SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
1 Nov 2016
Race 2
2 Nov 2016
Race 3
2 Nov 2016
Race 4
2 Nov 2016
Race 5
2 Nov 2016
Race 6
2 Nov 2016
Race 7
2 Nov 2016
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland1111 (DUT)1115.0
220Bob CatNacra 14 sqMervyn Brown5 (DNC)325 (DNC)2 (DUT)2 (DUT)211.0
31746sMosquito Sloop + SpinC McColl5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)15 (DNF)25 (DNC)18.0
41746Mosquito Cat + SpinC McColl5 (DNC)25 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)22.0
4 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
1 Nov 2016
Race 2
2 Nov 2016
Race 3
2 Nov 2016
Race 4
2 Nov 2016
Race 5
2 Nov 2016
Race 6
2 Nov 2016
Race 7
2 Nov 2016
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl6 (DNC)1111236.0
224999SeahawkeLaser RadialBruce James13232128.0
3123304Not AgainLaser RadialKylie Wright6 (DNF)2322 (DUT)2 (DUT)19.0
43103Hot GossipTimpenny 670Graham Berrett6 (DNC)446 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)26.0
5665Club CorsairCorsairBarry Parks6 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)36 (DNC)6 (DNC)27.0
5 entrants.    

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
1 Nov 2016
Race 2
2 Nov 2016
Race 3
2 Nov 2016
Race 4
2 Nov 2016
Race 5
2 Nov 2016
Race 6
2 Nov 2016
Race 7
2 Nov 2016
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland10 (DNC)1 (DUT)1 (DUT)2110 (DNC)16.0
2642MerankuFarr 6000Jura Pranikowski10 (DNC)11442210.0
31249GrampusHartleyTs16David Strobridge2223510 (DNC)10 (DNF)14.0
4WT30NemesisJedda 22 BKRoss Phillips10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)1232 (DUT)18.0
4121TrilbySabre 22Don McCowat44310 (DNC)6110 (DNC)18.0
61194SabreBrett Youlden110 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)343 (DUT)21.0
71097Club Sabre?SabreDiana 10 (DNF)10 (DNC)10 (DNC)510 (DNC)10 (DNC)338.0
8305Hartley 16Megan Hazelwood8 (DUT)310 (DNF)10 (DNC)10 (DNF)10 (DNC)10 (DNC)41.0
9164BoomarangBoomerang 20 DKGavin Hill310 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)43.0
9 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
1 Nov 2016
Race 2
2 Nov 2016
Race 3
2 Nov 2016
Race 4
2 Nov 2016
Race 5
2 Nov 2016
Race 6
2 Nov 2016
Race 7
2 Nov 2016
Score
0 entrants.    

Race 11 Nov 2016

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland82.51:12:251:27:461

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James118.51:27:221:13:431
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright118.5DNF6

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11194SabreBrett Youlden127.01:31:091:11:461
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:44:071:23:172
3164BoomarangBoomerang 20 DKGavin Hill0.6401:45:251:24:043
4121TrilbySabre 22Don McCowat0.6391:50:491:28:144
1097Club Sabre?SabreDiana 127.0DNF10
305Hartley 16Megan Hazelwood DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 22 Nov 2016

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland82.50:37:380:45:371
21746Mosquito Cat + SpinC McColl77.50:37:280:48:202
320Bob CatNacra 14 sqMervyn Brown85.00:47:320:55:553

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl118.50:36:480:31:031
2123304Not AgainLaser RadialKylie Wright118.50:37:510:31:562
324999SeahawkeLaser RadialBruce James118.50:38:110:32:133
43103Hot GossipTimpenny 670Graham Berrett0.6850:40:480:34:494

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1642MerankuFarr 6000Jura Pranikowski0.6400:40:480:32:321
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.00:40:510:32:402
3305Hartley 16Megan Hazelwood125.00:41:090:32:553
4121TrilbySabre 22Don McCowat0.6390:42:080:33:324
111EmilyExplorer 16Frank Strickland DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 32 Nov 2016

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland82.50:53:541:05:201
220Bob CatNacra 14 sqMervyn Brown85.01:17:471:31:302

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl118.50:58:000:48:561
224999SeahawkeLaser RadialBruce James118.50:58:470:49:362
3123304Not AgainLaser RadialKylie Wright118.50:58:510:49:393
43103Hot GossipTimpenny 670Graham Berrett0.6851:06:410:56:554

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1642MerankuFarr 6000Jura Pranikowski0.6401:06:450:53:141
21249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:07:540:54:192
3121TrilbySabre 22Don McCowat0.6391:11:180:56:463
305Hartley 16Megan Hazelwood125.0DNF10
111EmilyExplorer 16Frank Strickland DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 42 Nov 2016

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11746sMosquito Sloop + SpinC McColl75.51:22:241:49:081
1801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl118.51:08:320:57:501
2123304Not AgainLaser RadialKylie Wright118.51:09:430:58:502
324999SeahawkeLaser RadialBruce James118.51:11:491:00:363

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1WT30NemesisJedda 22 BKRoss Phillips0.5751:23:420:59:581
2111EmilyExplorer 16Frank Strickland0.5801:23:281:00:192
31249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:23:151:06:363
4642MerankuFarr 6000Jura Pranikowski0.6401:24:121:07:094
51097Club Sabre?SabreDiana 127.01:31:481:12:175

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 52 Nov 2016

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland82.50:49:461:00:191
1746sMosquito Sloop + SpinC McColl75.5DNF5
20Bob CatNacra 14 sqMervyn Brown DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1161218rLaser RadialAndrew McColl118.50:57:440:48:431
224999SeahawkeLaser RadialBruce James118.50:59:210:50:052
3665Club CorsairCorsairBarry Parks119.51:14:281:02:183
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright DUT

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland0.5801:07:070:48:301
2WT30NemesisJedda 22 BKRoss Phillips0.5751:08:290:49:042
31194SabreBrett Youlden127.01:03:380:50:063
4642MerankuFarr 6000Jura Pranikowski0.6401:07:150:53:374
51249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.01:07:090:53:435
6121TrilbySabre 22Don McCowat0.6391:07:370:53:506
305Hartley 16Megan Hazelwood125.0DNF10

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 62 Nov 2016

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland82.50:47:340:57:391
21746sMosquito Sloop + SpinC McColl75.50:53:311:10:532
20Bob CatNacra 14 sqMervyn Brown DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
124999SeahawkeLaser RadialBruce James118.50:44:210:37:251
2161218rLaser RadialAndrew McColl118.50:46:560:39:362
123304Not AgainLaser RadialKylie Wright DUT

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1121TrilbySabre 22Don McCowat0.6390:53:510:42:521
2642MerankuFarr 6000Jura Pranikowski0.6400:54:160:43:162
3WT30NemesisJedda 22 BKRoss Phillips0.5751:03:420:45:383
41194SabreBrett Youlden127.00:59:550:47:104

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 72 Nov 2016

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11801Hexham 3Mosquito CatAndrew Copland82.51:05:231:19:151
220Bob CatNacra 14 sqMervyn Brown85.01:47:122:06:072

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1123304Not AgainLaser RadialKylie Wright118.51:23:031:10:051
224999SeahawkeLaser RadialBruce James118.51:23:241:10:222
3161218rLaser RadialAndrew McColl118.51:24:071:10:593

Division 3, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1111EmilyExplorer 16Frank Strickland0.5801:44:221:15:251
2642MerankuFarr 6000Jura Pranikowski0.6401:43:501:22:482
31097Club Sabre?SabreDiana 127.01:53:051:29:023
1249GrampusHartleyTs16David Strobridge125.0DNF10
WT30NemesisJedda 22 BKRoss Phillips DUT
1194SabreBrett Youlden DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes