SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
31 Oct 2010
Race 2
14 Nov 2010
Race 3
14 Nov 2010
Race 4
21 Nov 2010
Race 5
28 Nov 2010
Race 6
28 Nov 2010
Race 7
5 Dec 2010
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland11112115.0
22840Happy JackPaper TigerAndrew Smith8 (DNC)228 (DNC)128 (DNC)15.0
33058Wazer TigerPaper TigerBruce James8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)233218.0
420Bob CatNacra 14 sqRoss Phillips8 (DNC)7 (DUT)7 (DUT)38 (DNC)8 (DNC)7 (DUT)32.0
5435NauticatNacra 4.3Mark Ferguson8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)48 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)36.0
6246Far CanalTaipan 4.9 CatAlexander Fievez8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)40.0
62973NNPaper TigerAdam Erickson8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)40.0
Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
31 Oct 2010
Race 2
14 Nov 2010
Race 3
14 Nov 2010
Race 4
21 Nov 2010
Race 5
28 Nov 2010
Race 6
28 Nov 2010
Race 7
5 Dec 2010
Score
12344Luffin it upFlying FifteenGreg Graham11111 (DUT)1 (DUT)15.0
21301Hot GossipTimpenny 670 YCGraham Berrett8 (DNC)228 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)28.0
3665Club CorsairCorsairBruce James28 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)34.0
339762Green BottleLaserJim Carr8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)7 (DUT)3 (DNF)8 (DNC)8 (DNC)34.0
5150828NNLaser RadialTravis Moule8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)4 (DNF)36.0
6123304Not AgainLaser RadialKylie Wright8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DUT)40.0
632377Laser RadialMatt Kelly8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)40.0
Please check the order of tied scores

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
31 Oct 2010
Race 2
14 Nov 2010
Race 3
14 Nov 2010
Race 4
21 Nov 2010
Race 5
28 Nov 2010
Race 6
28 Nov 2010
Race 7
5 Dec 2010
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland8 (DNC)113 (DUT)18 (DNC)17.0
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge3 (DUT)2323 (DNS)8 (DNC)212.0
3121TrilbySabre 22Don McCowat8 (DNC)328 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)29.0
41981Don't Ask125Kaitlyn Holaj8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)18 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)33.0
4111HazardSouthern Cross 23/NWJura Pranikowski8 (DNC)5 (DSQ)5 (DSQ)7 (DUT)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)33.0
6779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)40.0
657RachelExplorer 16Frank Strickland8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)40.0
Please check the order of tied scores

Division 5 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
31 Oct 2010
Race 2
14 Nov 2010
Race 3
14 Nov 2010
Race 4
21 Nov 2010
Race 5
28 Nov 2010
Race 6
28 Nov 2010
Race 7
5 Dec 2010
Score
115317NNLaser 4.7Ethan Moule2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)19.0

Race 131 Oct 2010

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland84.00:53:381:03:511
3058Wazer TigerPaper TigerBruce James91.5DNC8
246Far CanalTaipan 4.9 CatAlexander Fievez73.5DNC8
2973NNPaper TigerAdam Erickson91.5DNC8
20Bob CatNacra 14 sqRoss Phillips84.5DNC8
2840Happy JackPaper TigerAndrew Smith91.5DNC8
435NauticatNacra 4.3Mark Ferguson87.5DNC8

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12344Luffin it upFlying FifteenGreg Graham109.01:12:011:06:041
2665Club CorsairCorsairBruce James119.51:20:551:07:432
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.0DNC8
1301Hot GossipTimpenny 670 YCGraham Berrett117.3DNC8
150828NNLaser RadialTravis Moule116.0DNC8
32377Laser RadialMatt Kelly116.0DNC8
39762Green BottleLaserJim Carr113.0DNC8

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.0DNC8
779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson0.630DNC8
111HazardSouthern Cross 23/NWJura Pranikowski127.0DNC8
121TrilbySabre 22Don McCowat125.8DNC8
57RachelExplorer 16Frank Strickland135.0DNC8
1981Don't Ask125Kaitlyn Holaj123.0DNC8
1249GrampusHartleyTs16David Strobridge DUT

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
15317NNLaser 4.7Ethan Moule122.0DNC2

Race 214 Nov 2010

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland84.00:54:241:04:461
22840Happy JackPaper TigerAndrew Smith91.51:00:221:05:582
3058Wazer TigerPaper TigerBruce James91.5DNC8
246Far CanalTaipan 4.9 CatAlexander Fievez73.5DNC8
2973NNPaper TigerAdam Erickson91.5DNC8
435NauticatNacra 4.3Mark Ferguson87.5DNC8
20Bob CatNacra 14 sqRoss Phillips DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12344Luffin it upFlying FifteenGreg Graham109.00:53:340:49:091
21301Hot GossipTimpenny 670 YCGraham Berrett117.31:07:000:57:072
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.0DNC8
150828NNLaser RadialTravis Moule116.0DNC8
32377Laser RadialMatt Kelly116.0DNC8
39762Green BottleLaserJim Carr113.0DNC8
665Club CorsairCorsairBruce James119.5DNC8

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:03:230:46:571
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:07:460:54:132
3121TrilbySabre 22Don McCowat125.81:09:180:55:063
111HazardSouthern Cross 23/NWJura Pranikowski127.0DSQ5
779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson0.630DNC8
57RachelExplorer 16Frank Strickland135.0DNC8
1981Don't Ask125Kaitlyn Holaj123.0DNC8

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
15317NNLaser 4.7Ethan Moule122.0DNC2

Race 314 Nov 2010

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland84.00:53:201:03:301
22840Happy JackPaper TigerAndrew Smith91.51:02:161:08:032
3058Wazer TigerPaper TigerBruce James91.5DNC8
246Far CanalTaipan 4.9 CatAlexander Fievez73.5DNC8
2973NNPaper TigerAdam Erickson91.5DNC8
435NauticatNacra 4.3Mark Ferguson87.5DNC8
20Bob CatNacra 14 sqRoss Phillips DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12344Luffin it upFlying FifteenGreg Graham109.00:51:450:47:291
21301Hot GossipTimpenny 670 YCGraham Berrett117.31:05:080:55:312
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.0DNC8
150828NNLaser RadialTravis Moule116.0DNC8
32377Laser RadialMatt Kelly116.0DNC8
39762Green BottleLaserJim Carr113.0DNC8
665Club CorsairCorsairBruce James119.5DNC8

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:00:290:44:481
2121TrilbySabre 22Don McCowat125.81:05:290:52:042
31249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:05:420:52:343
111HazardSouthern Cross 23/NWJura Pranikowski127.0DSQ5
779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson0.630DNC8
57RachelExplorer 16Frank Strickland135.0DNC8
1981Don't Ask125Kaitlyn Holaj123.0DNC8

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
15317NNLaser 4.7Ethan Moule122.0DNC2

Race 421 Nov 2010

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland84.01:05:591:18:331
23058Wazer TigerPaper TigerBruce James91.51:13:491:20:402
320Bob CatNacra 14 sqRoss Phillips84.51:13:341:27:043
4435NauticatNacra 4.3Mark Ferguson87.51:28:491:41:304
246Far CanalTaipan 4.9 CatAlexander Fievez73.5DNC8
2973NNPaper TigerAdam Erickson91.5DNC8
2840Happy JackPaper TigerAndrew Smith91.5DNC8

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12344Luffin it upFlying FifteenGreg Graham109.01:09:401:03:551
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.0DNC8
1301Hot GossipTimpenny 670 YCGraham Berrett117.3DNC8
150828NNLaser RadialTravis Moule116.0DNC8
32377Laser RadialMatt Kelly116.0DNC8
665Club CorsairCorsairBruce James119.5DNC8
39762Green BottleLaserJim Carr DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11981Don't Ask125Kaitlyn Holaj123.01:25:101:09:141
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:33:431:14:582
779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson0.630DNC8
121TrilbySabre 22Don McCowat125.8DNC8
57RachelExplorer 16Frank Strickland135.0DNC8
111EmilyExplorer 16Frank Strickland DUT
111HazardSouthern Cross 23/NWJura Pranikowski DUT

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
15317NNLaser 4.7Ethan Moule122.0DNC2

Race 528 Nov 2010

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12840Happy JackPaper TigerAndrew Smith91.50:38:340:42:091
21801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland84.00:35:290:42:152
33058Wazer TigerPaper TigerBruce James91.50:44:500:49:003
246Far CanalTaipan 4.9 CatAlexander Fievez73.5DNC8
2973NNPaper TigerAdam Erickson91.5DNC8
20Bob CatNacra 14 sqRoss Phillips84.5DNC8
435NauticatNacra 4.3Mark Ferguson87.5DNC8

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
39762Green BottleLaserJim Carr113.0DNF3
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.0DNC8
1301Hot GossipTimpenny 670 YCGraham Berrett117.3DNC8
150828NNLaser RadialTravis Moule116.0DNC8
32377Laser RadialMatt Kelly116.0DNC8
665Club CorsairCorsairBruce James119.5DNC8
2344Luffin it upFlying FifteenGreg Graham DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.00:51:260:38:061
1249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.0DNS3
779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson0.630DNC8
111HazardSouthern Cross 23/NWJura Pranikowski127.0DNC8
121TrilbySabre 22Don McCowat125.8DNC8
57RachelExplorer 16Frank Strickland135.0DNC8
1981Don't Ask125Kaitlyn Holaj123.0DNC8

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
15317NNLaser 4.7Ethan Moule122.0DNC2

Race 628 Nov 2010

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland84.00:40:330:48:161
22840Happy JackPaper TigerAndrew Smith91.50:45:220:49:352
33058Wazer TigerPaper TigerBruce James91.50:47:340:51:593
246Far CanalTaipan 4.9 CatAlexander Fievez73.5DNC8
2973NNPaper TigerAdam Erickson91.5DNC8
20Bob CatNacra 14 sqRoss Phillips84.5DNC8
435NauticatNacra 4.3Mark Ferguson87.5DNC8

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.0DNC8
1301Hot GossipTimpenny 670 YCGraham Berrett117.3DNC8
150828NNLaser RadialTravis Moule116.0DNC8
32377Laser RadialMatt Kelly116.0DNC8
39762Green BottleLaserJim Carr113.0DNC8
665Club CorsairCorsairBruce James119.5DNC8
2344Luffin it upFlying FifteenGreg Graham DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.0DNC8
1249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.0DNC8
779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson0.630DNC8
111HazardSouthern Cross 23/NWJura Pranikowski127.0DNC8
121TrilbySabre 22Don McCowat125.8DNC8
57RachelExplorer 16Frank Strickland135.0DNC8
1981Don't Ask125Kaitlyn Holaj123.0DNC8

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
15317NNLaser 4.7Ethan Moule122.0DNC2

Race 75 Dec 2010

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland84.00:56:441:07:321
23058Wazer TigerPaper TigerBruce James91.51:10:501:17:252
246Far CanalTaipan 4.9 CatAlexander Fievez73.5DNC8
2973NNPaper TigerAdam Erickson91.5DNC8
2840Happy JackPaper TigerAndrew Smith91.5DNC8
435NauticatNacra 4.3Mark Ferguson87.5DNC8
20Bob CatNacra 14 sqRoss Phillips DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12344Luffin it upFlying FifteenGreg Graham109.01:09:181:03:351
150828NNLaser RadialTravis Moule116.0DNF4
1301Hot GossipTimpenny 670 YCGraham Berrett117.3DNC8
32377Laser RadialMatt Kelly116.0DNC8
39762Green BottleLaserJim Carr113.0DNC8
665Club CorsairCorsairBruce James119.5DNC8
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:21:361:00:271
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:23:251:06:442
779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson0.630DNC8
111HazardSouthern Cross 23/NWJura Pranikowski127.0DNC8
121TrilbySabre 22Don McCowat125.8DNC8
57RachelExplorer 16Frank Strickland135.0DNC8
1981Don't Ask125Kaitlyn Holaj123.0DNC8

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
115317NNLaser 4.7Ethan Moule122.00:49:320:40:361
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes