SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Lake Boga Yacht Club
Lake Boga Easter Regatta 2017

Series scores

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
15 Apr 2017
Race 3
15 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
17 Apr 2017
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart RidgeBYC18 (DNC)151119.0
21754Easy ScrewMosquito CatPhilip MannBEYC14224211.0
3297BRMPLE 'B'DolphinGraham WilliamsSSC3233718 (DNC)18.0
4282SkulduggeryDolphinPaul CabrieCYC103176320.0
51640RebelArrowMara ChachsLSC276103523.0
6326BobcatDolphinBob RoacheSSC46124218 (DNC)28.0
7454Laissez FaireNacra 430 SloopGreg OrrCYC58795429.0
81802TotallyMosquito SloopMick Floyd
  Di Floyd
BYC751089736.0
9435NauticatNacra 430 SloopMark FergusonLYC6995818 (DNC)37.0
101723Yellow FeverMosquito SloopCampbell McEwan
  Anita Hunter
BE YC18 (DNF)1013611646.0
11305White WingsDolphinE J RoacheSSC12114121018 (DNC)49.0
121586Breaking WavesArrowRob IngramAYC918 (DNF)811161155.0
131010AeroticatPaper TigerGlenn WeeksCCSC818 (DNF)1413138.556.5
143100WangPaper TigerRowena DaviesCCYC1118 (DNF)1515148.563.5
151422TroubleArrowGeoff CarterSSC18 (DNC)18 (DNF)1114121065.0
16738FridaArafuraLily DawsonAYC1318 (DNF)16161518 (DNF)78.0
171636PsychoArrowMartin RocheCYC18 (DNC)18 (DNF)18 (DNC)18 (DNC)18 (DNC)18 (DNC)90.0
17 entrants.    

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
15 Apr 2017
Race 3
15 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
17 Apr 2017
Score
0 entrants.    

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
15 Apr 2017
Race 3
15 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
17 Apr 2017
Score
1649Too Hard BasketImpulseMatthew DraperR.Y.C.1414129.0
2686Grumpy BoyImpulseStephen DunnASC41916113.0
3604YellowImpulsePaul FarrellASC32333314.0
4692BeastImpulseRussell DenholmBYC211 (DNF)422616.0
5577CurlewImpulsePhillip JohnsonAPYC511 (DNF)564424.0
6680-ImpulseBruce McArthurBYC73211 (DNC)11 (DNC)730.0
7510IcemanImpulseDenny Kerr611 (DNF)757833.0
8373RicochetImpulsePeter WeissCCSC1011 (DNF)699539.0
8641May Contain NutsImpulseTim BardonSBSC811 (DNF)8851039.0
10648Pixie DustImpulseKayla Gilschrist911 (DNF)1078943.0
10 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 5 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
15 Apr 2017
Race 3
15 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
17 Apr 2017
Score
12039Bucks LunchNs14Wayne Hale
  Sophie Martin
AYC1111115.0
21194Tijuana TaxiRs Aero 9Andrew GilesLBYC22523211.0
31955BoltNs14Paul Dillon
  Orlando Yen
SSC43234315.0
4551Hard Reign145Chris Clarke
  Toby Clarke
BYC34342516.0
598994Falling RocklsLaserSam CroninPKSC510 (DNF)655627.0
6748IceOkDingyPeter YatesCBSC10 (DNC)10 (DNF)4610 (DNC)434.0
712765Step By StepFireballAndrew Kean
  Mabel Kean
CCSC710 (DNF)787736.0
898986Cool BananasLaser 4.7Alyssa HunterBYC610 (DNF)10 (DNC)7610 (DNF)39.0
9671Crazy Horse14'SkiffBrian Long
  Brian Long
  Guinevere Spiesberger
BRYC10 (DNF)10 (DNF)10 (DNF)9810 (DNC)47.0
9 entrants.    

Division 6 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
15 Apr 2017
Race 3
15 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
17 Apr 2017
Score
12046SlipperySabreBill ManningSBSC12122.517.0
21917Nil DesparandumSabreFiona Martin23511310.0
32942Dancing PiratePacerJessica Vize
  Anne Vize
MCYC3134.52.5211.5
41974El ToroSabreDrew MattingleySBSC47235620.0
51535Red ImpSabreTom McCulloughSBSC54664423.0
61451Maccas-BoatSabreJohn McDonaldESC6544.56524.5
7532Ruff RedPacerDarren HockingCCSC767889 (DNC)36.0
81661SwordplaySabreBianc CarterSBYC9 (DNC)9 (DNC)9 (DNF)779 (DNC)41.0
8 entrants.    

Division 7 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
15 Apr 2017
Race 3
15 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
17 Apr 2017
Score
11066PhantomMinnowLachlan VizeMCYC1111115.0
21163Monkey BusinessMinnowVivienne FloydMCYC22222210.0
2 entrants.    

C - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
15 Apr 2017
Race 3
15 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
17 Apr 2017
Score
1574DreamworxCobra CatRick NixonPYC2711116.0
2566LivewireCobra CatStan BlazejewskiPYC15622313.0
35582RCCobra CatJohn Bolton32539417.0
3582Wildest DreamsCobra SloopRob Nixon
  Jo Bell-Harper
PYC43355217.0
5580RedbackCobra SloopLaurie Bradford
  David Gannon
PYC94273622.0
6579KwitchabichenCobra SloopDavid Badrock
  Lisa Badroch
PYC61498827.0
7573Late 2 StartCobra SloopLuke Martin
  Georgia Scott
SBSC76744728.0
8523Fox On The RumCobra SloopPeter MarshPYC88867534.0
957Witch BitchCobra CatLuke MarchesaniSBSC51012 (DNC)86938.0
10561ScreamCobra SloopBrian Harrison
  Valerie Harrison
NHTYA109910101048.0
11581Kind Of BlueCobra CatMatthew DawsonAYC1112 (DNF)101112 (DNF)12 (DNC)56.0
11 entrants.    Please check the order of tied scores

T - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
15 Apr 2017
Race 3
15 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
17 Apr 2017
Score
12852Far OutTasarGlenn Collings
  Vanessa
SBSC1211136.0
22924Loddon CallingTasarCharles Thompson
  Lorraine Thompson
CCYC51352112.0
32617Wai MukaboutTasarAndrew Martin
  Imogen/Auriua
SBSC33235213.0
42788Wind FixTasarRoss Martin
  Natasha Martin
SBSC25423415.0
52931Sail AvieTasarB Vinot
  Kate Vinot
HSC44644521.0
61657CwiverTasarJohn Maher
  Lillian Maher
BYC66577630.0
72591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Steve Phillis
BYC777669 (DNC)33.0
82491Think Positive 2TasarHugo Dunlop
  Donna Dunlop
BYC889 (DNC)89 (DNC)9 (DNC)42.0
8 entrants.    

Race 114 Apr 2017

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754Easy ScrewMosquito CatPhilip Mann82.50:50:141:00:531
21640RebelArrowMara Chachs89.50:55:031:01:302
3297BRMPLE 'B'DolphinGraham Williams85.00:53:291:02:553
4326BobcatDolphinBob Roache85.00:54:581:04:404
5454Laissez FaireNacra 430 SloopGreg Orr93.01:01:081:05:445
6435NauticatNacra 430 SloopMark Ferguson93.01:01:451:06:236
71802TotallyMosquito SloopMick Floyd
  Di Floyd
80.00:53:231:06:437
81010AeroticatPaper TigerGlenn Weeks93.01:02:161:06:578
91586Breaking WavesArrowRob Ingram89.51:00:121:07:159
10282SkulduggeryDolphinPaul Cabrie85.00:58:111:08:2710
113100WangPaper TigerRowena Davies93.01:05:091:10:0311
12305White WingsDolphinE J Roache85.01:01:051:11:5112
13738FridaArafuraLily Dawson108.01:20:121:14:1513
1723Yellow FeverMosquito SloopCampbell McEwan
  Anita Hunter
80.0DNF18

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1649Too Hard BasketImpulseMatthew Draper118.50:54:160:45:471
2692BeastImpulseRussell Denholm118.50:55:250:46:452
3604YellowImpulsePaul Farrell118.50:55:300:46:503
4686Grumpy BoyImpulseStephen Dunn118.50:55:360:46:554
5577CurlewImpulsePhillip Johnson118.50:56:110:47:245
6510IcemanImpulseDenny Kerr118.50:58:010:48:576
7680-ImpulseBruce McArthur118.50:58:420:49:327
8641May Contain NutsImpulseTim Bardon118.50:59:150:50:008
9648Pixie DustImpulseKayla Gilschrist118.50:59:180:50:029
10373RicochetImpulsePeter Weiss118.51:00:240:50:5810

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12039Bucks LunchNs14Wayne Hale
  Sophie Martin
108.00:48:340:44:581
21194Tijuana TaxiRs Aero 9Andrew Giles109.30:49:520:45:372
3551Hard Reign145Chris Clarke
  Toby Clarke
113.00:53:270:47:183
41955BoltNs14Paul Dillon
  Orlando Yen
108.00:52:430:48:484
598994Falling RocklsLaserSam Cronin114.00:58:590:51:445
698986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.01:11:010:56:486
712765Step By StepFireballAndrew Kean
  Mabel Kean
101.01:04:211:03:427
671Crazy Horse14'SkiffBrian Long
  Brian Long
  Guinevere Spiesberger
84.0DNF10

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12046SlipperySabreBill Manning127.00:48:440:38:221
21917Nil DesparandumSabreFiona Martin127.00:49:080:38:412
32942Dancing PiratePacerJessica Vize
  Anne Vize
127.50:50:010:39:133
41974El ToroSabreDrew Mattingley127.00:49:500:39:144
51535Red ImpSabreTom McCullough127.00:50:420:39:555
61451Maccas-BoatSabreJohn McDonald127.00:52:400:41:286
7532Ruff RedPacerDarren Hocking125.00:55:030:44:027

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11066PhantomMinnowLachlan Vize168.50:41:350:24:401
21163Monkey BusinessMinnowVivienne Floyd168.50:45:550:27:152

C, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1566LivewireCobra CatStan Blazejewski85.00:54:221:03:571
2574DreamworxCobra CatRick Nixon85.00:54:561:04:372
35582RCCobra CatJohn Bolton85.00:58:051:08:203
4582Wildest DreamsCobra SloopRob Nixon
  Jo Bell-Harper
81.00:57:121:10:374
557Witch BitchCobra CatLuke Marchesani85.01:04:571:16:245
6579KwitchabichenCobra SloopDavid Badrock
  Lisa Badroch
81.01:02:091:16:436
7573Late 2 StartCobra SloopLuke Martin
  Georgia Scott
81.01:02:321:17:127
8523Fox On The RumCobra SloopPeter Marsh81.01:02:551:17:408
9580RedbackCobra SloopLaurie Bradford
  David Gannon
81.01:02:591:17:459
10561ScreamCobra SloopBrian Harrison
  Valerie Harrison
81.01:08:161:24:1610
11581Kind Of BlueCobra CatMatthew Dawson85.01:25:251:40:2911

T, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12852Far OutTasarGlenn Collings
  Vanessa
108.00:48:100:44:351
22788Wind FixTasarRoss Martin
  Natasha Martin
108.00:48:420:45:052
32617Wai MukaboutTasarAndrew Martin
  Imogen/Auriua
108.00:48:500:45:133
42931Sail AvieTasarB Vinot
  Kate Vinot
108.00:50:060:46:234
52924Loddon CallingTasarCharles Thompson
  Lorraine Thompson
108.00:51:170:47:295
61657CwiverTasarJohn Maher
  Lillian Maher
108.00:52:520:48:576
72591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Steve Phillis
108.00:58:420:54:217
82491Think Positive 2TasarHugo Dunlop
  Donna Dunlop
108.01:03:230:58:418

Race 215 Apr 2017

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.51:35:151:55:271
2297BRMPLE 'B'DolphinGraham Williams85.01:44:222:02:472
3282SkulduggeryDolphinPaul Cabrie85.01:46:432:05:323
41754Easy ScrewMosquito CatPhilip Mann82.51:44:102:06:154
51802TotallyMosquito SloopMick Floyd
  Di Floyd
80.01:44:022:10:025
6326BobcatDolphinBob Roache85.01:53:012:12:576
71640RebelArrowMara Chachs89.52:05:062:19:467
8454Laissez FaireNacra 430 SloopGreg Orr93.02:16:112:26:268
9435NauticatNacra 430 SloopMark Ferguson93.02:18:392:29:059
101723Yellow FeverMosquito SloopCampbell McEwan
  Anita Hunter
80.02:09:542:42:2210
11305White WingsDolphinE J Roache85.02:23:222:48:4011
738FridaArafuraLily Dawson108.0DNF18
1586Breaking WavesArrowRob Ingram89.5DNF18
3100WangPaper TigerRowena Davies93.0DNF18
1010AeroticatPaper TigerGlenn Weeks93.0DNF18
1636PsychoArrowMartin Roche89.5DNF18
1422TroubleArrowGeoff Carter89.5DNF18

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1686Grumpy BoyImpulseStephen Dunn118.51:18:301:06:141
2604YellowImpulsePaul Farrell118.51:21:101:08:292
3680-ImpulseBruce McArthur118.51:23:201:10:193
4649Too Hard BasketImpulseMatthew Draper118.51:24:501:11:354
648Pixie DustImpulseKayla Gilschrist118.5DNF11
641May Contain NutsImpulseTim Bardon118.5DNF11
692BeastImpulseRussell Denholm118.5DNF11
577CurlewImpulsePhillip Johnson118.5DNF11
373RicochetImpulsePeter Weiss118.5DNF11
510IcemanImpulseDenny Kerr118.5DNF11

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12039Bucks LunchNs14Wayne Hale
  Sophie Martin
108.01:37:191:30:061
21194Tijuana TaxiRs Aero 9Andrew Giles109.31:50:191:40:552
31955BoltNs14Paul Dillon
  Orlando Yen
108.02:03:431:54:333
4551Hard Reign145Chris Clarke
  Toby Clarke
113.02:10:301:55:294
98986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.0DNF10
98994Falling RocklsLaserSam Cronin114.0DNF10
671Crazy Horse14'SkiffBrian Long
  Brian Long
  Guinevere Spiesberger
84.0DNF10
12765Step By StepFireballAndrew Kean
  Mabel Kean
101.0DNF10
748IceOkDingyPeter Yates115.5DNF10

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12942Dancing PiratePacerJessica Vize
  Anne Vize
127.50:59:300:46:401
22046SlipperySabreBill Manning127.01:01:400:48:332
31917Nil DesparandumSabreFiona Martin127.01:02:200:49:043
41535Red ImpSabreTom McCullough127.01:07:150:52:574
51451Maccas-BoatSabreJohn McDonald127.01:14:200:58:315
6532Ruff RedPacerDarren Hocking125.01:14:000:59:126
71974El ToroSabreDrew Mattingley127.01:18:401:01:567

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11066PhantomMinnowLachlan Vize168.51:46:121:03:011
21163Monkey BusinessMinnowVivienne Floyd168.52:03:551:13:322

C, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1579KwitchabichenCobra SloopDavid Badrock
  Lisa Badroch
81.01:49:322:15:131
25582RCCobra CatJohn Bolton85.01:56:542:17:312
3582Wildest DreamsCobra SloopRob Nixon
  Jo Bell-Harper
81.01:53:112:19:443
4580RedbackCobra SloopLaurie Bradford
  David Gannon
81.01:54:272:21:174
5566LivewireCobra CatStan Blazejewski85.02:02:422:24:215
6573Late 2 StartCobra SloopLuke Martin
  Georgia Scott
81.01:57:202:24:516
7574DreamworxCobra CatRick Nixon85.02:05:002:27:037
8523Fox On The RumCobra SloopPeter Marsh81.01:59:332:27:358
9561ScreamCobra SloopBrian Harrison
  Valerie Harrison
81.02:14:082:45:359
1057Witch BitchCobra CatLuke Marchesani85.02:21:412:46:4110
581Kind Of BlueCobra CatMatthew Dawson85.0DNF12

T, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12924Loddon CallingTasarCharles Thompson
  Lorraine Thompson
108.01:41:211:33:501
22852Far OutTasarGlenn Collings
  Vanessa
108.01:41:411:34:092
32617Wai MukaboutTasarAndrew Martin
  Imogen/Auriua
108.01:45:291:37:403
42931Sail AvieTasarB Vinot
  Kate Vinot
108.01:51:421:43:254
52788Wind FixTasarRoss Martin
  Natasha Martin
108.02:02:261:53:215
61657CwiverTasarJohn Maher
  Lillian Maher
108.02:05:501:56:306
72591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Steve Phillis
108.02:16:472:06:397
82491Think Positive 2TasarHugo Dunlop
  Donna Dunlop
108.02:18:312:08:158

Race 315 Apr 2017

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1282SkulduggeryDolphinPaul Cabrie85.00:32:020:37:411
21754Easy ScrewMosquito CatPhilip Mann82.50:31:490:38:332
3297BRMPLE 'B'DolphinGraham Williams85.00:33:530:39:513
4305White WingsDolphinE J Roache85.00:34:200:40:234
51752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.50:34:190:41:355
61640RebelArrowMara Chachs89.50:39:410:44:206
7454Laissez FaireNacra 430 SloopGreg Orr93.00:42:210:45:327
81586Breaking WavesArrowRob Ingram89.50:41:080:45:578
9435NauticatNacra 430 SloopMark Ferguson93.00:44:020:47:209
101802TotallyMosquito SloopMick Floyd
  Di Floyd
80.00:38:240:48:0010
111422TroubleArrowGeoff Carter89.50:43:220:48:2711
12326BobcatDolphinBob Roache85.00:41:500:49:1212
131723Yellow FeverMosquito SloopCampbell McEwan
  Anita Hunter
80.00:39:300:49:2213
141010AeroticatPaper TigerGlenn Weeks93.00:46:100:49:3814
153100WangPaper TigerRowena Davies93.00:48:330:52:1215
16738FridaArafuraLily Dawson108.01:07:351:02:3416

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1649Too Hard BasketImpulseMatthew Draper118.50:25:300:21:311
2680-ImpulseBruce McArthur118.50:26:400:22:302
3604YellowImpulsePaul Farrell118.50:27:200:23:043
4692BeastImpulseRussell Denholm118.50:27:230:23:064
5577CurlewImpulsePhillip Johnson118.50:27:300:23:125
6373RicochetImpulsePeter Weiss118.50:27:400:23:206
7510IcemanImpulseDenny Kerr118.50:27:430:23:237
8641May Contain NutsImpulseTim Bardon118.50:27:500:23:298
9686Grumpy BoyImpulseStephen Dunn118.50:28:040:23:419
10648Pixie DustImpulseKayla Gilschrist118.50:29:500:25:1010

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12039Bucks LunchNs14Wayne Hale
  Sophie Martin
108.00:37:050:34:201
21955BoltNs14Paul Dillon
  Orlando Yen
108.00:41:100:38:072
3551Hard Reign145Chris Clarke
  Toby Clarke
113.00:44:550:39:453
4748IceOkDingyPeter Yates115.50:47:550:41:294
51194Tijuana TaxiRs Aero 9Andrew Giles109.30:46:550:42:555
698994Falling RocklsLaserSam Cronin114.00:51:550:45:326
712765Step By StepFireballAndrew Kean
  Mabel Kean
101.00:47:050:46:377
671Crazy Horse14'SkiffBrian Long
  Brian Long
  Guinevere Spiesberger
84.0DNF10

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12046SlipperySabreBill Manning127.00:28:450:22:381
21974El ToroSabreDrew Mattingley127.00:33:300:26:222
32942Dancing PiratePacerJessica Vize
  Anne Vize
127.50:33:450:26:283
41451Maccas-BoatSabreJohn McDonald127.00:34:400:27:174
51917Nil DesparandumSabreFiona Martin127.00:37:450:29:435
61535Red ImpSabreTom McCullough127.00:41:150:32:286
7532Ruff RedPacerDarren Hocking125.00:45:150:36:127
1661SwordplaySabreBianc Carter127.0DNF9

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11066PhantomMinnowLachlan Vize168.50:40:250:23:591
21163Monkey BusinessMinnowVivienne Floyd168.50:48:350:28:502

C, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1574DreamworxCobra CatRick Nixon85.00:34:450:40:521
2580RedbackCobra SloopLaurie Bradford
  David Gannon
81.00:34:350:42:412
3582Wildest DreamsCobra SloopRob Nixon
  Jo Bell-Harper
81.00:36:030:44:303
4579KwitchabichenCobra SloopDavid Badrock
  Lisa Badroch
81.00:37:210:46:064
55582RCCobra CatJohn Bolton85.00:39:380:46:375
6566LivewireCobra CatStan Blazejewski85.00:41:540:49:176
7573Late 2 StartCobra SloopLuke Martin
  Georgia Scott
81.00:41:060:50:447
8523Fox On The RumCobra SloopPeter Marsh81.00:45:110:55:468
9561ScreamCobra SloopBrian Harrison
  Valerie Harrison
81.00:45:400:56:229
10581Kind Of BlueCobra CatMatthew Dawson85.01:04:401:16:0410

T, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12852Far OutTasarGlenn Collings
  Vanessa
108.00:35:200:32:431
22617Wai MukaboutTasarAndrew Martin
  Imogen/Auriua
108.00:35:250:32:472
32924Loddon CallingTasarCharles Thompson
  Lorraine Thompson
108.00:36:100:33:293
42788Wind FixTasarRoss Martin
  Natasha Martin
108.00:38:400:35:484
51657CwiverTasarJohn Maher
  Lillian Maher
108.00:46:300:43:035
62931Sail AvieTasarB Vinot
  Kate Vinot
108.00:47:200:43:496
72591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Steve Phillis
108.00:59:050:54:427

Race 416 Apr 2017

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.50:38:230:46:311
21754Easy ScrewMosquito CatPhilip Mann82.50:40:440:49:222
3297BRMPLE 'B'DolphinGraham Williams85.00:42:200:49:483
4326BobcatDolphinBob Roache85.00:42:340:50:044
5435NauticatNacra 430 SloopMark Ferguson93.00:46:580:50:305
61723Yellow FeverMosquito SloopCampbell McEwan
  Anita Hunter
80.00:41:200:51:406
7282SkulduggeryDolphinPaul Cabrie85.00:43:560:51:417
81802TotallyMosquito SloopMick Floyd
  Di Floyd
80.00:41:570:52:268
9454Laissez FaireNacra 430 SloopGreg Orr93.00:48:580:52:399
101640RebelArrowMara Chachs89.50:47:340:53:0810
111586Breaking WavesArrowRob Ingram89.50:47:560:53:3311
12305White WingsDolphinE J Roache85.00:47:490:56:1512
131010AeroticatPaper TigerGlenn Weeks93.00:52:540:56:5213
141422TroubleArrowGeoff Carter89.50:51:430:57:4714
153100WangPaper TigerRowena Davies93.00:54:470:58:5415
16738FridaArafuraLily Dawson108.01:06:251:01:2916

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1686Grumpy BoyImpulseStephen Dunn118.50:43:180:36:321
2692BeastImpulseRussell Denholm118.50:45:090:38:062
3604YellowImpulsePaul Farrell118.50:45:150:38:113
4649Too Hard BasketImpulseMatthew Draper118.50:45:220:38:174
5510IcemanImpulseDenny Kerr118.50:46:400:39:225
6577CurlewImpulsePhillip Johnson118.50:47:340:40:086
7648Pixie DustImpulseKayla Gilschrist118.50:47:470:40:197
8641May Contain NutsImpulseTim Bardon118.50:48:030:40:328
9373RicochetImpulsePeter Weiss118.50:48:270:40:539

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12039Bucks LunchNs14Wayne Hale
  Sophie Martin
108.00:37:290:34:421
21194Tijuana TaxiRs Aero 9Andrew Giles109.30:40:200:36:542
31955BoltNs14Paul Dillon
  Orlando Yen
108.00:41:010:37:583
4551Hard Reign145Chris Clarke
  Toby Clarke
113.00:45:580:40:404
598994Falling RocklsLaserSam Cronin114.00:46:280:40:455
6748IceOkDingyPeter Yates115.50:48:590:42:246
798986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.00:55:570:44:457
812765Step By StepFireballAndrew Kean
  Mabel Kean
101.00:48:020:47:338
9671Crazy Horse14'SkiffBrian Long
  Brian Long
  Guinevere Spiesberger
84.00:49:240:58:489

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11917Nil DesparandumSabreFiona Martin127.00:22:210:17:351
22046SlipperySabreBill Manning127.00:23:040:18:092
31974El ToroSabreDrew Mattingley127.00:24:030:18:563
41451Maccas-BoatSabreJohn McDonald127.00:24:460:19:304.5
52942Dancing PiratePacerJessica Vize
  Anne Vize
127.50:24:520:19:304.5
61535Red ImpSabreTom McCullough127.00:25:000:19:416
71661SwordplaySabreBianc Carter127.00:25:360:20:097
8532Ruff RedPacerDarren Hocking125.00:26:580:21:348

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11066PhantomMinnowLachlan Vize168.50:24:200:14:261
21163Monkey BusinessMinnowVivienne Floyd168.50:25:200:15:022

C, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1574DreamworxCobra CatRick Nixon85.00:43:170:50:551
2566LivewireCobra CatStan Blazejewski85.00:44:320:52:232
35582RCCobra CatJohn Bolton85.00:45:560:54:023
4573Late 2 StartCobra SloopLuke Martin
  Georgia Scott
81.00:43:510:54:084
5582Wildest DreamsCobra SloopRob Nixon
  Jo Bell-Harper
81.00:44:350:55:025
6523Fox On The RumCobra SloopPeter Marsh81.00:45:050:55:396
7580RedbackCobra SloopLaurie Bradford
  David Gannon
81.00:45:410:56:247
857Witch BitchCobra CatLuke Marchesani85.00:48:120:56:428
9579KwitchabichenCobra SloopDavid Badrock
  Lisa Badroch
81.00:46:160:57:079
10561ScreamCobra SloopBrian Harrison
  Valerie Harrison
81.00:49:401:01:1910
11581Kind Of BlueCobra CatMatthew Dawson85.01:10:281:22:5411

T, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12852Far OutTasarGlenn Collings
  Vanessa
108.00:37:440:34:561
22788Wind FixTasarRoss Martin
  Natasha Martin
108.00:39:360:36:402
32617Wai MukaboutTasarAndrew Martin
  Imogen/Auriua
108.00:39:560:36:583
42931Sail AvieTasarB Vinot
  Kate Vinot
108.00:40:260:37:264
52924Loddon CallingTasarCharles Thompson
  Lorraine Thompson
108.00:44:240:41:065
62591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Steve Phillis
108.00:45:320:42:096
71657CwiverTasarJohn Maher
  Lillian Maher
108.00:46:220:42:557
82491Think Positive 2TasarHugo Dunlop
  Donna Dunlop
108.00:47:430:44:108

Race 516 Apr 2017

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.50:35:070:42:331
2326BobcatDolphinBob Roache85.00:40:300:47:382
31640RebelArrowMara Chachs89.50:42:490:47:503
41754Easy ScrewMosquito CatPhilip Mann82.50:39:500:48:174
5454Laissez FaireNacra 430 SloopGreg Orr93.00:45:020:48:255
6282SkulduggeryDolphinPaul Cabrie85.00:41:300:48:496
7297BRMPLE 'B'DolphinGraham Williams85.00:41:470:49:097
8435NauticatNacra 430 SloopMark Ferguson93.00:45:450:49:118
91802TotallyMosquito SloopMick Floyd
  Di Floyd
80.00:40:080:50:109
10305White WingsDolphinE J Roache85.00:43:020:50:3710
111723Yellow FeverMosquito SloopCampbell McEwan
  Anita Hunter
80.00:40:330:50:4111
121422TroubleArrowGeoff Carter89.50:46:210:51:4712
131010AeroticatPaper TigerGlenn Weeks93.00:48:260:52:0413
143100WangPaper TigerRowena Davies93.00:48:390:52:1814
15738FridaArafuraLily Dawson108.00:57:150:53:0015
161586Breaking WavesArrowRob Ingram89.50:47:470:53:2316

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1649Too Hard BasketImpulseMatthew Draper118.50:38:010:32:041
2692BeastImpulseRussell Denholm118.50:38:400:32:372
3604YellowImpulsePaul Farrell118.50:38:560:32:513
4577CurlewImpulsePhillip Johnson118.50:39:140:33:064
5641May Contain NutsImpulseTim Bardon118.50:39:320:33:215
6686Grumpy BoyImpulseStephen Dunn118.50:39:370:33:256
7510IcemanImpulseDenny Kerr118.50:40:080:33:527
8648Pixie DustImpulseKayla Gilschrist118.50:42:590:36:168
9373RicochetImpulsePeter Weiss118.50:43:430:36:539

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12039Bucks LunchNs14Wayne Hale
  Sophie Martin
108.00:43:350:40:211
2551Hard Reign145Chris Clarke
  Toby Clarke
113.00:48:420:43:052
31194Tijuana TaxiRs Aero 9Andrew Giles109.30:47:350:43:323
41955BoltNs14Paul Dillon
  Orlando Yen
108.00:47:050:43:354
598994Falling RocklsLaserSam Cronin114.00:50:400:44:265
698986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.00:57:430:46:106
712765Step By StepFireballAndrew Kean
  Mabel Kean
101.00:50:530:50:227
8671Crazy Horse14'SkiffBrian Long
  Brian Long
  Guinevere Spiesberger
84.00:50:311:00:088

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11917Nil DesparandumSabreFiona Martin127.00:33:540:26:411
22942Dancing PiratePacerJessica Vize
  Anne Vize
127.50:34:090:26:472.5
32046SlipperySabreBill Manning127.00:34:010:26:472.5
41535Red ImpSabreTom McCullough127.00:34:230:27:044
51974El ToroSabreDrew Mattingley127.00:35:380:28:035
61451Maccas-BoatSabreJohn McDonald127.00:35:570:28:186
71661SwordplaySabreBianc Carter127.00:38:430:30:297
8532Ruff RedPacerDarren Hocking125.00:39:250:31:328

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11066PhantomMinnowLachlan Vize168.50:29:460:17:391
21163Monkey BusinessMinnowVivienne Floyd168.50:31:320:18:422

C, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1574DreamworxCobra CatRick Nixon85.00:38:120:44:561
2566LivewireCobra CatStan Blazejewski85.00:38:480:45:382
3580RedbackCobra SloopLaurie Bradford
  David Gannon
81.00:38:260:47:263
4573Late 2 StartCobra SloopLuke Martin
  Georgia Scott
81.00:39:390:48:574
5582Wildest DreamsCobra SloopRob Nixon
  Jo Bell-Harper
81.00:39:500:49:105
657Witch BitchCobra CatLuke Marchesani85.00:42:060:49:316
7523Fox On The RumCobra SloopPeter Marsh81.00:40:120:49:377
8579KwitchabichenCobra SloopDavid Badrock
  Lisa Badroch
81.00:40:180:49:458
95582RCCobra CatJohn Bolton85.00:43:310:51:119
10561ScreamCobra SloopBrian Harrison
  Valerie Harrison
81.00:43:300:53:4210
581Kind Of BlueCobra CatMatthew Dawson85.0DNF12

T, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12852Far OutTasarGlenn Collings
  Vanessa
108.00:43:580:40:421
22924Loddon CallingTasarCharles Thompson
  Lorraine Thompson
108.00:44:350:41:162
32788Wind FixTasarRoss Martin
  Natasha Martin
108.00:44:460:41:273
42931Sail AvieTasarB Vinot
  Kate Vinot
108.00:46:040:42:394
52617Wai MukaboutTasarAndrew Martin
  Imogen/Auriua
108.00:46:080:42:435
62591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Steve Phillis
108.00:47:240:43:536
71657CwiverTasarJohn Maher
  Lillian Maher
108.00:47:450:44:127

Race 617 Apr 2017

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.50:49:591:00:351
21754Easy ScrewMosquito CatPhilip Mann82.50:51:041:01:532
3282SkulduggeryDolphinPaul Cabrie85.00:56:401:06:403
4454Laissez FaireNacra 430 SloopGreg Orr93.01:02:401:07:234
51640RebelArrowMara Chachs89.51:01:251:08:375
61723Yellow FeverMosquito SloopCampbell McEwan
  Anita Hunter
80.00:55:491:09:466
71802TotallyMosquito SloopMick Floyd
  Di Floyd
80.01:01:171:16:367
83100WangPaper TigerRowena Davies93.01:13:001:18:298.5
91010AeroticatPaper TigerGlenn Weeks93.01:13:001:18:298.5
101422TroubleArrowGeoff Carter89.51:12:171:20:4510
111586Breaking WavesArrowRob Ingram89.51:14:191:23:0211
738FridaArafuraLily Dawson108.0DNF18

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1686Grumpy BoyImpulseStephen Dunn118.50:58:340:49:251
2649Too Hard BasketImpulseMatthew Draper118.50:59:060:49:522
3604YellowImpulsePaul Farrell118.50:59:320:50:143
4577CurlewImpulsePhillip Johnson118.51:00:500:51:204
5373RicochetImpulsePeter Weiss118.51:05:350:55:205
6692BeastImpulseRussell Denholm118.51:06:460:56:206
7680-ImpulseBruce McArthur118.51:07:150:56:457
8510IcemanImpulseDenny Kerr118.51:07:560:57:198
9648Pixie DustImpulseKayla Gilschrist118.51:08:540:58:089
10641May Contain NutsImpulseTim Bardon118.51:14:411:03:0110

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12039Bucks LunchNs14Wayne Hale
  Sophie Martin
108.00:54:120:50:111
21194Tijuana TaxiRs Aero 9Andrew Giles109.30:55:300:50:462
31955BoltNs14Paul Dillon
  Orlando Yen
108.00:54:590:50:543
4748IceOkDingyPeter Yates115.51:01:010:52:494
5551Hard Reign145Chris Clarke
  Toby Clarke
113.01:00:450:53:455
698994Falling RocklsLaserSam Cronin114.01:03:450:55:556
712765Step By StepFireballAndrew Kean
  Mabel Kean
101.01:01:271:00:507
98986Cool BananasLaser 4.7Alyssa Hunter125.0DNF10

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12046SlipperySabreBill Manning127.00:52:330:41:221
22942Dancing PiratePacerJessica Vize
  Anne Vize
127.50:54:470:42:582
31917Nil DesparandumSabreFiona Martin127.00:56:570:44:503
41535Red ImpSabreTom McCullough127.00:58:200:45:554
51451Maccas-BoatSabreJohn McDonald127.00:59:260:46:475
61974El ToroSabreDrew Mattingley127.01:01:410:48:346

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11066PhantomMinnowLachlan Vize168.50:52:080:30:561
21163Monkey BusinessMinnowVivienne Floyd168.51:03:310:37:412

C, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1574DreamworxCobra CatRick Nixon85.00:54:081:03:411
2582Wildest DreamsCobra SloopRob Nixon
  Jo Bell-Harper
81.00:54:191:07:032
3566LivewireCobra CatStan Blazejewski85.00:58:081:08:233
45582RCCobra CatJohn Bolton85.00:59:401:10:114
5523Fox On The RumCobra SloopPeter Marsh81.00:58:351:12:195
6580RedbackCobra SloopLaurie Bradford
  David Gannon
81.00:58:411:12:266
7573Late 2 StartCobra SloopLuke Martin
  Georgia Scott
81.00:58:451:12:317
8579KwitchabichenCobra SloopDavid Badrock
  Lisa Badroch
81.01:00:441:14:588
957Witch BitchCobra CatLuke Marchesani85.01:04:401:16:049
10561ScreamCobra SloopBrian Harrison
  Valerie Harrison
81.01:05:381:21:0110

T, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12924Loddon CallingTasarCharles Thompson
  Lorraine Thompson
108.00:51:190:47:301
22617Wai MukaboutTasarAndrew Martin
  Imogen/Auriua
108.00:52:340:48:402
32852Far OutTasarGlenn Collings
  Vanessa
108.00:52:570:49:013
42788Wind FixTasarRoss Martin
  Natasha Martin
108.00:53:160:49:194
52931Sail AvieTasarB Vinot
  Kate Vinot
108.00:56:010:51:525
61657CwiverTasarJohn Maher
  Lillian Maher
108.00:57:530:53:356
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes