SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Bendigo Yacht Club
2019 -2020 Club Championship series

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
5 Oct 2019
Race 2
5 Oct 2019
Race 3
12 Oct 2019
Race 4
12 Oct 2019
Race 5
25 Oct 2019
Race 6
25 Oct 2019
Race 7
2 Nov 2019
Race 8
2 Nov 2019
Race 9
16 Nov 2019
Race 10
16 Nov 2019
Race 11
30 Nov 2019
Race 12
30 Nov 2019
Race 13
7 Dec 2019
Race 14
7 Dec 2019
Race 15
14 Dec 2019
Race 16
14 Dec 2019
Race 17
11 Jan 2020
Race 18
11 Jan 2020
Race 19
18 Jan 2020
Race 20
18 Jan 2020
Race 21
1 Feb 2020
Race 22
1 Feb 2020
Race 23
15 Feb 2020
Race 24
15 Feb 2020
Race 25
29 Feb 2020
Race 26
29 Feb 2020
Race 27
14 Mar 2020
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge1111ABNABNABNABN2 (DUT)2 (DUT)1321111232ABNABN113ABNABN21.0
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann2 (DUT)2 (DUT)22ABNABNABNABN113112222 (DUT)2 (DUT)11ABNABN5 (DNC)5 (DNC)1ABNABN25.0
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony2233ABNABNABNABN24 (DNF)2233332124ABNABN225 (DNC)ABNABN37.0
43052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald4 (DUT)4 (DUT)5 (DNC)5 (DNC)ABNABNABNABN4 (DNF)25 (DNF)5 (DNS)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)4 (DUT)4 (DUT)5 (DNF)3ABNABN5 (DNC)5 (DNC)2ABNABN67.0
4 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
5 Oct 2019
Race 2
5 Oct 2019
Race 3
12 Oct 2019
Race 4
12 Oct 2019
Race 5
25 Oct 2019
Race 6
25 Oct 2019
Race 7
2 Nov 2019
Race 8
2 Nov 2019
Race 9
16 Nov 2019
Race 10
16 Nov 2019
Race 11
30 Nov 2019
Race 12
30 Nov 2019
Race 13
7 Dec 2019
Race 14
7 Dec 2019
Race 15
14 Dec 2019
Race 16
14 Dec 2019
Race 17
11 Jan 2020
Race 18
11 Jan 2020
Race 19
18 Jan 2020
Race 20
18 Jan 2020
Race 21
1 Feb 2020
Race 22
1 Feb 2020
Race 23
15 Feb 2020
Race 24
15 Feb 2020
Race 25
29 Feb 2020
Race 26
29 Feb 2020
Race 27
14 Mar 2020
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm1211ABNABNABNABN1115 (DNC)15 (DNC)11211111ABNABN1 (DUT)1 (DUT)1ABNABN17.0
22826AquaplaneTasarChris Clarke212 (DUT)2 (DUT)ABNABNABNABN52112212222 (DUT)2 (DUT)ABNABN112ABNABN26.0
32551TasarPeter Martin4532ABNABNABNABN875545356543ABNABN334ABNABN63.0
43038UomeTimpenny 670 Doug Carswell6315 (DNC)15 (DNC)ABNABNABNABN45234 (DUT)4 (DUT)4436515 (DNC)ABNABN629ABNABN70.0
52591HawkeyeTasarMark Hawkins5756ABNABNABNABN635 (DUT)5 (DUT)54615 (DNC)5 (DUT)15 (DNC)64ABNABN5 (DUT)5 (DUT)5ABNABN80.0
61657CwiverTasarJohn Maher344 (DUT)4 (DUT)ABNABNABNABN763215 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)434 (DUT)4 (DUT)ABNABN15 (DNC)15 (DNC)6ABNABN99.0
71963OrrsumTasarTissa Jayasekera8967ABNABNABNABN9815 (DNC)15 (DNC)868 (DNF)678 (DNF)85ABNABN547ABNABN110.0
82851Edge OffTasarHugo Dunlop9845ABNABNABNABN15 (DNC)15 (DNC)4415 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)5432ABNABN5 (DUT)5 (DUT)8ABNABN111.0
9680ImpulseSteve Phillis15 (DNC)15 (DNC)23ABNABNABNABN210 (DNF)15 (DNC)15 (DNC)5 (DUT)5 (DUT)5310 (DNF)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)ABNABN215 (DNC)15 (DNC)ABNABN137.0
10934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies7615 (DNC)15 (DNC)ABNABNABNABN7 (DUT)7 (DUT)7 (DNF)6715 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)78ABNABN15 (DNC)15 (DNC)11 (DNF)ABNABN163.0
11196899Laser RadialHugo Begg15 (DNC)15 (DNC)8 (DNF)4ABNABNABNABN3415 (DNC)15 (DNC)3315 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)ABNABN15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)ABNABN175.0
12543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)ABNABNABNABN15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)97ABNABN415 (DNC)3ABNABN203.0
13609XxxxxImpulseCraig Conn15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)ABNABNABNABN15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)10 (DNF)15 (DNC)26ABNABN15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)ABNABN213.0
14235ImpulsePaul Cooper15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)ABNABNABNABN15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)6715 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)15 (DNC)ABNABN715 (DNC)15 (DNC)ABNABN215.0
14 entrants.    

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
5 Oct 2019
Race 2
5 Oct 2019
Race 3
12 Oct 2019
Race 4
12 Oct 2019
Race 5
25 Oct 2019
Race 6
25 Oct 2019
Race 7
2 Nov 2019
Race 8
2 Nov 2019
Race 9
16 Nov 2019
Race 10
16 Nov 2019
Race 11
30 Nov 2019
Race 12
30 Nov 2019
Race 13
7 Dec 2019
Race 14
7 Dec 2019
Race 15
14 Dec 2019
Race 16
14 Dec 2019
Race 17
11 Jan 2020
Race 18
11 Jan 2020
Race 19
18 Jan 2020
Race 20
18 Jan 2020
Race 21
1 Feb 2020
Race 22
1 Feb 2020
Race 23
15 Feb 2020
Race 24
15 Feb 2020
Race 25
29 Feb 2020
Race 26
29 Feb 2020
Race 27
14 Mar 2020
Score
13112Trilogy125Dan Forbes3213ABNABNABNABN9 (DNC)9 (DNC)1112229 (DNC)9 (DNC)23ABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABN59.0
21414SabreAlan Beavis2331ABNABNABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)219 (DNC)9 (DNC)1132ABNABN9 (DNC)9 (DNC)1ABNABN65.0
3359SabreRon Mason7 (DNF)9 (DNC)44ABNABNABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)4 (DUT)4 (DUT)9 (DNC)9 (DNC)3 (DNF)9 (DNC)44ABNABN224 (DUT)ABNABN87.0
41148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABNABNABN9 (DNC)9 (DNC)229 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)55ABNABN119 (DNC)ABNABN106.0
51755DdddSabreRain Forbes5422ABNABNABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)339 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABN109.0
610053RangaO'Pen BicOscar Forbes119 (DNC)9 (DNC)ABNABNABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)119 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABN112.0
7795HypernoSabreJohn Cooper49 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABNABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)11ABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABN123.0
81315SabreAbbie Henderson9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABNABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)449 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABN9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)ABNABN134.0
8 entrants.    

Race 15 Oct 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:58:331:11:241
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.001:04:181:18:242
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:56:310:47:411
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:52:220:48:292
31657CwiverTasarJohn Maher108.000:55:410:51:333
42551TasarPeter Martin108.000:55:490:51:404
52591HawkeyeTasarMark Hawkins108.001:00:070:55:395
63038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.151:05:360:55:596
7934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.691:02:160:56:157
81963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.001:01:270:56:538
92851Edge OffTasarHugo Dunlop108.001:02:000:57:249

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
110053RangaO'Pen BicOscar Forbes153.300:54:060:35:171
21414SabreAlan Beavis127.000:46:360:36:412
33112Trilogy125Dan Forbes123.000:46:270:37:453
4795HypernoSabreJohn Cooper127.000:49:560:39:194
51755DdddSabreRain Forbes127.000:54:470:43:085
359SabreRon Mason127.00DNF7

Race 25 Oct 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:29:500:36:221
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:32:310:39:392
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:33:350:31:051
2728BeastImpulseRussell Denholm118.500:37:400:31:472
33038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:42:100:35:593
41657CwiverTasarJohn Maher108.000:40:300:37:304
52551TasarPeter Martin108.000:41:100:38:075
6934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.690:42:360:38:296
72591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:42:420:39:327
82851Edge OffTasarHugo Dunlop108.000:42:540:39:438
91963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:43:370:40:239

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
110053RangaO'Pen BicOscar Forbes153.300:28:360:18:391
23112Trilogy125Dan Forbes123.000:23:030:18:442
31414SabreAlan Beavis127.000:24:390:19:243
41755DdddSabreRain Forbes127.000:29:200:23:054

Race 312 Oct 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.001:03:151:17:081
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.001:13:401:29:502
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.001:13:591:30:133

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.501:06:270:56:041
2680ImpulseSteve Phillis118.501:09:490:58:552
32551TasarPeter Martin108.001:04:450:59:573
42851Edge OffTasarHugo Dunlop108.001:06:331:01:374
52591HawkeyeTasarMark Hawkins108.001:06:591:02:015
61963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.001:08:451:03:396
196899Laser RadialHugo Begg118.50DNF8
2826AquaplaneTasarChris Clarke DUT
1657CwiverTasarJohn Maher DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13112Trilogy125Dan Forbes123.001:00:520:49:291
21755DdddSabreRain Forbes127.001:05:400:51:422
31414SabreAlan Beavis127.001:08:270:53:533
4359SabreRon Mason127.001:12:150:56:534

Race 412 Oct 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.001:07:081:21:521
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.001:11:351:27:172
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.001:16:501:33:423

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.501:09:230:58:331
22551TasarPeter Martin108.001:06:531:01:552
3680ImpulseSteve Phillis118.501:14:381:02:583
4196899Laser RadialHugo Begg118.501:16:111:04:174
52851Edge OffTasarHugo Dunlop108.001:09:361:04:265
62591HawkeyeTasarMark Hawkins108.001:14:191:08:486
71963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.001:17:161:11:327
2826AquaplaneTasarChris Clarke DUT
1657CwiverTasarJohn Maher DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11414SabreAlan Beavis127.000:59:360:46:551
21755DdddSabreRain Forbes127.001:00:210:47:312
33112Trilogy125Dan Forbes123.000:59:500:48:383
4359SabreRon Mason127.001:04:120:50:334

Race 525 Oct 2019

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 625 Oct 2019

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 72 Nov 2019

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 82 Nov 2019

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 916 Nov 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:50:051:01:041
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:52:191:03:482
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.50DNF4
1752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:50:230:42:311
2680ImpulseSteve Phillis118.500:51:280:43:252
3196899Laser RadialHugo Begg118.500:52:150:44:053
43038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:51:550:44:184
52826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:48:020:44:285
62591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:50:560:47:096
71657CwiverTasarJohn Maher108.000:52:070:48:157
82551TasarPeter Martin108.000:54:130:50:128
91963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:56:150:52:059
934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 1016 Nov 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:34:400:42:161
23052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.500:42:420:46:092
1812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.00DNF4
1752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:42:510:36:091
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:39:240:36:282
32591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:42:120:39:043
4196899Laser RadialHugo Begg118.500:46:470:39:284
53038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:46:290:39:405
61657CwiverTasarJohn Maher108.000:44:430:41:246
72551TasarPeter Martin108.000:44:520:41:327
81963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:46:490:43:208
680ImpulseSteve Phillis118.50DNF10
934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 1130 Nov 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:53:201:05:021
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:54:031:05:542
31754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:55:451:07:593
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.50DNF5

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:55:000:50:551
23038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:59:550:51:082
31657CwiverTasarJohn Maher108.000:56:200:52:093
42851Edge OffTasarHugo Dunlop108.000:59:130:54:494
52551TasarPeter Martin108.001:00:060:55:385
934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.69DNF7
2591HawkeyeTasarMark Hawkins DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13112Trilogy125Dan Forbes123.000:52:340:42:441
21148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.001:09:210:55:282

Race 1230 Nov 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:50:511:02:001
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:51:321:02:502
31752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:52:531:04:293
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.50DNS5

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:51:030:47:161
21657CwiverTasarJohn Maher108.000:52:290:48:352
33038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:58:000:49:303
42851Edge OffTasarHugo Dunlop108.000:53:580:49:584
52551TasarPeter Martin108.000:55:050:51:005
6934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.690:57:260:51:536
2591HawkeyeTasarMark Hawkins DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13112Trilogy125Dan Forbes123.000:48:330:39:281
21148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.000:58:360:46:522

Race 137 Dec 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:55:171:07:251
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:55:531:08:092
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:56:271:08:503

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:52:050:43:571
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:51:480:47:572
3196899Laser RadialHugo Begg118.500:57:150:48:183
42551TasarPeter Martin108.000:53:090:49:124
52591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:53:320:49:345
6235ImpulsePaul Cooper118.501:04:480:54:416
7934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.691:00:580:55:047
81963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.001:01:070:56:358
3038UomeTimpenny 670 Doug Carswell DUT
680ImpulseSteve Phillis DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13112Trilogy125Dan Forbes123.000:54:270:44:161
21414SabreAlan Beavis127.000:58:330:46:062
31755DdddSabreRain Forbes127.001:00:240:47:333
41315SabreAbbie Henderson127.001:08:440:54:074
359SabreRon Mason DUT

Race 147 Dec 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:46:100:56:181
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:47:140:57:362
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:50:231:01:263

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:41:290:35:001
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:39:290:36:332
3196899Laser RadialHugo Begg118.500:43:460:36:563
42591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:42:280:39:194
52551TasarPeter Martin108.000:42:390:39:295
61963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:45:460:42:226
7235ImpulsePaul Cooper118.500:57:340:48:347
3038UomeTimpenny 670 Doug Carswell DUT
680ImpulseSteve Phillis DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11414SabreAlan Beavis127.000:43:370:34:201
23112Trilogy125Dan Forbes123.000:44:000:35:462
31755DdddSabreRain Forbes127.000:45:450:36:013
41315SabreAbbie Henderson127.000:57:240:45:114
359SabreRon Mason DUT

Race 1514 Dec 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:47:460:58:151
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:49:461:00:412
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:58:021:10:463

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:43:400:40:251
2728BeastImpulseRussell Denholm118.500:49:230:41:402
32551TasarPeter Martin108.000:48:500:45:133
43038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:53:050:45:184
5680ImpulseSteve Phillis118.500:55:130:46:355
62591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:52:350:48:416
1963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.00DNF8

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
110053RangaO'Pen BicOscar Forbes153.300:52:250:34:111
23112Trilogy125Dan Forbes123.000:50:100:40:472

Race 1614 Dec 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:42:120:51:271
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:48:300:59:082
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:50:071:01:073

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:42:580:36:151
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:41:060:38:032
3680ImpulseSteve Phillis118.500:47:080:39:463
43038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:47:550:40:544
52551TasarPeter Martin108.000:45:300:42:075
61963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:47:190:43:486

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
110053RangaO'Pen BicOscar Forbes153.300:51:200:33:291
23112Trilogy125Dan Forbes123.000:41:420:33:542

Race 1711 Jan 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:55:191:07:271
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:58:211:11:092
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.501:05:000:54:511
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.001:00:310:56:022
33038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.151:07:240:57:313
41657CwiverTasarJohn Maher108.001:02:240:57:464
52851Edge OffTasarHugo Dunlop108.001:05:051:00:155
62551TasarPeter Martin108.001:05:061:00:166
71963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.001:09:461:04:357
680ImpulseSteve Phillis118.50DNF10
609XxxxxImpulseCraig Conn118.50DNF10
2591HawkeyeTasarMark Hawkins DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11414SabreAlan Beavis127.000:58:410:46:121
359SabreRon Mason127.00DNF3

Race 1811 Jan 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:54:431:06:431
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:56:441:09:112
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:57:180:48:211
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:53:070:49:102
31657CwiverTasarJohn Maher108.000:57:400:53:233
42851Edge OffTasarHugo Dunlop108.000:58:260:54:064
52551TasarPeter Martin108.000:58:280:54:085
63038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.151:04:070:54:436
1963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.00DNF8

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11414SabreAlan Beavis127.001:55:271:30:541

Race 1918 Jan 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:46:490:57:051
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:47:350:58:012
31752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:50:351:01:413
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.50DNF5

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:43:470:36:561
2609XxxxxImpulseCraig Conn118.500:45:490:38:392
32851Edge OffTasarHugo Dunlop108.000:43:430:40:283
42551TasarPeter Martin108.000:44:090:40:524
53038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:49:110:41:585
62591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:47:030:43:336
7934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.690:48:210:43:407
81963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:49:390:45:588
9543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington118.500:57:050:48:109
2826AquaplaneTasarChris Clarke DUT
1657CwiverTasarJohn Maher DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreJohn Cooper127.000:46:430:36:471
23112Trilogy125Dan Forbes123.000:46:190:37:392
31414SabreAlan Beavis127.000:48:300:38:113
4359SabreRon Mason127.000:49:180:38:494
51148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.000:50:070:40:055

Race 2018 Jan 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:48:310:59:101
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:52:551:04:322
33052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.501:14:121:20:133
41812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.001:06:351:21:124

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:47:190:39:551
22851Edge OffTasarHugo Dunlop108.000:46:130:42:472
32551TasarPeter Martin108.000:48:010:44:273
42591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:50:080:46:254
51963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:51:110:47:235
6609XxxxxImpulseCraig Conn118.500:58:430:49:336
7543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington118.501:00:330:51:057
8934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.690:58:190:52:418
2826AquaplaneTasarChris Clarke DUT
1657CwiverTasarJohn Maher DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreJohn Cooper127.000:43:520:34:321
21414SabreAlan Beavis127.000:43:550:34:342
33112Trilogy125Dan Forbes123.000:43:080:35:043
4359SabreRon Mason127.000:49:350:39:024
51148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.001:01:040:48:515

Race 211 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 221 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 2315 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:25:520:31:321
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:28:080:34:182

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:22:060:20:271
2680ImpulseSteve Phillis118.500:25:270:21:282
32551TasarPeter Martin108.000:23:560:22:093
4543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington118.500:28:230:23:574
51963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:26:180:24:215
63038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:30:390:26:096
7235ImpulsePaul Cooper118.500:40:250:34:067
728BeastImpulseRussell Denholm DUT
2591HawkeyeTasarMark Hawkins DUT
2851Edge OffTasarHugo Dunlop DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.000:31:300:25:121
2359SabreRon Mason127.000:35:200:27:492

Race 2415 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:40:340:49:281
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.000:42:000:51:132

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:38:590:36:051
23038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:46:410:39:502
32551TasarPeter Martin108.000:49:180:45:383
41963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:49:280:45:484
728BeastImpulseRussell Denholm DUT
2591HawkeyeTasarMark Hawkins DUT
2851Edge OffTasarHugo Dunlop DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.000:44:350:35:401
2359SabreRon Mason127.000:52:370:41:252

Race 2529 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.000:37:370:45:521
23052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.500:44:310:48:072
31752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.000:43:490:53:263

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.500:38:270:32:261
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.000:35:270:32:492
3543CUTTLE FISHImpulseMatthew Farrington118.500:40:120:33:553
42551TasarPeter Martin108.000:37:230:34:364
52591HawkeyeTasarMark Hawkins108.000:39:470:36:505
61657CwiverTasarJohn Maher108.000:41:120:38:086
71963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:42:520:39:417
82851Edge OffTasarHugo Dunlop108.000:44:280:41:108
93038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.150:49:480:42:309
934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.69DNF11

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11414SabreAlan Beavis127.000:50:180:39:361
359SabreRon Mason DUT

Race 2629 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 2714 Mar 2020

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes