SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Bendigo Yacht Club
kimbolton Series 2019-2020

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
11 Jan 2020
Race 2
11 Jan 2020
Race 3
18 Jan 2020
Race 4
18 Jan 2020
Race 5
1 Feb 2020
Race 6
1 Feb 2020
Race 7
15 Feb 2020
Race 8
15 Feb 2020
Race 9
29 Feb 2020
Race 10
29 Feb 2020
Race 11
13 Mar 2020
Race 12
14 Mar 2020
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann1 (DUT)1 (DUT)11ABNABN5 (DNC)5 (DNC)1ABNABNABN10.0
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge1232ABNABN113ABNABNABN10.0
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony2124ABNABN225 (DNC)ABNABNABN13.0
43052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald3 (DUT)3 (DUT)5 (DNF)3ABNABN5 (DNC)5 (DNC)2ABNABNABN21.0
4 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
11 Jan 2020
Race 2
11 Jan 2020
Race 3
18 Jan 2020
Race 4
18 Jan 2020
Race 5
1 Feb 2020
Race 6
1 Feb 2020
Race 7
15 Feb 2020
Race 8
15 Feb 2020
Race 9
29 Feb 2020
Race 10
29 Feb 2020
Race 11
13 Mar 2020
Race 12
14 Mar 2020
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm1111ABNABN1 (DUT)1 (DUT)1ABNABNABN6.0
22826AquaplaneTasarChris Clarke222 (DUT)2 (DUT)ABNABN112ABNABNABN10.0
32851Edge OffTasarHugo Dunlop5432ABNABN4 (DUT)4 (DUT)8ABNABNABN22.0
32551TasarPeter Martin6543ABNABN334ABNABNABN22.0
53038UomeTimpenny 670 Doug Carswell3656ABNABN629ABNABNABN28.0
62591HawkeyeTasarMark Hawkins5 (DUT)14 (DNC)74ABNABN5 (DUT)5 (DUT)5ABNABNABN31.0
71963OrrsumTasarTissa Jayasekera78 (DNF)65ABNABN547ABNABNABN34.0
81657CwiverTasarJohn Maher434 (DUT)4 (DUT)ABNABN14 (DNC)14 (DNC)6ABNABNABN35.0
9543JanusImpulseMatthew Farrington14 (DNC)14 (DNC)98ABNABN414 (DNC)3ABNABNABN52.0
10609XxxxxImpulseCraig Conn10 (DNF)14 (DNC)27ABNABN14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)ABNABNABN61.0
11680ImpulseSteve Phillis10 (DNF)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)ABNABN214 (DNC)14 (DNC)ABNABNABN68.0
12934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies14 (DNC)14 (DNC)89ABNABN14 (DNC)14 (DNC)11 (DNF)ABNABNABN70.0
13235ImpulsePaul Cooper14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)ABNABN714 (DNC)14 (DNC)ABNABNABN77.0
13 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
11 Jan 2020
Race 2
11 Jan 2020
Race 3
18 Jan 2020
Race 4
18 Jan 2020
Race 5
1 Feb 2020
Race 6
1 Feb 2020
Race 7
15 Feb 2020
Race 8
15 Feb 2020
Race 9
29 Feb 2020
Race 10
29 Feb 2020
Race 11
13 Mar 2020
Race 12
14 Mar 2020
Score
11414SabreAlan Beavis1132ABNABN6 (DNC)6 (DNC)1ABNABNABN14.0
2359SabreRon Mason3 (DNF)6 (DNC)44ABNABN223 (DUT)ABNABNABN18.0
31148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott6 (DNC)6 (DNC)55ABNABN116 (DNC)ABNABNABN24.0
4795HypernoSabreJohn Cooper6 (DNC)6 (DNC)11ABNABN6 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)ABNABNABN26.0
53112Trilogy125Dan Forbes6 (DNC)6 (DNC)23ABNABN6 (DNC)6 (DNC)6 (DNC)ABNABNABN29.0
5 entrants.    

Race 111 Jan 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.00:55:191:07:271
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.00:58:211:11:092
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.51:05:000:54:511
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.01:00:310:56:022
33038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.21:07:240:57:313
41657CwiverTasarJohn Maher108.01:02:240:57:464
52851Edge OffTasarHugo Dunlop108.01:05:051:00:155
62551TasarPeter Martin108.01:05:061:00:166
71963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.01:09:461:04:357
680ImpulseSteve Phillis118.5DNF10
609XxxxxImpulseCraig Conn118.5DNF10
2591HawkeyeTasarMark Hawkins DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11414SabreAlan Beavis127.00:58:410:46:121
359SabreRon Mason127.0DNF3

Race 211 Jan 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.00:54:431:06:431
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.00:56:441:09:112
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald DUT

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.50:57:180:48:211
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.00:53:070:49:102
31657CwiverTasarJohn Maher108.00:57:400:53:233
42851Edge OffTasarHugo Dunlop108.00:58:260:54:064
52551TasarPeter Martin108.00:58:280:54:085
63038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.21:04:070:54:436
1963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.0DNF8

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11414SabreAlan Beavis127.00:55:270:43:391

Race 318 Jan 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.00:46:490:57:051
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.00:47:350:58:012
31752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.00:50:351:01:413
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.5DNF5

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.50:43:470:36:561
2609XxxxxImpulseCraig Conn118.50:45:490:38:392
32851Edge OffTasarHugo Dunlop108.00:43:430:40:283
42551TasarPeter Martin108.00:44:090:40:524
53038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.20:49:110:41:585
61963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.00:46:390:43:116
72591HawkeyeTasarMark Hawkins108.00:47:030:43:337
8934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.70:48:210:43:408
9543JanusImpulseMatthew Farrington118.50:57:050:48:109
2826AquaplaneTasarChris Clarke DUT
1657CwiverTasarJohn Maher DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreJohn Cooper127.00:46:430:36:471
23112Trilogy125Dan Forbes123.00:46:190:37:392
31414SabreAlan Beavis127.00:48:300:38:113
4359SabreRon Mason127.00:49:180:38:494
51148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.00:50:070:40:055

Race 418 Jan 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.00:48:310:59:101
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.00:52:551:04:322
33052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.51:14:121:20:133
41812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.01:06:351:21:124

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.50:47:190:39:551
22851Edge OffTasarHugo Dunlop108.00:46:130:42:472
32551TasarPeter Martin108.00:48:010:44:273
42591HawkeyeTasarMark Hawkins108.00:50:080:46:254
51963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.00:51:110:47:235
63038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.20:55:530:47:426
7609XxxxxImpulseCraig Conn118.50:58:430:49:337
8543JanusImpulseMatthew Farrington118.51:00:330:51:058
9934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.70:58:190:52:419
2826AquaplaneTasarChris Clarke DUT
1657CwiverTasarJohn Maher DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreJohn Cooper127.00:43:520:34:321
21414SabreAlan Beavis127.00:43:550:34:342
33112Trilogy125Dan Forbes123.00:43:080:35:043
4359SabreRon Mason127.00:49:350:39:024
51148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.01:01:040:48:515

Race 51 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 61 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 715 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.00:25:520:31:321
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.00:28:080:34:182

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12826AquaplaneTasarChris Clarke108.00:22:060:20:271
2680ImpulseSteve Phillis118.50:25:270:21:282
32551TasarPeter Martin108.00:23:560:22:093
4543JanusImpulseMatthew Farrington118.50:28:230:23:574
51963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.00:26:180:24:215
63038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.20:30:390:26:096
7235ImpulsePaul Cooper118.50:40:250:34:067
728BeastImpulseRussell Denholm DUT
2851Edge OffTasarHugo Dunlop DUT
2591HawkeyeTasarMark Hawkins DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.00:31:300:25:121
2359SabreRon Mason127.00:35:200:27:492

Race 815 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.00:40:340:49:281
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony82.00:42:000:51:132

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12826AquaplaneTasarChris Clarke108.00:38:590:36:051
23038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.20:46:410:39:502
32551TasarPeter Martin108.00:49:180:45:383
41963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.00:49:280:45:484
728BeastImpulseRussell Denholm DUT
2851Edge OffTasarHugo Dunlop DUT
2591HawkeyeTasarMark Hawkins DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott125.00:44:350:35:401
2359SabreRon Mason127.00:52:370:41:252

Race 929 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann82.00:37:370:45:521
23052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.50:44:310:48:072
31752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge82.00:43:490:53:263

Division 2, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1728BeastImpulseRussell Denholm118.50:38:270:32:261
22826AquaplaneTasarChris Clarke108.00:35:270:32:492
3543JanusImpulseMatthew Farrington118.50:40:120:33:553
42551TasarPeter Martin108.00:37:230:34:364
52591HawkeyeTasarMark Hawkins108.00:39:470:36:505
61657CwiverTasarJohn Maher108.00:41:420:38:366
71963OrrsumTasarTissa Jayasekera108.00:42:520:39:417
82851Edge OffTasarHugo Dunlop108.00:44:280:41:108
93038UomeTimpenny 670 Doug Carswell117.20:49:480:42:309
934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies110.7DNF11

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11414SabreAlan Beavis127.00:50:180:39:361
359SabreRon Mason DUT

Race 1029 Feb 2020

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 1113 Mar 2020

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Race 1214 Mar 2020

Division 1, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 2, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Division 3, Yardstick results

RESULT ABANDONED
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes