SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Gippsland Lakes YC Regatta
2017 Victorian Trailable Yacht and Sports Boat Championships

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
18 Feb 2017
Race 2
18 Feb 2017
Race 3
18 Feb 2017
Race 4
19 Feb 2017
Race 5
19 Feb 2017
Race 6
19 Feb 2017
Score
1M232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer1111115.0
1 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
18 Feb 2017
Race 2
18 Feb 2017
Race 3
18 Feb 2017
Race 4
19 Feb 2017
Race 5
19 Feb 2017
Race 6
19 Feb 2017
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss21221129.0
2C750Fat Bottom GirlColson 750 OAK Brian Murphy18112913.0
3939InvitationNoelex 25 Buster Hooper4316 (DNF)33619.0
4991FrontlinerNoelex 25 Bradley Jones5216 (DNF)64421.0
5925HalcyonNoelex 25 David Barker10416 (DNF)59129.0
6HA720Poco LocoMasrm 720C Jane Denehy3516 (DNF)16 (UFD)1530.0
7880Running FreeNoelex 25 David Philipps8616 (DNF)481036.0
8938Silver ShadowNoelex 25 Toby Lepin6716 (DNF)912337.0
9744TainuiNoelex 25 Ron Parker7916 (DNF)105839.0
10101Live WireCastle 650 Jeff Stirling111216 (DNF)771148.0
11696Paradise CityNoelex 25 Dean Hansen91016 (DNF)81016 (UFD)53.0
124085Sparkling BurgundyTimpenny 770 DK Trevor Turnbull131416 (DNF)1113758.0
1339Dark KnightCastle 650 Brian Davis121116 (DNF)16 (UFD)616 (UFD)61.0
14342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis16 (DNF)1316 (DNF)13141268.0
154285SpiritTimpenny 770 DK Keith O'Brien16 (DNF)16 (DNF)16 (DNF)12151372.0
15 entrants.    

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
18 Feb 2017
Race 2
18 Feb 2017
Race 3
18 Feb 2017
Race 4
19 Feb 2017
Race 5
19 Feb 2017
Race 6
19 Feb 2017
Score
1187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown1215239.0
23038UOMETimpenny 670 Doug Caswell31325514.0
366NovaUltimate 18 SK Serena Jefferis54287119.0
43031JuniperTimpenny 670 SXXAlex Stroud23538821.0
431Uptown GirlUltimate 23 Adam Erickson45646221.0
6485El DiabloUltimate 18 SK Rhys Cantwell6615 (DNF)101427.0
73034Bea JayTimpenny 670 David Marshall1179110633.0
810SedikatTimpenny 670 Ian Rice89469734.0
9M100ClemStatusAndrew Somerville9887315 (DNS)35.0
1040InspirationUltimate 23 Andrew MacKenzie12137134945.0
1124TarquinHartley TS 18Colin Theodore71115 (DNF)12121052.0
1284AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar131215 (DNF)9111156.0
1318LarosUltimate 18 DK Len Hatfield141015 (DNF)11131260.0
142380HalcyonTimpenny 670 Carey Fordyce101415 (DNF)1415 (DNS)15 (DNS)68.0
14 entrants.    Please check the order of tied scores

Race 118 Feb 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1M232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer0.8051:08:170:54:581

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1C750Fat Bottom GirlColson 750 OAK Brian Murphy0.8341:03:280:52:551
2147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.7251:13:310:53:182
3HA720Poco LocoMasrm 720C Jane Denehy0.7251:14:100:53:463
4939InvitationNoelex 25 Buster Hooper0.7251:15:320:54:454
5991FrontlinerNoelex 25 Bradley Jones0.7251:17:050:55:535
6938Silver ShadowNoelex 25 Toby Lepin0.7251:17:310:56:126
7744TainuiNoelex 25 Ron Parker0.7251:17:510:56:267
8880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.7251:18:120:56:418
9696Paradise CityNoelex 25 Dean Hansen0.7251:18:310:56:559
10925HalcyonNoelex 25 David Barker0.7251:19:020:57:1810
11101Live WireCastle 650 Jeff Stirling0.7251:22:020:59:2811
1239Dark KnightCastle 650 Brian Davis0.7251:22:270:59:4612
134085Sparkling BurgundyTimpenny 770 DK Trevor Turnbull0.7401:23:131:01:3413
342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.725DNF16
4285SpiritTimpenny 770 DK Keith O'Brien0.740DNF16

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown0.6400:53:240:34:101
23031JuniperTimpenny 670 SXXAlex Stroud0.6850:50:110:34:222
33038UOMETimpenny 670 Doug Caswell0.6850:50:170:34:263
431Uptown GirlUltimate 23 Adam Erickson0.6150:56:480:34:554
566NovaUltimate 18 SK Serena Jefferis0.5901:00:240:35:385
6485El DiabloUltimate 18 SK Rhys Cantwell0.5901:00:350:35:446
724TarquinHartley TS 18Colin Theodore0.6101:01:030:37:147
810SedikatTimpenny 670 Ian Rice0.6850:54:260:37:178
9M100ClemStatusAndrew Somerville0.6980:55:150:38:339
102380HalcyonTimpenny 670 Carey Fordyce0.6850:56:400:38:4910
113034Bea JayTimpenny 670 David Marshall0.6850:56:490:38:5511
1240InspirationUltimate 23 Andrew MacKenzie0.6151:04:120:39:2912
1384AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.5901:11:270:42:0913
1418LarosUltimate 18 DK Len Hatfield0.5951:13:000:43:2614

Race 218 Feb 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1M232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer0.8050:57:580:46:391

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.7250:57:190:41:331
2991FrontlinerNoelex 25 Bradley Jones0.7250:58:530:42:412
3939InvitationNoelex 25 Buster Hooper0.7250:59:290:43:073
4925HalcyonNoelex 25 David Barker0.7250:59:320:43:094
5HA720Poco LocoMasrm 720C Jane Denehy0.7250:59:340:43:115
6880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.7250:59:370:43:136
7938Silver ShadowNoelex 25 Toby Lepin0.7251:00:590:44:127
8C750Fat Bottom GirlColson 750 OAK Brian Murphy0.8340:54:040:45:058
9744TainuiNoelex 25 Ron Parker0.7251:02:160:45:089
10696Paradise CityNoelex 25 Dean Hansen0.7251:02:310:45:1910
1139Dark KnightCastle 650 Brian Davis0.7251:04:000:46:2411
12101Live WireCastle 650 Jeff Stirling0.7251:04:370:46:5012
13342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.7251:05:270:47:2713
144085Sparkling BurgundyTimpenny 770 DK Trevor Turnbull0.7401:05:100:48:1314
4285SpiritTimpenny 770 DK Keith O'Brien0.740DNF16

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UOMETimpenny 670 Doug Caswell0.6850:41:420:28:331
2187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown0.6400:44:430:28:372
33031JuniperTimpenny 670 SXXAlex Stroud0.6850:43:520:30:023
466NovaUltimate 18 SK Serena Jefferis0.5900:51:090:30:104
531Uptown GirlUltimate 23 Adam Erickson0.6150:49:330:30:285
6485El DiabloUltimate 18 SK Rhys Cantwell0.5900:51:530:30:366
73034Bea JayTimpenny 670 David Marshall0.6850:46:140:31:407
8M100ClemStatusAndrew Somerville0.6980:46:250:32:238
910SedikatTimpenny 670 Ian Rice0.6850:47:580:32:519
1018LarosUltimate 18 DK Len Hatfield0.5950:56:160:33:2810
1124TarquinHartley TS 18Colin Theodore0.6100:55:130:33:4011
1284AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.5900:57:190:33:4912
1340InspirationUltimate 23 Andrew MacKenzie0.6150:56:140:34:3513
142380HalcyonTimpenny 670 Carey Fordyce0.6850:50:410:34:4314

Race 318 Feb 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1M232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer0.8051:33:021:14:531

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1C750Fat Bottom GirlColson 750 OAK Brian Murphy0.8341:18:471:05:421
2147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.7251:30:541:05:542
744TainuiNoelex 25 Ron Parker0.725DNF16
342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.725DNF16
880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.725DNF16
HA720Poco LocoMasrm 720C Jane Denehy0.725DNF16
939InvitationNoelex 25 Buster Hooper0.725DNF16
39Dark KnightCastle 650 Brian Davis0.725DNF16
925HalcyonNoelex 25 David Barker0.725DNF16
101Live WireCastle 650 Jeff Stirling0.725DNF16
4285SpiritTimpenny 770 DK Keith O'Brien0.740DNF16
4085Sparkling BurgundyTimpenny 770 DK Trevor Turnbull0.740DNF16
696Paradise CityNoelex 25 Dean Hansen0.725DNF16
991FrontlinerNoelex 25 Bradley Jones0.725DNF16
938Silver ShadowNoelex 25 Toby Lepin0.725DNF16

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown0.6401:06:370:42:381
266NovaUltimate 18 SK Serena Jefferis0.5901:12:500:42:582
33038UOMETimpenny 670 Doug Caswell0.6851:02:450:42:593
410SedikatTimpenny 670 Ian Rice0.6851:04:580:44:304
53031JuniperTimpenny 670 SXXAlex Stroud0.6851:05:510:45:065
631Uptown GirlUltimate 23 Adam Erickson0.6151:15:430:46:336
740InspirationUltimate 23 Andrew MacKenzie0.6151:17:130:47:297
8M100ClemStatusAndrew Somerville0.6981:10:250:49:098
93034Bea JayTimpenny 670 David Marshall0.6851:18:160:53:369
24TarquinHartley TS 18Colin Theodore0.610DNF15
2380HalcyonTimpenny 670 Carey Fordyce0.685DNF15
485El DiabloUltimate 18 SK Rhys Cantwell0.590DNF15
84AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.590DNF15
18LarosUltimate 18 DK Len Hatfield0.595DNF15

Race 419 Feb 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1M232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer0.8051:14:150:59:461

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1C750Fat Bottom GirlColson 750 OAK Brian Murphy0.8340:56:420:47:171
2147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.7251:12:160:52:232
3939InvitationNoelex 25 Buster Hooper0.7251:12:220:52:283
4880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.7251:12:380:52:394
5925HalcyonNoelex 25 David Barker0.7251:12:460:52:455
6991FrontlinerNoelex 25 Bradley Jones0.7251:12:570:52:536
7101Live WireCastle 650 Jeff Stirling0.7251:13:510:53:327
8696Paradise CityNoelex 25 Dean Hansen0.7251:13:590:53:388
9938Silver ShadowNoelex 25 Toby Lepin0.7251:14:350:54:049
10744TainuiNoelex 25 Ron Parker0.7251:14:370:54:0510
114085Sparkling BurgundyTimpenny 770 DK Trevor Turnbull0.7401:13:460:54:3511
124285SpiritTimpenny 770 DK Keith O'Brien0.7401:15:590:56:1312
13342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.7251:18:290:56:5413
HA720Poco LocoMasrm 720C Jane Denehy0.725UFD16
39Dark KnightCastle 650 Brian Davis0.725UFD16

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13034Bea JayTimpenny 670 David Marshall0.6850:44:530:30:441
23038UOMETimpenny 670 Doug Caswell0.6850:45:250:31:062
33031JuniperTimpenny 670 SXXAlex Stroud0.6850:46:270:31:493
431Uptown GirlUltimate 23 Adam Erickson0.6150:52:380:32:224
5187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown0.6400:51:050:32:415
610SedikatTimpenny 670 Ian Rice0.6850:50:540:34:526
7M100ClemStatusAndrew Somerville0.6980:53:310:37:217
866NovaUltimate 18 SK Serena Jefferis0.5901:06:270:39:128
984AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.5901:08:480:40:359
10485El DiabloUltimate 18 SK Rhys Cantwell0.5901:09:070:40:4610
1118LarosUltimate 18 DK Len Hatfield0.5951:08:570:41:0111
1224TarquinHartley TS 18Colin Theodore0.6101:08:420:41:5412
1340InspirationUltimate 23 Andrew MacKenzie0.6151:09:560:43:0013
142380HalcyonTimpenny 670 Carey Fordyce0.6851:08:060:46:3814

Race 519 Feb 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1M232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer0.8050:42:190:34:031

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1HA720Poco LocoMasrm 720C Jane Denehy0.7250:37:260:27:081
2C750Fat Bottom GirlColson 750 OAK Brian Murphy0.8340:32:360:27:112
3939InvitationNoelex 25 Buster Hooper0.7250:38:360:27:593
4991FrontlinerNoelex 25 Bradley Jones0.7250:38:440:28:044
5744TainuiNoelex 25 Ron Parker0.7250:38:550:28:125
639Dark KnightCastle 650 Brian Davis0.7250:43:350:31:356
7101Live WireCastle 650 Jeff Stirling0.7250:43:400:31:397
8880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.7250:43:460:31:438
9925HalcyonNoelex 25 David Barker0.7250:43:490:31:469
10696Paradise CityNoelex 25 Dean Hansen0.7250:43:540:31:4910
11147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.7250:43:560:31:5111
12938Silver ShadowNoelex 25 Toby Lepin0.7250:44:030:31:5612
134085Sparkling BurgundyTimpenny 770 DK Trevor Turnbull0.7400:43:280:32:0913
14342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.7250:45:020:32:3914
154285SpiritTimpenny 770 DK Keith O'Brien0.7400:51:340:38:0915

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1485El DiabloUltimate 18 SK Rhys Cantwell0.5900:37:420:22:141
2187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown0.6400:35:010:22:242
3M100ClemStatusAndrew Somerville0.6980:33:520:23:383
440InspirationUltimate 23 Andrew MacKenzie0.6150:38:310:23:414
53038UOMETimpenny 670 Doug Caswell0.6850:34:400:23:445
631Uptown GirlUltimate 23 Adam Erickson0.6150:38:400:23:466
766NovaUltimate 18 SK Serena Jefferis0.5900:40:300:23:537
83031JuniperTimpenny 670 SXXAlex Stroud0.6850:34:540:23:548
910SedikatTimpenny 670 Ian Rice0.6850:35:430:24:289
103034Bea JayTimpenny 670 David Marshall0.6850:38:420:26:3010
1184AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.5900:46:380:27:3011
1224TarquinHartley TS 18Colin Theodore0.6100:47:230:28:5412
1318LarosUltimate 18 DK Len Hatfield0.5950:52:230:31:1013
2380HalcyonTimpenny 670 Carey Fordyce0.685DNS15

Race 619 Feb 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1M232Never AgainElliott 7.4 Gary Sawyer0.8050:57:380:46:231

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1925HalcyonNoelex 25 David Barker0.7250:57:240:41:361
2147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.7250:57:260:41:382
3938Silver ShadowNoelex 25 Toby Lepin0.7250:57:280:41:393
4991FrontlinerNoelex 25 Bradley Jones0.7250:57:330:41:434
5HA720Poco LocoMasrm 720C Jane Denehy0.7250:57:370:41:465
6939InvitationNoelex 25 Buster Hooper0.7250:57:460:41:526
74085Sparkling BurgundyTimpenny 770 DK Trevor Turnbull0.7400:57:340:42:367
8744TainuiNoelex 25 Ron Parker0.7250:59:350:43:118
9C750Fat Bottom GirlColson 750 OAK Brian Murphy0.8340:51:530:43:169
10880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.7251:02:500:45:3310
11101Live WireCastle 650 Jeff Stirling0.7251:09:560:50:4211
12342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.7251:10:100:50:5212
134285SpiritTimpenny 770 DK Keith O'Brien0.7401:16:520:56:5213
39Dark KnightCastle 650 Brian Davis0.725UFD16
696Paradise CityNoelex 25 Dean Hansen0.725UFD16

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
166NovaUltimate 18 SK Serena Jefferis0.5901:03:110:37:161
231Uptown GirlUltimate 23 Adam Erickson0.6151:01:210:37:432
3187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown0.6400:59:300:38:043
4485El DiabloUltimate 18 SK Rhys Cantwell0.5901:04:420:38:104
53038UOMETimpenny 670 Doug Caswell0.6850:59:450:40:555
63034Bea JayTimpenny 670 David Marshall0.6851:00:230:41:216
710SedikatTimpenny 670 Ian Rice0.6851:00:510:41:407
83031JuniperTimpenny 670 SXXAlex Stroud0.6851:02:520:43:038
940InspirationUltimate 23 Andrew MacKenzie0.6151:10:080:43:079
1024TarquinHartley TS 18Colin Theodore0.6101:11:080:43:2310
1184AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.5901:16:380:45:1211
1218LarosUltimate 18 DK Len Hatfield0.5951:16:200:45:2512
2380HalcyonTimpenny 670 Carey Fordyce0.685DNS15
M100ClemStatusAndrew Somerville0.698DNS15
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes