SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Gippsland Lakes YC Regatta
Zhik 2019-20 A-Class Australian Championship

Series scores

Division Flying - Elapsed time

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
7 Jan 2020
Race 2
7 Jan 2020
Race 3
7 Jan 2020
Race 4
8 Jan 2020
Race 5
10 Jan 2020
Race 6
10 Jan 2020
Race 7
10 Jan 2020
Score
1AUS 88A Class (Flying)Darren Bundock412252112.0
2AUS 4A Class (Flying)Steve Brewin221523313.0
3AUS 89A Class (Flying)James Clark384111414.0
4AUS 16A Class (Flying)Mark Bulka135447219.0
5AUS 25A Class (Flying)Stephen Brayshaw559334525.0
6AUS 972A Class (Flying)David Brewer6686610638.0
7AUS 51A Class (Flying)Paul Larsen941298.55843.5
8AUS1050A Class (Flying)Stuart Scott812381161046.0
9AUS 1017A Class (Flying)Mitch Meade711610158749.0
10AUS 44A Class (Flying)Simon McKeon107157712952.0
11NED 888A Class (Flying)Carolijn Brouwer129111210131165.0
12AUS 998A Class (Flying)Zac Heuchmer13157161491371.0
13AUS 100A Class (Flying)Simon Nelson151014118.517 (DNC)17 (DNC)75.5
14AUS 7A Class (Flying)Hamish Sinclair141410131317 (DNC)17 (DNC)81.0
14AUS 8A Class (Flying)Graeme Harbour111313151217 (DNC)17 (DNC)81.0
16AUS 1067A Class (Flying)Joey Randall17 (DNS)17 (DNS)17 (DNS)1416111287.0
16 entrants.    Please check the order of tied scores

Division Classic - Elapsed time

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
7 Jan 2020
Race 2
7 Jan 2020
Race 3
7 Jan 2020
Race 4
8 Jan 2020
Race 5
10 Jan 2020
Race 6
10 Jan 2020
Race 7
10 Jan 2020
Score
1AUS 308A Class (Classic)Andrew Landenberg11311116.0
2AUS 965A Class (Classic)Ritchie Howells224293215.0
3AUS 907A Class (Classic)David McKenzie337532319.0
4AUS 300A Class (Classic)Andy Landenberg581455727.0
5AUS 85A Class (Classic)Lachlan Gibson1646824630.0
5AUS 27A Class (Classic)William Mitchie4125376530.0
7AUS 9A Class (Classic)John Dowling1510291111447.0
8AUS 67A Class (Classic)Trevor Brown1161211491051.0
9AUS 1020A Class (Classic)Bruce Woodward916151088858.0
10AUS 987A Class (Classic)Clare Neeskens77921 (DNC)621 (DNF)1262.0
11AUS 933A Class (Classic)Brian Cole651171421 (DNC)21 (DNC)64.0
12AUS 913A Class (Classic)Jon Goodall814101410101365.0
13AUS 954A Class (Classic)Paul Neeskens121318121612974.0
14AUS 40A Class (Classic)Michael Kopp14178151771475.0
15AUS 99A Class (Classic)Mark Capel19111421 (DNC)12131180.0
16AUS 1011A Class (Classic)Richard Nicholson101517131321 (DNC)21 (DNC)89.0
17AUS 49A Class (Classic)Matthew Johnson1391621 (DNC)2021 (DNC)21 (DNC)100.0
18AUS 977A Class (Classic)Martin Grant21 (DNS)21 (DNS)21 (DNS)61521 (DNC)21 (DNC)105.0
19AUS936A Class (Classic)John McDonald18181321 (DNC)1921 (DNC)21 (DNC)110.0
20AUS 5A Class (Classic)Horst Kopp1721 (DNF)21 (DNS)161821 (DNC)21 (DNC)114.0
20 entrants.    Please check the order of tied scores

Race 17 Jan 2020

Division Flying, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 16A Class (Flying)Mark Bulka0:43:561
2AUS 4A Class (Flying)Steve Brewin0:44:262
3AUS 89A Class (Flying)James Clark0:44:463
4AUS 88A Class (Flying)Darren Bundock0:44:534
5AUS 25A Class (Flying)Stephen Brayshaw0:44:555
6AUS 972A Class (Flying)David Brewer0:45:196
7AUS 1017A Class (Flying)Mitch Meade0:45:347
8AUS1050A Class (Flying)Stuart Scott0:48:308
9AUS 51A Class (Flying)Paul Larsen0:48:559
10AUS 44A Class (Flying)Simon McKeon0:52:3110
11AUS 8A Class (Flying)Graeme Harbour0:53:0211
12NED 888A Class (Flying)Carolijn Brouwer0:53:0612
13AUS 998A Class (Flying)Zac Heuchmer0:53:1513
14AUS 7A Class (Flying)Hamish Sinclair0:53:4114
15AUS 100A Class (Flying)Simon Nelson0:54:0015
AUS 1067A Class (Flying)Joey RandallDNS17

Division Classic, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 308A Class (Classic)Andrew Landenberg0:52:371
2AUS 965A Class (Classic)Ritchie Howells0:52:432
3AUS 907A Class (Classic)David McKenzie0:53:103
4AUS 27A Class (Classic)William Mitchie0:53:254
5AUS 300A Class (Classic)Andy Landenberg0:53:315
6AUS 933A Class (Classic)Brian Cole0:53:566
7AUS 987A Class (Classic)Clare Neeskens0:54:507
8AUS 913A Class (Classic)Jon Goodall0:54:568
9AUS 1020A Class (Classic)Bruce Woodward0:55:149
10AUS 1011A Class (Classic)Richard Nicholson0:55:1910
11AUS 67A Class (Classic)Trevor Brown0:55:3311
12AUS 954A Class (Classic)Paul Neeskens0:55:5812
13AUS 49A Class (Classic)Matthew Johnson0:56:0013
14AUS 40A Class (Classic)Michael Kopp0:56:1014
15AUS 9A Class (Classic)John Dowling0:56:5715
16AUS 85A Class (Classic)Lachlan Gibson0:57:1316
17AUS 5A Class (Classic)Horst Kopp0:57:1717
18AUS936A Class (Classic)John McDonald0:58:2018
19AUS 99A Class (Classic)Mark Capel0:58:2119
AUS 977A Class (Classic)Martin GrantDNS21

Race 27 Jan 2020

Division Flying, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 88A Class (Flying)Darren Bundock0:36:581
2AUS 4A Class (Flying)Steve Brewin0:38:032
3AUS 16A Class (Flying)Mark Bulka0:38:203
4AUS 51A Class (Flying)Paul Larsen0:38:324
5AUS 25A Class (Flying)Stephen Brayshaw0:38:385
6AUS 972A Class (Flying)David Brewer0:38:466
7AUS 44A Class (Flying)Simon McKeon0:41:437
8AUS 89A Class (Flying)James Clark0:42:188
9NED 888A Class (Flying)Carolijn Brouwer0:42:299
10AUS 100A Class (Flying)Simon Nelson0:44:4010
11AUS 1017A Class (Flying)Mitch Meade0:45:2911
12AUS1050A Class (Flying)Stuart Scott0:46:4312
13AUS 8A Class (Flying)Graeme Harbour0:47:5613
14AUS 7A Class (Flying)Hamish Sinclair0:49:4214
15AUS 998A Class (Flying)Zac Heuchmer1:05:2015
AUS 1067A Class (Flying)Joey RandallDNS17

Division Classic, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 308A Class (Classic)Andrew Landenberg0:46:591
2AUS 965A Class (Classic)Ritchie Howells0:47:292
3AUS 907A Class (Classic)David McKenzie0:48:373
4AUS 85A Class (Classic)Lachlan Gibson0:48:404
5AUS 933A Class (Classic)Brian Cole0:50:045
6AUS 67A Class (Classic)Trevor Brown0:50:066
7AUS 987A Class (Classic)Clare Neeskens0:50:297
8AUS 300A Class (Classic)Andy Landenberg0:50:308
9AUS 49A Class (Classic)Matthew Johnson0:50:459
10AUS 9A Class (Classic)John Dowling0:50:5210
11AUS 99A Class (Classic)Mark Capel0:51:1411
12AUS 27A Class (Classic)William Mitchie0:51:2112
13AUS 954A Class (Classic)Paul Neeskens0:52:0713
14AUS 913A Class (Classic)Jon Goodall0:52:1114
15AUS 1011A Class (Classic)Richard Nicholson0:52:1915
16AUS 1020A Class (Classic)Bruce Woodward0:52:5116
17AUS 40A Class (Classic)Michael Kopp0:54:3417
18AUS936A Class (Classic)John McDonald1:05:2518
AUS 977A Class (Classic)Martin GrantDNS21
AUS 5A Class (Classic)Horst KoppDNF21

Race 37 Jan 2020

Division Flying, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 4A Class (Flying)Steve Brewin0:20:171
2AUS 88A Class (Flying)Darren Bundock0:20:252
3AUS1050A Class (Flying)Stuart Scott0:21:023
4AUS 89A Class (Flying)James Clark0:21:084
5AUS 16A Class (Flying)Mark Bulka0:21:445
6AUS 1017A Class (Flying)Mitch Meade0:22:246
7AUS 998A Class (Flying)Zac Heuchmer0:23:097
8AUS 972A Class (Flying)David Brewer0:23:258
9AUS 25A Class (Flying)Stephen Brayshaw0:23:529
10AUS 7A Class (Flying)Hamish Sinclair0:23:5810
11NED 888A Class (Flying)Carolijn Brouwer0:24:0211
12AUS 51A Class (Flying)Paul Larsen0:24:0612
13AUS 8A Class (Flying)Graeme Harbour0:24:0813
14AUS 100A Class (Flying)Simon Nelson0:25:1914
15AUS 44A Class (Flying)Simon McKeon0:25:4315
AUS 1067A Class (Flying)Joey RandallDNS17

Division Classic, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 300A Class (Classic)Andy Landenberg0:20:371
2AUS 9A Class (Classic)John Dowling0:21:202
3AUS 308A Class (Classic)Andrew Landenberg0:21:353
4AUS 965A Class (Classic)Ritchie Howells0:21:404
5AUS 27A Class (Classic)William Mitchie0:22:195
6AUS 85A Class (Classic)Lachlan Gibson0:22:316
7AUS 907A Class (Classic)David McKenzie0:22:367
8AUS 40A Class (Classic)Michael Kopp0:23:028
9AUS 987A Class (Classic)Clare Neeskens0:23:399
10AUS 913A Class (Classic)Jon Goodall0:24:1110
11AUS 933A Class (Classic)Brian Cole0:24:1911
12AUS 67A Class (Classic)Trevor Brown0:24:3012
13AUS936A Class (Classic)John McDonald0:24:3413
14AUS 99A Class (Classic)Mark Capel0:24:3514
15AUS 1020A Class (Classic)Bruce Woodward0:24:3815
16AUS 49A Class (Classic)Matthew Johnson0:24:5316
17AUS 1011A Class (Classic)Richard Nicholson0:24:5717
18AUS 954A Class (Classic)Paul Neeskens0:25:3318
AUS 977A Class (Classic)Martin GrantDNS21
AUS 5A Class (Classic)Horst KoppDNS21

Race 48 Jan 2020

Division Flying, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 89A Class (Flying)James Clark0:33:251
2AUS 88A Class (Flying)Darren Bundock0:33:282
3AUS 25A Class (Flying)Stephen Brayshaw0:33:323
4AUS 16A Class (Flying)Mark Bulka0:33:574
5AUS 4A Class (Flying)Steve Brewin0:34:085
6AUS 972A Class (Flying)David Brewer0:35:456
7AUS 44A Class (Flying)Simon McKeon0:36:287
8AUS1050A Class (Flying)Stuart Scott0:36:418
9AUS 51A Class (Flying)Paul Larsen0:36:599
10AUS 1017A Class (Flying)Mitch Meade0:37:5510
11AUS 100A Class (Flying)Simon Nelson0:39:3011
12NED 888A Class (Flying)Carolijn Brouwer0:39:3312
13AUS 7A Class (Flying)Hamish Sinclair0:42:1013
14AUS 1067A Class (Flying)Joey Randall0:42:2614
15AUS 8A Class (Flying)Graeme Harbour0:43:0815
16AUS 998A Class (Flying)Zac Heuchmer0:47:0716

Division Classic, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 308A Class (Classic)Andrew Landenberg0:43:311
2AUS 965A Class (Classic)Ritchie Howells0:44:032
3AUS 27A Class (Classic)William Mitchie0:45:423
4AUS 300A Class (Classic)Andy Landenberg0:45:584
5AUS 907A Class (Classic)David McKenzie0:46:415
6AUS 977A Class (Classic)Martin Grant0:47:106
7AUS 933A Class (Classic)Brian Cole0:47:327
8AUS 85A Class (Classic)Lachlan Gibson0:47:488
9AUS 9A Class (Classic)John Dowling0:47:539
10AUS 1020A Class (Classic)Bruce Woodward0:48:3210
11AUS 67A Class (Classic)Trevor Brown0:48:5511
12AUS 954A Class (Classic)Paul Neeskens0:48:5812
13AUS 1011A Class (Classic)Richard Nicholson0:49:0913
14AUS 913A Class (Classic)Jon Goodall0:49:2514
15AUS 40A Class (Classic)Michael Kopp0:50:0015
16AUS 5A Class (Classic)Horst Kopp0:52:1516

Race 510 Jan 2020

Division Flying, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 89A Class (Flying)James Clark1:01:001
2AUS 4A Class (Flying)Steve Brewin1:02:002
3AUS 25A Class (Flying)Stephen Brayshaw1:03:003
4AUS 16A Class (Flying)Mark Bulka1:04:004
5AUS 88A Class (Flying)Darren Bundock1:05:005
6AUS 972A Class (Flying)David Brewer1:06:006
7AUS 44A Class (Flying)Simon McKeon1:07:007
8AUS 100A Class (Flying)Simon Nelson1:08:008.5
9AUS 51A Class (Flying)Paul Larsen1:08:008.5
10NED 888A Class (Flying)Carolijn Brouwer1:11:0010
11AUS1050A Class (Flying)Stuart Scott1:12:0011
12AUS 8A Class (Flying)Graeme Harbour1:22:0012
13AUS 7A Class (Flying)Hamish Sinclair1:26:0013
14AUS 998A Class (Flying)Zac Heuchmer1:29:0014
15AUS 1017A Class (Flying)Mitch Meade1:30:0015
16AUS 1067A Class (Flying)Joey Randall1:36:0016

Division Classic, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 308A Class (Classic)Andrew Landenberg1:10:001
2AUS 85A Class (Classic)Lachlan Gibson1:13:002
3AUS 907A Class (Classic)David McKenzie1:14:003
4AUS 67A Class (Classic)Trevor Brown1:15:004
5AUS 300A Class (Classic)Andy Landenberg1:16:005
6AUS 987A Class (Classic)Clare Neeskens1:17:006
7AUS 27A Class (Classic)William Mitchie1:18:007
8AUS 1020A Class (Classic)Bruce Woodward1:19:008
9AUS 965A Class (Classic)Ritchie Howells1:20:009
10AUS 913A Class (Classic)Jon Goodall1:21:0010
11AUS 9A Class (Classic)John Dowling1:23:0011
12AUS 99A Class (Classic)Mark Capel1:24:0012
13AUS 1011A Class (Classic)Richard Nicholson1:25:0013
14AUS 933A Class (Classic)Brian Cole1:27:0014
15AUS 977A Class (Classic)Martin Grant1:28:0015
16AUS 954A Class (Classic)Paul Neeskens1:31:0016
17AUS 40A Class (Classic)Michael Kopp1:32:0017
18AUS 5A Class (Classic)Horst Kopp1:33:0018
19AUS936A Class (Classic)John McDonald1:34:0019
20AUS 49A Class (Classic)Matthew Johnson1:35:0020

Race 610 Jan 2020

Division Flying, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 89A Class (Flying)James Clark12:28:001
2AUS 88A Class (Flying)Darren Bundock12:29:002
3AUS 4A Class (Flying)Steve Brewin12:30:003
4AUS 25A Class (Flying)Stephen Brayshaw12:32:004
5AUS 51A Class (Flying)Paul Larsen12:33:005
6AUS1050A Class (Flying)Stuart Scott12:35:006
7AUS 16A Class (Flying)Mark Bulka12:36:007
8AUS 1017A Class (Flying)Mitch Meade12:37:008
9AUS 998A Class (Flying)Zac Heuchmer12:38:009
10AUS 972A Class (Flying)David Brewer12:39:0010
11AUS 1067A Class (Flying)Joey Randall12:44:0011
12AUS 44A Class (Flying)Simon McKeon12:45:0012
13NED 888A Class (Flying)Carolijn Brouwer12:46:0013

Division Classic, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 308A Class (Classic)Andrew Landenberg12:34:001
2AUS 907A Class (Classic)David McKenzie12:40:002
3AUS 965A Class (Classic)Ritchie Howells12:41:003
4AUS 85A Class (Classic)Lachlan Gibson12:42:004
5AUS 300A Class (Classic)Andy Landenberg12:43:005
6AUS 27A Class (Classic)William Mitchie12:47:006
7AUS 40A Class (Classic)Michael Kopp12:48:007
8AUS 1020A Class (Classic)Bruce Woodward12:49:008
9AUS 67A Class (Classic)Trevor Brown12:50:009
10AUS 913A Class (Classic)Jon Goodall12:51:0010
11AUS 9A Class (Classic)John Dowling12:52:0011
12AUS 954A Class (Classic)Paul Neeskens12:53:0012
13AUS 99A Class (Classic)Mark Capel12:54:0013
AUS 987A Class (Classic)Clare NeeskensDNF21

Race 710 Jan 2020

Division Flying, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 88A Class (Flying)Darren Bundock1:01:001
2AUS 16A Class (Flying)Mark Bulka1:02:002
3AUS 4A Class (Flying)Steve Brewin1:03:003
4AUS 89A Class (Flying)James Clark1:04:004
5AUS 25A Class (Flying)Stephen Brayshaw1:05:005
6AUS 972A Class (Flying)David Brewer1:06:006
7AUS 1017A Class (Flying)Mitch Meade1:07:007
8AUS 51A Class (Flying)Paul Larsen1:08:008
9AUS 44A Class (Flying)Simon McKeon1:09:009
10AUS1050A Class (Flying)Stuart Scott1:10:0010
11NED 888A Class (Flying)Carolijn Brouwer1:11:0011
12AUS 1067A Class (Flying)Joey Randall1:12:0012
13AUS 998A Class (Flying)Zac Heuchmer1:23:0013

Division Classic, Elapsed time results

PlaceSail#NameClassCrewElapsed
time
Score
1AUS 308A Class (Classic)Andrew Landenberg1:13:001
2AUS 965A Class (Classic)Ritchie Howells1:14:002
3AUS 907A Class (Classic)David McKenzie1:15:003
4AUS 9A Class (Classic)John Dowling1:16:004
5AUS 27A Class (Classic)William Mitchie1:17:005
6AUS 85A Class (Classic)Lachlan Gibson1:18:006
7AUS 300A Class (Classic)Andy Landenberg1:19:007
8AUS 1020A Class (Classic)Bruce Woodward1:20:008
9AUS 954A Class (Classic)Paul Neeskens1:21:009
10AUS 67A Class (Classic)Trevor Brown1:22:0010
11AUS 99A Class (Classic)Mark Capel1:24:0011
12AUS 987A Class (Classic)Clare Neeskens1:25:0012
13AUS 913A Class (Classic)Jon Goodall1:26:0013
14AUS 40A Class (Classic)Michael Kopp1:27:0014
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes