasarPeter Martin108.001:07:561:02:544
53038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.151:17:191:05:595
6234NNNNNNImpulseC ANDREWS118.501:20:201:07:476
7JB71SpartonJollyboatDuncan Blake
  David Blake
106.001:14:161:10:037
83092WindancerTimpenny 670 Dennis Scammell
  Bentley Scammell
117.151:24:501:12:248
3016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.15DNF11
530ChimaeraImpulseLiam Farrington118.50DNF11
2826AquaplaneTasarChris Clarke DUT
1414SwashbucklerSabreAlan Beavis DUT
2591HawkeyeTasarMark Hawkins DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 527 Mar 2021

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge DUT
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.501:01:380:52:001
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:57:560:53:382
33038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.151:06:430:56:563
4695SmileyImpulseJohn Maher118.501:08:030:57:254
51414SwashbucklerSabreAlan Beavis122.001:13:381:00:215
62851Edge OffTasarHugo Dunlop118.501:12:271:01:086
7530ChimaeraImpulseLiam Farrington118.501:15:191:03:337
8540CwaverSabreCam Cowled122.001:26:581:11:178
654SssImpulseTissa Jayasekera118.50DNF10
235ImpulsePaul Cooper DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 610 Apr 2021

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.501:09:591:24:491
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.501:11:491:27:032

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12826AquaplaneTasarChris Clarke108.001:14:311:08:591
2543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington118.501:23:551:10:482
33038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.151:25:501:13:163
4695SmileyImpulseJohn Maher118.501:30:091:16:044
53016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.151:37:491:23:295
540CwaverSabreCam Cowled122.00DNF8
235ImpulsePaul Cooper118.50DNS8
728BeastImpulseRussell Denholm DUT
2551TasarPeter Martin DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
111WwwComet 20 John Lockie DUT

Race 717 Apr 2021

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.500:52:051:03:071
23052Magic MarinePaper TigerJacob McDonald92.501:01:061:06:032
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.501:00:381:13:293

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:58:020:48:581
2695SmileyImpulseJohn Maher118.501:00:200:50:542
32826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:55:160:51:103
423Europe DinghyJulie Kerr120.001:04:120:53:304
5235ImpulsePaul Cooper118.501:06:390:56:145
63092WindancerTimpenny 670 Dennis Scammell
  Bentley Scammell
117.151:07:170:57:256
72851Edge OffTasarHugo Dunlop108.001:03:570:59:127
83016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.151:10:521:00:298
9540CwaverSabreCam Cowled122.001:17:291:03:309

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreJohn Cooper127.000:57:040:44:561
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes