SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
31 Mar 2015
Race 2
31 Mar 2015
Race 3
31 Mar 2015
Race 4
13 Apr 2015
Race 5
13 Apr 2015
Race 6
19 Apr 2015
Race 7
27 Apr 2015
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland111 (DUT)11115.0
22663Windrush14SloopMervyn Brown222 (DUT)222210.0
36268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski335 (DNC)445 (DNC)5 (DNC)19.0
42434Windrush14SloopEmma Conway5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)335 (DNC)5 (DNC)21.0
4 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
31 Mar 2015
Race 2
31 Mar 2015
Race 3
31 Mar 2015
Race 4
13 Apr 2015
Race 5
13 Apr 2015
Race 6
19 Apr 2015
Race 7
27 Apr 2015
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James118 (DNC)114 (DNF)15.0
2161218rLaser RadialAndrew McColl8 (DNC)8 (DNC)14211 (DUT)9.0
3123304Not AgainLaser RadialKylie Wright222234 (DNF)8 (DNC)11.0
435Clubman 8Jura Pranikowski8 (DNC)8 (DNC)38 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)229.0
41303Timpenny 670Graham Berrett8 (DNC)8 (DNC)4548 (DNC)8 (DNC)29.0
6aus 2296ContenderMatt Kee8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)36 (DNF)8 (DNC)8 (DNC)33.0
7 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
31 Mar 2015
Race 2
31 Mar 2015
Race 3
31 Mar 2015
Race 4
13 Apr 2015
Race 5
13 Apr 2015
Race 6
19 Apr 2015
Race 7
27 Apr 2015
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland1 (DUT)1 (DUT)11112 (DNC)15.0
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge212224 (DNS)39.0
3121TrilbySabre 22Don McCowat3232 (DUT)2 (DUT)2411.0
4779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson1312 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)2 (DUT)30.0
557Explorer 16P Evans6 (DNF)45 (DNF)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)39.0
61202HartleyTs16Bruce Reynolds12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)3312 (DNC)12 (DNC)42.0
7530SabreGeoff Conway12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)112 (DNC)49.0
8WT30NemesisJedda 22 BKRoss Phillips12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)250.0
11 entrants.    

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
31 Mar 2015
Race 2
31 Mar 2015
Race 3
31 Mar 2015
Race 4
13 Apr 2015
Race 5
13 Apr 2015
Race 6
19 Apr 2015
Race 7
27 Apr 2015
Score
0 entrants.    

Race 131 Mar 2015

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.51:06:561:20:091
22663Windrush14SloopMervyn Brown90.51:15:411:23:372
36268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski90.51:22:181:30:563

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James116.00:53:260:46:031
2123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.00:56:120:48:262

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson125.00:56:250:45:081
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:02:000:49:362
3121TrilbySabre 22Don McCowat125.81:02:380:49:473
57Explorer 16P Evans91.5DNF6
111EmilyExplorer 16Frank Strickland DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 231 Mar 2015

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.51:12:501:27:131
22663Windrush14SloopMervyn Brown90.51:28:181:37:342
36268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski90.51:39:201:49:453

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James116.01:15:571:05:281
2123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.01:18:021:07:162

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:19:121:03:211
2121TrilbySabre 22Don McCowat125.81:22:081:05:172
3779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson125.01:23:271:06:453
457Explorer 16P Evans135.01:45:191:18:004
111EmilyExplorer 16Frank Strickland DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 331 Mar 2015

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland DUT
2663Windrush14SloopMervyn Brown DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl116.01:27:411:15:351
2123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.01:28:161:16:052
335Clubman 8Jura Pranikowski99.81:27:281:27:363
41303Timpenny 670Graham Berrett0.6851:52:121:35:464

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:38:521:13:141
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:35:461:16:362
3121TrilbySabre 22Don McCowat125.81:51:031:28:163
57Explorer 16P Evans91.5DNF5

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 413 Apr 2015

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.51:08:421:22:161
22663Windrush14SloopMervyn Brown90.51:33:231:43:112
32434Windrush14SloopEmma Conway90.51:35:151:45:143
46268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski90.51:56:212:08:334

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James116.01:09:461:00:081
2123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.01:11:551:01:592
3aus 2296ContenderMatt Kee107.51:06:381:01:593
4161218rLaser RadialAndrew McColl116.01:13:421:03:324
51303Timpenny 670Graham Berrett0.6851:30:591:17:395

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:21:031:00:021
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:18:291:02:472
31202HartleyTs16Bruce Reynolds125.01:28:451:11:003
121TrilbySabre 22Don McCowat DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 513 Apr 2015

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.50:42:220:50:441
22663Windrush14SloopMervyn Brown90.50:52:500:58:222
32434Windrush14SloopEmma Conway90.50:54:391:00:233
46268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski90.50:55:061:00:534

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James116.01:03:400:54:531
2161218rLaser RadialAndrew McColl116.01:05:570:56:512
3123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.01:10:431:00:573
41303Timpenny 670Graham Berrett0.6851:13:261:02:404
aus 2296ContenderMatt Kee107.5DNF6

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:10:250:52:091
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:07:020:53:372
31202HartleyTs16Bruce Reynolds125.01:13:440:58:593
121TrilbySabre 22Don McCowat DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 619 Apr 2015

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.51:10:211:24:151
22663Windrush14SloopMervyn Brown90.51:34:041:43:562

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl116.01:24:231:12:441
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.0DNF4
24999SeahawkeLaser RadialBruce James116.0DNF4

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1530SabreGeoff Conway127.01:37:161:16:351
2121TrilbySabre 22Don McCowat125.81:50:561:28:102
1249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.0DNS4

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 727 Apr 2015

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.51:12:071:26:221
22663Windrush14SloopMervyn Brown90.51:36:351:46:432

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James116.01:24:471:13:051
235Clubman 8Jura Pranikowski99.81:34:171:34:282
161218rLaser RadialAndrew McColl DUT

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:43:161:16:291
2WT30NemesisJedda 22 BKRoss Phillips0.5751:48:471:17:562
31249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:43:181:22:383
4121TrilbySabre 22Don McCowat125.81:48:051:25:554
779EdelweissHartleyTs16Graham Sibson DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes