SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Albury Wodonga Yacht Club
Championships - Spring (YS & PBH) 2019-2020

Series scores

Div 1 (YS<=100) - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
6 Oct 2019
Race 2
6 Oct 2019
Race 3
20 Oct 2019
Race 4
20 Oct 2019
Race 5
10 Nov 2019
Race 6
10 Nov 2019
Race 7
24 Nov 2019
Race 8
24 Nov 2019
Race 9
1 Dec 2019
Race 10
1 Dec 2019
Race 11
8 Dec 2019
Race 12
8 Dec 2019
Score
1064DesperadoTaipan 4.9 CatAaron PimmAWYC2 (DNC)2 (DNC)? (DUT)? (DUT)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)16.0
1 entrants.    

Div 2 (100<YS<=150) - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
6 Oct 2019
Race 2
6 Oct 2019
Race 3
20 Oct 2019
Race 4
20 Oct 2019
Race 5
10 Nov 2019
Race 6
10 Nov 2019
Race 7
24 Nov 2019
Race 8
24 Nov 2019
Race 9
1 Dec 2019
Race 10
1 Dec 2019
Race 11
8 Dec 2019
Race 12
8 Dec 2019
Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
AWYC21221 (DUT)1 (DUT)12411210.0
22864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
AWYC2 (DUT)2 (DUT)112421 (DNC)21 (DNC)223113.0
346FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
AWYC123 (DUT)3 (DUT)452121 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21.0
4193425MeegsLaser RadialKen WoodmanAWYC34335721 (DNC)21 (DNC)6421 (DNC)21 (DNC)35.0
5101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
AWYC21 (DNC)21 (DNC)448621 (DNC)21 (DNC)555340.0
6214994Deep BlueLaserMark McMillanAWYC21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)6221 (DNC)21 (DNC)364 (DUT)4 (DUT)67.0
61283DUKRs Aero 7Peter QuigleyAWYC4 (DUT)4 (DUT)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)3321 (DNC)21 (DNC)6567.0
848DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
AWYC436 (DUT)6 (DUT)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)9878.0
9168137SpaLaser RadialTom EdinboroughAWYC21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)78568 (DNF)8 (DNS)21 (DNC)21 (DNC)84.0
10210482ChompLaser 4.7Riordan McMillanAWYC21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)111 (DUT)1 (DUT)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)88.0
11215089Shark BaitLaser RadialSierra HarrisonAWYC21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)997521 (DNC)21 (DNC)71089.0
12202796AnchormanLaser RadialIan Howsam21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)3321 (DNC)21 (DNC)1321 (DNC)21 (DNC)94.0
13814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
AWYC21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)4421 (DNC)21 (DNC)2498.0
14165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne ScullyAWYC21 (DNC)21 (DNC)8 (DUT)8 (DUT)21 (DNC)21 (DNC)621 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)89102.0
15166820StigLaser 4.7Lara JohnsonAWYC21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)46136.0
16112She's A GemGem 550 Mike Reid
  Nancy Reid
21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)107143.0
17285StellaBonito 22 Bruce DiffeyAWYC21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)? (DUT)? (DUT)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)168.0
176703FarrnarkelFarr 6000 Peter QuigleyAWYC? (DUT)? (DUT)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)21 (DNC)168.0
20 entrants.    Please check the order of tied scores

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150) - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
6 Oct 2019
Race 2
6 Oct 2019
Race 3
20 Oct 2019
Race 4
20 Oct 2019
Race 5
10 Nov 2019
Race 6
10 Nov 2019
Race 7
24 Nov 2019
Race 8
24 Nov 2019
Race 9
1 Dec 2019
Race 10
1 Dec 2019
Race 11
8 Dec 2019
Race 12
8 Dec 2019
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef QuigleyAWYC5 (DNC)5 (DNC)111112 (DNS)11118.0
2215089D3Shark BaitLaser RadialSierra HarrisonAWYC125 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)33.0
2165846TERunny BabbitLaser 4.7Tom EdinboroughAWYC215 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)33.0
41241Big ToyOptimistAddison Wrennall5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)23 (DNS)5 (DNC)5 (DNC)35.0
4 entrants.    Please check the order of tied scores

Race 16 Oct 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
146FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
0.7250:26:570:24:201
2740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:27:150:24:372
3193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.500:33:500:28:333
448DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
0.7250:32:310:29:224
2864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
DUT
1283DUKRs Aero 7Peter Quigley DUT
6703FarrnarkelFarr 6000 Peter Quigley DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1215089D3Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.500:17:060:14:251
2165846TERunny BabbitLaser 4.7Tom Edinborough125.000:20:260:16:202

Race 26 Oct 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:18:390:16:501
246FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
0.7250:19:390:17:452
348DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
0.7250:20:000:18:043
4193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.500:22:110:18:434
2864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
DUT
1283DUKRs Aero 7Peter Quigley DUT
6703FarrnarkelFarr 6000 Peter Quigley DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1165846TERunny BabbitLaser 4.7Tom Edinborough125.000:16:290:13:111
2215089D3Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.500:16:310:13:562

Race 320 Oct 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
064DesperadoTaipan 4.9 CatAaron Pimm DUT

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:52:000:48:081
2740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:55:000:49:412
3193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.501:00:000:50:383
4101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:57:000:51:294
46FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
DUT
48DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
DUT
165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:53:000:31:101

Race 420 Oct 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
064DesperadoTaipan 4.9 CatAaron Pimm DUT

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:43:000:39:481
2740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:56:000:50:352
3193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.501:04:000:54:003
4101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7251:01:000:55:064
46FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
DUT
48DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
DUT
165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:45:000:26:281

Race 510 Nov 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1210482ChompLaser 4.7Riordan McMillan125.000:43:490:35:031
22864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:37:550:35:062
3202796AnchormanLaser RadialIan Howsam118.500:42:320:35:533
446FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
0.7250:39:560:36:044
5193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.500:43:400:36:515
6214994Deep BlueLaserMark McMillan114.000:43:020:37:446
7168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.500:44:550:37:547
8101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:42:360:38:298
9215089Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.500:46:220:39:079
740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
DUT
285StellaBonito 22 Bruce Diffey DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:23:520:14:021

Race 610 Nov 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1210482ChompLaser 4.7Riordan McMillan125.000:28:380:22:541
2214994Deep BlueLaserMark McMillan114.000:26:460:23:282
3202796AnchormanLaser RadialIan Howsam118.500:28:110:23:473
42864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:25:490:23:544
546FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
0.7250:28:210:25:365
6101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:29:020:26:136
7193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.500:31:120:26:197
8168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.500:31:240:26:298
9215089Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.500:31:250:26:309
740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
DUT
285StellaBonito 22 Bruce Diffey DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.0014:17:008:24:071

Race 724 Nov 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:42:420:38:341
246FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
0.7250:44:340:40:152
31283DUKRs Aero 7Peter Quigley112.500:47:550:42:353
4814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
0.7250:48:210:43:404
5168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.501:03:530:53:545
6165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.001:09:090:55:196
7215089Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.501:07:180:56:477
210482ChompLaser 4.7Riordan McMillan DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:37:020:21:471

Race 824 Nov 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
146FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
0.7250:30:240:27:271
2740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:31:160:28:142
31283DUKRs Aero 7Peter Quigley112.500:32:210:28:453
4814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
0.7250:32:150:29:084
5215089Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.500:34:340:29:105
6168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.500:35:330:30:006
210482ChompLaser 4.7Riordan McMillan DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.00DNS2

Race 91 Dec 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202796AnchormanLaser RadialIan Howsam118.500:34:360:29:111
22864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:33:380:31:082
3214994Deep BlueLaserMark McMillan114.000:35:490:31:253
4740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:35:170:31:524
5101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:35:300:32:045
6193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.500:39:090:33:026
168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.50DNF8

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:33:590:19:591
21241Big ToyOptimistAddison Wrennall170.000:43:460:25:442

Race 101 Dec 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:36:050:32:351
22864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:37:030:34:182
3202796AnchormanLaser RadialIan Howsam118.500:40:420:34:203
4193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.500:41:010:34:364
5101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:41:030:37:055
6214994Deep BlueLaserMark McMillan114.000:42:290:37:166
168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.50DNS8

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:28:250:16:421
1241Big ToyOptimistAddison Wrennall170.00DNS3

Race 118 Dec 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:38:210:34:380.01
2814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
0.7250:38:400:34:560.02
32864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:39:230:36:280.03
4166820StigLaser 4.7Lara Johnson125.000:46:530:37:300.04
5101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:42:050:38:010.05
61283DUKRs Aero 7Peter Quigley112.500:44:110:39:160.06
7215089Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.500:49:090:41:280.07
8165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.000:52:460:42:120.08
948DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
0.7250:49:380:44:500.09
10112She's A GemGem 550 Mike Reid
  Nancy Reid
0.6851:00:090:52:312.310
214994Deep BlueLaserMark McMillan DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:54:250:32:001

Race 128 Dec 2019

Div 1 (YS<=100), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 2 (100<YS<=150), Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
12864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:28:400:26:320.01
2740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:29:300:26:390.02
3101Live WireCastle 650 Jeff Stirling
  David Haberfield
  Kenton Shaw
0.7250:30:510:27:520.03
4814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
0.7250:31:310:28:280.04
51283DUKRs Aero 7Peter Quigley112.500:34:280:30:380.05
6166820StigLaser 4.7Lara Johnson125.000:44:530:35:540.06
7112She's A GemGem 550 Mike Reid
  Nancy Reid
0.6850:42:390:37:142.37
848DrambuieCastle 650 Joel Dougherty
  Bruce Diffey
0.7250:43:460:39:320.08
9165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.000:51:370:41:170.09
10215089Shark BaitLaser RadialSierra Harrison118.500:51:430:43:380.010
214994Deep BlueLaserMark McMillan DUT

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:41:040:24:091
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes