SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Albert Sailing Club
Winter Championship 2022
These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
15 May 2022
Race 2
21 May 2022
Race 3
4 Jun 2022
Score
1206403AdhocLaser RadialPhillip GardyneASC2 (DUT)215.0
22915DelphineRs Aero 9Ron FergusonASC3 (DNC)126.0
327No NameLaserGlenn HobbsAPYC1449.0
3181886Rods BoatLaser RadialRod ThomasASC3 (DNC)339.0
5145555CaptainLaser RadialDavid ScammellASC3 (DNC)55 (DUT)13.0
5 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
15 May 2022
Race 2
21 May 2022
Race 3
4 Jun 2022
Score
1597Cool ChangeImpulseJon PulhamAPYC212 (DUT)5.0
2502Poly DogImpulsePaul FarrellASC132 (DUT)6.0
3108IconImpulseJohn DixonAPYC7 (DNC)2312.0
3621En BateImpulsePeter WhitakerAPYC4 (DUT)6212.0
3545On A WhimImpulseJack WoodsASC44 (DUT)412.0
6648All Shook UpImpulseSteve DunnASC4 (DUT)49 (DNC)17.0
7594Astro BoyImpulseJohn WhelanASC7 (DNC)11 (DNF)119.0
8676L'AttitudeImpulseRussell LucasAPYC7 (DNC)59 (DNC)21.0
9731Aquila VIImpulsePhillip JohnsonAPYC7 (DNC)79 (DNC)23.0
9338No NameImpulseB EadeAPYC7 (DNC)88 (DNF)23.0
11510IcemanImpulseDenny KerrASC312 (DNC)9 (DNC)24.0
12332Senior MomentsImpulseArthur MissonASC7 (DNC)99 (DNC)25.0
13165BullrushImpulseAshley MaclarkinAPYC6 (DNF)12 (DNC)8 (DNF)26.0
14165BullrushImpulseGlenn CurrieAPYC7 (DNC)12 (DNC)8 (DNF)27.0
14 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
15 May 2022
Race 2
21 May 2022
Race 3
4 Jun 2022
Score
11333HaywireSabreGeoff SalibaASC1124.0
21393Still SpecialSabreIan ColemanASC6 (DNC)3312.0
331ElectraSabreDarryl LarcombeAPYC33 (DUT)9 (DNC)15.0
31823Cherry On TopSabreDavid Weston5 (DUT)6415.0
51431Cee-BeeSabreCharles BagossyASC6 (DNC)29 (DNC)17.0
6218665The BlueLaser 4.7Riley CantwellASC6 (DNC)11 (DNC)118.0
71653No NameSabreDon MckenzieASC6 (DNC)49 (DNC)19.0
82083Black HeartSabreDavid EmeryAPYC299 (DNC)20.0
8168Fuss PotSabreStephen TillmanASC6 (DNC)59 (DNC)20.0
101908Aka'ulaSabrePam WebsterASC6 (DNC)11 (DNC)522.0
10920SiriusSabreMitch CaddayeASC6 (DNC)79 (DNC)22.0
121217Beatrice TooSabreAshley MaclarkinAPYC6 (DNC)11 (DNC)623.0
121072New BruceSabreRob BultroseASC6 (DNC)89 (DNC)23.0
141261Sabre DanceSabreStephen CuiAPYC411 (DNC)9 (DNC)24.0
15184673Plane SailingLaser 4.7Nigel LeishmanASC6 (DNC)11 (DNC)8 (DNF)25.0
161009U B RipperSabreGraeme BluntASC? (DUT)11 (DNC)9 (DNC)?
17 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
15 May 2022
Race 2
21 May 2022
Race 3
4 Jun 2022
Score
1APYC3APYC3PacerSusie FalkAPYC3 (DNC)14 (DNC)8.0
1APYC3APYC3PacerStephen MagnerAPYC3 (DNC)4 (DNC)18.0
31OrangeRSZestSimon McDonaldASC14 (DNC)4 (DNC)9.0
32847Good PacePacerPaul TaigAPYC3 (DNC)24 (DNC)9.0
3184Beyond The SunsetRSZestRob HartAPYC3 (DNC)4 (DNC)29.0
6 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 5 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
15 May 2022
Race 2
21 May 2022
Race 3
4 Jun 2022
Score
18926HeronHeronAnthony BergerASC2 (DNC)12 (DNC)5.0
1 entrants.    

Division 6 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
15 May 2022
Race 2
21 May 2022
Race 3
4 Jun 2022
Score
11016Minnow1MinnowJames MooreAPYC2 (DNC)14 (DNC)7.0
11868FranckOptimistLily CantwellASC2 (DNC)4 (DNC)17.0
31061Minnow2MinnowSam MooreAPYC2 (DNC)24 (DNC)8.0
31850MenaceOptimistMaya CantwellASC2 (DNC)4 (DNC)28.0
4 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 7 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
15 May 2022
Race 2
21 May 2022
Race 3
4 Jun 2022
Score
12672HanSoloBrian JonesAPYC2 (DNC)12 (DNC)5.0
22679Touch N GoSoloGrant HaggettAPYC2 (DUT)22 (DNC)6.0
32656Blue BearSoloBrian TaylorAPYC? (DUT)4 (DNC)2 (DNC)?
3 entrants.    

Division 8 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
15 May 2022
Race 2
21 May 2022
Race 3
4 Jun 2022
Score
11261Sabre DanceSabreStephen CuiAPYC2 (DNC)2 (DNC)15.0
1 entrants.    

Division 9 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
15 May 2022
Race 2
21 May 2022
Race 3
4 Jun 2022
Score
13425RipostemMoth ScowJohn DixonAPYC12 (DNC)2 (DNC)5.0
1 entrants.    

Race 115 May 2022

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
127No NameLaserGlenn Hobbs114.001:11:401:02:511
206403AdhocLaser RadialPhillip Gardyne DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1502Poly DogImpulsePaul Farrell118.501:02:450:52:571
2597Cool ChangeImpulseJon Pulham118.501:04:510:54:432
3510IcemanImpulseDenny Kerr118.501:10:150:59:173
4545On A WhimImpulseJack Woods118.501:25:481:12:244
165BullrushImpulseAshley Maclarkin118.50DNF6
621En BateImpulsePeter Whitaker DUT
648All Shook UpImpulseSteve Dunn DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11333HaywireSabreGeoff Saliba127.001:01:110:48:101
22083Black HeartSabreDavid Emery127.001:04:370:50:522
331ElectraSabreDarryl Larcombe127.001:07:420:53:183
41261Sabre DanceSabreStephen Cui127.001:20:171:03:124
1823Cherry On TopSabreDavid Weston DUT
1009U B RipperSabreGraeme Blunt DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11OrangeRSZestSimon McDonald126.001:16:461:00:551

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
2679Touch N GoSoloGrant Haggett DUT
2656Blue BearSoloBrian Taylor DUT

Division 8, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 9, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13425RipostemMoth ScowJohn Dixon115.001:11:191:02:001

Race 221 May 2022

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12915DelphineRs Aero 9Ron Ferguson109.301:24:111:17:011
2206403AdhocLaser RadialPhillip Gardyne118.501:44:301:28:112
3181886Rods BoatLaser RadialRod Thomas118.501:47:201:30:343
427No NameLaserGlenn Hobbs114.001:45:111:32:164
5145555CaptainLaser RadialDavid Scammell118.501:52:171:34:455

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1597Cool ChangeImpulseJon Pulham118.501:29:561:15:531
2108IconImpulseJohn Dixon118.501:35:471:20:492
3502Poly DogImpulsePaul Farrell118.501:37:161:22:043
4648All Shook UpImpulseSteve Dunn118.501:38:561:23:294
5676L'AttitudeImpulseRussell Lucas118.501:44:091:27:535
6621En BateImpulsePeter Whitaker118.501:46:591:30:166
7731Aquila VIImpulsePhillip Johnson118.501:47:471:30:577
8338No NameImpulseB Eade118.501:49:581:32:478
9332Senior MomentsImpulseArthur Misson118.501:50:021:32:519
594Astro BoyImpulseJohn Whelan118.50DNF11
545On A WhimImpulseJack Woods DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11333HaywireSabreGeoff Saliba127.001:20:231:03:171
21431Cee-BeeSabreCharles Bagossy127.001:28:221:09:342
31393Still SpecialSabreIan Coleman127.001:29:201:10:203
41653No NameSabreDon Mckenzie127.001:29:591:10:514
5168Fuss PotSabreStephen Tillman127.001:30:411:11:245
61823Cherry On TopSabreDavid Weston127.001:33:111:13:226
7920SiriusSabreMitch Caddaye127.001:36:331:16:017
81072New BruceSabreRob Bultrose127.001:39:561:18:418
92083Black HeartSabreDavid Emery127.001:44:321:22:189
31ElectraSabreDarryl Larcombe DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1APYC3APYC3PacerSusie Falk127.501:15:100:58:571
22847Good PacePacerPaul Taig127.501:30:021:10:362

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
18926HeronHeronAnthony Berger145.001:06:160:45:421

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11016Minnow1MinnowJames Moore168.501:19:510:47:231
21061Minnow2MinnowSam Moore168.501:25:520:50:572

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12672HanSoloBrian Jones123.501:16:461:02:091
22679Touch N GoSoloGrant Haggett123.501:19:031:04:002

Division 8, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 9, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 34 Jun 2022

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1206403AdhocLaser RadialPhillip Gardyne118.501:30:071:16:021
22915DelphineRs Aero 9Ron Ferguson109.301:32:021:24:122
3181886Rods BoatLaser RadialRod Thomas118.501:50:231:33:093
427No NameLaserGlenn Hobbs114.001:50:101:36:384
145555CaptainLaser RadialDavid Scammell DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1594Astro BoyImpulseJohn Whelan118.501:47:241:30:381
2621En BateImpulsePeter Whitaker118.501:48:051:31:122
3108IconImpulseJohn Dixon118.501:49:591:32:483
4545On A WhimImpulseJack Woods118.501:54:071:36:184
165BullrushImpulseAshley Maclarkin118.50DNF8
338No NameImpulseB Eade118.50DNF8
165BullrushImpulseGlenn Currie118.50DNF8
502Poly DogImpulsePaul Farrell DUT
597Cool ChangeImpulseJon Pulham DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1218665The BlueLaser 4.7Riley Cantwell125.001:33:011:14:241
21333HaywireSabreGeoff Saliba127.001:35:031:14:502
31393Still SpecialSabreIan Coleman127.001:38:201:17:253
41823Cherry On TopSabreDavid Weston127.001:40:491:19:234
51908Aka'ulaSabrePam Webster127.001:49:591:26:365
61217Beatrice TooSabreAshley Maclarkin127.001:58:031:32:576
184673Plane SailingLaser 4.7Nigel Leishman125.00DNF8

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1APYC3APYC3PacerStephen Magner127.501:04:000:50:111
2184Beyond The SunsetRSZestRob Hart126.001:41:061:20:142

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11868FranckOptimistLily Cantwell170.001:10:280:41:271
21850MenaceOptimistMaya Cantwell170.001:10:590:41:452

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 8, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11261Sabre DanceSabreStephen Cui127.001:27:301:08:531

Division 9, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2022 SailRes