SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Bendigo Yacht Club
BeYC Ice Breaker Regatta 2018

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
22 Sep 2018
Race 2
22 Sep 2018
Race 3
22 Sep 2018
Race 4
23 Sep 2018
Race 5
23 Sep 2018
Race 6
23 Sep 2018
Score
11017A Class (Flying)Mitchell Meade2211417.0
2977Vitamin A A Class (Flying)Martin GrantELWOOD SC 53321211.0
3957BazineaA Class (Flying)Doug HaigELOOD SC44232415.0
4913A Class (Flying)Jon Goodall61543518.0
5933The ThiefA Class (Flying)Brian ColeELWOOD SAILING CLUB37 (DNC)47 (DNC)7 (DNC)324.0
6967Chasing ShadowsA Class (Flying)Graeme ParkerCOLAC17 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)29.0
6 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
22 Sep 2018
Race 2
22 Sep 2018
Race 3
22 Sep 2018
Race 4
23 Sep 2018
Race 5
23 Sep 2018
Race 6
23 Sep 2018
Score
13052Magic MarinePaper TigerJacob McDonald1221116.0
21768No Grey MatterMosquito CatAlex LottNEWSC2115 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)14.0
33060Paper TigerAndrew Beens3335 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)19.0
42802Paper TigerAnton Beens4445 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)22.0
4 entrants.    

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
22 Sep 2018
Race 2
22 Sep 2018
Race 3
22 Sep 2018
Race 4
23 Sep 2018
Race 5
23 Sep 2018
Race 6
23 Sep 2018
Score
12924Loddon Calling TasarChas Thompson1211115.0
2196899Laser RadialH Begg3327 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)22.0
3199246Tangled FerretLaser RadialSimon MerrittMCCYC217 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)24.0
4169427Laser RadialS Begg4437 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)25.0
51963OrrsumTasarTissa Jayasekera5547 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)28.0
62851Edge OffTasarHugo Dunlop7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)230.0
6 entrants.    

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
22 Sep 2018
Race 2
22 Sep 2018
Race 3
22 Sep 2018
Race 4
23 Sep 2018
Race 5
23 Sep 2018
Race 6
23 Sep 2018
Score
1925SlerlingSabreLillian MaherBEYC1112 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)7.0
1 entrants.    

Division 5 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
22 Sep 2018
Race 2
22 Sep 2018
Race 3
22 Sep 2018
Race 4
23 Sep 2018
Race 5
23 Sep 2018
Race 6
23 Sep 2018
Score
1156B14E Campbell435 (DNC)11110.0
2793BonusB14Gug Bancroft
  Lous Chapman
115 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)17.0
3373B14Scott Cunningham
  Hugo Briggs
225 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)19.0
4781Side EffectsB14David Loutit
  David Grace
35 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)23.0
4 entrants.    

Race 122 Sep 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1967Chasing ShadowsA Class (Flying)Graeme Parker63.500:33:070:52:091
21017A Class (Flying)Mitchell Meade63.500:34:180:54:002
3933The ThiefA Class (Flying)Brian Cole63.500:36:310:57:303
4957BazineaA Class (Flying)Doug Haig63.500:37:010:58:174
5977Vitamin A A Class (Flying)Martin Grant63.500:37:170:58:425
6913A Class (Flying)Jon Goodall63.500:38:411:00:556

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13052Magic MarinePaper TigerJacob McDonald92.500:35:420:38:351
21768No Grey MatterMosquito CatAlex Lott82.500:42:040:50:592
33060Paper TigerAndrew Beens92.500:59:541:04:453
42802Paper TigerAnton Beens92.501:01:011:05:574

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12924Loddon Calling TasarChas Thompson108.000:42:570:39:461
2199246Tangled FerretLaser RadialSimon Merritt118.500:47:300:40:052
3196899Laser RadialH Begg118.500:53:000:44:433
4169427Laser RadialS Begg114.000:56:030:49:104
51963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.001:07:421:02:415

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1925SlerlingSabreLillian Maher127.000:57:030:44:551

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1793BonusB14Gug Bancroft
  Lous Chapman
94.000:32:200:34:231
2373B14Scott Cunningham
  Hugo Briggs
94.000:32:220:34:262
3781Side EffectsB14David Loutit
  David Grace
94.000:36:290:38:483
4156B14E Campbell94.000:41:310:44:104

Race 222 Sep 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1913A Class (Flying)Jon Goodall63.500:27:340:43:241
21017A Class (Flying)Mitchell Meade63.500:27:410:43:352
3977Vitamin A A Class (Flying)Martin Grant63.500:32:430:51:313
4957BazineaA Class (Flying)Doug Haig63.500:32:450:51:344

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11768No Grey MatterMosquito CatAlex Lott82.500:22:070:26:481
23052Magic MarinePaper TigerJacob McDonald92.500:29:340:31:572
33060Paper TigerAndrew Beens92.500:37:000:40:003
42802Paper TigerAnton Beens92.500:37:470:40:504

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1199246Tangled FerretLaser RadialSimon Merritt118.500:25:310:21:321
22924Loddon Calling TasarChas Thompson108.000:24:200:22:312
3196899Laser RadialH Begg118.500:31:030:26:123
4169427Laser RadialS Begg114.000:31:380:27:444
51963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:33:060:30:385

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1925SlerlingSabreLillian Maher127.000:31:000:24:241

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1793BonusB14Gug Bancroft
  Lous Chapman
94.000:20:170:21:341
2373B14Scott Cunningham
  Hugo Briggs
94.000:22:350:24:012
3156B14E Campbell94.000:24:170:25:503

Race 322 Sep 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11017A Class (Flying)Mitchell Meade63.500:30:530:48:381
2957BazineaA Class (Flying)Doug Haig63.500:31:310:49:382
3977Vitamin A A Class (Flying)Martin Grant63.500:31:470:50:033
4933The ThiefA Class (Flying)Brian Cole63.500:31:500:50:074
5913A Class (Flying)Jon Goodall63.500:32:060:50:335

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11768No Grey MatterMosquito CatAlex Lott82.500:33:520:41:031
23052Magic MarinePaper TigerJacob McDonald92.500:38:420:41:502
33060Paper TigerAndrew Beens92.500:47:170:51:073
42802Paper TigerAnton Beens92.500:48:500:52:474

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12924Loddon Calling TasarChas Thompson108.000:31:300:29:101
2196899Laser RadialH Begg118.500:36:590:31:122
3169427Laser RadialS Begg114.000:37:050:32:313
41963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.000:38:550:36:024

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1925SlerlingSabreLillian Maher127.000:36:230:28:381

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 423 Sep 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11017A Class (Flying)Mitchell Meade63.500:28:550:45:321
2977Vitamin A A Class (Flying)Martin Grant63.500:36:200:57:132
3957BazineaA Class (Flying)Doug Haig63.500:36:550:58:083
4913A Class (Flying)Jon Goodall63.500:39:021:01:284

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13052Magic MarinePaper TigerJacob McDonald92.500:39:080:42:181

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12924Loddon Calling TasarChas Thompson108.000:30:300:28:141

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1156B14E Campbell94.000:29:100:31:011

Race 523 Sep 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1977Vitamin A A Class (Flying)Martin Grant63.500:27:530:43:541
2957BazineaA Class (Flying)Doug Haig63.500:28:420:45:112
3913A Class (Flying)Jon Goodall63.500:32:400:51:263
41017A Class (Flying)Mitchell Meade63.500:35:550:56:334

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13052Magic MarinePaper TigerJacob McDonald92.500:37:380:40:411

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12924Loddon Calling TasarChas Thompson108.000:29:550:27:421

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1156B14E Campbell94.000:30:160:32:111

Race 623 Sep 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11017A Class (Flying)Mitchell Meade63.500:33:100:52:131
2977Vitamin A A Class (Flying)Martin Grant63.500:35:180:55:352
3933The ThiefA Class (Flying)Brian Cole63.500:35:270:55:493
4957BazineaA Class (Flying)Doug Haig63.500:36:120:57:004
5913A Class (Flying)Jon Goodall63.500:37:540:59:415

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13052Magic MarinePaper TigerJacob McDonald92.500:33:000:35:401

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12924Loddon Calling TasarChas Thompson108.000:28:080:26:031
22851Edge OffTasarHugo Dunlop108.000:32:230:29:592

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1156B14E Campbell94.000:28:380:30:271
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes