SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Gippsland Lakes YC Regatta
Victorian Trailable Yacht Championship
These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact GLYCR

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
2 Apr 2011
Race 2
2 Apr 2011
Race 3
2 Apr 2011
Race 4
3 Apr 2011
Race 5
3 Apr 2011
Race 6
3 Apr 2011
ScoreImp
146Magic PuddingZeeman 6.5 Phil Mannes
  Rod Lake
  Yurgen Maxa
MYC1114227.00.0
266NovaUltimate 18 SK Mark Jeffris
  Glen McGarvie
GLYC2841119.09.6
318LarosUltimate 18 DK Len Hatfield
  Rob Ballard
GTYC42234314.03.0
424TarquinHartley TS 18Colin Theodore
  Jim Kelly
Hartley34327416.01.8
553Hobbit (G)Hartley TS 18Neil Murphy
  Mark Amos
Hartley63565524.03.0
653Queen of Harts (W)Hartley 21Colin Orchard
  Ray Vaughan
Hartley876538 (DNF)29.08.0
77Wendy TooHartley TS 18Allan Pearce
  Eric Smalley
  Andrew Padgett
Hartley5588616 (DNC)32.00.5
88Katie IIHartley 21Peter Corser
  Michael Clark
LWYC767711 (DNF)16 (DNC)38.01.0
924Rainman (G)Hartley 21Andrew Howarth
  Cuong Huynh
Hartley99998641.03.8
10810WaterbagoMcGregor 26 MBrian Harrison
  Val Harrison
GTYC1010101011 (DNF)16 (DNC)51.00.0
11redGolden DreamNorwalIslandSharpiDavid Penhall
  Jill Penhall
GLYC16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)80.00.0
11C26KateCavalier 26Harry Stophbas
  Bruce McKan
  Sandy McLeod
GLYC16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)80.00.0
11G2626PinduroJedda 22 BKMichael Bastin
  Gill Walker
RBYC16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)80.00.0
11GL80Waza RagerRoss 780 (Mod)David Homewood
  Peter Farrell, Dan
  Ron
GLYC16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)80.00.0
113931WOW!Flying FifteenMichael Clark
  Andrew Peck
16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)80.00.0
Please check the order of tied scores

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
2 Apr 2011
Race 2
2 Apr 2011
Race 3
2 Apr 2011
Race 4
3 Apr 2011
Race 5
3 Apr 2011
Race 6
3 Apr 2011
ScoreImp
1126SpudgunRL 24 DK Stuart Loft
  David Eickmeyer
  Andrew Somerville
GLYC2122117.02.4
2159WhateverRL 24 SK Mitchell Dyer
  Darryn Dyer
  Chris Amiet Rob Telfer
LWYC1541213 (DNF)13.03.1
3744TainuiNoelex 25 Ron Parker
  Peter Gheller
  Doug Whitby
MTYC34533215.03.4
45326Zilzie ExpressSonata 26 Terry Caldwell
  Tony Harrington
  David Stoffels
AWYC4216820 (DNC)21.04.0
5747Plane SailingNoelex 25 Peter Kalin
  Ian Jeff
51135513 (RAF)29.07.3
6723SiroccoNoelex 25 John Landon
  John Hanksworth
  Brian Royal
AWYC791274330.011.9
7555The StingRL 24 DK Lloyd Graham
  Adrian Cassar
  Peter Rochford
83887531.06.8
8600Cosmic SedsoRL 24 DK Paul Corben
  Jon Knight
  Tim Seal
GLYC6661191037.00.0
93019Full CircleTimpenny 770 SK Peter Morrison
  David Morrison
GLYC91374620 (DNC)39.011.9
1098SatisfactionCastle 650 Colin Svenson
  John Shepard
  P Lawrence
LWYC107111410442.09.9
11117Big day outCastle 650 Remco Pen
  Bill Thomson
  Shane Bright
MYC141091012647.013.0
124282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
  Gerry Van Maanen
GLYC111413911852.08.0
13127No ExcusesCastle 650 Mark McLellan
  Rod Smout
  Dean Ciminelli
MTYC128101516 (DNF)20 (DNC)61.04.0
1490Fast EddieSeaway 25Colin Hobbs
  Daren Reil
  Glen Neville
AWYC1515141213963.09.5
1510RollercoasterCastle 650 Stephen Reardon
  Max Norton
MTYC20 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)1314774.06.5
16232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer
  Mark Cuk
  Rob Leighton
MTYC13121517 (DNF)20 (DNC)20 (DNC)77.01.0
178010Wild CardAustral 8Geoff Tapper
  Sharon Wong
  Kon Priaris
MTYC16161620 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)88.00.0
18463Storm TropperHobie20Tom Renshaw
  Matt Renshaw
MYCV20 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)100.00.0
18V306SknotFarrier F22R TriChris Culph
  Craig And Rachelle Unthank
  Libby Fox
MHYC20 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)20 (DNC)100.00.0
Please check the order of tied scores

Race 12 Apr 2011

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact GLYCR

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
146Magic PuddingZeeman 6.5 Phil Mannes
  Rod Lake
  Yurgen Maxa
0.6800:43:190:36:421
266NovaUltimate 18 SK Mark Jeffris
  Glen McGarvie
0.5950:51:280:38:102
324TarquinHartley TS 18Colin Theodore
  Jim Kelly
0.6200:52:000:40:103
418LarosUltimate 18 DK Len Hatfield
  Rob Ballard
0.6000:54:150:40:344
57Wendy TooHartley TS 18Allan Pearce
  Eric Smalley
  Andrew Padgett
0.6200:54:030:41:455
653Hobbit (G)Hartley TS 18Neil Murphy
  Mark Amos
0.6200:54:550:42:266
78Katie IIHartley 21Peter Corser
  Michael Clark
0.6100:56:140:42:457
853Queen of Harts (W)Hartley 21Colin Orchard
  Ray Vaughan
0.6100:56:460:43:098
924Rainman (G)Hartley 21Andrew Howarth
  Cuong Huynh
0.6101:04:180:48:539
10810WaterbagoMcGregor 26 MBrian Harrison
  Val Harrison
0.6561:02:350:51:1010
redGolden DreamNorwalIslandSharpiDavid Penhall
  Jill Penhall
0.660DNC16
C26KateCavalier 26Harry Stophbas
  Bruce McKan
  Sandy McLeod
123.0DNC16
G2626PinduroJedda 22 BKMichael Bastin
  Gill Walker
0.575DNC16
GL80Waza RagerRoss 780 (Mod)David Homewood
  Peter Farrell, Dan
  Ron
0.820DNC16
3931WOW!Flying FifteenMichael Clark
  Andrew Peck
109.0DNC16

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1159WhateverRL 24 SK Mitchell Dyer
  Darryn Dyer
  Chris Amiet Rob Telfer
0.7250:57:000:51:301
2126SpudgunRL 24 DK Stuart Loft
  David Eickmeyer
  Andrew Somerville
0.7600:56:070:53:092
3744TainuiNoelex 25 Ron Parker
  Peter Gheller
  Doug Whitby
0.7250:59:260:53:423
45326Zilzie ExpressSonata 26 Terry Caldwell
  Tony Harrington
  David Stoffels
0.7281:00:310:54:544
5747Plane SailingNoelex 25 Peter Kalin
  Ian Jeff
0.7251:02:250:56:235
6600Cosmic SedsoRL 24 DK Paul Corben
  Jon Knight
  Tim Seal
0.7600:59:330:56:246
7723SiroccoNoelex 25 John Landon
  John Hanksworth
  Brian Royal
0.7251:02:420:56:397
8555The StingRL 24 DK Lloyd Graham
  Adrian Cassar
  Peter Rochford
0.7601:01:030:57:498
93019Full CircleTimpenny 770 SK Peter Morrison
  David Morrison
0.7161:04:520:57:529
1098SatisfactionCastle 650 Colin Svenson
  John Shepard
  P Lawrence
0.7251:04:090:57:5710
114282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
  Gerry Van Maanen
0.7161:05:520:58:4611
12127No ExcusesCastle 650 Mark McLellan
  Rod Smout
  Dean Ciminelli
0.7251:06:281:00:0312
13232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer
  Mark Cuk
  Rob Leighton
0.8100:59:501:00:2413
14117Big day outCastle 650 Remco Pen
  Bill Thomson
  Shane Bright
0.7251:07:191:00:4914
1590Fast EddieSeaway 25Colin Hobbs
  Daren Reil
  Glen Neville
0.7251:07:261:00:5515
168010Wild CardAustral 8Geoff Tapper
  Sharon Wong
  Kon Priaris
0.8051:08:461:08:5916
10RollercoasterCastle 650 Stephen Reardon
  Max Norton
0.725DNC20
463Storm TropperHobie20Tom Renshaw
  Matt Renshaw
73.0DNC20
V306SknotFarrier F22R TriChris Culph
  Craig And Rachelle Unthank
  Libby Fox
0.880DNC20

Race 22 Apr 2011

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact GLYCR

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
146Magic PuddingZeeman 6.5 Phil Mannes
  Rod Lake
  Yurgen Maxa
0.6800:40:070:34:001
218LarosUltimate 18 DK Len Hatfield
  Rob Ballard
0.6000:45:550:34:202
353Hobbit (G)Hartley TS 18Neil Murphy
  Mark Amos
0.6200:47:510:36:583
424TarquinHartley TS 18Colin Theodore
  Jim Kelly
0.6200:48:090:37:124
57Wendy TooHartley TS 18Allan Pearce
  Eric Smalley
  Andrew Padgett
0.6200:48:370:37:345
68Katie IIHartley 21Peter Corser
  Michael Clark
0.6100:49:550:37:576
753Queen of Harts (W)Hartley 21Colin Orchard
  Ray Vaughan
0.6100:50:040:38:037
866NovaUltimate 18 SK Mark Jeffris
  Glen McGarvie
0.5950:51:270:38:098
924Rainman (G)Hartley 21Andrew Howarth
  Cuong Huynh
0.6100:55:570:42:329
10810WaterbagoMcGregor 26 MBrian Harrison
  Val Harrison
0.6560:52:510:43:1210
redGolden DreamNorwalIslandSharpiDavid Penhall
  Jill Penhall
0.660DNC16
C26KateCavalier 26Harry Stophbas
  Bruce McKan
  Sandy McLeod
123.0DNC16
G2626PinduroJedda 22 BKMichael Bastin
  Gill Walker
0.575DNC16
GL80Waza RagerRoss 780 (Mod)David Homewood
  Peter Farrell, Dan
  Ron
0.820DNC16
3931WOW!Flying FifteenMichael Clark
  Andrew Peck
109.0DNC16

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1126SpudgunRL 24 DK Stuart Loft
  David Eickmeyer
  Andrew Somerville
0.7600:49:290:46:521
25326Zilzie ExpressSonata 26 Terry Caldwell
  Tony Harrington
  David Stoffels
0.7280:52:140:47:232
3555The StingRL 24 DK Lloyd Graham
  Adrian Cassar
  Peter Rochford
0.7600:50:410:48:003
4744TainuiNoelex 25 Ron Parker
  Peter Gheller
  Doug Whitby
0.7250:53:240:48:154
5159WhateverRL 24 SK Mitchell Dyer
  Darryn Dyer
  Chris Amiet Rob Telfer
0.7250:54:350:49:195
6600Cosmic SedsoRL 24 DK Paul Corben
  Jon Knight
  Tim Seal
0.7600:52:180:49:326
798SatisfactionCastle 650 Colin Svenson
  John Shepard
  P Lawrence
0.7250:57:460:52:117
8127No ExcusesCastle 650 Mark McLellan
  Rod Smout
  Dean Ciminelli
0.7250:58:020:52:268
9723SiroccoNoelex 25 John Landon
  John Hanksworth
  Brian Royal
0.7250:59:290:53:449
10117Big day outCastle 650 Remco Pen
  Bill Thomson
  Shane Bright
0.7251:00:450:54:5310
11747Plane SailingNoelex 25 Peter Kalin
  Ian Jeff
0.7251:01:020:55:0811
12232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer
  Mark Cuk
  Rob Leighton
0.8100:54:480:55:1912
133019Full CircleTimpenny 770 SK Peter Morrison
  David Morrison
0.7161:02:210:55:3813
144282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
  Gerry Van Maanen
0.7161:02:310:55:4714
1590Fast EddieSeaway 25Colin Hobbs
  Daren Reil
  Glen Neville
0.7251:02:050:56:0515
168010Wild CardAustral 8Geoff Tapper
  Sharon Wong
  Kon Priaris
0.8051:01:111:01:2216
10RollercoasterCastle 650 Stephen Reardon
  Max Norton
0.725DNC20
463Storm TropperHobie20Tom Renshaw
  Matt Renshaw
73.0DNC20
V306SknotFarrier F22R TriChris Culph
  Craig And Rachelle Unthank
  Libby Fox
0.880DNC20

Race 32 Apr 2011

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact GLYCR

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
146Magic PuddingZeeman 6.5 Phil Mannes
  Rod Lake
  Yurgen Maxa
0.6800:50:180:42:371
218LarosUltimate 18 DK Len Hatfield
  Rob Ballard
0.6001:01:550:46:182
324TarquinHartley TS 18Colin Theodore
  Jim Kelly
0.6201:00:080:46:273
466NovaUltimate 18 SK Mark Jeffris
  Glen McGarvie
0.5951:03:390:47:124
553Hobbit (G)Hartley TS 18Neil Murphy
  Mark Amos
0.6201:02:500:48:335
653Queen of Harts (W)Hartley 21Colin Orchard
  Ray Vaughan
0.6101:04:040:48:426
78Katie IIHartley 21Peter Corser
  Michael Clark
0.6101:04:170:48:527
87Wendy TooHartley TS 18Allan Pearce
  Eric Smalley
  Andrew Padgett
0.6201:03:250:49:008
924Rainman (G)Hartley 21Andrew Howarth
  Cuong Huynh
0.6101:12:360:55:119
10810WaterbagoMcGregor 26 MBrian Harrison
  Val Harrison
0.6561:09:000:56:2410
redGolden DreamNorwalIslandSharpiDavid Penhall
  Jill Penhall
0.660DNC16
C26KateCavalier 26Harry Stophbas
  Bruce McKan
  Sandy McLeod
123.0DNC16
G2626PinduroJedda 22 BKMichael Bastin
  Gill Walker
0.575DNC16
GL80Waza RagerRoss 780 (Mod)David Homewood
  Peter Farrell, Dan
  Ron
0.820DNC16
3931WOW!Flying FifteenMichael Clark
  Andrew Peck
109.0DNC16

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
15326Zilzie ExpressSonata 26 Terry Caldwell
  Tony Harrington
  David Stoffels
0.7281:00:530:55:141
2126SpudgunRL 24 DK Stuart Loft
  David Eickmeyer
  Andrew Somerville
0.7600:59:520:56:422
3747Plane SailingNoelex 25 Peter Kalin
  Ian Jeff
0.7251:03:100:57:043
4159WhateverRL 24 SK Mitchell Dyer
  Darryn Dyer
  Chris Amiet Rob Telfer
0.7251:04:200:58:074
5744TainuiNoelex 25 Ron Parker
  Peter Gheller
  Doug Whitby
0.7251:05:420:59:215
6600Cosmic SedsoRL 24 DK Paul Corben
  Jon Knight
  Tim Seal
0.7601:04:021:00:396
73019Full CircleTimpenny 770 SK Peter Morrison
  David Morrison
0.7161:08:311:01:087
8555The StingRL 24 DK Lloyd Graham
  Adrian Cassar
  Peter Rochford
0.7601:05:151:01:488
9117Big day outCastle 650 Remco Pen
  Bill Thomson
  Shane Bright
0.7251:08:261:01:499
10127No ExcusesCastle 650 Mark McLellan
  Rod Smout
  Dean Ciminelli
0.7251:08:391:02:0110
1198SatisfactionCastle 650 Colin Svenson
  John Shepard
  P Lawrence
0.7251:08:421:02:0411
12723SiroccoNoelex 25 John Landon
  John Hanksworth
  Brian Royal
0.7251:09:051:02:2512
134282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
  Gerry Van Maanen
0.7161:11:571:04:1213
1490Fast EddieSeaway 25Colin Hobbs
  Daren Reil
  Glen Neville
0.7251:11:491:04:5314
15232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer
  Mark Cuk
  Rob Leighton
0.8101:08:081:08:4615
168010Wild CardAustral 8Geoff Tapper
  Sharon Wong
  Kon Priaris
0.8051:09:501:10:0316
10RollercoasterCastle 650 Stephen Reardon
  Max Norton
0.725DNC20
463Storm TropperHobie20Tom Renshaw
  Matt Renshaw
73.0DNC20
V306SknotFarrier F22R TriChris Culph
  Craig And Rachelle Unthank
  Libby Fox
0.880DNC20

Race 43 Apr 2011

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact GLYCR

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
166NovaUltimate 18 SK Mark Jeffris
  Glen McGarvie
0.5950:53:200:39:331
224TarquinHartley TS 18Colin Theodore
  Jim Kelly
0.6200:51:540:40:062
318LarosUltimate 18 DK Len Hatfield
  Rob Ballard
0.6000:53:520:40:163
446Magic PuddingZeeman 6.5 Phil Mannes
  Rod Lake
  Yurgen Maxa
0.6800:47:320:40:174
553Queen of Harts (W)Hartley 21Colin Orchard
  Ray Vaughan
0.6100:53:210:40:335
653Hobbit (G)Hartley TS 18Neil Murphy
  Mark Amos
0.6200:53:140:41:086
78Katie IIHartley 21Peter Corser
  Michael Clark
0.6100:56:530:43:147
87Wendy TooHartley TS 18Allan Pearce
  Eric Smalley
  Andrew Padgett
0.6200:55:570:43:148
924Rainman (G)Hartley 21Andrew Howarth
  Cuong Huynh
0.6100:58:540:44:469
10810WaterbagoMcGregor 26 MBrian Harrison
  Val Harrison
0.6561:01:270:50:1410
redGolden DreamNorwalIslandSharpiDavid Penhall
  Jill Penhall
0.660DNC16
C26KateCavalier 26Harry Stophbas
  Bruce McKan
  Sandy McLeod
123.0DNC16
G2626PinduroJedda 22 BKMichael Bastin
  Gill Walker
0.575DNC16
GL80Waza RagerRoss 780 (Mod)David Homewood
  Peter Farrell, Dan
  Ron
0.820DNC16
3931WOW!Flying FifteenMichael Clark
  Andrew Peck
109.0DNC16

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1159WhateverRL 24 SK Mitchell Dyer
  Darryn Dyer
  Chris Amiet Rob Telfer
0.7250:56:540:51:241
2126SpudgunRL 24 DK Stuart Loft
  David Eickmeyer
  Andrew Somerville
0.7600:54:460:51:522
3744TainuiNoelex 25 Ron Parker
  Peter Gheller
  Doug Whitby
0.7250:58:370:52:573
43019Full CircleTimpenny 770 SK Peter Morrison
  David Morrison
0.7161:00:380:54:064
5747Plane SailingNoelex 25 Peter Kalin
  Ian Jeff
0.7251:00:330:54:425
65326Zilzie ExpressSonata 26 Terry Caldwell
  Tony Harrington
  David Stoffels
0.7281:01:000:55:206
7723SiroccoNoelex 25 John Landon
  John Hanksworth
  Brian Royal
0.7251:02:100:56:107
8555The StingRL 24 DK Lloyd Graham
  Adrian Cassar
  Peter Rochford
0.7600:59:430:56:338
94282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
  Gerry Van Maanen
0.7161:04:520:57:529
10117Big day outCastle 650 Remco Pen
  Bill Thomson
  Shane Bright
0.7251:05:010:58:4410
11600Cosmic SedsoRL 24 DK Paul Corben
  Jon Knight
  Tim Seal
0.7601:03:000:59:4011
1290Fast EddieSeaway 25Colin Hobbs
  Daren Reil
  Glen Neville
0.7251:06:110:59:4812
1310RollercoasterCastle 650 Stephen Reardon
  Max Norton
0.7251:06:501:00:2313
1498SatisfactionCastle 650 Colin Svenson
  John Shepard
  P Lawrence
0.7251:07:141:00:4414
15127No ExcusesCastle 650 Mark McLellan
  Rod Smout
  Dean Ciminelli
0.7251:08:571:02:1715
232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer
  Mark Cuk
  Rob Leighton
0.810DNF17
8010Wild CardAustral 8Geoff Tapper
  Sharon Wong
  Kon Priaris
0.805DNC20
463Storm TropperHobie20Tom Renshaw
  Matt Renshaw
73.0DNC20
V306SknotFarrier F22R TriChris Culph
  Craig And Rachelle Unthank
  Libby Fox
0.880DNC20

Race 53 Apr 2011

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact GLYCR

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
166NovaUltimate 18 SK Mark Jeffris
  Glen McGarvie
0.5950:45:190:33:361
246Magic PuddingZeeman 6.5 Phil Mannes
  Rod Lake
  Yurgen Maxa
0.6800:40:510:34:372
353Queen of Harts (W)Hartley 21Colin Orchard
  Ray Vaughan
0.6100:46:590:35:433
418LarosUltimate 18 DK Len Hatfield
  Rob Ballard
0.6000:48:120:36:024
553Hobbit (G)Hartley TS 18Neil Murphy
  Mark Amos
0.6200:46:400:36:035
67Wendy TooHartley TS 18Allan Pearce
  Eric Smalley
  Andrew Padgett
0.6200:47:360:36:476
724TarquinHartley TS 18Colin Theodore
  Jim Kelly
0.6200:48:190:37:207
824Rainman (G)Hartley 21Andrew Howarth
  Cuong Huynh
0.6100:50:570:38:448
810WaterbagoMcGregor 26 MBrian Harrison
  Val Harrison
0.656DNF11
8Katie IIHartley 21Peter Corser
  Michael Clark
0.610DNF11
redGolden DreamNorwalIslandSharpiDavid Penhall
  Jill Penhall
0.660DNC16
C26KateCavalier 26Harry Stophbas
  Bruce McKan
  Sandy McLeod
123.0DNC16
G2626PinduroJedda 22 BKMichael Bastin
  Gill Walker
0.575DNC16
GL80Waza RagerRoss 780 (Mod)David Homewood
  Peter Farrell, Dan
  Ron
0.820DNC16
3931WOW!Flying FifteenMichael Clark
  Andrew Peck
109.0DNC16

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1126SpudgunRL 24 DK Stuart Loft
  David Eickmeyer
  Andrew Somerville
0.7600:45:180:42:541
2159WhateverRL 24 SK Mitchell Dyer
  Darryn Dyer
  Chris Amiet Rob Telfer
0.7250:47:400:43:042
3744TainuiNoelex 25 Ron Parker
  Peter Gheller
  Doug Whitby
0.7250:48:130:43:343
4723SiroccoNoelex 25 John Landon
  John Hanksworth
  Brian Royal
0.7250:50:030:45:134
5747Plane SailingNoelex 25 Peter Kalin
  Ian Jeff
0.7250:50:210:45:295
63019Full CircleTimpenny 770 SK Peter Morrison
  David Morrison
0.7160:51:130:45:426
7555The StingRL 24 DK Lloyd Graham
  Adrian Cassar
  Peter Rochford
0.7600:48:310:45:577
85326Zilzie ExpressSonata 26 Terry Caldwell
  Tony Harrington
  David Stoffels
0.7280:50:570:46:138
9600Cosmic SedsoRL 24 DK Paul Corben
  Jon Knight
  Tim Seal
0.7600:50:120:47:329
1098SatisfactionCastle 650 Colin Svenson
  John Shepard
  P Lawrence
0.7250:52:400:47:3510
114282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
  Gerry Van Maanen
0.7160:53:540:48:0511
12117Big day outCastle 650 Remco Pen
  Bill Thomson
  Shane Bright
0.7250:53:590:48:4612
1390Fast EddieSeaway 25Colin Hobbs
  Daren Reil
  Glen Neville
0.7250:54:300:49:1413
1410RollercoasterCastle 650 Stephen Reardon
  Max Norton
0.7250:55:010:49:4214
127No ExcusesCastle 650 Mark McLellan
  Rod Smout
  Dean Ciminelli
0.725DNF16
8010Wild CardAustral 8Geoff Tapper
  Sharon Wong
  Kon Priaris
0.805DNC20
232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer
  Mark Cuk
  Rob Leighton
0.810DNC20
463Storm TropperHobie20Tom Renshaw
  Matt Renshaw
73.0DNC20
V306SknotFarrier F22R TriChris Culph
  Craig And Rachelle Unthank
  Libby Fox
0.880DNC20

Race 63 Apr 2011

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact GLYCR

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
166NovaUltimate 18 SK Mark Jeffris
  Glen McGarvie
0.5950:58:500:43:371
246Magic PuddingZeeman 6.5 Phil Mannes
  Rod Lake
  Yurgen Maxa
0.6800:53:240:45:152
318LarosUltimate 18 DK Len Hatfield
  Rob Ballard
0.6001:03:290:47:283
424TarquinHartley TS 18Colin Theodore
  Jim Kelly
0.6201:02:440:48:284
553Hobbit (G)Hartley TS 18Neil Murphy
  Mark Amos
0.6201:13:230:56:425
624Rainman (G)Hartley 21Andrew Howarth
  Cuong Huynh
0.6101:27:591:06:536
53Queen of Harts (W)Hartley 21Colin Orchard
  Ray Vaughan
0.610DNF8
810WaterbagoMcGregor 26 MBrian Harrison
  Val Harrison
0.656DNC16
8Katie IIHartley 21Peter Corser
  Michael Clark
0.610DNC16
7Wendy TooHartley TS 18Allan Pearce
  Eric Smalley
  Andrew Padgett
0.620DNC16
redGolden DreamNorwalIslandSharpiDavid Penhall
  Jill Penhall
0.660DNC16
C26KateCavalier 26Harry Stophbas
  Bruce McKan
  Sandy McLeod
123.0DNC16
G2626PinduroJedda 22 BKMichael Bastin
  Gill Walker
0.575DNC16
GL80Waza RagerRoss 780 (Mod)David Homewood
  Peter Farrell, Dan
  Ron
0.820DNC16
3931WOW!Flying FifteenMichael Clark
  Andrew Peck
109.0DNC16

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1126SpudgunRL 24 DK Stuart Loft
  David Eickmeyer
  Andrew Somerville
0.7600:53:350:50:451
2744TainuiNoelex 25 Ron Parker
  Peter Gheller
  Doug Whitby
0.7250:59:530:54:062
3723SiroccoNoelex 25 John Landon
  John Hanksworth
  Brian Royal
0.7251:00:560:55:033
498SatisfactionCastle 650 Colin Svenson
  John Shepard
  P Lawrence
0.7251:03:410:57:324
5555The StingRL 24 DK Lloyd Graham
  Adrian Cassar
  Peter Rochford
0.7601:01:410:58:255
6117Big day outCastle 650 Remco Pen
  Bill Thomson
  Shane Bright
0.7251:06:451:00:186
710RollercoasterCastle 650 Stephen Reardon
  Max Norton
0.7251:07:121:00:437
84282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
  Gerry Van Maanen
0.7161:09:551:02:238
990Fast EddieSeaway 25Colin Hobbs
  Daren Reil
  Glen Neville
0.7251:12:091:05:119
10600Cosmic SedsoRL 24 DK Paul Corben
  Jon Knight
  Tim Seal
0.7601:11:581:08:0910
747Plane SailingNoelex 25 Peter Kalin
  Ian Jeff
0.725RAF13
159WhateverRL 24 SK Mitchell Dyer
  Darryn Dyer
  Chris Amiet Rob Telfer
0.725DNF13
3019Full CircleTimpenny 770 SK Peter Morrison
  David Morrison
0.716DNC20
127No ExcusesCastle 650 Mark McLellan
  Rod Smout
  Dean Ciminelli
0.725DNC20
5326Zilzie ExpressSonata 26 Terry Caldwell
  Tony Harrington
  David Stoffels
0.728DNC20
8010Wild CardAustral 8Geoff Tapper
  Sharon Wong
  Kon Priaris
0.805DNC20
232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer
  Mark Cuk
  Rob Leighton
0.810DNC20
463Storm TropperHobie20Tom Renshaw
  Matt Renshaw
73.0DNC20
V306SknotFarrier F22R TriChris Culph
  Craig And Rachelle Unthank
  Libby Fox
0.880DNC20
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes