SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
GTYC
Pelican Race Geelong 2018

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubPelican Race Geelong
2018

10 Nov 2018
Score
1959Broken BladeElliott 5.9 Jake Newman11.0
259BartleyElliott 5.9 Bart Newman22.0
3SB165AquadisiacRoss 780 MK 3Peter Bulka
  Andrew Clark
  Neil Osborne
SBSC33.0
4C750Fat Bottom GirlColson750Brian Murphy
  Cadeyn Crawford
  Andrew Pollard
GTYC44.0
56028Out Of ExileElliott 7.8Bernard Spooner55.0
5 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubPelican Race Geelong
2018

10 Nov 2018
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitchell BaylissMTYC11.0
2146RookCastle 650 Glenn Scheen22.0
340Five O'Clock SomewhereSonata 6.7 MkII (5oclk Swhere)Shaun Buckner
  Janine Bates
33.0
4742Down UnderNoelex 25 Anthony Doolan
  Leon Driver
  Lauren Baker
44.0
5970No ExcusesNoelex 25 Mark McLellan55.0
6938Silver ShadowNoelex 25 Toby Leppin66.0
7NP 880Running FreeNoelex 25 David Philipps
  Ted Philipps
  Caitlin Philipps
MTYC77.0
8NX913Night SkyNoelex 25 Adrian Cassar88.0
9MN32Vintage RedNoelex 25 John Mole
  Phil Jones
99.0
10696Paradise CityNoelex 25 Dean Hansen10.510.5
10SS26Free SpiritSonata 26 Ken Kugler10.510.5
12AUS14ARTOORoss 650 Paul Webster1212.0
13902Briny BlueNoelex 25 Howard Hughes1313.0
13 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubPelican Race Geelong
2018

10 Nov 2018
Score
1187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown11.0
246Magic PuddingZeeman 6.5 Phil Mannes
  Jurgen Masca
22.0
33034Bea JayTimpenny 670 David Marshall
  Doug Whitby
33.0
46CastileCastle 550 Cameron Lloyd
  Paul Wedding
44.0
5UY418LarosUltimate 18 DK Len Hatfield
  Rod Dixon
GTYC55.0
63078NartandaTimpenny 670 James MahoneyMTYC66.0
7112MeanderExplorer 16 Peter Mart
  Pamela Graham
77.0
83031JuniperTimpenny 670 Alex Stroud
  Rob Milner
88.0
9SU047AurinaSunmaid 20 Nick Piper
  Anthony Matheson
WMYC99.0
9 entrants.    

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubPelican Race Geelong
2018

10 Nov 2018
Score
0 entrants.    

Pelican Race Geelong 201810 Nov 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1959Broken BladeElliott 5.9 Jake Newman0.7754:25:303:25:451
259BartleyElliott 5.9 Bart Newman0.7754:30:573:29:592
3SB165AquadisiacRoss 780 MK 3Peter Bulka
  Andrew Clark
  Neil Osborne
0.7954:27:233:32:343
4C750Fat Bottom GirlColson750Brian Murphy
  Cadeyn Crawford
  Andrew Pollard
0.8344:25:323:41:274
56028Out Of ExileElliott 7.8Bernard Spooner0.8804:12:093:41:535

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitchell Bayliss0.7254:42:253:24:451
2146RookCastle 650 Glenn Scheen0.7254:47:413:28:342
340Five O'Clock SomewhereSonata 6.7 MkII (5oclk Swhere)Shaun Buckner
  Janine Bates
0.7554:40:363:31:513
4742Down UnderNoelex 25 Anthony Doolan
  Leon Driver
  Lauren Baker
0.7255:08:043:43:204
5970No ExcusesNoelex 25 Mark McLellan0.7255:08:253:43:365
6938Silver ShadowNoelex 25 Toby Leppin0.7255:08:593:44:006
7NP 880Running FreeNoelex 25 David Philipps
  Ted Philipps
  Caitlin Philipps
0.7255:09:103:44:087
8NX913Night SkyNoelex 25 Adrian Cassar0.7255:09:273:44:218
9MN32Vintage RedNoelex 25 John Mole
  Phil Jones
0.7255:09:303:44:239
10696Paradise CityNoelex 25 Dean Hansen0.7255:12:423:46:4210.5
11SS26Free SpiritSonata 26 Ken Kugler0.7285:11:253:46:4210.5
12AUS14ARTOORoss 650 Paul Webster0.7475:13:013:53:4912
13902Briny BlueNoelex 25 Howard Hughes0.7255:23:443:54:4213

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1187JaffaBoomerang 20 DK Brendan Brown0.6404:56:233:09:411
246Magic PuddingZeeman 6.5 Phil Mannes
  Jurgen Masca
0.6804:45:003:13:482
33034Bea JayTimpenny 670 David Marshall
  Doug Whitby
0.6854:51:003:19:203
46CastileCastle 550 Cameron Lloyd
  Paul Wedding
0.6755:00:453:23:004
5UY418LarosUltimate 18 DK Len Hatfield
  Rod Dixon
0.6005:42:413:25:365
63078NartandaTimpenny 670 James Mahoney0.6855:01:003:26:116
7112MeanderExplorer 16 Peter Mart
  Pamela Graham
0.5805:56:243:26:427
83031JuniperTimpenny 670 Alex Stroud
  Rob Milner
0.6855:06:003:29:368
9SU047AurinaSunmaid 20 Nick Piper
  Anthony Matheson
0.6006:08:443:41:149

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes