SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Bendigo Yacht Club
2014 Metcalfe Series
These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Series scores

Division 1 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
11 Oct 2014
Race 2
18 Oct 2014
Race 3
25 Oct 2014
Race 4
8 Nov 2014
Race 5
15 Nov 2014
Race 6
29 Nov 2014
Race 7
6 Dec 2014
Race 8
13 Dec 2014
Score
1290The Blame GameViper SloopMick Floyd2 (DNC)12 (DNC)2 (DNC)2 (DNC)1 (DUT)2 (DNC)2 (DNC)10.0
1 entrants.    

Division 2 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
11 Oct 2014
Race 2
18 Oct 2014
Race 3
25 Oct 2014
Race 4
8 Nov 2014
Race 5
15 Nov 2014
Race 6
29 Nov 2014
Race 7
6 Dec 2014
Race 8
13 Dec 2014
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann1142 (DUT)12329.0
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge10 (DNC)10 (DNC)233122 (DUT)13.0
21768Grey MatterMosquito CatRob Lott22322 (DUT)2 (DUT)10 (DNC)313.0
41812OvertureMosquito CatMichael Anthony33 (DUT)54234116.0
518426FranticHobie 14John Maher5 (DNF)7 (DNF)10 (DNC)548 (DNF)10 (DNC)7 (DNF)36.0
61802Totally...Mosquito CatMick Floyd10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)110 (DNC)8 (DNS)110 (DNC)40.0
71792SwiperMosquito CatEwan Watson10 (DNC)10 (DNC)110 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)1 (DUT)10 (DNC)42.0
81810Now WhatMosquito CatColin McEwan
  Jack McEwan
10 (DNC)310 (DNC)3 (DUT)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)46.0
83052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald10 (DNC)410 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)8 (DNF)10 (DNC)446.0
9 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 3 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
11 Oct 2014
Race 2
18 Oct 2014
Race 3
25 Oct 2014
Race 4
8 Nov 2014
Race 5
15 Nov 2014
Race 6
29 Nov 2014
Race 7
6 Dec 2014
Race 8
13 Dec 2014
Score
101LaserMark Gillies210 (DNC)7 (DNS)1112 (DUT)18.0
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
1412 (DUT)32129.0
3160288LaserJ Mildren32342310 (DNC)10 (DNC)17.0
42591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
6 (DNF)3223 (DUT)10 (DNC)10 (DNC)319.0
52491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
10 (DNC)10 (DNC)4 (DUT)36 (DNS)10 (DNC)10 (DNC)437.0
62591Richoret RabbitTasarBarry Floyd1 (DUT)110 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)42.0
716022WindwhisperLaserSteve Phillis10 (DNC)10 (DNC)410 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)54.0
823Europe DinghyJulie Boyer10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)6 (DSQ)10 (DNC)10 (DNC)56.0
833870LaserLucas Geddes10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)10 (DNC)6 (DSQ)10 (DNC)10 (DNC)56.0
9 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 4 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
11 Oct 2014
Race 2
18 Oct 2014
Race 3
25 Oct 2014
Race 4
8 Nov 2014
Race 5
15 Nov 2014
Race 6
29 Nov 2014
Race 7
6 Dec 2014
Race 8
13 Dec 2014
Score
1AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm122 (DUT)2415210.0
23038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
61219 (DNS)3 (DUT)1311.0
3934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
43 (DUT)312 (DNC)223617.0
43016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason54412 (DNC)3424 (DUT)21.0
597The Edge IIICastle 650 John Foreman339 (DNS)5 (DUT)9 (DNS)12 (DNC)4125.0
617Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
212 (DNC)112 (DNC)9 (DNS)312 (DNC)4 (DUT)31.0
7Castle 650 Anthony Wall712 (DNC)12 (DNC)3112 (DNC)6433.0
8985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
12 (DNC)12 (DNC)612 (DNC)9 (DNS)7 (DNF)12 (DNC)12 (DNC)58.0
93156SeahorseAdams 21 Hugh Drummond10 (DNF)9 (DUT)512 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)11 (DNF)59.0
103075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)565.0
113039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
10 (DNF)11 (DUT)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)12 (DNC)11 (DNF)68.0
11 entrants.    

Division 5 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
11 Oct 2014
Race 2
18 Oct 2014
Race 3
25 Oct 2014
Race 4
8 Nov 2014
Race 5
15 Nov 2014
Race 6
29 Nov 2014
Race 7
6 Dec 2014
Race 8
13 Dec 2014
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON31222 (DUT)1118.0
21755LeprechaunSabreJohn Carroll1212 (DUT)9 (DNC)6 (OCS)9 (DNC)214.0
31935WindspielSabreJohn Cooper7 (DNF)7 (DNF)4 (DUT)9 (DNC)229 (DNC)325.0
498986Cool BananasLaser 4.7Lucas Geddes29 (DNC)9 (DNC)119 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)31.0
41148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott7 (DNF)4335 (DNS)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)31.0
6553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
9 (DNC)39 (DNC)49 (DNC)39 (DNC)9 (DNC)37.0
7925Ace Of ClubsSabreWendy Rogasch459 (DNC)7 (DNF)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)43.0
8201504Laser 4.7Eliza McKinstry9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)9 (DNC)6 (DNF)9 (DNC)446.0
8 entrants.    Please check the order of tied scores

Division 6 - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
11 Oct 2014
Race 2
18 Oct 2014
Race 3
25 Oct 2014
Race 4
8 Nov 2014
Race 5
15 Nov 2014
Race 6
29 Nov 2014
Race 7
6 Dec 2014
Race 8
13 Dec 2014
Score
0 entrants.    

Race 111 Oct 2014

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:52:131:02:321
21768Grey MatterMosquito CatRob Lott83.50:53:351:04:102
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:54:321:05:183
18426FranticHobie 14John Maher95.5DNF5

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:44:050:39:001
201LaserMark Gillies113.00:47:480:42:182
3160288LaserJ Mildren113.00:48:350:42:593
2591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.0DNF6
2591Richoret RabbitTasarBarry Floyd DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.80:34:290:39:441
217Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.60:45:030:41:522
397The Edge IIICastle 650 John Foreman110.70:46:270:41:573
4934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.70:49:180:44:324
53016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:58:480:50:115
63038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.20:59:100:50:306
7Castle 650 Anthony Wall110.70:58:540:53:127
3156SeahorseAdams 21 Hugh Drummond116.3DNF10
3039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
117.2DNF10

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11755LeprechaunSabreJohn Carroll127.00:53:130:41:541
298986Cool BananasLaser 4.7Lucas Geddes122.00:51:130:41:582
3795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:59:160:46:403
4925Ace Of ClubsSabreWendy Rogasch127.01:00:360:47:434
1935WindspielSabreJohn Cooper127.0DNF7
1148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.4DNF7

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 218 Oct 2014

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1290The Blame GameViper SloopMick Floyd68.51:17:341:53:141

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:15:561:30:561
21768Grey MatterMosquito CatRob Lott83.51:16:311:31:382
31810Now WhatMosquito CatColin McEwan
  Jack McEwan
81.51:22:391:41:243
43052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.51:39:161:47:184
18426FranticHobie 14John Maher95.5DNF7
1812OvertureMosquito CatMichael Anthony DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12591Richoret RabbitTasarBarry Floyd108.01:27:161:20:481
2160288LaserJ Mildren113.01:32:491:22:082
32591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:31:281:24:413
42Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:37:081:25:574

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:31:441:18:181
2AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.81:08:531:19:232
397The Edge IIICastle 650 John Foreman110.71:30:511:22:043
43016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:51:531:35:304
934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
DUT
3156SeahorseAdams 21 Hugh Drummond DUT
3039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
DUT

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:20:121:03:091
21755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:30:271:11:132
3553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
136.01:50:261:21:123
41148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.41:43:331:21:564
5925Ace Of ClubsSabreWendy Rogasch127.01:45:371:23:095
1935WindspielSabreJohn Cooper127.0DNF7

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 325 Oct 2014

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11792SwiperMosquito CatEwan Watson83.51:22:031:38:151
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.51:22:121:38:262
31768Grey MatterMosquito CatRob Lott83.51:30:151:48:053
41754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:31:201:49:224
51812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:31:341:49:395

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:20:201:11:051
22591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:18:471:12:562
3160288LaserJ Mildren113.01:24:161:14:343
416022WindwhisperLaserSteve Phillis113.01:43:291:31:344
01LaserMark Gillies113.0DNS7
2491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
117Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.61:12:401:07:331
23038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:22:561:10:472
3934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.71:20:571:13:073
43016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:44:131:28:574
53156SeahorseAdams 21 Hugh Drummond116.31:49:071:33:495
6985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.71:43:561:33:536
97The Edge IIICastle 650 John Foreman110.7DNS9
AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm DUT

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:26:191:07:581
2795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:44:231:22:112
31148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.41:52:541:29:203
1935WindspielSabreJohn Cooper DUT

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 48 Nov 2014

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11802Totally...Mosquito CatMick Floyd81.50:34:250:42:131
21768Grey MatterMosquito CatRob Lott83.50:36:050:43:122
31752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.50:38:090:45:413
41812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:40:310:48:314
518426FranticHobie 14John Maher95.51:08:251:11:385
1754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann DUT
1810Now WhatMosquito CatColin McEwan
  Jack McEwan
DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
101LaserMark Gillies113.00:51:330:45:371
22591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.00:51:230:47:342
32491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.00:52:270:48:333
4160288LaserJ Mildren113.00:55:110:48:504
2Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.20:49:540:42:351
2AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.80:39:130:45:122
3Castle 650 Anthony Wall110.70:55:590:50:343
97The Edge IIICastle 650 John Foreman DUT

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
198986Cool BananasLaser 4.7Lucas Geddes122.00:47:550:39:161
2795HypernoSabreEWAN WATSON127.00:50:070:39:272
31148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.40:55:250:43:513
4553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
136.01:09:590:51:274
925Ace Of ClubsSabreWendy Rogasch127.0DNF7
1755LeprechaunSabreJohn Carroll DUT

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 515 Nov 2014

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.50:46:170:55:251
21812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.50:47:000:56:172
31752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.50:47:050:56:233
418426FranticHobie 14John Maher95.50:59:591:02:484
1768Grey MatterMosquito CatRob Lott DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
101LaserMark Gillies113.00:43:190:38:201
2160288LaserJ Mildren113.00:43:340:38:332
32Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.00:45:100:39:583
2491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.0DNS6
2591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1Castle 650 Anthony Wall110.70:44:160:39:591
2934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.70:47:360:43:002
33016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.20:50:550:43:273
4AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.80:39:440:45:474
3038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.2DNS9
17Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.6DNS9
97The Edge IIICastle 650 John Foreman110.7DNS9
985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.7DNS9

Division 5, Yardstick results - CBH converted to VYC (80.25)

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
198986Cool BananasLaser 4.7Lucas Geddes122.00:51:300:42:121
21935WindspielSabreJohn Cooper127.00:56:500:44:452
1148Lee DeboraisHartley Ts 16 W/O MotorJohn Scott126.4DNS5
795HypernoSabreEWAN WATSON DUT

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 629 Nov 2014

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
290The Blame GameViper SloopMick Floyd DUT

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.51:41:172:01:171
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:46:402:07:442
31812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:57:432:20:583
18426FranticHobie 14John Maher95.5DNF8
3052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.5DNF8
1802Totally...Mosquito CatMick Floyd81.5DNS8
1768Grey MatterMosquito CatRob Lott DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
101LaserMark Gillies113.01:45:031:32:571
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:45:501:33:392
3160288LaserJ Mildren113.01:46:141:34:003
23Europe DinghyJulie Boyer120.0DSQ6
33870LaserLucas Geddes113.0DSQ6

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.81:23:051:35:461
2934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.71:48:241:37:552
317Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
107.61:45:321:38:063
43016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.22:00:301:42:514
985CarolinerNoelex 25 Dane Boag
  Carol Boag
110.7DNF7
3038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
DUT

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:43:571:21:511
21935WindspielSabreJohn Cooper127.01:44:271:22:142
3553EnvyFlying AntCampbell McEwan
  Alyssa Hunter
136.02:11:541:36:593
1755LeprechaunSabreJohn Carroll127.0OCS6
201504Laser 4.7Eliza McKinstry122.0DNF6

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 76 Dec 2014

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11802Totally...Mosquito CatMick Floyd81.50:58:201:11:341
21752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge83.51:01:291:13:382
31754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:01:361:13:463
41812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:02:301:14:514
1792SwiperMosquito CatEwan Watson DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:18:441:09:401
01LaserMark Gillies DUT

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
13038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:14:161:03:231
23016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason117.21:19:481:08:072
3934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.71:17:311:10:013
497The Edge IIICastle 650 John Foreman110.71:18:541:11:164
5AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.81:02:001:11:275
6Castle 650 Anthony Wall110.71:25:591:17:406

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:13:390:57:591

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 813 Dec 2014

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact BeYC

Division 1, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Division 2, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11812OvertureMosquito CatMichael Anthony83.51:37:401:56:581
21754EasyscrewMosquito CatPhilip Mann83.51:38:161:57:412
31768Grey MatterMosquito CatRob Lott83.51:39:511:59:343
43052Magic MarinePaper TigerBrenton McDonald92.52:09:512:20:224
18426FranticHobie 14John Maher95.5DNF7
1752Nautical NutsMosquito CatStuart Ridge DUT

Division 3, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
101LaserMark Gillies113.01:14:001:05:291
22Pacer No SpinnakerChris Clarke
  Toby Clarke
113.01:20:341:11:172
32591HawkeyeTasarMark Hawkins
  Elliott Hawkins
108.01:28:061:21:343
42491Think Positive IITasarHugo Dunlop
  H Dunlop
108.01:35:001:27:574

Division 4, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
197The Edge IIICastle 650 John Foreman110.71:37:151:27:511
2AUS11Mild Oats XIMagic 25 (Mild Oats)Russell Denholm86.81:19:021:31:052
33038UomeTimpenny 670 Doug Carswell
  James Gallagher
117.21:48:181:32:263
4Castle 650 Anthony Wall110.71:52:421:41:494
53075Down To ZeroTimpenny 670 Ian Grant
  Ken Mann
117.22:02:351:44:385
6934Celtic DawnNoelex 25 Rowan Gillies
  Kevin Shanahan
  Leanne Hocking
110.71:56:331:45:176
3156SeahorseAdams 21 Hugh Drummond116.3DNF11
3039Flying CircusTimpenny 670 Rob Heath
  Judy Heath
117.2DNF11
3016Sixpenny BitTimpenny 670 Ron Mason DUT
17Ross 650 Greg Devlin
  Michael Konsman
DUT

Division 5, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1795HypernoSabreEWAN WATSON127.01:38:241:17:281
21755LeprechaunSabreJohn Carroll127.01:38:321:17:352
31935WindspielSabreJohn Cooper127.01:45:401:23:123
4201504Laser 4.7Eliza McKinstry122.01:51:131:31:094

Division 6, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2020 SailRes