SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Lake Bonney YC
2017 Easter Regatta

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
14 Apr 2017
Race 3
16 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
16 Apr 2017
Score
11819 SpinCat-ttuideMosquito Cat + SpinSteve Thomas18 (DNC)111113.0
21782Sixth ElementMosquito Sloop + SpinPeter Dunk
  Kirsten Thomas
28 (DNC)232219.0
31786MatrixMosquito Cat + SpinMark PfennigLBYC8 (DNF)8 (DNC)324328.0
41042Rogue OneA Class (Flying)Neil How58 (DNC)463531.0
5617Southern XF18Peter Lewis
  Lindsay Glaetzer
ASC48 (DNC)555633.0
6303Glass Case Of EmotionF18Simon Bath
  Cameron Bath
ASC38 (DNC)8 (DNF)48 (DNF)435.0
72602Horizontal RecreationHobie TigerCraig Dredge
  Timothy Ridley
ASC68 (DNC)676740.0
7 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
14 Apr 2017
Race 3
16 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
16 Apr 2017
Score
1660Repeat Offender14'SkiffDamien Carey
  Marcus Cooper
HSC34 (DNC)112112.0
118Cunning Stunts18'SkiffAlex Bath
  Jacob Keough
  Mihn Pham
14 (DNC)221212.0
3200Viper LDViper 640J-Peter Arnold
  Chris Stevens
  Geoff Ling
24 (DNC)333318.0
3 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
14 Apr 2017
Race 3
16 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
16 Apr 2017
Score
141st TernPacer NO Spin 1 UpEllyn Cale1141.53212.5
2571AlchemyE Class (Lazy E)Rick De Jong8 (OCS)211.52115.5
3561Miss MatchE Class (Lazy E)Mark Moore
  Sue Kitto
8 (OCS)3231320.0
412Pacer NO Spin 1 UpLachlan Huser26544425.0
5196892SagenhogLaserIan ThomsonHSC8 (OCS)4355530.0
68950ChienneMoth ScowCarol DunkLBYC356668 (DNS)34.0
71113 BoagsTrailer TriDarcy Wedd
  Trish Armstrong
NSC8 (OCS)8 (DNC)7778 (DNF)45.0
7 entrants.    

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Apr 2017
Race 2
14 Apr 2017
Race 3
16 Apr 2017
Race 4
16 Apr 2017
Race 5
16 Apr 2017
Race 6
16 Apr 2017
Score
170594DashMirrorDavid Ottaway
  Martha Ottaway
HSC39 (DNC)1119 (DNC)24.0
268093Beyond PanicMirrorEllis Armstrong
  Lauren Armstrong
HSC29 (DNC)2329 (DNC)27.0
370144Stay CalmMirrorAmy How
  Samantha How
HSC19 (DNC)3259 (DNC)29.0
445683SerenityMirrorFranz Lintl
  Max Lintl
  Sonia Lintl
HSC9 (DNC)9 (DNC)4639 (DNC)40.0
445363Adventure TimeMirrorLuke Golding
  Eamon Golding
  Liam Golding
HSC69 (DNC)8449 (DNC)40.0
669446EclipseMirrorMarcus Ottaway
  Juanita Ottaway
HSC59 (DNC)5589 (DNC)41.0
770591StorefreshMirrorEmily Carey
  Belinda Golding
HSC49 (DNC)6869 (DNC)42.0
863779Blue WhiteMirrorPiers LincolnHSC79 (DNC)7779 (DNC)46.0
8 entrants.    Please check the order of tied scores

Race 114 Apr 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11819 SpinCat-ttuideMosquito Cat + SpinSteve Thomas77.51:24:451:49:211
21782Sixth ElementMosquito Sloop + SpinPeter Dunk
  Kirsten Thomas
75.51:23:241:50:272
3303Glass Case Of EmotionF18Simon Bath
  Cameron Bath
65.51:19:082:00:483
4617Southern XF18Peter Lewis
  Lindsay Glaetzer
65.51:24:012:08:164
51042Rogue OneA Class (Flying)Neil How64.51:25:082:11:595
62602Horizontal RecreationHobie TigerCraig Dredge
  Timothy Ridley
65.52:08:283:16:076
1786MatrixMosquito Cat + SpinMark Pfennig77.5DNF8

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
118Cunning Stunts18'SkiffAlex Bath
  Jacob Keough
  Mihn Pham
68.00:53:531:19:141
2200Viper LDViper 640J-Peter Arnold
  Chris Stevens
  Geoff Ling
80.01:24:001:45:002
3660Repeat Offender14'SkiffDamien Carey
  Marcus Cooper
84.01:50:272:11:293

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
141st TernPacer NO Spin 1 UpEllyn Cale127.50:33:120:26:021
212Pacer NO Spin 1 UpLachlan Huser127.50:40:340:31:492
38950ChienneMoth ScowCarol Dunk115.00:38:040:33:063
196892SagenhogLaserIan Thomson114.0OCS8
571AlchemyE Class (Lazy E)Rick De Jong113.0OCS8
561Miss MatchE Class (Lazy E)Mark Moore
  Sue Kitto
113.0OCS8
1113 BoagsTrailer TriDarcy Wedd
  Trish Armstrong
90.0OCS8

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
170144Stay CalmMirrorAmy How
  Samantha How
142.00:37:050:26:061
268093Beyond PanicMirrorEllis Armstrong
  Lauren Armstrong
142.00:37:430:26:332
370594DashMirrorDavid Ottaway
  Martha Ottaway
142.00:37:560:26:423
470591StorefreshMirrorEmily Carey
  Belinda Golding
142.00:38:490:27:204
569446EclipseMirrorMarcus Ottaway
  Juanita Ottaway
142.00:41:170:29:045
645363Adventure TimeMirrorLuke Golding
  Eamon Golding
  Liam Golding
142.00:41:530:29:296
763779Blue WhiteMirrorPiers Lincoln142.00:54:470:38:347

Race 214 Apr 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
141st TernPacer NO Spin 1 UpEllyn Cale127.50:52:410:41:191
2571AlchemyE Class (Lazy E)Rick De Jong113.00:50:520:45:002
3561Miss MatchE Class (Lazy E)Mark Moore
  Sue Kitto
113.00:51:170:45:233
4196892SagenhogLaserIan Thomson114.00:56:480:49:494
58950ChienneMoth ScowCarol Dunk115.01:05:380:57:045
612Pacer NO Spin 1 UpLachlan Huser127.51:21:321:03:566

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 316 Apr 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11819 SpinCat-ttuideMosquito Cat + SpinSteve Thomas77.50:27:030:34:541
21782Sixth ElementMosquito Sloop + SpinPeter Dunk
  Kirsten Thomas
75.50:27:100:35:582
31786MatrixMosquito Cat + SpinMark Pfennig77.50:29:020:37:273
41042Rogue OneA Class (Flying)Neil How64.50:24:260:37:524
5617Southern XF18Peter Lewis
  Lindsay Glaetzer
65.50:27:330:42:035
62602Horizontal RecreationHobie TigerCraig Dredge
  Timothy Ridley
65.50:40:041:01:106
303Glass Case Of EmotionF18Simon Bath
  Cameron Bath
65.5DNF8

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1660Repeat Offender14'SkiffDamien Carey
  Marcus Cooper
84.00:29:150:34:491
218Cunning Stunts18'SkiffAlex Bath
  Jacob Keough
  Mihn Pham
68.00:27:270:40:222
3200Viper LDViper 640J-Peter Arnold
  Chris Stevens
  Geoff Ling
80.00:36:410:45:513

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1571AlchemyE Class (Lazy E)Rick De Jong113.00:22:120:19:381
2561Miss MatchE Class (Lazy E)Mark Moore
  Sue Kitto
113.00:23:100:20:302
3196892SagenhogLaserIan Thomson114.00:23:390:20:443
441st TernPacer NO Spin 1 UpEllyn Cale127.50:26:560:21:074
512Pacer NO Spin 1 UpLachlan Huser127.50:27:350:21:385
68950ChienneMoth ScowCarol Dunk115.00:29:110:25:226
71113 BoagsTrailer TriDarcy Wedd
  Trish Armstrong
90.00:35:530:39:527

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
170594DashMirrorDavid Ottaway
  Martha Ottaway
142.00:27:190:19:141
268093Beyond PanicMirrorEllis Armstrong
  Lauren Armstrong
142.00:27:500:19:362
370144Stay CalmMirrorAmy How
  Samantha How
142.00:28:350:20:073
445683SerenityMirrorFranz Lintl
  Max Lintl
  Sonia Lintl
142.00:29:190:20:384
569446EclipseMirrorMarcus Ottaway
  Juanita Ottaway
142.00:29:430:20:555
670591StorefreshMirrorEmily Carey
  Belinda Golding
142.00:30:580:21:486
763779Blue WhiteMirrorPiers Lincoln142.00:31:050:21:537
845363Adventure TimeMirrorLuke Golding
  Eamon Golding
  Liam Golding
142.00:31:570:22:308

Race 416 Apr 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11819 SpinCat-ttuideMosquito Cat + SpinSteve Thomas77.50:33:180:42:581
21786MatrixMosquito Cat + SpinMark Pfennig77.50:33:200:43:002
31782Sixth ElementMosquito Sloop + SpinPeter Dunk
  Kirsten Thomas
75.50:34:230:45:323
4303Glass Case Of EmotionF18Simon Bath
  Cameron Bath
65.50:32:200:49:214
5617Southern XF18Peter Lewis
  Lindsay Glaetzer
65.50:32:310:49:385
61042Rogue OneA Class (Flying)Neil How64.50:35:050:54:236
72602Horizontal RecreationHobie TigerCraig Dredge
  Timothy Ridley
65.50:41:491:03:507

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1660Repeat Offender14'SkiffDamien Carey
  Marcus Cooper
84.00:37:550:45:081
218Cunning Stunts18'SkiffAlex Bath
  Jacob Keough
  Mihn Pham
68.00:31:210:46:062
3200Viper LDViper 640J-Peter Arnold
  Chris Stevens
  Geoff Ling
80.00:38:200:47:553

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
141st TernPacer NO Spin 1 UpEllyn Cale127.50:28:160:22:101.5
2571AlchemyE Class (Lazy E)Rick De Jong113.00:25:030:22:101.5
3561Miss MatchE Class (Lazy E)Mark Moore
  Sue Kitto
113.00:25:090:22:153
412Pacer NO Spin 1 UpLachlan Huser127.50:30:550:24:144
5196892SagenhogLaserIan Thomson114.00:29:140:25:385
68950ChienneMoth ScowCarol Dunk115.00:35:560:31:146
71113 BoagsTrailer TriDarcy Wedd
  Trish Armstrong
90.00:41:160:45:517

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
170594DashMirrorDavid Ottaway
  Martha Ottaway
142.00:28:440:20:141
270144Stay CalmMirrorAmy How
  Samantha How
142.00:32:300:22:532
368093Beyond PanicMirrorEllis Armstrong
  Lauren Armstrong
142.00:33:140:23:243
445363Adventure TimeMirrorLuke Golding
  Eamon Golding
  Liam Golding
142.00:34:100:24:034
569446EclipseMirrorMarcus Ottaway
  Juanita Ottaway
142.00:34:300:24:175
645683SerenityMirrorFranz Lintl
  Max Lintl
  Sonia Lintl
142.00:35:450:25:106
763779Blue WhiteMirrorPiers Lincoln142.00:37:540:26:417
870591StorefreshMirrorEmily Carey
  Belinda Golding
142.00:42:020:29:368

Race 516 Apr 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11819 SpinCat-ttuideMosquito Cat + SpinSteve Thomas77.50:26:190:33:571
21782Sixth ElementMosquito Sloop + SpinPeter Dunk
  Kirsten Thomas
75.50:27:010:35:472
31042Rogue OneA Class (Flying)Neil How64.50:23:080:35:513
41786MatrixMosquito Cat + SpinMark Pfennig77.50:27:490:35:534
5617Southern XF18Peter Lewis
  Lindsay Glaetzer
65.50:31:010:47:215
62602Horizontal RecreationHobie TigerCraig Dredge
  Timothy Ridley
65.50:36:210:55:296
303Glass Case Of EmotionF18Simon Bath
  Cameron Bath
65.5DNF8

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
118Cunning Stunts18'SkiffAlex Bath
  Jacob Keough
  Mihn Pham
68.00:26:360:39:071
2660Repeat Offender14'SkiffDamien Carey
  Marcus Cooper
84.00:34:110:40:412
3200Viper LDViper 640J-Peter Arnold
  Chris Stevens
  Geoff Ling
80.00:36:090:45:113

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1561Miss MatchE Class (Lazy E)Mark Moore
  Sue Kitto
113.00:21:350:19:061
2571AlchemyE Class (Lazy E)Rick De Jong113.00:21:530:19:212
341st TernPacer NO Spin 1 UpEllyn Cale127.50:26:160:20:363
412Pacer NO Spin 1 UpLachlan Huser127.50:26:280:20:454
5196892SagenhogLaserIan Thomson114.00:24:480:21:455
68950ChienneMoth ScowCarol Dunk115.00:28:290:24:466
71113 BoagsTrailer TriDarcy Wedd
  Trish Armstrong
90.00:28:590:32:127

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
170594DashMirrorDavid Ottaway
  Martha Ottaway
142.00:27:040:19:031
268093Beyond PanicMirrorEllis Armstrong
  Lauren Armstrong
142.00:27:410:19:292
345683SerenityMirrorFranz Lintl
  Max Lintl
  Sonia Lintl
142.00:28:080:19:483
445363Adventure TimeMirrorLuke Golding
  Eamon Golding
  Liam Golding
142.00:28:310:20:044
570144Stay CalmMirrorAmy How
  Samantha How
142.00:29:180:20:385
670591StorefreshMirrorEmily Carey
  Belinda Golding
142.00:29:220:20:406
763779Blue WhiteMirrorPiers Lincoln142.00:29:230:20:417
869446EclipseMirrorMarcus Ottaway
  Juanita Ottaway
142.00:29:250:20:438

Race 616 Apr 2017

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11819 SpinCat-ttuideMosquito Cat + SpinSteve Thomas77.50:31:320:40:411
21782Sixth ElementMosquito Sloop + SpinPeter Dunk
  Kirsten Thomas
75.50:31:180:41:272
31786MatrixMosquito Cat + SpinMark Pfennig77.50:34:010:43:533
4303Glass Case Of EmotionF18Simon Bath
  Cameron Bath
65.50:31:420:48:234
51042Rogue OneA Class (Flying)Neil How64.50:33:040:51:165
6617Southern XF18Peter Lewis
  Lindsay Glaetzer
65.50:34:460:53:046
72602Horizontal RecreationHobie TigerCraig Dredge
  Timothy Ridley
65.50:47:111:12:027

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1660Repeat Offender14'SkiffDamien Carey
  Marcus Cooper
84.00:34:120:40:421
218Cunning Stunts18'SkiffAlex Bath
  Jacob Keough
  Mihn Pham
68.00:31:020:45:382
3200Viper LDViper 640J-Peter Arnold
  Chris Stevens
  Geoff Ling
80.00:42:580:53:423

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1571AlchemyE Class (Lazy E)Rick De Jong113.00:21:160:18:491
241st TernPacer NO Spin 1 UpEllyn Cale127.50:24:460:19:252
3561Miss MatchE Class (Lazy E)Mark Moore
  Sue Kitto
113.00:22:010:19:293
412Pacer NO Spin 1 UpLachlan Huser127.50:25:150:19:484
5196892SagenhogLaserIan Thomson114.00:23:590:21:025
8950ChienneMoth ScowCarol Dunk115.0DNS8
1113 BoagsTrailer TriDarcy Wedd
  Trish Armstrong
90.0DNF8

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes