SailResSailRes
SailResSailRes
SailRes
Albert Sailing Club
Winter Championship 2024

Series scores

Laser Radial - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
1181886Rods BoatILCA - 6 Laser RadialRod ThomasASCABN19 (DNC)2113.0
2188788No NameILCA - 6 Laser RadialJohn OldASCABN9 (DNC)9 (DNC)3223.0
3193051NaiadILCA - 6 Laser RadialGiane GardyneASCABN9 (DNC)19 (DNC)9 (DNC)28.0
3145555CaptainILCA - 6 Laser RadialDavid ScammellaSCABN9 (DNC)9 (DNC)19 (DNC)28.0
5167004No NameILCA - 6 Laser RadialRichard RawlingsABN9 (DNC)29 (DNC)9 (DNC)29.0
6207841No NameILCA - 6 Laser RadialW TaylorABN9 (DNC)39 (DNC)9 (DNC)30.0
7206403Ad HocILCA - 6 Laser RadialPhilip GardyneASCABN? (DUT)? (DUT)9 (DNC)9 (DNC)?
8 entrants.    Please check the order of tied scores

Div 1 - Mixed - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
1145519Que SeraILCA 7-LaserI TaylorAPYCABN23 (DNF)213 (DNC)20.0
2222428No NameILCA 7-LaserS GuntherAPYCABN1113 (DNC)13 (DNC)28.0
22915 - 7DelphineRs Aero 7Ron FergussonaSCABN13 (DNC)13 (DNC)1128.0
4202814NoNameILCA 7-LaserLachlan PollockAPYCABN13 (DNC)13 (DNC)13 (DNC)241.0
515144Hot WireFireballJaemie WilsonABN313 (DNC)13 (DNC)13 (DNC)42.0
5728BowfingerOk DinghyBruce AshtonaSCABN13 (DNC)13 (DNC)313 (DNC)42.0
7166019No NameILCA 7-LaserGreg RyanABN13 (DNC)13 (DNC)413 (DNC)43.0
12 entrants.    Please check the order of tied scores

Impulse - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
1597Cool ChangeImpulseJon PulhamAPYCABN11114.0
2658Tunnel VisionImpulseDenny KerrABN52219 (DNC)28.0
3545On A WhimImpulseJack WoodsASCABN108 (DUT)58 (DUT)31.0
4686Grumpy BoyImpulseS. DunnASCABN33719 (DNC)32.0
5676L'AttitudeImpulseRussell LucasAPYCABN85 (DUT)19 (DNC)234.0
6502Poly DogImpulsePaul FarrellASCABN219 (DNC)319 (DNC)43.0
7621En BateauImpulsePeter WhitakerAPYCABN619 (DNC)19 (DNC)347.0
8707TronImpulseGlen CurrieABN719 (DNC)419 (DNC)49.0
9594Astro BoyImpulseIan ColemanASCABN919 (DNC)619 (DNC)53.0
10338HenrycrunImpulseB EadeAPYCABN126 (DNF)19 (DNC)19 (DNC)56.0
11267AeolusImpulseJohn WhelanABN19 (DNC)419 (DNC)19 (DNC)61.0
11605Spider PigImpulseP RitchardsAPYCABN419 (DNC)19 (DNC)19 (DNC)61.0
13562Hot Chilli ImpulseR AllenAPYCABN1119 (DNC)19 (DNC)19 (DNC)68.0
14332Senior MomentsImpulseArthur MissonASCABN14 (DNF)19 (DNC)19 (DNC)19 (DNC)71.0
18 entrants.    Please check the order of tied scores

Sabre - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
11823Cherry On TopSabreDavid WestonABN12216.0
21908Aka'ulaSabrePam WebsterASCABN233 (DUT)30 (DNC)38.0
31723Light BlueSabreTony McGrathASCABN446 (DNF)30 (DNC)44.0
3538AAAZSabreM BranbeerABN55 (DUT)430 (DNC)44.0
52083Black HeartSabreDavid EmeryAPYCABN30 (DNC)130 (DNC)263.0
61594No NameSabreR SkinnerAPYCABN330 (DNC)330 (DNC)66.0
71072New BruceSabreRob ButtroseAPYCABN630 (DNC)30 (DNC)6 (DUT)72.0
81438Itz SkitzSabreAnthony BergeraSCABN30 (DNC)30 (DNC)130 (DNC)91.0
91431Cee-BeeSabreCharles BagossyASCABN30 (DNC)30 (DNC)30 (DNC)393.0
101782Out Of The BlueSabreTim FawknerASCABN30 (DNC)30 (DNC)30 (DNC)494.0
111589EspadaSabreT MortanABN30 (DNC)30 (DNC)30 (DNC)595.0
12420Beatrice TooSabreB CarterAPYCABN30 (DNC)30 (DNC)30 (DNC)696.0
13818GannetSabreLouise FergusonAPYCABN730 (DNC)30 (DNC)30 (DNC)97.0
141333HaywireSabreGeoff SalibaASCABN30 (DNC)30 (DNC)30 (DNC)? (DUT)?
29 entrants.    Please check the order of tied scores

Div 3 - Mixed - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
1202720Sea ViperILCA 4 - Laser 4.7O CorryABN1113 (DNC)6.0
2 entrants.    

Div 4 - Mixed - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
1184Beyond The Sunset RSZest No JIBRob HartAPYCABN16 (DNC)16 (DNC)1134.0
25 5 Zest RSZest No JIBLisa McRaeASCABN316 (DNC)316 (DNC)38.0
31No NameASC Canoe 2024J HarperABN116 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)49.0
41001No NameMicron 3M DatAPYCABN16 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)250.0
4Zest 6 No JibZest 6 RSZest No JIBS MatsubaraASCABN216 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)50.0
46Zest 6RSZest No JIBWallis GilesABN16 (DNC)16 (DNC)216 (DNC)50.0
77No NameRSZestLindsay BergeABN416 (DNC)16 (DNC)16 (DNC)52.0
7Zest 3Zest 3RSZest No JIBSarah HoganABN16 (DNC)16 (DNC)416 (DNC)52.0
91001No NameMicron 3D LeeAPYCABN16 (DNC)16 (DNC)516 (DNC)53.0
15 entrants.    Please check the order of tied scores

Pacer - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
12847Good PacePacerPaul TaigAPYCABN1 (DUT)1114.0
22444AmazonPacerPeter NaismithAPYCABN4 (DUT)434 (DUT)15.0
32886ASC2886PacerShinsuke MatsubaraASCABN18 (DNC)24226.0
42633No NamePacerOllie RantalaAPYCABN18 (DNC)18 (DNC)22 (DUT)40.0
5APYC3APYC3PacerCarolyn MorrAPYCABN318 (DNC)518 (DNC)44.0
6111Yellow PacerPacerHelen FaulknerABN5 (DUT)518 (DNC)18 (DNC)46.0
7APYC1APYC1PacerJ DoddAPYCABN6 (DNF)7 (DNF)18 (DNC)18 (DNC)49.0
8APYC6APYC6PacerStephen MagnerAPYCABN118 (DNC)18 (DNC)18 (DNC)55.0
9APYC4UnknownPacerDennis Hammon
  W Lloyd
APYCABN218 (DNC)18 (DNC)18 (DNC)56.0
102633Red PacerPacerE ChapmanAPYCABN18 (DNC)318 (DNC)18 (DNC)57.0
112558ASC2558PacerJ CapewellASCABN6 (DNF)18 (DNC)18 (DNC)18 (DNC)60.0
17 entrants.    

Div 5 - Mixed - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
170065Silent MaryMirrorR. HealeABN1118 (DNC)11.0
27117StealthMirrorO HalseAPYCABN8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)125.0
33No NameIllusionAnthony BergerABN8 (DNC)8 (DNC)8 (DNC)226.0
470650Lady In Red MirrorO HalsuABN8 (DNC)3 (DNF)8 (DNC)8 (DNC)27.0
7 entrants.    

Div 6 - Mixed - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
11509Mekari 8 SpinosaurusOptimistKengo MatsubaraABN12115.0
2673Blue BulletOptimistT AitsonASCABN3 (DNC)123 (DNC)9.0
2 entrants.    

Solo - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
12672HanSoloBrian JonesAPYCABN1213 (DNS)7.0
22679Touch N GoSoloGrant HaggettAPYCABN217 (DNC)3 (DNS)13.0
32678SolsticeSoloR WinesAPYCABN7 (DNC)3 (DUT)3 (DNF)3 (DUT)16.0
6 entrants.    

Div 8 - Green Fleet - Yardstick

PlaceSail#NameClassCrewClubRace 1
4 May 2024
Race 2
18 May 2024
Race 3
1 Jun 2024
Race 4
24 Jun 2024
Race 5
6 Jul 2024
Score
11168WickedSabreAnn WellsAPYC6 (DNC)11 (DUT)6 (DNC)19.0
5 entrants.    

Race 14 May 2024

Laser Radial, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Div 1 - Mixed, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Impulse, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Sabre, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Div 3 - Mixed, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Div 4 - Mixed, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Pacer, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Div 5 - Mixed, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Div 6 - Mixed, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Solo, Yardstick results

RESULT ABANDONED

Div 8 - Green Fleet, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 218 May 2024

Laser Radial, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1181886Rods BoatILCA - 6 Laser RadialRod Thomas118.501:37:431:22:271
206403Ad HocILCA - 6 Laser RadialPhilip Gardyne DUT

Div 1 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1222428No NameILCA 7-LaserS Gunther114.001:25:001:14:331
2145519Que SeraILCA 7-LaserI Taylor114.001:25:401:15:082
315144Hot WireFireballJaemie Wilson101.001:26:061:25:143

Impulse, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1597Cool ChangeImpulseJon Pulham118.501:22:091:09:191
2502Poly DogImpulsePaul Farrell118.501:33:571:19:172
3686Grumpy BoyImpulseS. Dunn118.501:34:031:19:223
4605Spider PigImpulseP Ritchards118.501:34:511:20:024
5658Tunnel VisionImpulseDenny Kerr118.501:34:551:20:055
6621En BateauImpulsePeter Whitaker118.501:35:501:20:526
7707TronImpulseGlen Currie118.501:37:001:21:517
8676L'AttitudeImpulseRussell Lucas118.501:37:101:21:598
9594Astro BoyImpulseIan Coleman118.501:37:201:22:089
10545On A WhimImpulseJack Woods118.501:37:541:22:3710
11562Hot Chilli ImpulseR Allen118.501:38:511:23:2511
12338HenrycrunImpulseB Eade118.501:46:501:30:0912
332Senior MomentsImpulseArthur Misson118.50DNF14

Sabre, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11823Cherry On TopSabreDavid Weston127.001:31:341:12:061
21908Aka'ulaSabrePam Webster127.001:41:551:20:152
31594No NameSabreR Skinner127.001:42:101:20:263
41723Light BlueSabreTony McGrath127.001:54:181:30:004
5538AAAZSabreM Branbeer127.001:55:051:30:375
61072New BruceSabreRob Buttrose127.002:07:131:40:106
7818GannetSabreLouise Ferguson127.002:10:321:42:467

Div 3 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202720Sea ViperILCA 4 - Laser 4.7O Corry125.001:58:581:35:101

Div 4 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11No NameASC Canoe 2024J Harper168.501:49:011:04:411
2Zest 6 No JibZest 6 RSZest No JIBS Matsubara133.001:42:461:17:162
35 5 Zest RSZest No JIBLisa McRae133.001:44:511:18:503
47No NameRSZestLindsay Berge127.502:05:061:38:074

Pacer, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1APYC6APYC6PacerStephen Magner127.501:35:401:15:021
2APYC4UnknownPacerDennis Hammon
  W Lloyd
127.501:36:001:15:172
3APYC3APYC3PacerCarolyn Morr127.501:36:321:15:423
APYC1APYC1PacerJ Dodd127.50DNF6
2558ASC2558PacerJ Capewell127.50DNF6
2847Good PacePacerPaul Taig DUT
2444AmazonPacerPeter Naismith DUT
111Yellow PacerPacerHelen Faulkner DUT

Div 5 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
170065Silent MaryMirrorR. Heale143.001:11:070:49:431

Div 6 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11509Mekari 8 SpinosaurusOptimistKengo Matsubara170.001:24:000:49:241

Solo, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12672HanSoloBrian Jones123.501:20:401:05:191
22679Touch N GoSoloGrant Haggett123.501:21:201:05:512

Div 8 - Green Fleet, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11168WickedSabreAnn Wells127.001:37:261:16:431

Race 31 Jun 2024

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Laser Radial, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1193051NaiadILCA - 6 Laser RadialGiane Gardyne118.501:36:101:21:091
2167004No NameILCA - 6 Laser RadialRichard Rawlings118.501:41:301:25:392
3207841No NameILCA - 6 Laser RadialW Taylor118.502:06:441:46:563
206403Ad HocILCA - 6 Laser RadialPhilip Gardyne DUT

Div 1 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1222428No NameILCA 7-LaserS Gunther114.001:20:541:10:571
145519Que SeraILCA 7-LaserI Taylor114.00DNF3

Impulse, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1597Cool ChangeImpulseJon Pulham118.501:19:221:06:581
2658Tunnel VisionImpulseDenny Kerr118.501:26:271:12:572
3686Grumpy BoyImpulseS. Dunn118.501:31:401:17:213
4267AeolusImpulseJohn Whelan118.501:39:391:24:054
338HenrycrunImpulseB Eade118.50DNF6
676L'AttitudeImpulseRussell Lucas DUT
545On A WhimImpulseJack Woods DUT

Sabre, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12083Black HeartSabreDavid Emery127.001:17:001:00:371
21823Cherry On TopSabreDavid Weston127.001:17:551:01:212
31908Aka'ulaSabrePam Webster127.001:18:071:01:303
41723Light BlueSabreTony McGrath127.001:40:431:19:184
538AAAZSabreM Branbeer DUT

Div 3 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202720Sea ViperILCA 4 - Laser 4.7O Corry125.001:36:181:17:021

Div 4 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Pacer, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12847Good PacePacerPaul Taig127.501:18:111:01:191
22886ASC2886PacerShinsuke Matsubara127.501:18:231:01:282
32633Red PacerPacerE Chapman127.501:20:431:03:183
42444AmazonPacerPeter Naismith127.501:21:281:03:534
5111Yellow PacerPacerHelen Faulkner127.501:23:411:05:385
APYC1APYC1PacerJ Dodd127.50DNF7

Div 5 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
170065Silent MaryMirrorR. Heale143.001:35:151:06:361
70650Lady In Red MirrorO Halsu143.00DNF3

Div 6 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1673Blue BulletOptimistT Aitson170.001:45:391:02:081
21509Mekari 8 SpinosaurusOptimistKengo Matsubara170.001:49:391:04:302

Solo, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12679Touch N GoSoloGrant Haggett123.501:10:390:57:121
22672HanSoloBrian Jones123.501:12:050:58:222
2678SolsticeSoloR Wines DUT

Div 8 - Green Fleet, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1168WickedSabreAnn Wells DUT

Race 424 Jun 2024

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Laser Radial, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1145555CaptainILCA - 6 Laser RadialDavid Scammell118.500:45:390:38:311
2181886Rods BoatILCA - 6 Laser RadialRod Thomas118.500:49:200:41:372
3188788No NameILCA - 6 Laser RadialJohn Old118.500:53:450:45:213

Div 1 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12915 - 7DelphineRs Aero 7Ron Fergusson112.500:28:290:25:191
2145519Que SeraILCA 7-LaserI Taylor114.000:31:520:27:572
3728BowfingerOk DinghyBruce Ashton115.500:32:490:28:243
4166019No NameILCA 7-LaserGreg Ryan114.000:47:110:41:234

Impulse, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1597Cool ChangeImpulseJon Pulham118.500:32:430:27:361
2658Tunnel VisionImpulseDenny Kerr118.500:38:530:32:482
3502Poly DogImpulsePaul Farrell118.500:39:300:33:203
4707TronImpulseGlen Currie118.500:40:200:34:024
5545On A WhimImpulseJack Woods118.500:42:370:35:575
6594Astro BoyImpulseIan Coleman118.500:43:590:37:076
7686Grumpy BoyImpulseS. Dunn118.500:44:170:37:227

Sabre, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11438Itz SkitzSabreAnthony Berger127.000:47:190:37:151
21823Cherry On TopSabreDavid Weston127.000:51:110:40:182
31594No NameSabreR Skinner127.000:54:040:42:343
4538AAAZSabreM Branbeer127.001:07:350:53:124
1723Light BlueSabreTony McGrath127.00DNF6
1908Aka'ulaSabrePam Webster DUT

Div 3 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1202720Sea ViperILCA 4 - Laser 4.7O Corry125.000:47:350:38:041

Div 4 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1184Beyond The Sunset RSZest No JIBRob Hart133.000:28:020:21:041
26Zest 6RSZest No JIBWallis Giles133.000:32:440:24:362
35 5 Zest RSZest No JIBLisa McRae133.000:38:230:28:513
4Zest 3Zest 3RSZest No JIBSarah Hogan133.000:41:390:31:184
51001No NameMicron 3D Lee128.000:45:110:35:185

Pacer, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12847Good PacePacerPaul Taig127.500:24:540:19:311
22633No NamePacerOllie Rantala127.500:27:380:21:402
32444AmazonPacerPeter Naismith127.500:28:590:22:433
42886ASC2886PacerShinsuke Matsubara127.500:34:240:26:584
5APYC3APYC3PacerCarolyn Morr127.500:36:240:28:325

Div 5 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
170065Silent MaryMirrorR. Heale143.000:23:530:16:421

Div 6 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11509Mekari 8 SpinosaurusOptimistKengo Matsubara170.001:11:000:41:451
2673Blue BulletOptimistT Aitson170.001:13:330:43:152

Solo, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12672HanSoloBrian Jones123.500:39:450:32:111
2678SolsticeSoloR Wines123.50DNF3

Div 8 - Green Fleet, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Race 56 Jul 2024

These are PROVISIONAL results subject to change. For enquiries contact ASC

Laser Radial, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1181886Rods BoatILCA - 6 Laser RadialRod Thomas118.500:54:530:46:181
2188788No NameILCA - 6 Laser RadialJohn Old118.500:56:100:47:232

Div 1 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12915 - 7DelphineRs Aero 7Ron Fergusson112.500:41:170:36:411
2202814NoNameILCA 7-LaserLachlan Pollock114.000:53:030:46:322

Impulse, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1597Cool ChangeImpulseJon Pulham118.500:43:310:36:431
2676L'AttitudeImpulseRussell Lucas118.500:51:070:43:082
3621En BateauImpulsePeter Whitaker118.500:51:510:43:453
545On A WhimImpulseJack Woods DUT

Sabre, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11823Cherry On TopSabreDavid Weston127.000:38:140:30:061
22083Black HeartSabreDavid Emery127.000:38:200:30:112
31431Cee-BeeSabreCharles Bagossy127.000:41:090:32:243
41782Out Of The BlueSabreTim Fawkner127.000:42:030:33:064
51589EspadaSabreT Mortan127.000:42:450:33:395
6420Beatrice TooSabreB Carter127.000:48:230:38:056
1072New BruceSabreRob Buttrose DUT
1333HaywireSabreGeoff Saliba DUT

Div 3 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score

Div 4 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
1184Beyond The Sunset RSZest No JIBRob Hart133.000:42:510:32:131
21001No NameMicron 3M Dat128.000:43:210:33:522

Pacer, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
12847Good PacePacerPaul Taig127.500:39:090:30:421
22886ASC2886PacerShinsuke Matsubara127.500:42:290:33:192
2633No NamePacerOllie Rantala DUT
2444AmazonPacerPeter Naismith DUT

Div 5 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
17117StealthMirrorO Halse143.000:42:120:29:301
23No NameIllusionAnthony Berger1345.000:43:550:32:392

Div 6 - Mixed, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11509Mekari 8 SpinosaurusOptimistKengo Matsubara170.000:28:100:16:341

Solo, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
2679Touch N GoSoloGrant Haggett123.50DNS3
2672HanSoloBrian Jones123.50DNS3
2678SolsticeSoloR Wines DUT

Div 8 - Green Fleet, Yardstick results

PlaceSail#NameClassCrewYardstickElapsed
time
Yardstick
time
Score
11168WickedSabreAnn Wells127.000:46:100:36:211
Printing: Depending on the data, you may need to use landscape orientation. You can use your browser's "Print preview" to check this before printing.

Is your club using SailRes?
Click here to find out more about SailRes and start using it.

Contact About Site map

© 2010-2024 SailRes