SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Gippsland Lakes Yacht Club
2018 Divisional Series

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Oct 2018
Race 2
14 Oct 2018
Race 3
4 Nov 2018
Race 4
4 Nov 2018
Race 5
25 Nov 2018
Race 6
25 Nov 2018
Race 7
16 Dec 2018
Race 8
16 Dec 2018
Race 9
3 Feb 2019
Race 10
3 Feb 2019
Race 11
10 Feb 2019
Race 12
10 Feb 2019
Race 13
3 Mar 2019
Race 14
24 Mar 2019
Race 15
24 Mar 2019
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
7 (DNC)6 (DNC)111122226 (RET)111114.0
21990Bear AllNs14Andrew Somerville527 (DNC)7 (DNC)22113333334 (DNC)26.0
33672ImpulseFlying FifteenJim Callahan43224 (DNC)4 (DNC)347 (DNC)7 (DNC)2226 (DNC)4 (DNC)32.0
44040Fforty FfortyFlying FifteenBill Shand
  David Parish
31334 (DNC)4 (DNC)437 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)8 (DNC)2236.0
51406Tenth Prime29erCharlie Broomhall
  Luca Vuat
16 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)1 (DUT)4 (DNC)1 (DUT)6 (DNC)117 (DNC)7 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)4 (DNC)38.0
62109Supertoy ContendsContenderBrian Carroll25 (DNS)7 (DNC)7 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)46 (DNS)16 (DNS)544 (DNC)45.0
7V05NitroFormula FifteenMark Jefferis7 (DNC)6 (DNC)444 (DNC)4 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)56 (DNS)7 (DNC)7 (DNC)46 (DNC)4 (DNC)53.0
82296Contender ContenderMatt Keeble7 (DNC)6 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)6 (DNF)6 (DNS)66 (DNC)4 (DNC)61.0
9335Zipperdidoodah470Andrew Sayle7 (DNC)6 (DNC)6 (DNS)6 (DNS)4 (DNC)4 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)4 (DNC)62.0
102929BurrunanTasarAndrew Sayle7 (DNC)6 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)? (DUT)7 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)4 (DNC)64.0
103099Molly 'O'Flying FifteenJohn Foley7 (DNC)6 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)? (DUT)6 (DNC)4 (DNC)64.0
12 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Oct 2018
Race 2
14 Oct 2018
Race 3
4 Nov 2018
Race 4
4 Nov 2018
Race 5
25 Nov 2018
Race 6
25 Nov 2018
Race 7
16 Dec 2018
Race 8
16 Dec 2018
Race 9
3 Feb 2019
Race 10
3 Feb 2019
Race 11
10 Feb 2019
Race 12
10 Feb 2019
Race 13
3 Mar 2019
Race 14
24 Mar 2019
Race 15
24 Mar 2019
Score
13035LongnoseAdams 13Frank Nott1ABN9 (RET)ABN7 (DNC)ABN1ABN1ABN1ABN21ABN7.0
2G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
5ABN1ABN1ABN2ABN2ABN9 (RET)ABN14ABN11.0
3417White PointerEtchellsFlemming Rasmussen2ABN9 (RET)ABN7 (DNC)ABN8 (DNC)ABN5 (DNS)ABN2ABN8 (DNC)2ABN26.0
31567Itchy FeetNoelex 30/Farr 940 Norbert Hrouda7ABN6ABN3ABN3ABN6 (DNC)ABN4ABN55ABN26.0
5505Its AlrightRoss 830Brian Collins10 (DNC)ABN10 (DNC)ABN2ABN5ABN6 (DNC)ABN5ABN63ABN27.0
6342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis6ABN4ABN4ABN8 (DNC)ABN6 (DNC)ABN10 (DNC)ABN38 (DNC)ABN31.0
74282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
4ABN5ABN7 (DNC)ABN8 (DNC)ABN6 (DNC)ABN10 (DNC)ABN48 (DNC)ABN34.0
836Time BanditCastle 650 Roger Burnett10 (DNC)ABN10 (DNC)ABN5ABN8 (DNC)ABN3ABN6ABN8 (DNC)6ABN36.0
914Helter SkelterSth. Coast 22AJohn Dingey8ABN2ABN7 (DNC)ABN8 (DNC)ABN6 (DNC)ABN10 (DNC)ABN8 (DNC)8 (DNC)ABN39.0
1082GhostDragonJohn Johnson10 (DNC)ABN3ABN7 (DNC)ABN8 (DNC)ABN6 (DNC)ABN10 (DNC)ABN8 (DNC)8 (DNC)ABN40.0
101590Silver CloudNoelex 30/Farr 940 Jenny Holter10 (DNC)ABN10 (DNC)ABN7 (DNC)ABN8 (DNC)ABN6 (DNC)ABN3ABN8 (DNC)8 (DNC)ABN40.0
10247GrowlerEtchellsKevin Brown
  Colin Lamble
3ABN10 (DNC)ABN7 (DNC)ABN8 (DNC)ABN6 (DNC)ABN10 (DNC)ABN8 (DNC)8 (DNC)ABN40.0
135RaptorCastle 550 Ron Peel10 (DNC)ABN10 (DNC)ABN7 (DNC)ABN4ABN6 (DNC)ABN10 (DNC)ABN8 (DNC)8 (DNC)ABN43.0
14C26KateCavalier 26Harry Stephens10 (DNC)ABN10 (DNC)ABN7 (DNC)ABN7 (DNF)ABN6 (DNC)ABN10 (DNC)ABN8 (DNC)8 (DNC)ABN46.0
14298MatildaLidgard 29Peter Boyle10 (DNC)ABN10 (DNC)ABN7 (DNC)ABN8 (DNC)ABN6 (DNC)ABN9 (DNF)ABN8 (DNC)8 (DNC)ABN46.0
23 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Oct 2018
Race 2
14 Oct 2018
Race 3
4 Nov 2018
Race 4
4 Nov 2018
Race 5
25 Nov 2018
Race 6
25 Nov 2018
Race 7
16 Dec 2018
Race 8
16 Dec 2018
Race 9
3 Feb 2019
Race 10
3 Feb 2019
Race 11
10 Feb 2019
Race 12
10 Feb 2019
Race 13
3 Mar 2019
Race 14
24 Mar 2019
Race 15
24 Mar 2019
Score
1538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft116 (OCS)12 (DNC)ABN11222233215.0
2163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff9 (DNC)9 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)1 (DUT)ABN5 (DNC)5 (DNC)111 (DUT)8 (DNC)11124.0
33125Inside Joke125Jack Chapman
  Jasmine Francis
22242 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)4427 (DNF)6 (DNC)32.0
4128658True NorthLaserNeil Zizman33122 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)9 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)37.0
512856Chill PillLaser RadialEthen Perry8 (DNF)8 (DNS)7 (DNC)7 (DNC)2 (DNC)ABN325 (DNC)5 (DNC)359 (DNC)26 (DNC)40.0
5366Never Too OldSabreLouise South48 (DNS)7 (DNC)7 (DNC)2 (DNC)ABN24 (DNS)3366755 (DNF)40.0
73005Rocket Cow125Melody Jefferis9 (DNC)9 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)2 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)1348 (DNC)6 (DNC)43.0
81804Bills BoatSabreMelody Jefferis9 (DNC)9 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)2 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)519 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)48.0
9192580BalanceLaser RadialPhilly Lang9 (DNC)9 (DNC)332 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)9 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)50.0
10128815Cool RunningLaser RadialBrod Lang8 (DNF)8 (DNS)452 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)9 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)53.0
10708Deadly Chicken125Jasmine Francis
  Jack Chapman
9 (DNC)9 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)2 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)9 (DNC)45 (DNF)53.0
122106BitsaSabreDaniel Paganella9 (DNC)9 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)2 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)58 (DNC)6 (DNC)55.0
13446Yellow BoatSabreAngus Stringer9 (DNC)9 (DNC)7 (DNC)7 (DNC)2 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)68 (DNC)6 (DNC)56.0
141358Y-KnotSharkJacqui Crawford8 (DNF)8 (DNS)7 (DNC)7 (DNC)2 (DNC)ABN5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)5 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)9 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)58.0
16 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
14 Oct 2018
Race 2
14 Oct 2018
Race 3
4 Nov 2018
Race 4
4 Nov 2018
Race 5
25 Nov 2018
Race 6
25 Nov 2018
Race 7
16 Dec 2018
Race 8
16 Dec 2018
Race 9
3 Feb 2019
Race 10
3 Feb 2019
Race 11
10 Feb 2019
Race 12
10 Feb 2019
Race 13
3 Mar 2019
Race 14
24 Mar 2019
Race 15
24 Mar 2019
Score
11789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner6 (DNC)6 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)11333411.516 (DNC)ABN20.5
21830Still BittenMosquito Cat + SpinGary Maskiell
  Oskar Watkinson
113 (DNC)3 (DNC)1 (DUT)6 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)218 (DNC)8 (DNC)36 (DNC)ABN27.0
31751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
5 (DNF)5 (DNS)114267 (DNF)5541.56 (DNC)2ABN30.5
41775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison6 (DNC)6 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)35 (DNF)55435421ABN33.0
511226MobieHobie 18Neil Maskiell6 (DNC)6 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)23448 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)43ABN38.0
61790Bee AlertMosquito CatPeter Nikitin5 (DNF)5 (DNS)3 (DNC)3 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)227 (DNF)7 (DNS)27 (DNF)6 (DNC)6 (DNC)ABN40.0
71791Brake FreeMosquito CatTim Shepperd6 (DNC)6 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)118 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)ABN44.0
81017BobA Class (Flying)Mich Mead6 (DNC)6 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)128 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)ABN45.0
91757Bucken HellMosquito Cat + SpinPete Kiely6 (DNC)6 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)336 (DNC)6 (DNC)ABN48.0
10134WaterworksNacra 5.5Aaron Manuell5 (DNF)5 (DNS)3 (DNC)3 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)67 (DNS)6 (DNC)6 (DNC)ABN53.0
111759Wild SIDEMosquito CatOska WAtkinson6 (DNC)6 (DNC)3 (DNC)3 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)6 (DNC)4ABN56.0
12 entrants.    

Race 114 Oct 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11406Tenth Prime29erCharlie Broomhall
  Luca Vuat
96.500:36:000:37:181
22109Supertoy ContendsContenderBrian Carroll106.500:45:260:42:392
34040Fforty FfortyFlying FifteenBill Shand
  David Parish
109.000:47:590:44:013
43672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.000:48:180:44:184
51990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:49:320:45:515

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
13035LongnoseAdams 13Frank Nott96.001:21:411:23:07-2.31
2417White PointerEtchellsFlemming Rasmussen93.001:21:441:25:51-2.32
3247GrowlerEtchellsKevin Brown
  Colin Lamble
93.001:22:181:26:27-2.33
44282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
0.7161:42:401:29:29-2.34
5G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
108.401:39:411:29:50-2.35
6342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.7251:42:111:30:11-2.36
71567Itchy FeetNoelex 30/Farr 940 Norbert Hrouda0.8251:30:171:30:40-2.37
814Helter SkelterSth. Coast 22AJohn Dingey112.201:46:581:33:08-2.38

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:40:160:31:421
23125Inside Joke125Jack Chapman
  Jasmine Francis
123.000:42:010:34:092
3128658True NorthLaserNeil Zizman114.000:41:070:36:043
4366Never Too OldSabreLouise South127.000:54:480:43:094
12856Chill PillLaser RadialEthen Perry118.50DNF8
128815Cool RunningLaser RadialBrod Lang118.50DNF8
1358Y-KnotSharkJacqui Crawford120.00DNF8

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11830Still BittenMosquito Cat + SpinGary Maskiell
  Oskar Watkinson
75.000:37:090:49:321
1751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.00DNF5
1790Bee AlertMosquito CatPeter Nikitin82.50DNF5
134WaterworksNacra 5.5Aaron Manuell73.50DNF5

Race 214 Oct 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
14040Fforty FfortyFlying FifteenBill Shand
  David Parish
109.000:43:560:40:181
21990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:43:410:40:262
33672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.000:45:200:41:353
2109Supertoy ContendsContenderBrian Carroll106.50DNS5

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:35:200:27:491
23125Inside Joke125Jack Chapman
  Jasmine Francis
123.000:37:540:30:482
3128658True NorthLaserNeil Zizman114.000:38:190:33:363
366Never Too OldSabreLouise South127.00DNS8
12856Chill PillLaser RadialEthen Perry118.50DNS8
128815Cool RunningLaser RadialBrod Lang118.50DNS8
1358Y-KnotSharkJacqui Crawford120.00DNS8

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11830Still BittenMosquito Cat + SpinGary Maskiell
  Oskar Watkinson
75.000:33:510:45:081
1751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.00DNS5
1790Bee AlertMosquito CatPeter Nikitin82.50DNS5
134WaterworksNacra 5.5Aaron Manuell73.50DNS5

Race 34 Nov 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:53:340:49:081
23672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.000:53:490:49:222
34040Fforty FfortyFlying FifteenBill Shand
  David Parish
109.000:55:470:51:103
4V05NitroFormula FifteenMark Jefferis92.000:54:190:59:024
335Zipperdidoodah470Andrew Sayle101.00DNS6

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
1G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
108.402:00:501:48:54-2.31
214Helter SkelterSth. Coast 22AJohn Dingey112.202:07:401:51:10-2.32
382GhostDragonJohn Johnson107.001:59:041:51:160.03
4342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.7252:10:051:54:49-2.34
54282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
0.7162:12:591:55:55-2.35
61567Itchy FeetNoelex 30/Farr 940 Norbert Hrouda0.8252:10:312:11:05-2.36
3035LongnoseAdams 13Frank Nott96.00RET0.09
417White PointerEtchellsFlemming Rasmussen93.00RET0.09

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1128658True NorthLaserNeil Zizman114.000:43:500:38:271
23125Inside Joke125Jack Chapman
  Jasmine Francis
123.000:49:330:40:172
3192580BalanceLaser RadialPhilly Lang118.500:49:090:41:283
4128815Cool RunningLaser RadialBrod Lang118.500:55:210:46:424
538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.00OCS6

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.000:55:581:12:411

Race 44 Nov 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:52:560:48:331
23672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.000:53:170:48:532
34040Fforty FfortyFlying FifteenBill Shand
  David Parish
109.000:53:270:49:023
4V05NitroFormula FifteenMark Jefferis92.000:51:050:55:314
335Zipperdidoodah470Andrew Sayle101.00DNS6

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:50:170:39:351
2128658True NorthLaserNeil Zizman114.000:45:560:40:172
3192580BalanceLaser RadialPhilly Lang118.500:50:080:42:183
43125Inside Joke125Jack Chapman
  Jasmine Francis
123.000:53:410:43:384
5128815Cool RunningLaser RadialBrod Lang118.500:52:090:44:005

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.000:47:401:01:541

Race 525 Nov 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:50:250:46:151
21990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:51:430:47:532
1406Tenth Prime29erCharlie Broomhall
  Luca Vuat
DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
1G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
108.402:08:111:55:31-2.31
2505Its AlrightRoss 830Brian Collins101.602:01:371:59:420.02
31567Itchy FeetNoelex 30/Farr 940 Norbert Hrouda0.8252:01:502:02:22-2.33
4342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.7252:21:082:04:34-2.34
536Time BanditCastle 650 Roger Burnett0.7252:26:222:09:11-2.35

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner75.000:51:071:08:091
211226MobieHobie 18Neil Maskiell76.000:54:571:12:182
31775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.000:59:171:16:593
41751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.001:01:011:19:144
1830Still BittenMosquito Cat + SpinGary Maskiell
  Oskar Watkinson
DUT

Race 625 Nov 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:42:090:38:401
21990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:45:440:42:202

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner75.000:42:510:57:081
21751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.000:47:111:01:162
311226MobieHobie 18Neil Maskiell76.000:46:351:01:173
1775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.00DNF5

Race 716 Dec 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:44:240:41:061
23880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:45:000:41:172
33672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.000:45:140:41:293
44040Fforty FfortyFlying FifteenBill Shand
  David Parish
109.000:47:240:43:294
1406Tenth Prime29erCharlie Broomhall
  Luca Vuat
DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
13035LongnoseAdams 13Frank Nott96.001:45:151:47:06-2.31
2G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
108.402:01:441:49:43-2.32
31567Itchy FeetNoelex 30/Farr 940 Norbert Hrouda0.8251:50:471:51:16-2.33
45RaptorCastle 550 Ron Peel0.6752:16:581:52:33-2.34
5505Its AlrightRoss 830Brian Collins101.601:57:071:55:160.05
C26KateCavalier 26Harry Stephens130.00DNF0.07

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:40:280:31:511
2366Never Too OldSabreLouise South127.000:45:010:35:262
312856Chill PillLaser RadialEthen Perry118.500:43:130:36:283

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11791Brake FreeMosquito CatTim Shepperd82.500:47:240:57:271
21790Bee AlertMosquito CatPeter Nikitin82.500:48:250:58:412
31789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner75.000:45:221:00:293
411226MobieHobie 18Neil Maskiell76.000:48:041:03:144
51775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.000:50:201:05:225
61751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.000:52:081:07:426

Race 816 Dec 2018

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:37:200:34:341
23880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:38:050:34:562
34040Fforty FfortyFlying FifteenBill Shand
  David Parish
109.000:38:470:35:343
43672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.000:39:040:35:504

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:33:090:26:061
212856Chill PillLaser RadialEthen Perry118.500:33:040:27:542
366Never Too OldSabreLouise South127.00DNS4

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11791Brake FreeMosquito CatTim Shepperd82.500:32:070:38:551
21790Bee AlertMosquito CatPeter Nikitin82.500:33:050:40:062
31789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner75.000:31:210:41:483
411226MobieHobie 18Neil Maskiell76.000:35:020:46:054
51775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.000:35:410:46:205
1751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.00DNF7

Race 93 Feb 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11406Tenth Prime29erCharlie Broomhall
  Luca Vuat
96.500:34:020:35:161
23880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:41:210:37:562
31990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:42:480:39:373
42109Supertoy ContendsContenderBrian Carroll106.500:42:270:39:514
5V05NitroFormula FifteenMark Jefferis92.000:39:420:43:095

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13035LongnoseAdams 13Frank Nott96.001:22:011:25:261
2G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
108.401:39:291:31:462
336Time BanditCastle 650 Roger Burnett0.7251:57:531:46:293
417White PointerEtchellsFlemming Rasmussen93.00DNS5

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff125.000:34:120:27:211
2538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:37:390:29:382
3366Never Too OldSabreLouise South127.000:46:110:36:213

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11017BobA Class (Flying)Mich Mead63.500:31:070:49:001
21830Still BittenMosquito Cat + SpinGary Maskiell
  Oskar Watkinson
75.000:38:470:51:422
31789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner75.000:39:030:52:043
41775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.000:49:051:03:444
51751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.000:50:381:05:455
1790Bee AlertMosquito CatPeter Nikitin82.50DNF7

Race 103 Feb 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11406Tenth Prime29erCharlie Broomhall
  Luca Vuat
96.500:31:230:32:311
23880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:35:340:32:372
31990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:35:550:33:153
V05NitroFormula FifteenMark Jefferis92.00DNS6
2109Supertoy ContendsContenderBrian Carroll106.50DNS6

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff125.000:27:410:22:081
2538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:30:190:23:522
3366Never Too OldSabreLouise South127.000:38:150:30:073

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11830Still BittenMosquito Cat + SpinGary Maskiell
  Oskar Watkinson
75.000:21:500:29:061
21017BobA Class (Flying)Mich Mead63.500:21:210:33:372
31775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.000:26:350:34:313
41789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner75.000:26:200:35:064
51751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.000:30:080:39:085
1790Bee AlertMosquito CatPeter Nikitin82.50DNS7

Race 1110 Feb 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12109Supertoy ContendsContenderBrian Carroll106.500:41:480:39:141
23672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.000:44:280:40:472
31990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:44:070:40:503
3880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.00RET6
2296Contender ContenderMatt Keeble106.50DNF6
2929BurrunanTasarAndrew Sayle DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
13035LongnoseAdams 13Frank Nott96.001:12:381:15:390.01
2417White PointerEtchellsFlemming Rasmussen93.001:13:081:18:380.02
31590Silver CloudNoelex 30/Farr 940 Jenny Holter0.8251:18:381:18:58-2.33
41567Itchy FeetNoelex 30/Farr 940 Norbert Hrouda0.8251:23:171:23:38-2.34
5505Its AlrightRoss 830Brian Collins101.601:26:021:24:400.05
636Time BanditCastle 650 Roger Burnett0.7251:46:021:33:35-2.36
298MatildaLidgard 29Peter Boyle0.825DNF9
G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
108.40RET-2.39

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13005Rocket Cow125Melody Jefferis123.000:35:590:29:151
2538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:37:410:29:402
312856Chill PillLaser RadialEthen Perry118.500:35:170:29:463
43125Inside Joke125Jack Chapman
  Jasmine Francis
123.000:37:210:30:224
51804Bills BoatSabreMelody Jefferis127.000:40:130:31:405
6366Never Too OldSabreLouise South127.000:50:350:39:496
163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner75.000:42:130:56:171
21790Bee AlertMosquito CatPeter Nikitin82.500:51:271:02:212
31757Bucken HellMosquito Cat + SpinPete Kiely77.000:48:321:03:013
41751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.000:48:381:03:094
51775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.000:56:301:13:225
6134WaterworksNacra 5.5Aaron Manuell73.500:54:411:14:236

Race 1210 Feb 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:44:530:41:101
23672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.000:46:200:42:302
31990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:46:070:42:423
2109Supertoy ContendsContenderBrian Carroll106.50DNS6
2296Contender ContenderMatt Keeble106.50DNS6

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11804Bills BoatSabreMelody Jefferis127.000:38:290:30:181
2538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:39:190:30:572
33005Rocket Cow125Melody Jefferis123.000:38:380:31:243
43125Inside Joke125Jack Chapman
  Jasmine Francis
123.000:39:300:32:064
512856Chill PillLaser RadialEthen Perry118.500:42:490:36:075
6366Never Too OldSabreLouise South127.000:48:470:38:246

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner75.000:42:240:56:321.5
21751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.000:43:320:56:321.5
31757Bucken HellMosquito Cat + SpinPete Kiely77.000:47:301:01:413
41775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.000:48:381:03:094
1790Bee AlertMosquito CatPeter Nikitin82.50DNF7
134WaterworksNacra 5.5Aaron Manuell73.50DNS7

Race 133 Mar 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:51:110:46:571
23672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.000:51:200:47:052
31990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:53:500:49:503
4V05NitroFormula FifteenMark Jefferis92.000:49:530:54:134
52109Supertoy ContendsContenderBrian Carroll106.500:58:590:55:235
62296Contender ContenderMatt Keeble106.501:03:581:00:036
3099Molly 'O'Flying FifteenJohn Foley DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
1G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
108.401:00:030:54:07-2.31
23035LongnoseAdams 13Frank Nott96.000:58:221:00:470.02
3342Vintage RedRL 24 SK Mark Francis0.7251:08:581:02:180.03
44282KalimnaTimpenny 770 SK Chris Avery
  Lesley Avery
0.7161:11:461:02:33-2.34
51567Itchy FeetNoelex 30/Farr 940 Norbert Hrouda0.8251:04:311:04:48-2.35
6505Its AlrightRoss 830Brian Collins101.601:08:111:07:060.06

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff125.000:43:230:34:421
23125Inside Joke125Jack Chapman
  Jasmine Francis
123.000:43:360:35:262
3538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:45:150:35:373
43005Rocket Cow125Melody Jefferis123.000:45:100:36:434
52106BitsaSabreDaniel Paganella127.000:48:210:38:045
6446Yellow BoatSabreAngus Stringer127.000:49:170:38:486
7366Never Too OldSabreLouise South127.000:51:570:40:547

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner75.001:01:111:21:341
21775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.001:04:261:23:402
31830Still BittenMosquito Cat + SpinGary Maskiell
  Oskar Watkinson
79.001:09:511:28:253
411226MobieHobie 18Neil Maskiell76.001:09:261:31:214

Race 1424 Mar 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:40:280:37:071
24040Fforty FfortyFlying FifteenBill Shand
  David Parish
109.000:40:460:37:242
31990Bear AllNs14Andrew Somerville108.000:41:440:38:383
42109Supertoy ContendsContenderBrian Carroll106.500:42:190:39:444

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
%Score
13035LongnoseAdams 13Frank Nott96.001:36:591:41:010.01
2417White PointerEtchellsFlemming Rasmussen93.001:39:401:47:100.02
3505Its AlrightRoss 830Brian Collins101.601:49:381:47:540.03
4G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
108.402:00:391:48:44-2.34
51567Itchy FeetNoelex 30/Farr 940 Norbert Hrouda0.8251:50:341:51:03-2.35
636Time BanditCastle 650 Roger Burnett0.7252:48:002:31:460.06

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff125.000:29:530:23:541
212856Chill PillLaser RadialEthen Perry118.500:32:300:27:252
3538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:35:000:27:333
4708Deadly Chicken125Jasmine Francis
  Jack Chapman
123.000:41:230:33:384
5366Never Too OldSabreLouise South127.000:44:250:34:585
3125Inside Joke125Jack Chapman
  Jasmine Francis
123.00DNF7

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Thomison77.000:57:551:15:131
21751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
77.001:00:361:18:422
311226MobieHobie 18Neil Maskiell76.001:05:531:26:413
41759Wild SIDEMosquito CatOska WAtkinson82.501:16:501:33:074

Race 1524 Mar 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.000:36:390:33:371
24040Fforty FfortyFlying FifteenBill Shand
  David Parish
109.000:38:410:35:292

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff125.000:31:270:25:091
2538Johnny-B-GoodSabreStuart Loft127.000:39:380:31:122
366Never Too OldSabreLouise South127.00DNF5
708Deadly Chicken125Jasmine Francis
  Jack Chapman
123.00DNF5

Division 4, Yardstick results

RESULT ABANDONED
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes