SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Gippsland Lakes Yacht Club
Club Championship Divisional

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
27 Oct 2019
Race 2
1 Dec 2019
Race 3
1 Dec 2019
Race 4
2 Feb 2020
Race 5
2 Feb 2020
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
111115.0
22296Supertoy Wood ContendContenderBrian Carroll5 (DNC)3 (DNC)4 (DNC)23 (DNF)17.0
2335Zipperdidoodah470Andrew Sayle23 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)17.0
43672ImpulseFlying FifteenJim Callahan5 (DNC)3 (DNC)24 (DNC)4 (DNC)18.0
4V05NitroFormula FifteenMark Jefferis33 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)4 (DNC)18.0
12 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
27 Oct 2019
Race 2
1 Dec 2019
Race 3
1 Dec 2019
Race 4
2 Feb 2020
Race 5
2 Feb 2020
Score
16975Quiet Little DrinkElliott 5.9Andrew Somerville1 (DUT)1 (DUT)14 (DNC)ABN7.0
13035LongnoseAdams 13Frank Nott2131ABN7.0
3G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
44 (DNC)24 (DNC)ABN14.0
41118Curved AirEtchellsDavid Griffiths14 (DNC)7 (DNC)4 (DNC)ABN16.0
536Time BanditCastle 650Roger Burnett54 (DNC)44 (DNC)ABN17.0
6155Wayward WindSeaway 25Jim Callahan34 (DNC)7 (DNC)4 (DNC)ABN18.0
7342Vintage RedRL 24 SKMark Francis7 (DNC)27 (DNC)4 (DNC)ABN20.0
7417White PointerEtchellsFleming Rasmussen7 (DNC)4 (DNC)7 (DNC)2ABN20.0
9247GrowlerEtchellsKevin Brown
  Colin Lamble
7 (DNC)4 (DNC)6 (DNF)4 (DNC)ABN21.0
35 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
27 Oct 2019
Race 2
1 Dec 2019
Race 3
1 Dec 2019
Race 4
2 Feb 2020
Race 5
2 Feb 2020
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff2 (DNC)11116.0
23130Supertoy12.5125David McConville2 (DNC)3 (DNC)4 (DNC)24 (DNF)15.0
3366Never Too OldSabreLouise South2 (DNC)3 (DNC)3 (DNF)5 (DNC)5 (DNC)18.0
33005Rocket Cow125Melody Jefferis
  Enola Jefferis
2 (DNC)3 (DNC)4 (DNC)5 (DNC)4 (DNF)18.0
33125Inside Joke125Melody Jefferis
  Daniel Paganella
2 (DNC)3 (DNC)4 (DNC)4 (DNF)5 (DNC)18.0
13 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
27 Oct 2019
Race 2
1 Dec 2019
Race 3
1 Dec 2019
Race 4
2 Feb 2020
Race 5
2 Feb 2020
Score
11791BrakefreeMosquito Cat + SpinTim Shepperd32 (DNC)9 (DNC)2319.0
21017BobA Class (Foiling)Mitch Meade22 (DNC)9 (DNC)61.520.5
31751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
11 (DNC)2 (DNC)13421.0
41802TotallyMosquito SloopMick Floyd11 (DNC)2 (DNC)9 (DNC)11.524.5
51789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner12 (DNC)310 (DNC)9 (DNC)25.0
61775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Tomison72 (DNC)549 (DNC)27.0
7AUS 291Ten BearsTornado StandardNeil Maskiell42 (DNC)410 (DNC)9 (DNC)29.0
8134WaterworksNacra 5.5Aaron Manuell11 (DNC)2 (DNC)9 (DNC)5532.0
81759Wild SIDEMosquito CatOskar Watkinson52 (DNC)610 (DNC)9 (DNC)32.0
101834The Bees KneesMosquito Cat + SpinGary Maskiell
  Oskar Watkinson
11 (DNC)2 (DNC)210 (DNC)9 (DNC)34.0
112492WASPZWaszpJack Felthensal62 (DNC)9 (DNC)10 (DNC)9 (DNC)36.0
1120BobcatNacra 14 sqEthen Perry82 (DNC)9 (DNC)9 (DNF)8 (DNF)36.0
112509WaspyWaszpCharlie Broomhall92 (DNC)8 (DNF)9 (DNF)8 (DNS)36.0
18 entrants.    Please check the order of tied scores

Race 127 Oct 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.01:44:091:35:331
2335Zipperdidoodah470Andrew Sayle101.01:37:171:36:192
3V05NitroFormula FifteenMark Jefferis92.02:13:292:25:053

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11118Curved AirEtchellsDavid Griffiths93.01:34:171:41:221
23035LongnoseAdams 13Frank Nott96.01:41:481:46:022
3155Wayward WindSeaway 25Jim Callahan110.72:02:281:50:373
4G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
106.31:59:331:52:274
536Time BanditCastle 650Roger Burnett110.72:28:102:13:515
6975Quiet Little DrinkElliott 5.9Andrew Somerville DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner76.51:05:421:25:521
21017BobA Class (Foiling)Mitch Meade63.00:59:091:33:532
31791BrakefreeMosquito Cat + SpinTim Shepperd76.51:12:211:34:343
4AUS 291Ten BearsTornado StandardNeil Maskiell64.51:05:511:42:054
51759Wild SIDEMosquito CatOskar Watkinson82.01:25:521:44:425
62492WASPZWaszpJack Felthensal70.01:13:321:45:026
71775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Tomison76.51:22:471:48:127
820BobcatNacra 14 sqEthen Perry84.51:32:241:49:208
92509WaspyWaszpCharlie Broomhall70.01:54:502:44:029

Race 21 Dec 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.00:43:280:39:521

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13035LongnoseAdams 13Frank Nott96.00:48:110:50:111
2342Vintage RedRL 24 SKMark Francis110.20:58:360:53:092
6975Quiet Little DrinkElliott 5.9Andrew Somerville DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff125.00:53:060:42:281

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 31 Dec 2019

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.00:55:180:50:441
23672ImpulseFlying FifteenJim Callahan109.00:56:230:51:432

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
16975Quiet Little DrinkElliott 5.9Andrew Somerville103.51:36:131:32:551
2G101ChibizuluZulu Mini TonnerPeter Farrell
  Anne Delahay
106.31:43:301:37:222
33035LongnoseAdams 13Frank Nott96.01:39:061:43:133
436Time BanditCastle 650Roger Burnett110.72:19:222:05:534
247GrowlerEtchellsKevin Brown
  Colin Lamble
93.0DNF6

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff125.00:47:580:38:221
366Never Too OldSabreLouise South127.0DNF3

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
74.50:40:310:54:231
21834The Bees KneesMosquito Cat + SpinGary Maskiell
  Oskar Watkinson
76.50:45:260:59:232
31789ImmunityMosquito Sloop SpinNeil Joiner76.50:45:420:59:443
4AUS 291Ten BearsTornado StandardNeil Maskiell64.50:39:451:01:374
51775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Tomison76.50:53:231:09:465
61759Wild SIDEMosquito CatOskar Watkinson82.01:06:231:20:576
2509WaspyWaszpCharlie Broomhall70.0DNF8

Race 42 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.00:44:190:40:391
22296Supertoy Wood ContendContenderBrian Carroll106.50:43:270:40:472

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13035LongnoseAdams 13Frank Nott96.01:34:491:38:461
2417White PointerEtchellsFleming Rasmussen93.01:40:551:48:302

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff125.00:53:110:42:321
23130Supertoy12.5125David McConville123.00:57:000:46:202
3125Inside Joke125Melody Jefferis
  Daniel Paganella
123.0DNF4

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11802TotallyMosquito SloopMick Floyd78.50:29:420:37:501
21791BrakefreeMosquito Cat + SpinTim Shepperd76.50:32:340:42:342
31751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
74.50:33:450:45:183
41775Karma CatMosquito Cat + SpinDarrin Tomison76.50:37:350:49:074
5134WaterworksNacra 5.5Aaron Manuell73.50:37:260:50:555
61017BobA Class (Foiling)Mitch Meade63.00:39:231:02:306
20BobcatNacra 14 sqEthen Perry84.5DNF9
2509WaspyWaszpCharlie Broomhall70.0DNF9

Race 52 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13880Where The Bloody Hell Are YouFlying FifteenCraig Rainey
  Ian Rainey
109.00:25:590:23:501
2296Supertoy Wood ContendContenderBrian Carroll106.5DNF3

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1163901Weasel On EdgeLaser 4.7Taj Duff125.00:31:160:25:001
3005Rocket Cow125Melody Jefferis
  Enola Jefferis
123.0DNF4
3130Supertoy12.5125David McConville123.0DNF4

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11802TotallyMosquito SloopMick Floyd78.50:30:180:38:351.5
21017BobA Class (Foiling)Mitch Meade63.00:24:190:38:351.5
31791BrakefreeMosquito Cat + SpinTim Shepperd76.50:31:340:41:153
41751Gone ViralMosquito Cat SpinJaime Zizman
  Ben Bockman
74.50:36:080:48:304
5134WaterworksNacra 5.5Aaron Manuell73.50:37:160:50:425
20BobcatNacra 14 sqEthen Perry84.5DNF8
2509WaspyWaszpCharlie Broomhall70.0DNS8
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes