SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Albury Wodonga Yacht Club
Championships - Summer (YS & PBH) 2019-2020

Series scores

Div 2 (100<YS<=150) - Personal handicap

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
2 Feb 2020
Race 2
2 Feb 2020
Race 3
16 Feb 2020
Race 4
16 Feb 2020
Score
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
AWYC27136.0
2210482RChompLaser RadialRiordan McMillanAWYC15348.0
3214994Deep BlueLaserMark McMillanAWYC34259.0
42864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
AWYC434 (DUT)4 (DUT)11.0
5165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne ScullyAWYC985114.0
6168137SpaLaser RadialTom EdinboroughAWYC7106215.0
7193425MeegsLaser RadialKen WoodmanAWYC5121 (DNC)21 (DNC)27.0
8202796AnchormanLaser RadialIan HowsamAWYC6221 (DNC)21 (DNC)29.0
91283DUKRs Aero 7Peter QuigleyAWYC21 (DNC)21 (DNC)4631.0
1046FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
AWYC10621 (DNC)21 (DNC)37.0
11166820StigLaser 4.7Lara JohnsonAWYC8921 (DNC)21 (DNC)38.0
12814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
AWYC? (DUT)? (DUT)21 (DNC)21 (DNC)?
12145MondialNoelex 25Mark HarrisAWYC? (DUT)? (DUT)21 (DNC)21 (DNC)?
20 entrants.    Please check the order of tied scores

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150) - Personal handicap

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
2 Feb 2020
Race 2
2 Feb 2020
Race 3
16 Feb 2020
Race 4
16 Feb 2020
Score
11127Imagine ThatOptimistJozsef QuigleyAWYC112 (DNC)2 (DNC)4.0
1 entrants.    

Div 1 (YS<=100) - Personal handicap

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
2 Feb 2020
Race 2
2 Feb 2020
Race 3
16 Feb 2020
Race 4
16 Feb 2020
Score
1259Wear The Fox HatTaipan 4.9 CatJohn DemeoAWYC11113.0
2 entrants.    

Race 12 Feb 2020

Div 2 (100<YS<=150), Personal handicap results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
1210482RChompLaser RadialRiordan McMillan118.500:36:290:30:471.0000:30:4711.0261.051
2740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:34:580:31:350.9850:31:0721.0051.024
3214994Deep BlueLaserMark McMillan114.000:38:140:33:320.9650:32:2130.9650.965
42864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:35:250:32:471.0000:32:4740.9940.987
5193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.500:43:010:36:180.9470:34:2250.9190.891
6202796AnchormanLaser RadialIan Howsam118.500:41:210:34:530.9890:34:3060.9580.927
7168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.500:43:030:36:190.9630:34:5970.9270.891
8166820StigLaser 4.7Lara Johnson125.000:43:500:35:041.0000:35:0480.9620.923
9165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.000:46:200:37:041.0000:37:0490.9370.873
1046FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
0.7250:44:180:40:010.9900:39:37100.8990.808
814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
DUT1.000
145MondialNoelex 25Mark Harris DUT1.000

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Personal handicap results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:18:330:10:541.0000:10:5411.0001.000

Div 1 (YS<=100), Personal handicap results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
1259Wear The Fox HatTaipan 4.9 CatJohn Demeo76.000:27:280:36:081.0000:36:0811.0001.000

Race 22 Feb 2020

Div 2 (100<YS<=150), Personal handicap results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
1193425MeegsLaser RadialKen Woodman118.500:46:060:38:540.9190:35:4510.9330.946
2202796AnchormanLaser RadialIan Howsam118.500:45:270:38:210.9580:36:4420.9590.960
32864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
108.000:40:010:37:030.9940:36:4930.9940.994
4214994Deep BlueLaserMark McMillan114.000:46:020:40:220.9650:38:5840.9390.912
5210482RChompLaser RadialRiordan McMillan118.500:45:100:38:061.0260:39:0650.9960.966
646FreeloaderCastle 650 Andy Makin
 
  Aaron Pimm
0.7250:49:050:44:200.8990:39:5160.8650.830
7740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:44:090:39:531.0050:40:0570.9640.923
8165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.000:55:110:44:080.9370:41:2180.8860.834
9166820StigLaser 4.7Lara Johnson125.000:54:030:43:140.9620:41:3590.9070.852
10168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.500:56:050:47:190.9270:43:52100.8530.778
814Rum RunnerNoelex 25Phil Clements
  Brian Royal
DUT1.000
145MondialNoelex 25Mark Harris DUT1.000

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Personal handicap results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
11127Imagine ThatOptimistJozsef Quigley170.000:23:580:14:051.0000:14:0511.0001.000

Div 1 (YS<=100), Personal handicap results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
1259Wear The Fox HatTaipan 4.9 CatJohn Demeo76.000:34:010:44:451.0000:44:4511.0001.000

Race 316 Feb 2020

Div 2 (100<YS<=150), Personal handicap results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
1740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:29:260:26:350.9640:25:3810.9841.003
2214994Deep BlueLaserMark McMillan114.000:32:220:28:230.9390:26:3920.9390.939
3210482RChompLaser RadialRiordan McMillan118.500:31:510:26:520.9960:26:4630.9940.992
41283DUKRs Aero 7Peter Quigley112.500:32:410:29:031.0000:29:0340.9590.917
5165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.001:18:541:03:070.8860:55:5550.6540.422
6168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.501:20:301:07:550.8530:57:5660.6230.392
2864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
DUT0.994

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Personal handicap results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH

Div 1 (YS<=100), Personal handicap results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
1259Wear The Fox HatTaipan 4.9 CatJohn Demeo76.000:21:320:28:201.0000:28:2011.0001.000

Race 416 Feb 2020

Div 2 (100<YS<=150), Personal handicap results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
1165846Runny BabbitLaser 4.7Mary-Anne Scully125.000:32:240:25:550.6540:16:5710.6720.689
2168137SpaLaser RadialTom Edinborough118.500:34:000:28:410.6230:17:5220.6230.623
3740PiscesNoelex 25Terry Caldwell
  Stuart Howsam
  Anthony Harrington
0.7250:26:120:23:400.9840:23:1730.8700.755
4210482RChompLaser RadialRiordan McMillan118.500:27:520:23:310.9940:23:2240.8770.760
5214994Deep BlueLaserMark McMillan114.000:29:140:25:380.9390:24:0450.8180.697
61283DUKRs Aero 7Peter Quigley112.500:28:280:25:180.9590:24:1660.8330.706
2864The Grey GhostTasarWes Ward
  Samantha Roberts
DUT0.994

Div 3 (Jnrs & Snrs YS>150), Personal handicap results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH

Div 1 (YS<=100), Personal handicap results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
HandicapHandicap
time
ScoreNew
HC
BCH
1259Wear The Fox HatTaipan 4.9 CatJohn Demeo76.000:18:390:24:321.0000:24:3211.0001.000
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2021 SailRes