SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Melbourne Trailable Yacht Club
2023-24 Summer Long Course Series

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubSorrento-Queenscliff
29 Sep 2023
WAFIR
7 Oct 2023
Bendigo Classic
18 Nov 2023
Lake Colac Race
9 Dec 2023
StKilda-Wyndham
10 Feb 2024
MPONR
9 Mar 2024
4 Points Race
13 Apr 2024
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss14 (DNC)11114 (DNC)1119.0
2146RookCastle 650 Glenn Scheen14 (DNC)14 (DNC)2214 (DNC)2236.0
3880Running FreeNoelex 25 David Philipps14 (DNC)14 (DNC)314 (DNC)15441.0
487RampageSeaway 25 FR Leo Reid114 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)3714 (DNC)53.0
5591Whaka Te WhinoElliott 5.9 Stuart Happ14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)3362.0
6948Starry NightNoelex 25 Adrian Cassar14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)214 (DNC)563.0
6555The StingRL 24 DK Lloyd Graham14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)314 (DNC)414 (DNC)63.0
83027AvantiTimpenny 770 DK Bill Farrell14 (DNC)214 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)9 (RET)67.0
9779Alfie MacNoelex 25 Kevin Corcoran14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)6769.0
10929Off We GoNoelex 25 Gary MacKinvenB214 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)72.0
107252FarrcicleFarr 7500 Brendan Coffey14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)5 (DNF)11 (RET)14 (DNC)72.0
12941O'Really IINoelex 25 Dennis Bromley14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)11 (RET)673.0
13933Wild HoneyNoelex 25 Steve Oakley14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)14 (DNC)11 (RET)14 (DNC)81.0
13 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubSorrento-Queenscliff
29 Sep 2023
WAFIR
7 Oct 2023
Bendigo Classic
18 Nov 2023
Lake Colac Race
9 Dec 2023
StKilda-Wyndham
10 Feb 2024
MPONR
9 Mar 2024
4 Points Race
13 Apr 2024
Score
184AllanahUltimate 18 SK Ray CassarMTYC12 (DNC)21112 (DNC)19 (RET)26.0
2GL054FlashWaller 5.4Ben FrechevilleMTYC12 (DNC)112 (DNC)212 (DNC)12 (DNC)140.0
36786Almost TooFarr 6000 Alex Stroud112 (DNC)312 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)343.0
4177ProteusAustral 20 Colin Forster12 (DNC)3412 (DNC)12 (DNC)6 (RET)9 (RET)46.0
5RW499OdetteRedfin 22Mark Elliott12 (DNC)412 (DNC)12 (DNC)2 (DNF)12 (DNC)9 (RET)51.0
6218MelindaSunmaid 20 Tony Matheson12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)29 (RET)59.0
73041Aussie ActionTimpenny 670 Rob Milner12 (DNC)12 (DNC)212 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)62.0
76929Farr AnticFarr 6000 Robert ReevesMTYC12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)262.0
944SundareeUltimate 23 Andrew Burton12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)312 (DNC)63.0
106727King & IFarr 6000 Tom Fowler12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)412 (DNC)64.0
1028IrukaFarr 6000 Brian DavisMTYC12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)464.0
11 entrants.    Please check the order of tied scores

Sorrento-Queenscliff29 Sep 2023

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
187RampageSeaway 25 FR Leo Reid0.72502:15:061:37:561
2929Off We GoNoelex 25 Gary MacKinven0.72502:16:421:39:062

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
16786Almost TooFarr 6000 Alex Stroud0.64002:33:561:38:311

WAFIR7 Oct 2023

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.72505:00:223:37:461
23027AvantiTimpenny 770 DK Bill Farrell0.74005:15:303:53:282

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1GL054FlashWaller 5.4Ben Frecheville0.68505:08:543:31:351
284AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.59006:11:033:38:552
3177ProteusAustral 20 Colin Forster0.65005:57:103:52:093
4RW499OdetteRedfin 22Mark Elliott0.64006:17:594:01:544

Bendigo Classic18 Nov 2023

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.72503:36:122:36:441
2146RookCastle 650 Glenn Scheen0.72503:48:052:45:212
3880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.72503:48:072:45:233

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
184AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.59004:46:292:49:011
23041Aussie ActionTimpenny 670 Rob Milner0.68504:19:092:57:312
36786Almost TooFarr 6000 Alex Stroud0.64004:41:373:00:143
4177ProteusAustral 20 Colin Forster0.65004:39:383:01:454

Lake Colac Race9 Dec 2023

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.72502:10:161:34:261
2146RookCastle 650 Glenn Scheen0.72502:12:221:35:582
3555The StingRL 24 DK Lloyd Graham0.76302:14:591:42:593

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
184AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.59001:55:001:07:511
2GL054FlashWaller 5.4Ben Frecheville0.68502:17:261:34:082

StKilda-Wyndham10 Feb 2024

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.72504:53:473:32:591
2948Starry NightNoelex 25 Adrian Cassar0.72504:59:133:36:552
387RampageSeaway 25 FR Leo Reid0.72505:16:263:49:243
7252FarrcicleFarr 7500 Brendan Coffey0.7080DNF5

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
RW499OdetteRedfin 22Mark Elliott0.6400DNF2

MPONR9 Mar 2024

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.725010:15:337:26:161
2146RookCastle 650 Glenn Scheen0.725011:12:478:07:462
3591Whaka Te WhinoElliott 5.9 Stuart Happ0.775010:33:068:10:393
4555The StingRL 24 DK Lloyd Graham0.763010:55:578:20:294
5880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.725014:30:1310:30:545
6779Alfie MacNoelex 25 Kevin Corcoran0.725014:47:0010:43:046
787RampageSeaway 25 FR Leo Reid0.725014:54:5610:48:497
7252FarrcicleFarr 7500 Brendan Coffey0.7080RET11
941O'Really IINoelex 25 Dennis Bromley0.7250RET11
933Wild HoneyNoelex 25 Steve Oakley0.7250RET11

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
184AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.590015:30:219:08:541
2218MelindaSunmaid 20 Tony Matheson0.600015:30:339:18:192
344SundareeUltimate 23 Andrew Burton0.615015:30:269:32:133
46727King & IFarr 6000 Tom Fowler0.640015:28:409:54:204
177ProteusAustral 20 Colin Forster0.6500RET6

4 Points Race13 Apr 2024

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact MTYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1147PipaliniCastle 650 Mitch Bayliss0.72504:01:102:54:501
2146RookCastle 650 Glenn Scheen0.72504:35:073:19:272
3591Whaka Te WhinoElliott 5.9 Stuart Happ0.77504:19:373:21:123
4880Running FreeNoelex 25 David Philipps0.72504:40:193:23:134
5948Starry NightNoelex 25 Adrian Cassar0.72504:50:063:30:195
6941O'Really IINoelex 25 Dennis Bromley0.72505:03:303:40:026
7779Alfie MacNoelex 25 Kevin Corcoran0.72505:18:233:50:497
3027AvantiTimpenny 770 DK Bill Farrell0.7400RET9

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1GL054FlashWaller 5.4Ben Frecheville0.68504:42:553:13:471
26929Farr AnticFarr 6000 Robert Reeves0.64005:38:033:36:212
36786Almost TooFarr 6000 Alex Stroud0.64005:51:073:44:423
428IrukaFarr 6000 Brian Davis0.64005:55:543:47:464
177ProteusAustral 20 Colin Forster0.6500RET9
RW499OdetteRedfin 22Mark Elliott0.6400RET9
218MelindaSunmaid 20 Tony Matheson0.6000RET9
84AllanahUltimate 18 SK Ray Cassar0.5900RET9
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2024 SailRes