SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Albert Sailing Club
Winter Handicap 2024

Series entrants

Division 1 - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
145555CaptainILCA - 6 Laser RadialDavid ScammellASC
145556CantankerousILCA - 6 Laser RadialJohn OldASC
163955Astra 2ILCA - 6 Laser RadialTaylor Hobbs
167004No NameILCA - 6 Laser RadialRichard Rawlins
169422No NameILCA - 6 Laser RadialAoife DoranASC
181886Rods BoatILCA - 6 Laser RadialRod ThomasASC
188788No NameILCA 7-LaserJohn OldASC
193051NaiadILCA - 6 Laser RadialGiane Gardyne
206403Ad HocILCA - 6 Laser RadialPhilip GardyneASC
207841No NameILCA - 6 Laser RadialWilliam TaylorASC

Division 2 - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
165BullrushImpulseThommaso PAPYC
267AeolusImpulseJohn WhelanASC
332Senior MomentsImpulseArthur MissonASC
338No NameImpulseB EadeAPYC
409UnknownImpulseS Schwartze
502Poly DogImpulsePaul FarrellASC
510IcemanImpulseDenny KerrASC
515Seas The DayImpulseWalter Green
545On A WhimImpulseJack WoodsASC
550No NameImpulseR McIntire
562Hot Chilli ImpulseRob AllenAPYC
594Astro BoyImpulseIan ColemanASC
597Cool ChangeImpulseJon PulhamAPYC
605Spider PigImpulsePaul Richards
621En BateauImpulsePeter WhitakerAPYC
626WhykickamoocowImpulseDanny MarrinonAPYC
658Tunnel VisionImpulseDenny KerrASC
676L'AttitudeImpulseRussell LucasAPYC
686Grumpy BoyImpulseSteve DunnASC
690Live WireImpulseGraeme Cox
707TronImpulseGlen CurrieAPYC
728BeastImpulseRussell Denholm

Division 3 - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
31ElectraSabreDarryl LarcombeAPYC
359Living In The 70’sSabreChloe Currie
420Beatrice TooSabreStewart RoseAPYC
420Beatrice TooSabreEvan ChapmanAPYC
420Beatrice TooSabreRob HartAPYC
420Beatrice TooSabreCharlie SalterAPYC
538AAAZSabreChloe CurrieAPYC
538AAAZSabreViviane HarangozoAPYC
538AAAZSabreMark BradbeerAPYC
538AAAZSabreJulia DuAPYC
818GannetSabreLouise FergusonAPYC
920SiriusSabreMitch CaddayeASC
1004A Good EggSabreBrian Finlayson
1033No NameSabreDonna
1072New BruceSabreRob ButtroseASC
1199SoaveSabreA Schalk
1261Sabre DanceSabreJack ShiAPYC
1333HaywireSabreGeoff SalibaASC
1393Still SpecialSabreIan Coleman
1431Cee-BeeSabreCharles BagossyASC
1575Alternative RebelSabreStephen CuiAPYC
1589DoveSabreM Wong
1589EspadaSabreAlex MortonASC
1594No NameSabreRichard Skinner
1606RakaliSabreJim GloverASC
1653No NameSabreSilke SASC
1693Orange PeelSabreWarwick LloydAPYC
1723Light BlueSabreTony McGrathASC
1776SplashSabreMark AshkanasyAPYC
1782Out Of The BlueSabreTim FawknerASC
1823Cherry On TopSabreDavid Weston
1908Aka'ulaSabrePam WebsterASC
2039Purple HazeSabreSusannah GASC
2083Black HeartSabreDavid EmeryAPYC
2195MagnanimousSabreSteve MagnerAPYC

Division 4 - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
1UnknownRSZestRod ThomasASC
1No NameMicron 3Dat Le
2UnknownRSZestTony McGrathASC
3UnknownRSZestGreg RyanaSC
4UnknownRSZest No JIBMai MatsubaraASC
5No NameRSZest No JIBGary Craig
5ASC Zest 5RSZest No JIBLisa McRaeASC
6Zest 6RSZest No JIBSarah HuganASC
7No NameRSZest No JIBLindsay BergeASC
8No NameRSZest No JIBShinsuke Matsubara
184Beyond The Sunset RSZest No JIBRob HartAPYC
1001No NameMicron 3Dat LeAPYC
2673UnknownRS QuestAlyssa
3018CONTAGIOUSPacer PursuitJim French
3186Green Out125Brad RoseAPYC

Division 5 - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
7011AquariusMirrorKassia JackASC
7117StealthMirrorT Morton
8926HeronHeronAnthony BergerASC
45392Pequod MirrorMargaret Lee
68040IllusionMirrorJamie WilsonASC
68194BoudiceaMirrorA Morton
70065MirrorMirrorJamie Wilson

Division 6 - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
401NormMinnowA Frazer
439PhoxinusMinnowOliver Halse
795MoochieMinnowHamish Douglas

Division 7 - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
1279MarauderSoloIan KirkhamAPYC
2656Blue BearSoloBrian TaylorAPYC
2672HanSoloBrian JonesAPYC
2678SolsticeSoloRay WinesAPYC
2679Touch N GoSoloGrant HaggettAPYC
2679Touch N GoSoloPaul RichardsAPYC
2698LladosSoloShaun BaileyAPYC

Division 8 - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
31ElectraSabreKerrie MillerAPYC
373GreenieSabreChloe CurrieAPYC
439PhoxinusMinnowOliver Halse
485Bumble BeeOptimistOscar Cory
538AAAZSabreMark BradbeerAPYC
786Ma CherieSabreMarion GreenAPYC
795MoochieMinnowHamish Douglas
818No NameSabreLouise FergusonAPYC
902TanglesMinnowEli Fallu
1105PopsieSabreLouise FergusonAPYC
1168WickedSabreAnn WellsAPYC
1237SpindriftMinnowTheresa Morton
1269EverlastingOptimistAnne Edwards
1275Turbo-logistOptimistAubrey TanASC
1284Ankl-OrSabreJen JaegerAPYC
1509Mekari 8 SpinosaurusOptimistKengo Matsubara
1568The Kraken 2OptimistJames Edwards
1852Chiong AhOptimistAtticus TanASC
2258UnknownPacerJohn Capewal
APYC1APYC1PacerJon Laine
Zest3Zest 3RSZestLisa McRae

1 Mixed - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
083Lisa IIIILCA 7-LaserLuke TupperASC
728BowfingerOk DinghyBruce Ashton
1194Caeseraugusta Rs Aero 7Stephen CuiAPYC
1200Critical MassRs Aero 5Julia FoxAPYC
1200Critical MassRs Aero 5Peter Whitaker
2492HappyRs Aero 7Dennis HammonAPYC
2492HappyRs Aero 7D Hammon
2915DelphineRs Aero 9Ron FergussonASC
14586TemeritousFireballJaemie WilsonASC
15144Hot WireFireballJamie WilsonASC
36255No NameILCA 7-LaserRob HartAPYC
137561SkyeILCA 7-LaserChris DaveyAPYC
145519Que SeraILCA 7-LaserD Taylor
145519Que SeraILCA 7-LaserIan TaylorASC
166019No NameILCA 7-LaserGreg Ryan
184673Plane SailingILCA 4 - Laser 4.7Nigel LeishmanASC
202674RocketILCA 7-LaserL. Glover
222428No NameILCA 7-LaserS Gunther

Pacer - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
1264BoreasPacerColin Frazer
2444AmazonPacerPeter NaismithAPYC
2558ASC2558PacerJohn CapewalASC
2633No NamePacerOllie RantalaAPYC
2847Good PacePacerPaul TaigAPYC
2886ASC2886PacerShinsuke MatsubaraASC
APYC1APYC1PacerDarryl LarcombeAPYC
APYC1APYC1PacerRhett HarrisAPYC
APYC1APYC1PacerChloe CurrieAPYC
APYC2APYC2PacerGraeme CoxAPYC
APYC3APYC3PacerSusie FalkAPYC
APYC3APYC3PacerSusie FalkAPYC
APYC3APYC3PacerJack Shi
APYC5APYC5PacerCarolyn MorrisAPYC
APYC5APYC5PacerDat LeAPYC
APYC6No NamePacerJulia DuAPYC
APYC6No NamePacerOllie RantalaAPYC
APYC6APYC6PacerLouise FergusonAPYC
APYC6APYC6PacerNick PittsAPYC
APYC6No NamePacerChloe CurryAPYC
APYC6No NamePacerJon PulhamAPYC
blue sailNo NamePacerHelen Faulkner

Moth - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
3130FrolicMoth ScowDavid WestonAPYC
3392JaguarMoth ScowStephen MagnerAPYC
3396MistyMoth ScowJon PulhamAPYC

3 Mixed - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
184673Plane SailingILCA 4 - Laser 4.7Nigel LeishmanASC
202720Sea ViperILCA 4 - Laser 4.7Oscar CorryAPYC
206388Noah's ArkILCA 4 - Laser 4.7Noah Bajayo

Jubilee - Yardstick

Sail#NameClassCrewClub
J116JemimaJubileePeter NaismithAPYC
J120PegasusJubileeJill StowAPYC
J121WattaworieJubileeGrant HaggettAPYC

Race 111 May 2024

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1206403Ad HocILCA - 6 Laser RadialPhilip Gardyne118.501:39:401:24:061
2181886Rods BoatILCA - 6 Laser RadialRod Thomas118.501:56:301:38:182
3193051NaiadILCA - 6 Laser RadialGiane Gardyne118.501:59:371:40:563
188788No NameILCA 7-LaserJohn Old114.00DNF11

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1597Cool ChangeImpulseJon Pulham118.501:35:281:20:331
2502Poly DogImpulsePaul Farrell118.501:36:441:21:372
3605Spider PigImpulsePaul Richards118.501:46:581:30:163
4545On A WhimImpulseJack Woods118.501:52:281:34:544
5594Astro BoyImpulseIan Coleman118.501:54:011:36:135
165BullrushImpulseThommaso P118.50DNF23

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
131ElectraSabreDarryl Larcombe127.001:47:271:24:361
21431Cee-BeeSabreCharles Bagossy127.001:56:451:31:552
31261Sabre DanceSabreJack Shi127.002:08:231:41:053
4538AAAZSabreViviane Harangozo127.002:17:171:48:054
5420Beatrice TooSabreCharlie Salter127.0023:51:0018:46:465
1782Out Of The BlueSabreTim Fawkner127.00DNF36
1594No NameSabreRichard Skinner127.00DNF36

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1184Beyond The Sunset RSZest No JIBRob Hart133.001:43:191:17:401
27No NameRSZest No JIBLindsay Berge133.001:48:231:21:292
35ASC Zest 5RSZest No JIBLisa McRae133.001:48:251:21:313
41001No NameMicron 3Dat Le128.002:02:551:36:014

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
170065MirrorMirrorJamie Wilson143.001:11:130:49:481

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12698LladosSoloShaun Bailey123.501:52:511:31:221
2672HanSoloBrian Jones DUT
2656Blue BearSoloBrian Taylor DUT

Division 8, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11509Mekari 8 SpinosaurusOptimistKengo Matsubara170.001:17:180:45:281
21168WickedSabreAnn Wells127.001:13:050:57:322
31284Ankl-OrSabreJen Jaeger127.001:18:381:01:553

1 Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12915DelphineRs Aero 9Ron Fergusson109.301:28:241:20:521
215144Hot WireFireballJamie Wilson101.001:39:041:38:052

Pacer, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1blue sailNo NamePacerHelen Faulkner127.501:42:591:20:461
2APYC1APYC1PacerRhett Harris127.501:52:591:28:362

Moth, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13130FrolicMoth ScowDavid Weston115.001:56:591:41:431

3 Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202720Sea ViperILCA 4 - Laser 4.7Oscar Corry125.001:48:121:26:331

Jubilee, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1J121WattaworieJubileeGrant Haggett129.001:29:041:09:021
J120PegasusJubileeJill Stow129.00DNS4

Race 225 May 2024

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1181886Rods BoatILCA - 6 Laser RadialRod Thomas118.501:22:121:09:221
2193051NaiadILCA - 6 Laser RadialGiane Gardyne118.501:26:271:12:572
3206403Ad HocILCA - 6 Laser RadialPhilip Gardyne118.501:26:581:13:233.5
4167004No NameILCA - 6 Laser RadialRichard Rawlins118.501:26:581:13:233.5
5188788No NameILCA 7-LaserJohn Old114.001:24:081:13:485

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1510IcemanImpulseDenny Kerr118.501:07:560:57:191
2676L'AttitudeImpulseRussell Lucas118.501:11:421:00:302
3562Hot Chilli ImpulseRob Allen118.501:24:021:10:543

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11782Out Of The BlueSabreTim Fawkner127.001:07:490:53:231
21431Cee-BeeSabreCharles Bagossy127.001:19:131:02:222
31199SoaveSabreA Schalk127.001:21:001:03:463
41723Light BlueSabreTony McGrath127.001:25:501:07:354
5818GannetSabreLouise Ferguson127.001:28:161:09:305
1908Aka'ulaSabrePam Webster DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1184Beyond The Sunset RSZest No JIBRob Hart133.001:15:320:56:471
25ASC Zest 5RSZest No JIBLisa McRae133.001:22:111:01:472
31No NameMicron 3Dat Le128.001:19:261:02:033
46Zest 6RSZest No JIBSarah Hugan133.001:27:411:05:554

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12679Touch N GoSoloGrant Haggett123.500:52:000:42:061
22672HanSoloBrian Jones123.500:53:100:43:032

Division 8, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11509Mekari 8 SpinosaurusOptimistKengo Matsubara170.001:17:080:45:221
2APYC1APYC1PacerJon Laine127.501:04:110:50:202
31168WickedSabreAnn Wells127.001:22:061:04:383

1 Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1145519Que SeraILCA 7-LaserD Taylor114.001:07:180:59:021
2166019No NameILCA 7-LaserGreg Ryan114.001:07:420:59:232

Pacer, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12886ASC2886PacerShinsuke Matsubara127.501:00:240:47:221
22633No NamePacerOllie Rantala127.501:10:030:54:562
3APYC1APYC1PacerRhett Harris127.501:18:431:01:443
2847Good PacePacerPaul Taig DUT

Moth, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13130FrolicMoth ScowDavid Weston115.001:14:401:04:551

3 Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202720Sea ViperILCA 4 - Laser 4.7Oscar Corry125.001:24:341:07:391

Jubilee, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 315 Jun 2024

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1181886Rods BoatILCA - 6 Laser RadialRod Thomas118.501:49:471:32:381
2207841No NameILCA - 6 Laser RadialWilliam Taylor118.502:08:291:48:252
188788No NameILCA 7-LaserJohn Old114.00NSC11
167004No NameILCA - 6 Laser RadialRichard Rawlins118.50DNS11

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1502Poly DogImpulsePaul Farrell118.501:33:451:19:061
2626WhykickamoocowImpulseDanny Marrinon118.501:37:201:22:082
3510IcemanImpulseDenny Kerr118.501:38:151:22:543
4676L'AttitudeImpulseRussell Lucas118.501:43:141:27:074
5707TronImpulseGlen Currie118.501:45:131:28:475
6545On A WhimImpulseJack Woods118.501:46:531:30:116.5
7594Astro BoyImpulseIan Coleman118.501:46:521:30:116.5
8686Grumpy BoyImpulseSteve Dunn118.501:51:061:33:458
267AeolusImpulseJohn Whelan118.50DNF23
605Spider PigImpulsePaul Richards DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12039Purple HazeSabreSusannah G127.001:32:141:12:371
2420Beatrice TooSabreEvan Chapman127.001:42:091:20:262
32083Black HeartSabreDavid Emery127.001:42:261:20:393
41589EspadaSabreAlex Morton127.001:46:161:23:404
5818GannetSabreLouise Ferguson127.001:48:551:25:455
61431Cee-BeeSabreCharles Bagossy127.001:56:061:31:256
71723Light BlueSabreTony McGrath127.001:58:091:33:017
538AAAZSabreMark Bradbeer127.00DNF36
1782Out Of The BlueSabreTim Fawkner127.00DNF36
1261Sabre DanceSabreJack Shi127.00DNF36
1072New BruceSabreRob Buttrose127.00DNF36
1908Aka'ulaSabrePam Webster DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11No NameMicron 3Dat Le128.001:36:511:15:391
23186Green Out125Brad Rose123.001:38:001:19:402
36Zest 6RSZest No JIBSarah Hugan133.001:49:461:22:313
5ASC Zest 5RSZest No JIBLisa McRae133.00DNF16

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
17011AquariusMirrorKassia Jack143.001:35:401:06:541

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 8, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11509Mekari 8 SpinosaurusOptimistKengo Matsubara170.001:57:161:08:581
21168WickedSabreAnn Wells127.001:45:171:22:542

1 Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1145519Que SeraILCA 7-LaserIan Taylor114.001:34:141:22:391
21194Caeseraugusta Rs Aero 7Stephen Cui112.501:46:131:34:242
2915DelphineRs Aero 9Ron Fergusson DUT

Pacer, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12886ASC2886PacerShinsuke Matsubara127.501:34:031:13:451
2APYC1APYC1PacerRhett Harris127.501:47:011:23:562
31264BoreasPacerColin Frazer127.501:48:071:24:473
2558ASC2558PacerJohn Capewal127.50DNF23

Moth, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13396MistyMoth ScowJon Pulham115.001:29:231:17:431
23130FrolicMoth ScowDavid Weston115.001:35:431:23:132
33392JaguarMoth ScowStephen Magner115.001:59:501:44:123

3 Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1184673Plane SailingILCA 4 - Laser 4.7Nigel Leishman125.001:53:091:30:311
2202720Sea ViperILCA 4 - Laser 4.7Oscar Corry125.002:05:291:40:232

Jubilee, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1J120PegasusJubileeJill Stow129.001:38:021:15:591
2J116JemimaJubileePeter Naismith129.001:42:471:19:402
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2024 SailRes