SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Latrobe Valley Yacht Club
summer 2014 15 series 2

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
16 Nov 2014
Race 2
23 Nov 2014
Race 3
23 Nov 2014
Race 4
5 Dec 2014
Race 5
7 Dec 2014
Race 6
14 Dec 2014
Race 7
14 Dec 2014
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland - M1 (DUT)1111115.0
26268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski - M4 (DNC)2222 (DUT)3210.0
32663Windrush14SloopMervyn Brown - M14 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)22312.0

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
16 Nov 2014
Race 2
23 Nov 2014
Race 3
23 Nov 2014
Race 4
5 Dec 2014
Race 5
7 Dec 2014
Race 6
14 Dec 2014
Race 7
14 Dec 2014
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James - M11212136.0
2161218rLaser RadialAndrew McColl - M5 (DNF)2121217.0
3123304Not AgainLaser RadialKylie Wright - M5 (DNF)3 (DUT)3 (DUT)333214.0
432377Laser RadialArron - M8 (DNC)338 (DNC)8 (DNC)5 (DNF)8 (DNC)27.0
51303Timpenny 670Graham Berrett - M28 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)34.0
6161218ShakaLaserAndrew McColl - M8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)40.0
635Clubman 8Jura Pranikowski - M8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)40.0
Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
16 Nov 2014
Race 2
23 Nov 2014
Race 3
23 Nov 2014
Race 4
5 Dec 2014
Race 5
7 Dec 2014
Race 6
14 Dec 2014
Race 7
14 Dec 2014
Score
11588SabreC McColl - M210 (DNC)10 (DNC)11116.0
21723Pocket MaxiSabreM McColl - M111210 (DNC)227.0
3111EmilyExplorer 16Frank Strickland - M32243 (DNS)2 (DUT)2 (DUT)11.0
41249GrampusHartleyTs16David Strobridge - M10 (DNC)44310 (DNC)3317.0
5121TrilbySabre 22Don McCowat - M10 (DNC)354 (DUT)10 (DNC)5522.0
60nomadGary Drinken - M10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)7 (DNF)10 (DNC)6437.0
7530SabreGeoff Conway - M10 (DNC)5310 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)38.0
8779EidelweissHartleyTs16Graham Sibson - M10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)48 (DNS)42.0
81097Club Sabre?SabreGraham Berrett - M10 (DNC)6610 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)42.0
Please check the order of tied scores

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
16 Nov 2014
Race 2
23 Nov 2014
Race 3
23 Nov 2014
Race 4
5 Dec 2014
Race 5
7 Dec 2014
Race 6
14 Dec 2014
Race 7
14 Dec 2014
Score

Race 116 Nov 2014

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12663Windrush14SloopMervyn Brown90.51:44:521:55:521
6268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski87.5DNC4
1801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James116.01:19:431:08:431
21303Timpenny 670Graham Berrett117.31:28:181:15:162
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.0DNF5
161218rLaser RadialAndrew McColl116.0DNF5
161218ShakaLaserAndrew McColl113.0DNC8
35Clubman 8Jura Pranikowski0.665DNC8
32377Laser RadialArron 116.0DNC8

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11723Pocket MaxiSabreM McColl127.01:14:570:59:001
21588SabreC McColl127.01:17:471:01:142
3111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:28:571:05:533
121TrilbySabre 22Don McCowat125.8DNC10
1097Club Sabre?SabreGraham Berrett127.0DNC10
1249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.0DNC10
530SabreGeoff Conway127.0DNC10
0nomadGary Drinken0.572DNC10
779EidelweissHartleyTs16Graham Sibson125.0DNC10

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 223 Nov 2014

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.50:35:560:43:021
26268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski90.50:43:520:48:282
2663Windrush14SloopMervyn Brown90.5DNC4

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James116.00:43:160:37:171
2161218rLaser RadialAndrew McColl116.00:44:100:38:042
332377Laser RadialArron 116.00:55:510:48:083
161218ShakaLaserAndrew McColl113.0DNC8
35Clubman 8Jura Pranikowski0.665DNC8
1303Timpenny 670Graham Berrett0.685DNC8
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11723Pocket MaxiSabreM McColl127.00:44:150:34:501
2111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.00:49:120:36:262
3121TrilbySabre 22Don McCowat125.80:49:590:39:433
41249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.00:50:240:40:194
5530SabreGeoff Conway127.00:51:150:40:215
61097Club Sabre?SabreGraham Berrett127.021:02:1616:33:546
1588SabreC McColl127.0DNC10
0nomadGary Drinken0.572DNC10
779EidelweissHartleyTs16Graham Sibson125.0DNC10

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 323 Nov 2014

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.50:58:581:10:371
26268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski90.51:21:161:29:472
2663Windrush14SloopMervyn Brown90.5DNC4

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl116.01:03:460:54:581
224999SeahawkeLaser RadialBruce James116.01:04:350:55:402
332377Laser RadialArron 116.01:18:431:07:513
161218ShakaLaserAndrew McColl113.0DNC8
35Clubman 8Jura Pranikowski0.665DNC8
1303Timpenny 670Graham Berrett0.685DNC8
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11723Pocket MaxiSabreM McColl127.01:07:150:52:571
2111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:15:060:55:372
3530SabreGeoff Conway127.01:14:490:58:543
41249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:14:040:59:154
5121TrilbySabre 22Don McCowat125.81:17:271:01:345
61097Club Sabre?SabreGraham Berrett127.01:21:301:04:106
1588SabreC McColl127.0DNC10
0nomadGary Drinken0.572DNC10
779EidelweissHartleyTs16Graham Sibson125.0DNC10

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 45 Dec 2014

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.51:02:511:15:161
26268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski90.522:10:1124:29:492
2663Windrush14SloopMervyn Brown90.5DNC4

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James116.01:11:031:01:151
2161218rLaser RadialAndrew McColl116.01:11:181:01:272
3123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.01:11:511:01:563
161218ShakaLaserAndrew McColl113.0DNC8
35Clubman 8Jura Pranikowski0.665DNC8
1303Timpenny 670Graham Berrett0.685DNC8
32377Laser RadialArron 116.0DNC8

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11588SabreC McColl127.01:13:210:57:451
21723Pocket MaxiSabreM McColl127.01:13:330:57:542
31249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:16:111:00:563
4111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.01:29:021:05:574
0nomadGary Drinken0.572DNF7
1097Club Sabre?SabreGraham Berrett127.0DNC10
530SabreGeoff Conway127.0DNC10
779EidelweissHartleyTs16Graham Sibson125.0DNC10
121TrilbySabre 22Don McCowat DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 57 Dec 2014

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.51:07:261:20:451
22663Windrush14SloopMervyn Brown90.51:42:551:53:432
6268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl116.01:26:281:14:321
224999SeahawkeLaser RadialBruce James116.01:28:141:16:032
3123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.01:28:371:16:233
161218ShakaLaserAndrew McColl113.0DNC8
35Clubman 8Jura Pranikowski0.665DNC8
1303Timpenny 670Graham Berrett0.685DNC8
32377Laser RadialArron 116.0DNC8

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11588SabreC McColl127.01:30:021:10:531
111EmilyExplorer 16Frank Strickland135.0DNS3
121TrilbySabre 22Don McCowat125.8DNC10
1097Club Sabre?SabreGraham Berrett127.0DNC10
1249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.0DNC10
530SabreGeoff Conway127.0DNC10
1723Pocket MaxiSabreM McColl127.0DNC10
0nomadGary Drinken0.572DNC10
779EidelweissHartleyTs16Graham Sibson125.0DNC10

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 614 Dec 2014

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.50:53:151:03:461
22663Windrush14SloopMervyn Brown90.51:13:091:20:492
36268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski90.51:24:001:32:493

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James116.01:11:501:01:551
2161218rLaser RadialAndrew McColl116.01:11:561:02:002
3123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.01:15:361:05:103
32377Laser RadialArron 116.0DNF5
161218ShakaLaserAndrew McColl113.0DNC8
35Clubman 8Jura Pranikowski0.665DNC8
1303Timpenny 670Graham Berrett0.685DNC8

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11588SabreC McColl127.01:12:030:56:431
21723Pocket MaxiSabreM McColl127.01:12:490:57:202
31249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:19:491:03:513
4779EidelweissHartleyTs16Graham Sibson125.01:21:211:05:044
5121TrilbySabre 22Don McCowat125.81:27:241:09:285
60nomadGary Drinken0.5721:42:371:13:086
1097Club Sabre?SabreGraham Berrett127.0DNC10
530SabreGeoff Conway127.0DNC10
111EmilyExplorer 16Frank Strickland DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 714 Dec 2014

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland83.50:35:450:42:481
26268Windrush14SuperSloopJura Pranikowski90.50:54:371:00:212
32663Windrush14SloopMervyn Brown90.50:54:511:00:363

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl116.00:41:420:35:561
2123304Not AgainLaser RadialKylie Wright116.00:42:520:36:572
324999SeahawkeLaser RadialBruce James116.00:44:000:37:553
161218ShakaLaserAndrew McColl113.0DNC8
35Clubman 8Jura Pranikowski0.665DNC8
1303Timpenny 670Graham Berrett0.685DNC8
32377Laser RadialArron 116.0DNC8

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11588SabreC McColl127.00:41:510:32:571
21723Pocket MaxiSabreM McColl127.00:42:410:33:362
31249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.00:48:340:38:513
40nomadGary Drinken0.5720:56:230:40:114
5121TrilbySabre 22Don McCowat125.80:55:120:43:525
779EidelweissHartleyTs16Graham Sibson125.0DNS8
1097Club Sabre?SabreGraham Berrett127.0DNC10
530SabreGeoff Conway127.0DNC10
111EmilyExplorer 16Frank Strickland DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes