SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Bendigo Yacht Club
2015 Metcalfe Series
These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
10 Oct 2015
Race 2
10 Oct 2015
Race 3
17 Oct 2015
Race 4
17 Oct 2015
Race 5
24 Oct 2015
Race 6
24 Oct 2015
Race 7
7 Nov 2015
Race 8
7 Nov 2015
Race 9
14 Nov 2015
Race 10
14 Nov 2015
Race 11
21 Nov 2015
Race 12
21 Nov 2015
Race 13
5 Dec 2015
Race 14
5 Dec 2015
Race 15
12 Dec 2015
Race 16
12 Dec 2015
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann321ABN122 (DUT)2 (DUT)1123112ABN14.0
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge119 (DNC)ABN9 (DNC)9 (DNC)119 (DNC)9 (DNC)111 (DUT)1 (DUT)1ABN18.0
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony439 (DNC)ABN41332235223ABN24.0
41768Grey MatterMosquito CatRob Lott9 (DNC)9 (DNC)2ABN24244 (DUT)4 (DUT)549 (DNC)9 (DNC)5ABN36.0
51792SwiperMosquito CatEwan Watson249 (DNC)ABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)429 (DNC)9 (DNC)3 (DUT)ABN60.0
63052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald5 (DUT)5 (DUT)9 (DNC)ABN339 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)8 (DNF)ABN69.0
71810Now WhatMosquito CatColin McEwan
  Jack McEwan
9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABN9 (DNC)9 (DNC)429 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABN78.0
81802Totally...Mosquito CatMick Floyd9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)4ABN85.0
8 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
10 Oct 2015
Race 2
10 Oct 2015
Race 3
17 Oct 2015
Race 4
17 Oct 2015
Race 5
24 Oct 2015
Race 6
24 Oct 2015
Race 7
7 Nov 2015
Race 8
7 Nov 2015
Race 9
14 Nov 2015
Race 10
14 Nov 2015
Race 11
21 Nov 2015
Race 12
21 Nov 2015
Race 13
5 Dec 2015
Race 14
5 Dec 2015
Race 15
12 Dec 2015
Race 16
12 Dec 2015
Score
11ImpulseRussell Denholm112ABN1 (DUT)1 (DUT)121 (DUT)1 (DUT)11211ABN10.0
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
267ABN3 (DUT)3 (DUT)213 (DUT)3 (DUT)34122ABN22.0
3795HypernoSabreEWAN WATSON631ABN47334 (DUT)4 (DUT)7.53443ABN32.0
4160288LaserJ Mildren4522 (DNC)ABN1155322 (DNC)424 (DUT)4 (DUT)5ABN33.0
52591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
7710ABN226 (DUT)6 (DUT)22 (DNC)12 (DNF)55339ABN46.0
61859SabreSteve Phillis101111ABN8344412 (DNF)667 (DUT)7 (DUT)4ABN53.0
72491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
528ABN10822 (DNC)22 (DNC)612 (DNF)22 (DNC)22 (DNC)522 (DNC)11ABN89.0
8207ThrhyllaImpulseAdam Blakiston22 (DNC)22 (DNC)6ABN3422 (DNC)22 (DNC)512 (DNF)6 (DUT)6 (DUT)22 (DNC)22 (DNC)6ABN92.0
9925SterlingSabreJohn Maher22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)ABN6.5566112 (DNF)22 (DNC)22 (DNC)6 (DUT)6 (DUT)22 (DNC)ABN92.5
101148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott22 (DNC)22 (DNC)10 (DUT)ABN913 (DNF)77712 (DNF)10.5822 (DNC)22 (DNC)13 (DNF)ABN96.5
111755LeprechaunSabreJohn Carroll8109ABN6.513 (DNS)9 (DUT)9 (DUT)22 (DNC)22 (DNC)922 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)7ABN102.5
1201LaserMark Gillies344ABN22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)222 (DNC)3 (DUT)3 (DUT)22 (DNC)ABN107.0
131129Wind SpielSabreJohn Cooper922 (DNC)5ABN5622 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)6 (DUT)6 (DUT)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)ABN125.0
1498986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter11813ABN22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)9 (DUT)9 (DUT)7.5722 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)ABN130.5
15193031LaserMick Floyd22 (DNC)22 (DNC)3ABN22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)2122 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)ABN160.0
161657CwiverTasarJohn Maher
  Lil Maher
12922 (DNC)ABN22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)10ABN185.0
171343GustySabreDi Floyd22 (DNC)22 (DNC)12ABN22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)8ABN196.0
18553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)ABN22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)10.522 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)ABN208.5
19201504Laser 4.7Eliza McKinstry22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)ABN22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)22 (DNC)11 (DNF)22 (DNC)22 (DNC)ABN209.0
21 entrants.    

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
10 Oct 2015
Race 2
10 Oct 2015
Race 3
17 Oct 2015
Race 4
17 Oct 2015
Race 5
24 Oct 2015
Race 6
24 Oct 2015
Race 7
7 Nov 2015
Race 8
7 Nov 2015
Race 9
14 Nov 2015
Race 10
14 Nov 2015
Race 11
21 Nov 2015
Race 12
21 Nov 2015
Race 13
5 Dec 2015
Race 14
5 Dec 2015
Race 15
12 Dec 2015
Race 16
12 Dec 2015
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman11 (DNC)11 (DNC)1ABN121 (DUT)1 (DUT)2111111ABN10.0
23038UOMETimpenny 670 Doug Carswell112ABN11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)322 (DUT)2 (DUT)322ABN20.0
33016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason35 (DNF)4ABN21224323233 (DUT)ABN23.0
417Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
25 (DNF)3ABN11 (DNC)11 (DNC)1111 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)ABN67.0
5985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
4211 (DNC)ABN11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)15 (DNF)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)3ABN70.0
63075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)ABN11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)4 (DUT)4 (DUT)11 (DNC)11 (DNC)4ABN89.0
73039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)ABN11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)3211 (DNC)11 (DNC)8 (DNS)ABN90.0
8F 6Farr 6000 Brian Coman11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)ABN11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)4411 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)ABN96.0
9701Farr 6000 Ken Coulson
  Wendy Rogasch
11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)ABN11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)311 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)11 (DNC)8 (DNS)ABN99.0
10 entrants.    

Race 110 Oct 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.50:45:200:54:171
21792SwiperMosquito CatEwan Watson83.50:48:180:57:502
31754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:49:390:59:273
41812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:52:001:02:164
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11ImpulseRussell Denholm118.50:36:150:30:351
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:34:360:30:372
301LaserMark Gillies114.00:35:520:31:273
4160288LaserJ Mildren114.00:36:210:31:534
52491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.00:35:500:33:105
6795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:46:040:36:166
72591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:40:250:37:257
81755LeprechaunSabreJohn Carroll127.00:47:400:37:328
91129Wind SpielSabreJohn Cooper127.00:49:340:39:019
101859SabreSteve Phillis127.00:50:410:39:5410
1198986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.00:50:500:40:4011
121657CwiverTasarJohn Maher
  Lil Maher
108.00:46:200:42:5412

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UOMETimpenny 670 Doug Carswell117.20:41:550:35:461
217Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.60:39:570:37:082
33016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:46:240:39:363
4985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.70:44:560:40:354

Race 210 Oct 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.50:41:330:49:451
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:42:570:51:262
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:43:540:52:343
41792SwiperMosquito CatEwan Watson83.50:44:000:52:414
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11ImpulseRussell Denholm118.50:27:330:23:141
22491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.00:29:060:26:562
3795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:35:400:28:053
401LaserMark Gillies114.00:32:350:28:344
5160288LaserJ Mildren114.00:34:080:29:565
62Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:34:040:30:086
72591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:33:380:31:087
898986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.00:39:400:31:448
91657CwiverTasarJohn Maher
  Lil Maher
108.00:39:450:36:489
101755LeprechaunSabreJohn Carroll127.00:51:370:40:3810
111859SabreSteve Phillis127.00:52:190:41:1111

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UOMETimpenny 670 Doug Carswell117.20:29:480:25:261
2985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.70:33:130:30:002
3016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.2DNF5
17Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.6DNF5

Race 317 Oct 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:55:211:06:171
21768Grey MatterMosquito CatRob Lott82.00:55:241:07:332

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:54:160:42:431
21ImpulseRussell Denholm118.50:50:560:42:582
3193031LaserMick Floyd114.00:51:020:44:463
401LaserMark Gillies114.00:51:060:44:494
51129Wind SpielSabreJohn Cooper127.00:57:010:44:535
6207ThrhyllaImpulseAdam Blakiston118.50:53:180:44:586
72Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:51:220:45:277
82491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.00:50:330:46:488
91755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:00:510:47:549
102591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:52:590:49:0310
111859SabreSteve Phillis127.01:07:400:53:1611
121343GustySabreDi Floyd127.01:08:540:54:1512
1398986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.01:08:470:55:0113
1148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman110.70:48:530:44:091
23038UOMETimpenny 670 Doug Carswell117.20:52:010:44:242
317Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.60:48:360:45:103
43016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:04:020:54:394

Race 417 Oct 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 524 Oct 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:51:001:01:041
21768Grey MatterMosquito CatRob Lott82.01:00:231:13:382
33052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald93.51:10:591:15:553
41812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:05:291:18:254

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1160288LaserJ Mildren114.00:51:230:45:041
22591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:52:300:48:362
3207ThrhyllaImpulseAdam Blakiston118.50:58:100:49:053
4795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:03:200:49:524
51129Wind SpielSabreJohn Cooper127.01:03:480:50:145
6925SterlingSabreJohn Maher127.01:06:170:52:116.5
71755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:06:170:52:116.5
81859SabreSteve Phillis127.01:07:040:52:488
91148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.01:07:590:54:239
102491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.00:58:530:54:3110
1ImpulseRussell Denholm DUT
2Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman110.70:42:530:38:441
23016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:05:420:56:042

Race 624 Oct 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:39:190:47:051
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:41:510:50:072
33052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald93.51:11:461:16:453
41768Grey MatterMosquito CatRob Lott82.01:14:021:30:174

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1160288LaserJ Mildren114.00:36:160:31:481
22591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:36:270:33:452
31859SabreSteve Phillis127.00:48:310:38:123
4207ThrhyllaImpulseAdam Blakiston118.50:58:070:49:024
5925SterlingSabreJohn Maher127.01:05:380:51:405
61129Wind SpielSabreJohn Cooper127.01:06:290:52:206
7795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:08:320:53:577
82491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.01:05:061:00:168
1148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.0DNF13
1755LeprechaunSabreJohn Carroll127.0DNS13
1ImpulseRussell Denholm DUT
2Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:13:071:02:241
297The Edge IIICastle 650 John Foreman110.71:10:281:03:392

Race 77 Nov 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.50:50:111:00:061
21768Grey MatterMosquito CatRob Lott82.00:50:191:01:212
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:52:301:02:523
41810Now WhatMosquito CatColin McEwan
  Jack McEwan
83.50:54:061:04:474
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11ImpulseRussell Denholm118.50:43:250:36:381
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:42:560:37:592
3795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:49:590:39:213
41859SabreSteve Phillis127.00:51:160:40:224
5160288LaserJ Mildren114.00:46:400:40:565
6925SterlingSabreJohn Maher127.00:54:130:42:416
71148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.00:54:370:43:417
2591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
DUT
1755LeprechaunSabreJohn Carroll DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
117Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.60:43:140:40:111
23016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:48:320:41:252
97The Edge IIICastle 650 John Foreman DUT

Race 87 Nov 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.50:35:560:43:021
21810Now WhatMosquito CatColin McEwan
  Jack McEwan
83.50:39:040:46:472
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:40:510:48:553
41768Grey MatterMosquito CatRob Lott82.00:42:010:51:144
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:31:040:27:291
21ImpulseRussell Denholm118.50:36:290:30:472
3795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:39:090:30:493
41859SabreSteve Phillis127.00:39:500:31:214
5160288LaserJ Mildren114.00:37:120:32:375
6925SterlingSabreJohn Maher127.00:42:330:33:306
71148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.00:43:110:34:327
2591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
DUT
1755LeprechaunSabreJohn Carroll DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
117Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.60:34:360:32:091
23016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:38:070:32:322
3701Farr 6000 Ken Coulson
  Wendy Rogasch
125.40:46:030:36:433
97The Edge IIICastle 650 John Foreman DUT

Race 914 Nov 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:30:250:36:251
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:33:340:40:122
1768Grey MatterMosquito CatRob Lott DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1925SterlingSabreJohn Maher127.00:32:420:25:441
2193031LaserMick Floyd114.00:29:240:25:472
3160288LaserJ Mildren114.00:30:170:26:333
41859SabreSteve Phillis127.00:33:460:26:354
5207ThrhyllaImpulseAdam Blakiston118.50:31:540:26:555
62491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.00:29:270:27:166
71148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.00:42:160:33:487
1ImpulseRussell Denholm DUT
2Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
DUT
795HypernoSabreEWAN WATSON DUT
98986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.70:29:080:26:191
297The Edge IIICastle 650 John Foreman110.70:29:210:26:302
33038UOMETimpenny 670 Doug Carswell107.60:28:330:26:323
43016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:31:090:26:354

Race 1014 Nov 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:27:180:32:411
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:30:160:36:142
1768Grey MatterMosquito CatRob Lott DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1193031LaserMick Floyd114.00:27:120:23:511
1859SabreSteve Phillis127.0DNF12
207ThrhyllaImpulseAdam Blakiston118.5DNF12
925SterlingSabreJohn Maher127.0DNF12
2491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.0DNF12
1148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.0DNF12
2591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.0DNF12
1ImpulseRussell Denholm DUT
2Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
DUT
795HypernoSabreEWAN WATSON DUT
98986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman110.70:25:120:22:461
23038UOMETimpenny 670 Doug Carswell107.60:25:230:23:352
33016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:34:090:29:093
985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.7DNF5

Race 1121 Nov 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.50:38:550:46:361
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:39:350:47:242
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:39:450:47:363
41792SwiperMosquito CatEwan Watson83.50:39:550:47:484
51768Grey MatterMosquito CatRob Lott82.00:40:280:49:215

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11ImpulseRussell Denholm118.50:39:360:33:251
201LaserMark Gillies114.00:39:040:34:162
32Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:38:540:34:253
4160288LaserJ Mildren114.00:40:000:35:054
52591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:39:100:36:155
61859SabreSteve Phillis127.00:48:040:37:506
7795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:48:170:38:017.5
898986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.00:47:320:38:017.5
91755LeprechaunSabreJohn Carroll127.00:50:000:39:229
101148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.00:53:050:42:2810.5
11553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
136.00:57:460:42:2810.5
1129Wind SpielSabreJohn Cooper DUT
207ThrhyllaImpulseAdam Blakiston DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman110.70:40:410:36:451
23016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:46:290:39:402
33039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
117.20:49:580:42:393
4F 6Farr 6000 Brian Coman125.40:55:570:44:374
3038UOMETimpenny 670 Doug Carswell DUT
3075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
DUT

Race 1221 Nov 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.50:43:130:51:451
21792SwiperMosquito CatEwan Watson83.50:45:090:54:042
31754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:46:380:55:503
41768Grey MatterMosquito CatRob Lott83.50:48:100:57:414
51812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:48:590:58:395

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11ImpulseRussell Denholm118.50:41:240:34:561
2160288LaserJ Mildren114.00:40:280:35:292
3795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:45:060:35:303
42Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:40:360:35:554
52591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:41:010:37:585
61859SabreSteve Phillis127.00:48:170:38:016
798986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.00:50:000:40:007
81148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.00:55:420:44:338
1129Wind SpielSabreJohn Cooper DUT
207ThrhyllaImpulseAdam Blakiston DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman110.70:39:320:35:421
23039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
117.20:44:440:38:112
33016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:45:460:39:033
4F 6Farr 6000 Brian Coman125.40:50:220:40:104
3038UOMETimpenny 670 Doug Carswell DUT
3075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
DUT

Race 135 Dec 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:42:550:51:231
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:57:211:08:412
1752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:34:310:30:321
21ImpulseRussell Denholm118.50:36:350:30:522
32591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:38:130:35:233
4795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:52:220:41:144
52491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.00:49:090:45:305
201504Laser 4.7Eliza McKinstry125.0DNF11
01LaserMark Gillies DUT
160288LaserJ Mildren DUT
925SterlingSabreJohn Maher DUT
1859SabreSteve Phillis DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman110.70:39:530:36:011
23016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:47:140:40:192
33038UOMETimpenny 670 Doug Carswell107.60:46:150:42:593

Race 145 Dec 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:38:150:45:481
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:39:030:46:462
1752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11ImpulseRussell Denholm118.50:31:140:26:211
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:31:210:27:442
32591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:36:370:33:543
4795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:48:430:38:214
01LaserMark Gillies DUT
160288LaserJ Mildren DUT
925SterlingSabreJohn Maher DUT
1859SabreSteve Phillis DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman110.70:43:300:39:171
23038UOMETimpenny 670 Doug Carswell107.60:43:220:40:182
33016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:50:390:43:143

Race 1512 Dec 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.51:00:001:11:511
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:02:401:15:032
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:08:471:22:223
41802Totally...Mosquito CatMick Floyd83.51:17:521:33:154
51768Grey MatterMosquito CatRob Lott82.01:39:002:00:435
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.5DNF8
1792SwiperMosquito CatEwan Watson DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11ImpulseRussell Denholm118.50:57:130:48:171
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:13:021:04:372
3795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:28:321:09:423
41859SabreSteve Phillis127.01:28:471:09:544
5160288LaserJ Mildren114.01:23:001:12:485
6207ThrhyllaImpulseAdam Blakiston118.51:28:481:14:566
71755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:40:121:18:537
81343GustySabreDi Floyd127.01:40:251:19:048
92591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:26:321:20:079
101657CwiverTasarJohn Maher
  Lil Maher
108.01:28:331:21:5910
112491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.01:40:101:32:4411
1148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.0DNF13

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman110.71:18:151:10:411
23038UOMETimpenny 670 Doug Carswell107.61:16:231:11:002
3985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.71:25:231:17:083
43075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
117.21:35:021:21:074
3039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
117.2DNS8
701Farr 6000 Ken Coulson
  Wendy Rogasch
125.4DNS8
3016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason DUT

Race 1612 Dec 2015

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes