SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Mordialloc Sailing Club
Commodore Perpetual 2017

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
7 Oct 2017
Race 2
7 Oct 2017
Race 3
14 Oct 2017
Race 4
14 Oct 2017
Race 5
28 Oct 2017
Race 6
28 Oct 2017
Race 7
11 Nov 2017
Race 8
11 Nov 2017
Race 9
18 Nov 2017
Race 10
18 Nov 2017
Race 11
25 Nov 2017
Race 12
25 Nov 2017
Score
1755$900 BoatSharpieDale Collings121122422 (DNC)2 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)21.0
2887The Fat ControllerSharpieDave Bretherton4 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)3 (DNC)11112 (DNC)2 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)25.0
3835Psycho TherapySharpieGrant Nichols2123 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)342 (DNC)2 (DNC)3 (DNC)127.0
4878Rage FactorSharpiePeter Stuchbery4 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)3 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)232 (DNC)2 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)34.0
5840Furnace Of AfflictionSharpieGreg Gleeson4 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)3 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNF)3 (DNC)38.0
5 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
7 Oct 2017
Race 2
7 Oct 2017
Race 3
14 Oct 2017
Race 4
14 Oct 2017
Race 5
28 Oct 2017
Race 6
28 Oct 2017
Race 7
11 Nov 2017
Race 8
11 Nov 2017
Race 9
18 Nov 2017
Race 10
18 Nov 2017
Race 11
25 Nov 2017
Race 12
25 Nov 2017
Score
12747TsunamiTasarJohn Eriksson3 (DNC)3 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)21114 (DNC)4 (DNC)1121.0
22587Bail UpTasarAndrew Dickinson3 (DNC)3 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)344 (DNC)4 (DNC)112227.0
2165TIABFinnRussell Newman3 (DNC)3 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)124 (DNC)4 (DNC)223327.0
42243Sheet & GiggsTasarSimon Lee112 (DNC)2 (DNC)43224 (DNC)4 (DNC)4429.0
4 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
7 Oct 2017
Race 2
7 Oct 2017
Race 3
14 Oct 2017
Race 4
14 Oct 2017
Race 5
28 Oct 2017
Race 6
28 Oct 2017
Race 7
11 Nov 2017
Race 8
11 Nov 2017
Race 9
18 Nov 2017
Race 10
18 Nov 2017
Race 11
25 Nov 2017
Race 12
25 Nov 2017
Score
1184232ChubbyLaserMike Champness2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)4 (DNC)11113 (DNC)2 (DNC)21.0
2161189FClub Laser (F)LaserDavide Pedol2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNF)3 (DNC)13 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)12 (DNC)24.0
313Novis InittisLaserDean Kurz2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)3 (DNC)123 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)2 (DNC)26.0
3 entrants.    

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
7 Oct 2017
Race 2
7 Oct 2017
Race 3
14 Oct 2017
Race 4
14 Oct 2017
Race 5
28 Oct 2017
Race 6
28 Oct 2017
Race 7
11 Nov 2017
Race 8
11 Nov 2017
Race 9
18 Nov 2017
Race 10
18 Nov 2017
Race 11
25 Nov 2017
Race 12
25 Nov 2017
Score
1202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths112211214 (DNC)4 (DNC)1319.0
2194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov33112244223225.0
3207866CactusLaser RadialClub Member5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)12112131.0
4103625MojoLaser RadialTrevor Smith22334 (DNC)4 (DNC)334 (DNC)4 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)37.0
4 entrants.    

Division 5 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
7 Oct 2017
Race 2
7 Oct 2017
Race 3
14 Oct 2017
Race 4
14 Oct 2017
Race 5
28 Oct 2017
Race 6
28 Oct 2017
Race 7
11 Nov 2017
Race 8
11 Nov 2017
Race 9
18 Nov 2017
Race 10
18 Nov 2017
Race 11
25 Nov 2017
Race 12
25 Nov 2017
Score
12103DelusionalSabrePeter White11112123155220.0
21750Polygon WoodSabreBruce Drewett427 (DNC)6 (DNC)3335362138.0
31903YENSID IISabreColin White2422129 (DNC)8 (DNC)248 (DNC)7 (DNC)42.0
4738JoanSabreDarrell Tregaer337 (DNC)6 (DNC)4418 (DNC)6237 (DNC)46.0
41157AbstractSabreRod Dingfelder57535661534346.0
61120My EscapeSabreJohn Hutton76348 (DNC)8 (DNC)429 (DNC)9 (DNC)1557.0
7142Big WigSabreTony Thompson9 (DNC)9 (DNC)7 (DNC)6 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)54418 (DNC)7 (DNC)67.0
8278TBASabrePeter Murdoch657 (DNC)6 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)76778 (DNC)7 (DNC)74.0
91365No Crew No CrySabreLawrence Marsh9 (DNC)9 (DNC)46 (DNC)659 (DNC)8 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)6475.0
9 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 6 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
7 Oct 2017
Race 2
7 Oct 2017
Race 3
14 Oct 2017
Race 4
14 Oct 2017
Race 5
28 Oct 2017
Race 6
28 Oct 2017
Race 7
11 Nov 2017
Race 8
11 Nov 2017
Race 9
18 Nov 2017
Race 10
18 Nov 2017
Race 11
25 Nov 2017
Race 12
25 Nov 2017
Score
17820Aqua SledO'Pen BicJensen Englehardt112 (DNC)2 (DNC)11112 (DNC)2 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)18.0
21561Dirty ArmbowOptimistJames Lee4 (DNC)4 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)323 (DNC)3 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)1125.0
21443Giant SlayerOptimistJack Bretherton222 (DNC)2 (DNC)233 (DNC)3 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)4 (DNC)225.0
41422Little NutOptimistEloise Lee4 (DNC)4 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)443 (DNC)3 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)24 (DNC)32.0
4 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 7 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
7 Oct 2017
Race 2
7 Oct 2017
Race 3
14 Oct 2017
Race 4
14 Oct 2017
Race 5
28 Oct 2017
Race 6
28 Oct 2017
Race 7
11 Nov 2017
Race 8
11 Nov 2017
Race 9
18 Nov 2017
Race 10
18 Nov 2017
Race 11
25 Nov 2017
Race 12
25 Nov 2017
Score
1APacer APacerTom Debenham3 (DNC)222114 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)2 (DNC)2225.0
2177732ResoluteLaser 4.7Eliza Dalton3 (DNC)4 (DNC)1133114 (DNC)2 (DNC)5 (DNC)4 (DNC)27.0
23178Chester Blue125Julie Rewell114 (DNC)4 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)2222 (DNC)3127.0
4FPacer FPacerJames Lee3 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)12 (DNC)14 (DNC)36.0
570050The WattleLaser 4.7Declan Easton3 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)224 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)2 (DNC)5 (DNC)4 (DNC)37.0
5 entrants.    Please check the order of tied scores

Race 17 Oct 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1755$900 BoatSharpieDale Collings95.000:47:140:49:431
2835Psycho TherapySharpieGrant Nichols95.000:47:560:50:272

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12243Sheet & GiggsTasarSimon Lee108.000:58:400:54:191

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:55:170:46:391
2103625MojoLaser RadialTrevor Smith118.501:00:110:50:472
3194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.501:01:020:51:303

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12103DelusionalSabrePeter White127.000:38:540:30:371
21903YENSID IISabreColin White127.000:40:540:32:122
3738JoanSabreDarrell Tregaer127.000:42:520:33:453
41750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:43:040:33:544
51157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:45:060:35:305
6278TBASabrePeter Murdoch127.000:49:570:39:196
71120My EscapeSabreJohn Hutton127.000:51:330:40:357

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
17820Aqua SledO'Pen BicJensen Englehardt153.300:22:170:14:321
21443Giant SlayerOptimistJack Bretherton170.000:27:440:16:182

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13178Chester Blue125Julie Rewell123.000:43:550:35:421

Race 27 Oct 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1835Psycho TherapySharpieGrant Nichols95.000:36:290:38:241
2755$900 BoatSharpieDale Collings95.000:37:200:39:172

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12243Sheet & GiggsTasarSimon Lee108.000:48:280:44:521

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:47:100:39:481
2103625MojoLaser RadialTrevor Smith118.500:48:540:41:152
3194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:53:340:45:123

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12103DelusionalSabrePeter White127.000:33:340:26:251
21750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:35:300:27:572
3738JoanSabreDarrell Tregaer127.000:35:400:28:053
41903YENSID IISabreColin White127.000:40:020:31:314
5278TBASabrePeter Murdoch127.000:43:340:34:185
61120My EscapeSabreJohn Hutton127.000:45:300:35:496
71157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:45:500:36:057

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
17820Aqua SledO'Pen BicJensen Englehardt153.300:23:410:15:261
21443Giant SlayerOptimistJack Bretherton170.000:28:070:16:322

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13178Chester Blue125Julie Rewell123.000:36:100:29:241
2APacer APacerTom Debenham127.500:44:310:34:542

Race 314 Oct 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1755$900 BoatSharpieDale Collings95.000:36:010:37:541
2835Psycho TherapySharpieGrant Nichols95.000:36:550:38:512

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:40:180:34:001
2202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:40:280:34:082
3103625MojoLaser RadialTrevor Smith118.500:42:100:35:353

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12103DelusionalSabrePeter White127.000:26:000:20:281
21903YENSID IISabreColin White127.000:26:280:20:502
31120My EscapeSabreJohn Hutton127.000:28:240:22:213
41365No Crew No CrySabreLawrence Marsh127.000:29:100:22:584
51157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:29:570:23:355

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1177732ResoluteLaser 4.7Eliza Dalton125.000:29:150:23:241
2APacer APacerTom Debenham127.500:32:390:25:362

Race 414 Oct 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1755$900 BoatSharpieDale Collings95.000:37:450:39:441

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
161189FClub Laser (F)LaserDavide Pedol114.00DNF2

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:46:210:39:061
2202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:48:100:40:382
3103625MojoLaser RadialTrevor Smith118.500:53:010:44:443

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12103DelusionalSabrePeter White127.000:30:400:24:081
21903YENSID IISabreColin White127.000:32:560:25:552
31157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:33:400:26:303
41120My EscapeSabreJohn Hutton127.000:33:500:26:384

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1177732ResoluteLaser 4.7Eliza Dalton125.000:34:030:27:141
2APacer APacerTom Debenham127.500:35:000:27:272

Race 528 Oct 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1887The Fat ControllerSharpieDave Bretherton95.000:40:350:42:431
2755$900 BoatSharpieDale Collings95.000:42:230:44:362

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1165TIABFinnRussell Newman112.000:32:120:28:451
22747TsunamiTasarJohn Eriksson108.000:45:050:41:442
32587Bail UpTasarAndrew Dickinson108.000:45:450:42:213
42243Sheet & GiggsTasarSimon Lee108.000:47:190:43:484

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
113Novis InittisLaserDean Kurz114.000:32:300:28:301

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:31:290:26:341
2194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:33:470:28:302

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11903YENSID IISabreColin White127.000:34:260:27:061
22103DelusionalSabrePeter White127.000:34:320:27:112
31750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:36:090:28:273
4738JoanSabreDarrell Tregaer127.000:37:370:29:374
51157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:37:520:29:495
61365No Crew No CrySabreLawrence Marsh127.000:42:540:33:466

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
17820Aqua SledO'Pen BicJensen Englehardt153.300:36:570:24:061
21443Giant SlayerOptimistJack Bretherton170.000:43:560:25:502
31561Dirty ArmbowOptimistJames Lee170.000:45:010:26:283
41422Little NutOptimistEloise Lee170.000:45:020:26:294

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1APacer APacerTom Debenham127.500:36:550:28:571
270050The WattleLaser 4.7Declan Easton125.000:37:390:30:072
3177732ResoluteLaser 4.7Eliza Dalton125.000:37:450:30:123

Race 628 Oct 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1887The Fat ControllerSharpieDave Bretherton95.000:42:580:45:131
2755$900 BoatSharpieDale Collings95.000:46:500:49:172

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12747TsunamiTasarJohn Eriksson108.000:50:570:47:101
2165TIABFinnRussell Newman112.000:54:100:48:212
32243Sheet & GiggsTasarSimon Lee108.000:52:230:48:303
42587Bail UpTasarAndrew Dickinson108.000:55:100:51:044

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161189FClub Laser (F)LaserDavide Pedol114.000:51:220:45:031
213Novis InittisLaserDean Kurz114.000:56:170:49:222

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:58:060:49:011
2194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.501:00:480:51:182

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12103DelusionalSabrePeter White127.000:42:540:33:461
21903YENSID IISabreColin White127.000:45:140:35:372
31750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:46:440:36:473
4738JoanSabreDarrell Tregaer127.000:48:180:38:014
51365No Crew No CrySabreLawrence Marsh127.000:50:290:39:455
61157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:50:310:39:466

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
17820Aqua SledO'Pen BicJensen Englehardt153.300:24:320:16:001
21561Dirty ArmbowOptimistJames Lee170.000:35:230:20:482
31443Giant SlayerOptimistJack Bretherton170.000:35:400:20:583
41422Little NutOptimistEloise Lee170.000:37:560:22:184

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1APacer APacerTom Debenham127.500:43:520:34:241
270050The WattleLaser 4.7Declan Easton125.000:51:080:40:542
3177732ResoluteLaser 4.7Eliza Dalton125.000:51:560:41:323

Race 711 Nov 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1887The Fat ControllerSharpieDave Bretherton95.000:32:270:34:091
2878Rage FactorSharpiePeter Stuchbery95.000:33:250:35:102
3835Psycho TherapySharpieGrant Nichols95.000:33:510:35:373
4755$900 BoatSharpieDale Collings95.000:36:100:38:044

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12747TsunamiTasarJohn Eriksson108.000:41:060:38:031
22243Sheet & GiggsTasarSimon Lee108.000:42:240:39:152

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1184232ChubbyLaserMike Champness114.000:46:230:40:411

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1207866CactusLaser RadialClub Member118.500:46:070:38:551
2202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:46:510:39:322
3103625MojoLaser RadialTrevor Smith118.500:47:520:40:233
4194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:47:550:40:264

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1738JoanSabreDarrell Tregaer127.000:43:410:34:231
22103DelusionalSabrePeter White127.000:44:090:34:452
31750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:46:330:36:393
41120My EscapeSabreJohn Hutton127.000:46:420:36:464
5142Big WigSabreTony Thompson127.000:47:100:37:085
61157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:47:220:37:176
7278TBASabrePeter Murdoch127.000:49:030:38:377

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
17820Aqua SledO'Pen BicJensen Englehardt153.300:25:070:16:231

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1177732ResoluteLaser 4.7Eliza Dalton125.000:46:050:36:521
23178Chester Blue125Julie Rewell123.000:46:110:37:322

Race 811 Nov 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1887The Fat ControllerSharpieDave Bretherton95.000:34:410:36:301
2755$900 BoatSharpieDale Collings95.000:35:050:36:552
3878Rage FactorSharpiePeter Stuchbery95.000:35:350:37:273
4835Psycho TherapySharpieGrant Nichols95.000:38:320:40:334

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12747TsunamiTasarJohn Eriksson108.000:24:590:23:081
22243Sheet & GiggsTasarSimon Lee108.000:25:280:23:342

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1184232ChubbyLaserMike Champness114.000:35:550:31:301

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:46:240:39:091
2207866CactusLaser RadialClub Member118.500:46:550:39:352
3103625MojoLaser RadialTrevor Smith118.500:47:570:40:273
4194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:48:060:40:354

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:39:500:31:211
21120My EscapeSabreJohn Hutton127.000:41:450:32:522
32103DelusionalSabrePeter White127.000:42:190:33:193
4142Big WigSabreTony Thompson127.000:43:030:33:534
51750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:43:520:34:325
6278TBASabrePeter Murdoch127.000:44:130:34:496

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
17820Aqua SledO'Pen BicJensen Englehardt153.300:27:280:17:551

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1177732ResoluteLaser 4.7Eliza Dalton125.000:42:480:34:141
23178Chester Blue125Julie Rewell123.000:43:430:35:322

Race 918 Nov 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12587Bail UpTasarAndrew Dickinson108.000:46:300:43:031
2165TIABFinnRussell Newman112.000:50:300:45:052

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1184232ChubbyLaserMike Champness114.000:54:320:47:501

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1207866CactusLaser RadialClub Member118.500:55:050:46:291
2194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:56:190:47:312

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12103DelusionalSabrePeter White127.000:53:470:42:201
21903YENSID IISabreColin White127.000:54:490:43:092
31750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:56:400:44:373
4142Big WigSabreTony Thompson127.000:56:470:44:424
51157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:57:120:45:025
6738JoanSabreDarrell Tregaer127.000:57:210:45:096
7278TBASabrePeter Murdoch127.000:57:470:45:297

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1FPacer FPacerJames Lee127.500:52:030:40:491
23178Chester Blue125Julie Rewell123.000:57:080:46:272

Race 1018 Nov 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12587Bail UpTasarAndrew Dickinson108.000:23:480:22:021
2165TIABFinnRussell Newman112.000:26:220:23:322

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1184232ChubbyLaserMike Champness114.000:27:270:24:041

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1207866CactusLaser RadialClub Member118.500:27:460:23:251
2194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:28:040:23:412

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1142Big WigSabreTony Thompson127.000:27:070:21:211
2738JoanSabreDarrell Tregaer127.000:27:240:21:342
31157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:28:440:22:373
41903YENSID IISabreColin White127.000:29:390:23:204
52103DelusionalSabrePeter White127.000:29:460:23:265
61750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:29:480:23:276
7278TBASabrePeter Murdoch127.000:31:100:24:327

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 1125 Nov 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
840Furnace Of AfflictionSharpieGreg Gleeson95.00DNF2

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12747TsunamiTasarJohn Eriksson108.000:39:470:36:501
22587Bail UpTasarAndrew Dickinson108.000:41:100:38:072
3165TIABFinnRussell Newman112.000:43:290:38:493
42243Sheet & GiggsTasarSimon Lee108.000:46:500:43:214

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161189FClub Laser (F)LaserDavide Pedol114.000:49:040:43:021

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:39:270:33:171
2207866CactusLaser RadialClub Member118.500:40:260:34:072
3194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:42:080:35:333

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11120My EscapeSabreJohn Hutton127.000:37:190:29:231
21750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:40:300:31:532
3738JoanSabreDarrell Tregaer127.000:41:110:32:253
41157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:42:520:33:454
52103DelusionalSabrePeter White127.000:43:170:34:045
61365No Crew No CrySabreLawrence Marsh127.000:44:180:34:526

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11561Dirty ArmbowOptimistJames Lee170.000:35:050:20:381
21422Little NutOptimistEloise Lee170.000:41:000:24:072

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1FPacer FPacerJames Lee127.500:40:380:31:521
2APacer APacerTom Debenham127.500:41:350:32:362
33178Chester Blue125Julie Rewell123.000:43:440:35:333

Race 1225 Nov 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1835Psycho TherapySharpieGrant Nichols95.000:26:300:27:531

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12747TsunamiTasarJohn Eriksson108.000:31:160:28:571
22587Bail UpTasarAndrew Dickinson108.000:31:320:29:112
3165TIABFinnRussell Newman112.000:32:570:29:253
42243Sheet & GiggsTasarSimon Lee108.000:32:400:30:144

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1207866CactusLaser RadialClub Member118.500:31:210:26:271
2194954ZsuzsaLaser RadialYuri Tikhanov118.500:31:390:26:422
3202943Dry WhiteLaser RadialStephen Griffiths118.500:31:510:26:523

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11750Polygon WoodSabreBruce Drewett127.000:31:050:24:281
22103DelusionalSabrePeter White127.000:31:140:24:352
31157AbstractSabreRod Dingfelder127.000:33:340:26:253
41365No Crew No CrySabreLawrence Marsh127.000:37:510:29:484
51120My EscapeSabreJohn Hutton127.000:39:150:30:545

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11561Dirty ArmbowOptimistJames Lee170.000:39:350:23:171
21443Giant SlayerOptimistJack Bretherton170.000:39:480:23:242

Division 7, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13178Chester Blue125Julie Rewell123.000:33:340:27:171
2APacer APacerTom Debenham127.500:35:360:27:552
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes