SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Bendigo Yacht Club
2015 Kimbolton Series
These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
17 Jan 2015
Race 2
31 Jan 2015
Race 3
14 Feb 2015
Race 4
28 Feb 2015
Race 5
14 Mar 2015
Race 6
21 Mar 2015
Race 7
28 Mar 2015
Race 8
18 Apr 2015
Score
1290The Blame GameViper SloopMick Floyd2 (DNC)12 (DNC)2 (DNC)1ABN2 (DNC)1 (DUT)7.0
1 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
17 Jan 2015
Race 2
31 Jan 2015
Race 3
14 Feb 2015
Race 4
28 Feb 2015
Race 5
14 Mar 2015
Race 6
21 Mar 2015
Race 7
28 Mar 2015
Race 8
18 Apr 2015
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann12 (DUT)121ABN316.0
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge210 (DNC)2 (DUT)13ABN210 (DNC)10.0
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony3132 (DUT)2ABN10 (DNC)311.0
43052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald410 (DNC)244ABN13 (DUT)14.0
51768Grey MatterMosquito CatRob Lott4 (DUT)24510 (DNC)ABN410 (DNC)19.0
61792SwiperMosquito CatEwan Watson10 (DNC)5 (DNF)10 (DNC)10 (DNC)4 (DUT)ABN10 (DNC)231.0
71802Totally...Mosquito CatMick Floyd10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)310 (DNC)ABN10 (DNC)10 (DNC)43.0
81810Now WhatMosquito CatColin McEwan
  Jack McEwan
10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)5ABN10 (DNC)10 (DNC)45.0
9 entrants.    

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
17 Jan 2015
Race 2
31 Jan 2015
Race 3
14 Feb 2015
Race 4
28 Feb 2015
Race 5
14 Mar 2015
Race 6
21 Mar 2015
Race 7
28 Mar 2015
Race 8
18 Apr 2015
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
21111 (DUT)ABN125.0
22591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
12221ABN2 (DUT)17.0
32491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
313 (DNC)3313 (DNC)ABN13 (DNC)3 (DUT)25.0
401LaserMark Gillies13 (DNC)313 (DNC)13 (DNC)2ABN3 (DUT)13 (DNC)34.0
535647LaserColin Nankervis413 (DNC)13 (DNC)13 (DNC)13 (DNC)ABN13 (DNC)13 (DNC)56.0
12 entrants.    

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
17 Jan 2015
Race 2
31 Jan 2015
Race 3
14 Feb 2015
Race 4
28 Feb 2015
Race 5
14 Mar 2015
Race 6
21 Mar 2015
Race 7
28 Mar 2015
Race 8
18 Apr 2015
Score
13038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
31111ABN1 (DUT)15.0
297The Edge IIICastle 650 John Foreman14 (DNC)2 (DUT)314 (DNC)2ABN2211.0
3AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm24523 (DUT)ABN114 (DNC)12.0
43075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
4 (DUT)32314 (DNC)ABN9 (DNF)14 (DNC)21.0
53016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason475 (DUT)14 (DNC)3ABN9 (DNF)423.0
6934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
15 (DUT)6414 (DNC)ABN9 (DNF)14 (DNC)25.0
7985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
5 (DUT)614 (DNC)64ABN14 (DNC)14 (DNC)35.0
817Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
3 (DUT)2414 (DNC)14 (DNC)ABN14 (DNC)14 (DNC)37.0
83039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
56 (DUT)714 (DNC)5ABN14 (DNC)14 (DNC)37.0
103156SeahorseAdams 21 Hugh Drummond614 (DNC)14 (DNC)5 (DUT)14 (DNC)ABN14 (DNC)342.0
11Castle 650 Anthony Wall14 (DNC)87 (DUT)514 (DNC)ABN9 (DNF)14 (DNC)43.0
123092Timpenny 670 Dennis Scammell14 (DNC)5814 (DNC)14 (DNC)ABN9 (DNF)14 (DNC)50.0
13 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 5 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
17 Jan 2015
Race 2
31 Jan 2015
Race 3
14 Feb 2015
Race 4
28 Feb 2015
Race 5
14 Mar 2015
Race 6
21 Mar 2015
Race 7
28 Mar 2015
Race 8
18 Apr 2015
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON1 (DUT)1211ABN115.0
21755LeprechaunSabreJohn Carroll18 (DNF)13 (DUT)2ABN217 (DNC)9.0
31148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott55 (DUT)846ABN4321.0
4553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
5 (DUT)317 (DNC)38ABN517 (DNC)24.0
51343GustySabreDi Floyd17 (DNC)17 (DNC)723ABN17 (DNC)231.0
6925SterlingSabreJohn Maher17 (DNC)454 (DUT)17 (DNC)ABN317 (DNC)33.0
71935WindspielSabreJohn Cooper25317 (DNC)17 (DNC)ABN17 (DNC)17 (DNC)44.0
8201504Laser 4.7Eliza McKinstry317 (DNC)17 (DNC)3 (DUT)17 (DNC)ABN17 (DNC)17 (DNC)57.0
96PacerAdam Blakiston17 (DNC)2617 (DNC)17 (DNC)ABN17 (DNC)17 (DNC)59.0
91315SabreJohn Lockie417 (DNC)17 (DNC)17 (DNC)17 (DNC)ABN17 (DNC)4 (DUT)59.0
114PacerTim Hoogwerf17 (DNC)17 (DNC)417 (DNC)7ABN17 (DNC)17 (DNC)62.0
1289SabreAdam Blakiston17 (DNC)17 (DNC)17 (DNC)17 (DNC)4ABN17 (DNC)17 (DNC)72.0
13178815Laser 4.7Dom Tune17 (DNC)17 (DNC)17 (DNC)17 (DNC)5ABN17 (DNC)17 (DNC)73.0
14925Ace Of ClubsSabreWendy Rogasch17 (DNC)17 (DNC)17 (DNC)17 (DNC)9ABN17 (DNC)17 (DNC)77.0
16 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 6 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
17 Jan 2015
Race 2
31 Jan 2015
Race 3
14 Feb 2015
Race 4
28 Feb 2015
Race 5
14 Mar 2015
Race 6
21 Mar 2015
Race 7
28 Mar 2015
Race 8
18 Apr 2015
Score
0 entrants.    

Race 117 Jan 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:01:151:13:211
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.51:04:551:17:442
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:08:251:21:563
43052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.51:23:391:30:254
1768Grey MatterMosquito CatRob Lott DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:17:001:11:171
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:24:471:15:012
32491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.01:23:001:16:513
435647LaserColin Nankervis113.01:50:501:38:054

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.71:17:351:10:051
2AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.81:01:251:10:472
33038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:25:351:13:033
43016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:39:441:25:074
53039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
117.21:43:111:28:045
63156SeahorseAdams 21 Hugh Drummond116.31:46:401:31:426
17Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
DUT
3075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
DUT
985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
DUT

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:25:141:07:061
21935WindspielSabreJohn Cooper127.01:26:571:08:272
3201504Laser 4.7Eliza McKinstry122.01:28:381:12:393
41315SabreJohn Lockie127.01:35:331:15:144
51148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.41:38:221:17:505
795HypernoSabreEWAN WATSON DUT
553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
DUT

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 231 Jan 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1290The Blame GameViper SloopMick Floyd68.50:58:401:25:381

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:03:041:15:311
21768Grey MatterMosquito CatRob Lott83.51:09:091:22:482
1792SwiperMosquito CatEwan Watson83.5DNF5
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:22:431:13:121
22591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:20:471:14:482
301LaserMark Gillies113.01:25:361:15:453

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:24:121:11:521
217Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.61:19:111:13:362
33075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
117.21:30:091:16:573
4AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.81:07:061:17:204
53092Timpenny 670 Dennis Scammell117.21:31:541:18:265
6985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.71:28:021:19:316
73016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:33:331:19:517
8Castle 650 Anthony Wall110.71:33:071:24:078
97The Edge IIICastle 650 John Foreman DUT
934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
DUT
3039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
DUT

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:18:101:01:321
26PacerAdam Blakiston127.51:22:301:04:422
3553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
136.01:29:371:05:533
4925SterlingSabreJohn Maher127.01:26:111:07:514
51935WindspielSabreJohn Cooper127.01:26:131:07:535
1755LeprechaunSabreJohn Carroll127.0DNF8
1148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott DUT

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 314 Feb 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:15:471:30:451
23052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.51:38:111:46:082
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:29:231:47:023
41768Grey MatterMosquito CatRob Lott81.51:27:541:47:514
1752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:08:591:01:021
22591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:10:311:05:172
32491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.01:11:291:06:113

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:22:421:10:351
23075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
117.21:25:201:12:502
397The Edge IIICastle 650 John Foreman110.71:20:411:12:533
417Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.61:19:101:13:354
5AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.81:04:061:13:535
6934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.71:23:491:15:436
73039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
117.21:31:481:18:217
83092Timpenny 670 Dennis Scammell117.21:31:571:18:298
3016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason DUT
Castle 650 Anthony Wall DUT

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:10:480:55:441
2795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:11:150:56:062
31935WindspielSabreJohn Cooper127.01:15:070:59:083
44PacerTim Hoogwerf127.51:16:080:59:424
5925SterlingSabreJohn Maher127.01:17:131:00:485
66PacerAdam Blakiston127.51:18:161:01:236
71343GustySabreDi Floyd127.01:18:371:01:547
81148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.41:19:231:02:488

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 428 Feb 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.50:57:401:09:031
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:02:561:15:222
31802Totally...Mosquito CatMick Floyd81.51:02:591:17:163
43052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.51:15:091:21:144
51768Grey MatterMosquito CatRob Lott81.51:07:061:22:195
1812OvertureMosquito CatMichael Anthony DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:05:290:57:571
22591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:04:551:00:062
32491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.01:07:291:02:293

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:04:220:54:561
2AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.80:49:400:57:142
33075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
117.21:07:160:57:253
4934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.71:03:400:57:314
5Castle 650 Anthony Wall110.71:05:380:59:175
6985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.71:06:371:00:116
3156SeahorseAdams 21 Hugh Drummond DUT

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:56:020:44:071
21343GustySabreDi Floyd127.01:00:550:47:582
3553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
136.01:08:010:50:003
41148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.41:12:270:57:194
1755LeprechaunSabreJohn Carroll DUT
201504Laser 4.7Eliza McKinstry DUT
925SterlingSabreJohn Maher DUT

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 514 Mar 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1290The Blame GameViper SloopMick Floyd68.50:59:551:27:281

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:58:221:09:541
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:00:101:12:032
31752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.51:00:381:12:363
43052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.51:12:181:18:094
51810Now WhatMosquito CatColin McEwan
  Jack McEwan
81.51:13:221:30:015
1792SwiperMosquito CatEwan Watson DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:05:121:00:221
201LaserMark Gillies113.01:11:511:03:352
2Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:07:510:57:541
297The Edge IIICastle 650 John Foreman110.71:09:101:02:292
33016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:14:541:03:563
4985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.71:12:481:05:464
53039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
117.21:21:221:09:275
AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm DUT

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:01:320:48:271
21755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:03:070:49:412
31343GustySabreDi Floyd127.01:04:230:50:413
489SabreAdam Blakiston127.01:08:560:54:164
5178815Laser 4.7Dom Tune122.01:06:380:54:375
61148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.41:09:390:55:066
74PacerTim Hoogwerf127.51:10:450:55:297
8553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
136.01:27:301:04:208
9925Ace Of ClubsSabreWendy Rogasch127.01:28:001:09:179

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 621 Mar 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 4, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 5, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 6, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 728 Mar 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.51:57:352:07:071
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.51:48:022:09:222
31754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:49:382:11:173
41768Grey MatterMosquito CatRob Lott81.51:54:592:21:054

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:33:591:23:101
2591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
DUT
01LaserMark Gillies DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.81:05:541:15:571
297The Edge IIICastle 650 John Foreman110.71:33:111:24:112
3016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.2DNF9
934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.7DNF9
Castle 650 Anthony Wall110.7DNF9
3075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
117.2DNF9
3092Timpenny 670 Dennis Scammell117.2DNF9
3038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
DUT

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:38:371:17:391
21755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:38:551:17:532
3925SterlingSabreJohn Maher127.01:47:501:24:543
41148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.41:56:551:32:304
5553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
136.02:11:431:36:515

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 818 Apr 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
290The Blame GameViper SloopMick Floyd DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:09:231:23:051
21792SwiperMosquito CatEwan Watson83.51:12:541:27:182
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:14:491:29:363
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:17:581:12:111
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:24:291:14:452
2491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:20:491:08:591
297The Edge IIICastle 650 John Foreman110.71:18:121:10:382
33156SeahorseAdams 21 Hugh Drummond116.31:32:331:19:343
43016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:35:121:21:154

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:08:190:53:471
21343GustySabreDi Floyd127.01:13:590:58:152
31148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.41:38:231:17:503
1315SabreJohn Lockie DUT

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes